Jump to content

BlackBerry Storm 9500/9530


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλά κάνεις την αναβάθμιση και διαγράφεις το vendor.xml όπως και στο Bold?

 

Ναι πρωτα το διαγραφεις και μετα αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

το εγραψα και πιο πανω....

 

το δουλευω 3 μηνες τώρα , με wind και ΒΒ service (bis)

 

το τηλεφωνο και να ειναι κλειδωμένο ξεκλειδώνετε μεσα σε 5 λεπτά

 

 

Thanks Jokulsarlon! any idea πώς ξεκλειδώνεται?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις προφανως συσκευη απο Βοντα Αγγλιας, ρωταω αν ειναι ιδιες οι συσκευες που πουλιουνται Ελλαδα. Ξεκλειδωμα θελει ιντερνετ και εχει κοστος κλπ.

 

Αλεξ, βαλε ρε συ μια καρτα αλλη μεσα 2 λεπτακαι πες μας.

έβαλα μια whats up και παίζει κανονικά το wap. αλλά δεν μπορείς να μπεις σε ότι θέλει BIS: msn, fbook, stocks, gmaps, etc.

 

δεν έχω κάρτα cosmote + BIS.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Thanks Jokulsarlon! any idea πώς ξεκλειδώνεται?

 

μπες στο *****berry.com και θα βρεις λοες τις απαντησεις στις αποριες σου.

 

Στην Ελλάδα παντωσ η Voda φανταζομαι το πουλαει ξεκλειδωτο.

Δεν επιτρεπονται στην Ελλαδα κλειδωμενες συσκευές

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κάτι ? στο 8100 που είχα ένα φεγγάρι του εβαζες μια αναβάθμιση απο την tim italy και είχε μέσα τα book services ( νομίζω έτσι τα έλεγαν ) και δούλευαν κανονικα με wind plus wap ψαξτε στο site της μπορει να έχει κάτι παρόμοιο .... :)
Link to comment
Share on other sites

Ένα συνοπτικό review μετά από 4 μέρες χρήσης.

Οθόνη: Απλά καταπληκτική, και σε ανάλυση (κλασσικό βατόμουρο) και σε αίσθηση. Αποφεύγεις τα λάθη. Επιπλέον στα μηνύματα αν κάνεις higlight κάποιο, σου εμφανίζει όλο το ιστορικό από το συγκεκριμένο αποστολέα/παραλήπτη.

Typing: Θέλει λίγο συνήθεια, αλλά κάτι το click through κάτι το sure type γράφεις καλά. Φεύγουν κάποια λάθη, αλλά διορθώνονται εύκολα. (Ακουμπάς την οθόνη και ο κέρσορας γίνεται τετραγωνάκι, το μετακινείς εκεί που θες και διορθώνεις. Αντίστοιχα και το copy paste. Με το ένα χέρι ακουμπάς την οθόνη και με το άλλο επιλέγεις)

Browser: Πολύ καλός και βελτιωμένος, σαφώς ανώτερος από τα προηγούμενα blackberry.

Μedia: φοβερή ποιότητα και στον ήχο και στην εικόνα. Το μόνο κακό, σου κόβει την αναπαραγωγή αν έρθει κάποιο mail αλλά αυτό διορθώνεται βάζοντας αθόρυβο προφίλ.

Camera: Καλής ποιότητας λήψη όπως σε όλα τα berries, εδώ λίγο καλύτερα λόγω 3,2 megapixel.

Application: Ακόμα δεν έχουν βγει πολλά που να είναι συμβατά οπότε αναμένουμε. (εκτός από Gmaps,OPera mini,etc)

GPS: Ταχύτερο, ευκολότερο λόγω οθόνης αλλά ενεργοβόρο.

Μπαταρία. Ακόμα δεν έχει στρώσει αλλά προς το παρόν κλείνω το 3G, μόνο στο surfing χρειάζεται.

 

Ξέχασα 2 tip για τους κατόχους. Κρατώντας πατημένο to blackberry button κάνει switch application. Επίσης στο πληκτρολόγιο γίνεται hide όταν σύρουμε το δάχτυλο από το πάνω μέρος του πληκτρολογίου στο κάτω. Λειτουργεί και αντίστροφα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση , το κινητο εχει wifi ??

Δηλαδη μπορεις να μπεις στο internet και να σερφαρεις με το wifi μονο και οχι με gprs ??? , οπως επισης και να δεις τα email σου, facebook klp πχ εγω εχω gmail

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα 2 tip για τους κατόχους. Κρατώντας πατημένο to blackberry button κάνει switch application. Επίσης στο πληκτρολόγιο γίνεται hide όταν σύρουμε το δάχτυλο από το πάνω μέρος του πληκτρολογίου στο κάτω. Λειτουργεί και αντίστροφα.

όλα τα apps δουλέψουν αρκεί να βγάλεις το compatibility mode.

 

must have app: autolock.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση , το κινητο εχει wifi ??

Δηλαδη μπορεις να μπεις στο internet και να σερφαρεις με το wifi μονο και οχι με gprs ??? , οπως επισης και να δεις τα email σου, facebook klp πχ εγω εχω gmail

Δεν έχει Wi-Fi αυτό το μοντέλο...μόνο το Bold 9000 και το Curve (Javelin) 8900 έχουν.

Ολα τα blackerry ''στηρίζονται'' μόνο στην σύνδεση gprs (BIS or BES). Χωρίς αυτήν είναι σχεδόν ''αχρηστα''.

Link to comment
Share on other sites

...χρησιμοποιώ το κινητό καμιά βδομάδα, και μπορώ να πω πως επιτέλους βρήκα την "ιθάκη" του (επαγγελματικής χρήσης) mobile ιντερνετ, αφού ξεκίνησα από εποχές t68 και πέρασα από μπόλικες συμπληγάδες (λέγε με symbian, windows mobile, iphone κτλ κτλ)

...επαρκής συνδυασμός φορητότας-οθόνης, υψηλές ταχύτητες, (επιτέλους!) λειτουργικό qwerty αφής, "λογική" τιμή.

 

να κάνω και δυο γρήγορες ερωτήσεις? (λίγο off topic όμως)

1. με τις χρεώσεις roaming του mobile ιντερνετ τι παίζει? θα πληρώνω πάλι 70-80 ευρώ για light χρήση 2 ημερών (email) σε ευρωπαικές χώρες?

2. υπάρχει εφαρμογή καιρού που να δίνει on-the-fly (χωρις ανάγκη refresh) προγνώσεις του meteo.gr αλλά και yahoo weather κτλ?

 

α, να σας ευχαριστήσω για όλα τα ποστς σε αυτό το νήμα... με βοήθησαν πολύ στο να κάνω μιν καλή αγορά!

Link to comment
Share on other sites

...χρησιμοποιώ το κινητό καμιά βδομάδα, και μπορώ να πω πως επιτέλους βρήκα την "ιθάκη" του (επαγγελματικής χρήσης) mobile ιντερνετ, αφού ξεκίνησα από εποχές t68 και πέρασα από μπόλικες συμπληγάδες (λέγε με symbian, windows mobile, iphone κτλ κτλ)

...επαρκής συνδυασμός φορητότας-οθόνης, υψηλές ταχύτητες, (επιτέλους!) λειτουργικό qwerty αφής, "λογική" τιμή.

 

να κάνω και δυο γρήγορες ερωτήσεις? (λίγο off topic όμως)

1. με τις χρεώσεις roaming του mobile ιντερνετ τι παίζει? θα πληρώνω πάλι 70-80 ευρώ για light χρήση 2 ημερών (email) σε ευρωπαικές χώρες?

2. υπάρχει εφαρμογή καιρού που να δίνει on-the-fly (χωρις ανάγκη refresh) προγνώσεις του meteo.gr αλλά και yahoo weather κτλ?

 

α, να σας ευχαριστήσω για όλα τα ποστς σε αυτό το νήμα... με βοήθησαν πολύ στο να κάνω μιν καλή αγορά!

 

Να σε ρωτήσω... Σχετικά με το iPhone τι ήταν αυτό που σου άρεσε περισσότερο; πάντα πίστευα ότι ήταν ο μοναδικός βασιλιάς στο σερφαρισμα

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο εμενα.σκεφτομαι να παρω τη συσκευη και θα ηθελα πληροφοριες για το GPS που εχει απο εσας που το εχετε ηδη.τι προγραμματα φοραει η συσκευη? δεχεται καποια αλλα (πχ garmin κλπ)??ειναι αξιοπιστο?? καποιες αλλες παρατηρησεις που θα θελατε να κανετε θα με βοηθουσαν!!

σας ευχαριστω για οσα προσφερετε σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω... Σχετικά με το iPhone τι ήταν αυτό που σου άρεσε περισσότερο; πάντα πίστευα ότι ήταν ο μοναδικός βασιλιάς στο σερφαρισμα

 

...κυρίως το πληκτρολόγιο! δεν μπόρεσα ποτέ να συνηθίσω το touchscreen του iphone, το οποίο νομίζω ότι βολεύει μόνο γυναικεία και παιδικά δάχτυλα.

 

επίσης έχω την αίσθηση ότι το storm είναι πιο γρήγορο (συγκριτικά με το iphone 3G πάντα), αλλά για να το επιβεβαιώσω θα πρέπει να το χρησιμοποιήσω περισσότερο χρόνο, και σε διαφορετικά σημεία με καλύτερη και χειρότερη κάλυψη δικτύου.

 

η έλλειψη wifi δεν με ενδιαφέρει, άλλωστε άμα κάθε φορά που ήθελα να μπω στο νετ να έπρεπε να ψάχνω για ανοιχτό δίκτυο και για κάρτες χρονοχρέωσης... ζήσε μάη μου :)

 

ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομη που με απασχολει σαν βασικο θεμα:το bluetooth του τηλεφωνου το εχει δοκιμασει κανεις?εχει καλη ποιοτητα ηχου σε ανοιχτη ακροαση??(ως γνωστο τηλεφωνο απο τηλεφωνο στο συγκεκριμενο θεμα εχει διαφορες στην ποιοτητα ηχου που βγαζει μεσω bluetooth)
Link to comment
Share on other sites

Μια blackberry συσκευη που, πραγματικα, μου αρεσε πολυ.

Αψογη ποιοτητα κατασκευης, business design, πανεξυπνη υλοποιηση για την οθονη αφης και μια συσκευη που αξιζει 100% τα χρηματα της.

Το γεγονος οτι εχουν προσεχθει τοσο πολυ τα multimedia χαρακτηριστικα της την καθιστουν πολυ δελεαστικη προταση και για αυτους που δεν "συγκινουνται" απο το BIS.

Μαζι με το Νοκια Ε71 οι καλυτερες business προτασεις σε αυτη την κατηγορια τιμης (κι οχι μονο)...

Link to comment
Share on other sites

με μια διαφορα

ειναι μονο για ΒΙS

 

αν δε θες email και τετοια και θες multimedia χρηση, παιρνεις iphone

 

αλλιως ειναι εξαιρετικο

:X
Link to comment
Share on other sites

έχει καλύτερη κάμερα και κάνει sync με το wmp11. άρα το iphone μου είναι άχρηστο.

 

επίσης παίζει καλύτερα βίντεο και έχει σαφώς ανώτερο ηχείο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τελικά από Ελλάδα το αγόρασε κανείς και να το έχει χρησιμοποιήσει σε wind ή cosmote; εμένα με ενδιαφέρει η wind.
Link to comment
Share on other sites

έχει απαντηθεί πιο πάνω. όλοι σχεδόν από εδώ το πήραμε.

 

wind για ποιο λόγο? αν θες bb πας μόνο σε voda που έχει το πιο σωστό BIS. επίσης υπάρχει ίσως ένα κλείδωμα στο κινητό όσον αφορά το BIS.

 

κλήσεις/wap μιας χαρά πάντως κάνει από cosmote.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω δουλεψει κ απο tmobile και απο vodafone χωρις προβλημα.

Οπως επισης την τεταρτη θα εχω το storm θα το δουλεψω, οπως κ τα αλλα με wind....(ελπιζω μια απο τα ιδια!)

Link to comment
Share on other sites

έχεις δουλέψει το storm σε tmobile?

 

νομίζω ότι έχει κάποιο κλείδωμα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

έχεις δουλέψει το storm σε tmobile?

 

νομίζω ότι έχει κάποιο κλείδωμα.

 

Ωπ!...παρεξήγηση, έχω δουλέψει παλιότερες συσκευές ΒΒ από vodafone κ tmobile χωρίς κάποιο πρόβλημα με την wind.Τώρα αν με το storm θα υπάρχει πρόβλημα, Τετάρτη θα το ξέρω κ θα ενημερώσω.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...