Jump to content

BlackBerry Storm 9500/9530


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βασικά κάτι θα έκαμες λάθος από την αρχή στην αναβάθμιση και θα έχει πρόβλημα.

 

πήγαινέ το πίσω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό το θέμα με το κλείδωμα στην voda μου φαίνεται περίεργο και εξηγούμαι:Έχω πάρει 4 berry απο ebay τα οποία ήταν όλα branded ΑΤ&Τ.Όλα λειτούργησαν πλήρως στην cosmote μετα απο update του software και σβήσιμο του αρχείου vendor το οποίο καθορίζει στο κινητό το κλείδωμα σε συγκεκριμένο πάροχο.Η μοναδική περίπτωση που είχα πρόβλημα προσωρινά ήταν σε ένα 8820 το οποίο ήταν όντως κλειδωμένο(ξεκλειδώνει με την χρήση κωδικού).Το τηλέφωνο αυτό όμως δεν λειτουργούσε καθόλου,δεν έβλεπε κάν την κάρτα sim επειδή ήταν άλλης εταιρίας..Οπότε διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το κατα πόσο είναι κλειδωμένο και δεν θα δουλέψει σε άλλο δίκτυο μετά την αναβάθμιση..:confused:
:mobile:
Link to comment
Share on other sites

dkampi, μόλις βρήκα στο ebay unlocked to Storm 9530. Γιατί 9530 και όχι 9500? μήπως είναι για δίκτυα στην Αμερική και όχι στην Ευρώπη?
Link to comment
Share on other sites

dkampi, μόλις βρήκα στο ebay unlocked to Storm 9530. Γιατί 9530 και όχι 9500? μήπως είναι για δίκτυα στην Αμερική και όχι στην Ευρώπη?

Tο 9530 είναι για το δίκτυο της Verizon που είναι CDMA οπότε δεν δουλεύει στην Ελλάδα..Ας με διορθώσει κάποιος εάν δεν είναι έτσι..

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με το κλείδωμα στην voda μου φαίνεται περίεργο και εξηγούμαι:Έχω πάρει 4 berry απο ebay τα οποία ήταν όλα branded ΑΤ&Τ.Όλα λειτούργησαν πλήρως στην cosmote μετα απο update του software και σβήσιμο του αρχείου vendor το οποίο καθορίζει στο κινητό το κλείδωμα σε συγκεκριμένο πάροχο.Η μοναδική περίπτωση που είχα πρόβλημα προσωρινά ήταν σε ένα 8820 το οποίο ήταν όντως κλειδωμένο(ξεκλειδώνει με την χρήση κωδικού).Το τηλέφωνο αυτό όμως δεν λειτουργούσε καθόλου,δεν έβλεπε κάν την κάρτα sim επειδή ήταν άλλης εταιρίας..Οπότε διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το κατα πόσο είναι κλειδωμένο και δεν θα δουλέψει σε άλλο δίκτυο μετά την αναβάθμιση..:confused:

με βάσει τα ως τώρα πράγματα ΔΕΝ είναι κλειδωμένο.

 

μπορείς να το αναβαθμίσεις σε όποια rom θες.

 

άρα δέχεται όποια κάρτα θέλει.

 

τώρα αν είναι δεσμευμένο το pin στην voda δεν το πιστεύω. δεν τους έχω ικανούς.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

με βάσει τα ως τώρα πράγματα ΔΕΝ είναι κλειδωμένο.

 

μπορείς να το αναβαθμίσεις σε όποια rom θες.

 

άρα δέχεται όποια κάρτα θέλει.

 

τώρα αν είναι δεσμευμένο το pin στην voda δεν το πιστεύω. δεν τους έχω ικανούς.

 

μα πιο πάνω είπε ο panagiop ότι το πήρε και είναι μόνο για φωνή και sms, πώς λες ότι δεν είναι κλειδωμένο?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ο φίλος panagiop το χρησιμοποιεί όπως το πήρε χωρίς να κάνει την διαδικασία αλλαγής rom οπότε φυσικό είναι να μήν δουλεύει σε άλλο δίκτυο..
:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ο φίλος panagiop το χρησιμοποιεί όπως το πήρε χωρίς να κάνει την διαδικασία αλλαγής rom οπότε φυσικό είναι να μήν δουλεύει σε άλλο δίκτυο..

 

τώρα είναι που σ' έχασα τελείως... τι εννοείς 'αλλαγή rom'?

Link to comment
Share on other sites

τώρα είναι που σ' έχασα τελείως... τι εννοείς 'αλλαγή rom'?

 

Ξεκίνα ρίχνοντας μια ματιά εδώ:

http://www.blackberryforums.com/general-9500-series-discussion-storm/

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

ε ας βάλει κάποιος μια κάρτα με BIS κοσμο ή wind και να κάνει αλλαγή pin από το site του παρόχου και να μας πει αν δουλεύει.

 

απλό είναι.

 

κατά 99% δουλεύει. γιατί δεν έχουν κλειδώσει το internet μέσω κλασικό 3G whatsup. γιατί να έχουν κλειδώσει το BIS? ;)

 

δεν γίνονται αυτά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλησπέρα και από εμένα…

 

Απέκτησα το πρώτο μου blackberry (storm) περίπου πριν μια εβδομάδα… το ενεργοποίησα με cosmote και όλα είναι μια χαρά… εκτός από ένα μικρό θεματακι!!!

Αν δει κάποιος κάτι χάρτες να περιφέρονται να τους σταματήσει και να μου τους στείλει πακέτο… πουθενά στο κινητό δεν υπάρχει ένδειξη για χάρτες ενώ σαν εφαρμογή είναι εγκατεστημένοι…

 

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον moment_v που τόσες μέρες κάθεται υπομονετικά και ακούει ότι μου κατέβει από το κεφάλι …χωρίς αυτόν ακόμα θα έψαχνα τι είναι το bis και άλλα διάφορα που για μένα είναι ακαταλαβίστικα

Link to comment
Share on other sites

έκανες την αναβάθμιση και μετά λειτούργησε το BIS ή από την αρχή; και μιλάμε για email μέσα από την υπηρεσία blackberry και όχι μέσω internet.
Link to comment
Share on other sites

έκανες την αναβάθμιση και μετά λειτούργησε το BIS ή από την αρχή; και μιλάμε για email μέσα από την υπηρεσία blackberry και όχι μέσω internet.

 

Ναι mail στέλνω μέσω τις υπηρεσίας bb..Τώρα για την αναβάθμιση που λες μπορείς να γίνεις λίγο ποιο σαφής

Link to comment
Share on other sites

εννοώ την αναβάθμιση του λογισμικού ή rom όπως αναφέρθηκε παραπάνω. αν δεν έκανες καμία αναβάθμιση και λειτούργησε όπως το αγόρασες, τότε δεν έχει κανένα κλείδωμα και όλα καλά. αρκεί επαναλαμβάνω για τα email να χρησιμοποιείς την υπηρεσία blackberry και βέβαια όχι την vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καμία αναβάθμιση…. έπαιξε με αυτήν που είχε το κινητό… δώσε μου το mail να σου στείλω για να σου λυθεί μια και καλή η απορία σου:)
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ο φίλος panagiop το χρησιμοποιεί όπως το πήρε χωρίς να κάνει την διαδικασία αλλαγής rom οπότε φυσικό είναι να μήν δουλεύει σε άλλο δίκτυο..

 

 

Απο οτι μου ειπαν κ απο wind κ απο ειναι vodafon ειναι κλειδωμενει(τωρα τι εννοουν κλειδωμενει ? το δικτυο...οχι γιατι εβαλα της wind μονο φωνη κ sms(φυσικο αφου δεν εχω ενεργοπιοισει την υπηρεσια ΒΒ)H μηπως το pin...?).

Τελος παντον μεχρι καποιος φιλος δοκιμασει να το ενεργοπιποισει σε αλλο δικτυο, για μενα θα ισχυουν(δυστηχως)αυτα που μου ειπαν, δηλ. οτι ειναι μονο για το δικτυο της voda.

Προσωπικα για να μην μακρυγορο αναγκάστικα κ αλλαξα δικτιο σε voda(μεχρι να δω τι παιζει....).

 

Τωρα συμφωνα με αυτα που λει ο φιλος nikosch....τι να πω.....εγω απλα θα ηθελα να τον ρωτησω μπηκες στο ΒΒ cosmote site σεταρες τους λογαριασμους σου κ σου ηρθαν στο ΒΒ?

Αν ναι τοτε σιγουρα ειναι ξεκλειδωτο......

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως φαίνεται στην voda λένε τις ίδιες π@παριές που λέγανε όταν πρωτοφέρανε το iphone"μην το πάρετε γιατί μόνο για κλήσεις και sms θα μπορείτε να το δουλέψετε...για τις υπόλοιπες υπηρεσίες πρέπει να μεταφερθείτε στην vodafone".....Άντε ρε απαράδεκτοι...
:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλησπέρα και από εμένα…

 

Απέκτησα το πρώτο μου blackberry (storm) περίπου πριν μια εβδομάδα… το ενεργοποίησα με cosmote και όλα είναι μια χαρά… εκτός από ένα μικρό θεματακι!!!

Αν δει κάποιος κάτι χάρτες να περιφέρονται να τους σταματήσει και να μου τους στείλει πακέτο… πουθενά στο κινητό δεν υπάρχει ένδειξη για χάρτες ενώ σαν εφαρμογή είναι εγκατεστημένοι…

 

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον moment_v που τόσες μέρες κάθεται υπομονετικά και ακούει ότι μου κατέβει από το κεφάλι …χωρίς αυτόν ακόμα θα έψαχνα τι είναι το bis και άλλα διάφορα που για μένα είναι ακαταλαβίστικα

 

πρωτάρης κι εγώ σαν εσένα με blackberry, απο την στιγμή που εκανα registration της συσκευής μου στην Βόιδαφον εμφανίστηκαν οι χάρτες που λες. αν κατάλαβα καλά όλες οι εφαρμογές είτε ειναι messenger είτε χάρτες δουλέυουν μόνο όταν συνδεθείς με τους BIS σέρβερ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σημερα πηρα και εγω απο την Vodafone το BlackBerry Storm και θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις 1)Ποσες ωρες να το βαλω να φορτησει?2) ΠΟσες μερες θα κανει η βονταφον να μου ενεργοποιησει την συνδεση?Παντος η συσκευη ειναι κορυφεα!!:D:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καμία αναβάθμιση…. έπαιξε με αυτήν που είχε το κινητό… δώσε μου το mail να σου στείλω για να σου λυθεί μια και καλή η απορία σου:)

 

MSN λειτουργείς? το λέω γιατί δουλεύει μόνο με BIS

Link to comment
Share on other sites

πάει πέθανε. :(

 

έτσι ξαφνικά. απλά το πρωί δεν άνοιγε. μόνο φόρτιζε. ούτε το loader.exe /nojvm έπιασε.

 

πάω vodafone...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

πάει πέθανε. :(

 

έτσι ξαφνικά. απλά το πρωί δεν άνοιγε. μόνο φόρτιζε. ούτε το loader.exe /nojvm έπιασε.

 

πάω vodafone...

 

Αγαπητε Alexkass αν εχεις την καλωσυνη πες μας τι εννοοις η τι συνεβη(μιας κ το αναφερεις...)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σημερα πηρα και εγω απο την Vodafone το BlackBerry Storm και θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις 1)Ποσες ωρες να το βαλω να φορτησει?2) ΠΟσες μερες θα κανει η βονταφον να μου ενεργοποιησει την συνδεση?Παντος η συσκευη ειναι κορυφεα!!:D:D

 

να σου απαντήσω στο 2. εμενα σε 6 ςρες ειχαν ενεργοποιησει την συνδεση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...