Jump to content

BlackBerry Storm 9500/9530


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

άλλη μια φορά.

 

το wifi σε bb είναι άχρηστο. θες αναγαστικά BIS.

 

δλδ 10-17ε περίπου το μήνα έτσι γιατί να έχεις wifi?

 

έχει 1GB δωρέαν (και το BIS, χωρίς αυτό δε δουλεύει τπτ) και είναι υπέρ αρκετό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μόνο αν είναι συμβατά με το κινητό θα παίξουν. καλύτερα κατέβασέ τα ota.

 

αλλιώς από το application loader.

 

(πρέπει να έχουν alx file)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω ποστάρει κατι ουσιαστικό - ΕΒΕΡ -

λέω έστω για λίγο να παραθέσω τα 2eurocents που μου αναλογούν.. :o)

 

@mplip^

ΔΕΝ υπάρχει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα σχετικα με την οθόνη οπως εκφράστηκε πιο πάνω

αφού το ασέμπλυ της οθόνης είναι ΜΑΣΙΦ

η οθόνη πατά σε ένα μικροδιακόπτη στη κεντρική πλακέτα και εξ'ού το κλίκ

οπότε δεν τίθεται θέμα....

απλά ΠΡΟΣΟΧΗ στην έκθση στην υγρασία και σε απότομες αλλαγές κρύο-ζεστό και ζεστό-κρύο (ιδιαίτερα το τελευταίο)

H voda έχει ίσως τη πιο ποιοτική προσφορά του storm αφού τα έχει όλα

και πανάκι

και thin film protector

και κάρτα μνήμης

και pouch

Αν ψαξετε στο νετ θα δείτε ότι πολλές άλλες εταιρίες υπολείπουν των πελατών τους αυτά τα έξτρα ;)

 

Αν και έχω τα

8100, 8310, 8320, 8220, 8900 και 9500

θα διαφωνήσω ως προς το wifi

είναι ΧΡΗΣΙΜΟ το WIFI και λειτουργει και χωρίς BIS και το 8220 και το 8320 και το 8900

 

Eίναι άκρως χρησιμο αν θέλει κανείς τα email του, facebook και messenger στο εξωτερικό χωρίς χρέωση

 

Αν δεν έχεις προηγουμένως γραφτεί σε BIS ΔΕΝ έχεις λειτουργικότητα BB αλλά μόνο Web Browsing

 

Αν ΟΜΩΣ δε έχετε τα service books (τα περάσετε μέσω DM ή τα είχατε απο πρίν) για WinLive, FaceBook κτλ

τα λειτουργείτε κανονικά

 

είμαι εδώ και μέρες με την .109 και το Storm πάει σφαίρα

το αξελερόμετρο είναι υπέρμετρα ευαίσθητο στην .109 και με εκνευρίζει λίγο

αλλα χάριν σταθερότητας, ταχύτητας κτλ δε το αφήνω να με χαλάσει

ευελπιστώ σε νεώτερη ρομ πολύ-πολύ σύντομα :) ;p

 

alex συμφωνώ για αυτό που λές για τα γιάβα

αλλα τα ΒΒ δεν ενδιαφέροναι μόνο για alx αλλά και για jad

...για ψαχτείτε για offline ota downloader

αν δε βγάλετε άκρη εδώ ειμαι

γιατί .... καλό το ota αλλα δεν αξίζει να χρεώνεσαι οταν

ΚΑΙ μπορεις να κατεβασεις το OTA στο πισι

ΚΑΙ μπορεις να το μεταφέρεις στο ΒΒ και να το εγκαταστησεις απ'ευθειας απο το BB (απο τη καρτα μνήμης) ;)

 

@aris_21

Αρη στείλε μου PM να σε ενημερώσω και για το ΒΒ και για το πακέτο...

 

@panagiog

Μεγειές Πάνο το Storm στο είχα πεί οτι ήταν τέλειο απο τα τέλη Νοέμβρη θυμάσαι ... ;)

 

@all

κάνουμε ανοικτό beta testing στην SBSH.net Forums το Calendar Pro

όσοι πιστοί εγγραφείτε και κατεβάστε το αξίζει (δωρεάν όσο είναι βeta)

θα παραθέσω στον amit αυτές τις μέρες ιδέες για την έκδοση του storm (ως προς την touch υλοποίηση)

σε ολα τα BB με τη πέρλα στο κέντρο λειτουργεί άψογα

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

με 17ε το 1GB δεν το θες το wifi. με κουράζει να βρίσκω και αν δίκτυο. και το msn παίζει μόνο από cellular network.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μόνο αν είναι συμβατά με το κινητό θα παίξουν. καλύτερα κατέβασέ τα ota.

 

αλλιώς από το application loader.

 

(πρέπει να έχουν alx file)

Φιλε μπορεις να μου πεις καποιο sait με παιχνιδια που να ειναι alx file?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω μερικές βασικές απορίες για το ΒΒ (το περιμένω ακόμη), συγχωρέστε με αν έχουν ήδη απαντηθεί και κατευθνύνετέ με στο ανάλογο forum (αν υπάρχει).

 

Το ΒΒ σου προσφέρει ουσιαστικά μια λύση επαγγελματικού email (και άλλα, αλλά αυτό με ενδιαφέρει). Απ ό,τι ξέρω, αυτό βασίζεται επί της ουσίας σε πρόσβαση σε MS Exchange email server, μέσω ενός BES (BlackBerry enterprise server) που επιταχύνει τις όλες διαδικασίες.

 

Αυτά που προσφέρονται;

 

Το email π.χ. θα πρέπει να έιναι δικής μου επιλογής σε έναν "άσχετο" email provider - ή το δικό μου το εταιρικό;

Η Vodafone θα μου δώσει μόνο τη συσκευή, τη συσκευή και πρόγραμμα δωρεάν ΜΒ και SMS, ή και μια προσφορά ΒΒ email;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω μερικές βασικές απορίες για το ΒΒ (το περιμένω ακόμη), συγχωρέστε με αν έχουν ήδη απαντηθεί και κατευθνύνετέ με στο ανάλογο forum (αν υπάρχει).

 

Το ΒΒ σου προσφέρει ουσιαστικά μια λύση επαγγελματικού email (και άλλα, αλλά αυτό με ενδιαφέρει). Απ ό,τι ξέρω, αυτό βασίζεται επί της ουσίας σε πρόσβαση σε MS Exchange email server, μέσω ενός BES (BlackBerry enterprise server) που επιταχύνει τις όλες διαδικασίες.

 

Αυτά που προσφέρονται;

 

Το email π.χ. θα πρέπει να έιναι δικής μου επιλογής σε έναν "άσχετο" email provider - ή το δικό μου το εταιρικό;

Η Vodafone θα μου δώσει μόνο τη συσκευή, τη συσκευή και πρόγραμμα δωρεάν ΜΒ και SMS, ή και μια προσφορά ΒΒ email;

τα προγράμματα είναι τα δεδομένα: 150, 250, 500(1GB για τους πρώτους 12 μήνες :)).

 

βάζεις ότι μέιλ θες και παίζει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

για το storm μιλάω και εννοώ δοκιμή με wind BIS. Το bold το διαθέτει και η wind και είναι φυσικό να λειτουργεί. Το πρόβλημα είναι η αποκλειστικότητα του storm στην voda
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω ποστάρει κατι ουσιαστικό - ΕΒΕΡ -

λέω έστω για λίγο να παραθέσω τα 2eurocents που μου αναλογούν.. :o).......

και κάρτα μνήμης

και pouch

Αν ψαξετε στο νετ θα δείτε ότι πολλές άλλες εταιρίες υπολείπουν των πελατών τους αυτά τα έξτρα ;)

Αν και έχω τα

.......

@panagiog

Μεγειές Πάνο το Storm στο είχα πεί οτι ήταν τέλειο απο τα τέλη Νοέμβρη θυμάσαι ... ;)

 

sugardad

Σε ευχαριστώ πολύ.....Περιμένουμε οδηγίες για την 109.......

 

Επίσης να σε ρωτήσω μιας κ φοράς την 109, έχω ανακαλύψει 2 bug(?) το

ένα είναι στο auto on/off δεν μου παίζει όπως το ρυθμίζω κ το

δευτερο στο Led coverage ενώ το έχω on μου σβήνει κ θέλει ξανά ρυθμισει...είναι του δικού μου η bug της version.....

Επίσης πέραν από την ζελατίνα στην οθόνη που ανέφερε το menu k το back(?) φαίνεται να έχει κάτι σαν screen saver...αυτό το έχετε βγάλει ?

Link to comment
Share on other sites

τα μέιλ σου για να σου έρχονται πρέπει είτε να έχεις BIS είτε η εταιρία σου να έχει BES.

 

μπορείς να ρωτήσεις τη voda να σου πει τι γίνεται.

 

Αλέξη, ευχαριστώ που ασχολείσαι.:)

 

Βόηθα λίγο περισσότερο.

 

Η Εταιρεία στην οποία εργάζομαι δεν έχει, πλέον, BES (BlackberryEnterprise Server).

 

Χρησιμοποιεί μόνο Exchange Server. Είναι εγκατεστημένος στο εξωτερικό και όσοι Χρήστες θέλουν να κάνουν sync over the air, γίνονται migrated.

 

Ουσιαστικά, στις συσκευές που χρησιμοποιώ, δίνω τη "διεύθυνση" του Server, Password, Security Settings και "έχω" εταιρικό mail, calendar και contacts, on the go.

 

Άρα, BES "γιόκ".

 

"Πάμε" στο BIS: προφανώς, δεν θα μου επιτρέψει να κάνω sync με τα εταιρικά data μου.

Απ΄ότι κατάλαβα, μου επιτρέπει κλασσική Internet πρόσβαση και web based e-mail accounts.

 

Τα έχω αντιληφθεί ορθά;

 

Συνέχεια:

 

Αναζήτησα απαντήσεις και από τη VODAFONE (από το τεχνικό επιτελείο τους, με τη καθοδήγηση του account manager) και μου είπαν ότι η μόνη λύση γι΄αυτό που ψάχνω (δηλαδή, sync με τον εταιρικό exchange server, χρησιμοποιώντας RIM συσκευή, ακριβώς όπως γίνεται με WM συσκευές) είναι μέσω μιας 3rd Party app.

 

Έκανα ένα browsing και "έπεσα" πάνω στο http://www.astrasync.com

 

Στη βασική σελίδα τους, γράφουν, χαρακτηριστικά:

 

Introducing AstraSync: ActiveSync for BlackBerry

AstraSync™ is a new software plug-in for BlackBerry® Smartphones that performs two-way over-the-air synchronization of email, calendar and contact data with a Microsoft Exchange, MailSite Fusion, CommuniGate Pro or Kerio server.

 

AstraSync does this by implementing the Exchange ActiveSync and DirectPush protocols. AstraSync can be downloaded over-the-air and runs silently in the background on the BlackBerry® Smartphone. Users can configure the name of the ActiveSync server, their username and password and can select which data they wish to synchronize.

 

Τους έστειλα ένα mail (εκ μέρους της Εταιρείας μας) ζητώντας ένα trial period > 7 ημερών (συγκεκριμένα, ζήτησα 3μηνο).

 

Μου απάντησαν, άμεσα, γράφοντάς μου ότι θα μας προσφέρουν ένα trial 2μήνου.

 

Τι λες;

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας βρήκα αυτό το site: http://www.unlock-blackberry.com/EN/unlock+Blackberry+9500-Storm.php?setCurrency=EUR

λέει ότι στέλνει κωδικό ξεκλειδώματος για κάθε συσκευή.

 

ξέρει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη, ευχαριστώ που ασχολείσαι.:)

 

Βόηθα λίγο περισσότερο.

 

Η Εταιρεία στην οποία εργάζομαι δεν έχει, πλέον, BES (BlackberryEnterprise Server).

 

Χρησιμοποιεί μόνο Exchange Server. Είναι εγκατεστημένος στο εξωτερικό και όσοι Χρήστες θέλουν να κάνουν sync over the air, γίνονται migrated.

 

Ουσιαστικά, στις συσκευές που χρησιμοποιώ, δίνω τη "διεύθυνση" του Server, Password, Security Settings και "έχω" εταιρικό mail, calendar και contacts, on the go.

 

Άρα, BES "γιόκ".

 

"Πάμε" στο BIS: προφανώς, δεν θα μου επιτρέψει να κάνω sync με τα εταιρικά data μου.

Απ΄ότι κατάλαβα, μου επιτρέπει κλασσική Internet πρόσβαση και web based e-mail accounts.

 

Τα έχω αντιληφθεί ορθά;

 

Συνέχεια:

 

Αναζήτησα απαντήσεις και από τη VODAFONE (από το τεχνικό επιτελείο τους, με τη καθοδήγηση του account manager) και μου είπαν ότι η μόνη λύση γι΄αυτό που ψάχνω (δηλαδή, sync με τον εταιρικό exchange server, χρησιμοποιώντας RIM συσκευή, ακριβώς όπως γίνεται με WM συσκευές) είναι μέσω μιας 3rd Party app.

 

Έκανα ένα browsing και "έπεσα" πάνω στο http://www.astrasync.com

 

Στη βασική σελίδα τους, γράφουν, χαρακτηριστικά:

 

 

 

Τους έστειλα ένα mail (εκ μέρους της Εταιρείας μας) ζητώντας ένα trial period > 7 ημερών (συγκεκριμένα, ζήτησα 3μηνο).

 

Μου απάντησαν, άμεσα, γράφοντάς μου ότι θα μας προσφέρουν ένα trial 2μήνου.

 

Τι λες;

το BIS είναι γενικά για μέιλ και όχι μόνο για web based.

 

έχω το gmail, live, yahoo αλλά και το εταιρικό.

 

όσο για το OTA sync. γίνεται όπως λες.

 

αν δεν έχεις server και θες μέσω outlook μπορείς μέσω της plaxo.com

 

και με ένα gcal είσαι οκ + gsync.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia...thelo na mou peite to kalitero programma gps gia to storm...kai to kalitero site me tis pio xrisimes efarmoges kai paixnidia

gmaps.

 

κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα τα βρεις. δεν γίνεται κάθε μέρα να γίνονται οι ίδιες ερωτήσεις. υπάρχει αντίστοιχο θέμα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ blackberry και έχω την εξής απορία: Μπορείς να ρυθμίσεις τη συσκευή να μη κάνει αυτόματα push το email αλλά να το φέρνει όταν εσύ το ζητάς; Ή αλλιώς, μπορείς να απενεργοποιείς εύκολα τα λειτουργία email? Δε θέλω όταν δουλεύω στον υπολογιστή να παίρνω email και στο κινητό. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να απενεργοποιήσεις μόνο τα emails, αλλά μπορείς εύκολα να απενεργοποιήσεις το DATA και απλά να λειτουργεί σαν φωνή.. Αυτό κάνω όταν είμαι εξωτερικό και απλά μόλις βρω WiFi συνδέομαι κ κατεβάζω τα mails :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να απενεργοποιήσεις μόνο τα emails, αλλά μπορείς εύκολα να απενεργοποιήσεις το DATA και απλά να λειτουργεί σαν φωνή.. Αυτό κάνω όταν είμαι εξωτερικό και απλά μόλις βρω WiFi συνδέομαι κ κατεβάζω τα mails :)

 

Ευχαριστώ! Εγώ αντίθετα θέλω να παίρνω emails όταν είμαι στο εξωτερικό. Διάβασα οτι η χρέωση είναι περίπου 9ευρώ / mb που υποθέτω οτι με τη συμπίεση κλπ. και για λογική χρήση δεν είναι πολύ ακριβό...Άλλωστε το storm δεν έχει wifi.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικο αν ενεργοποιησεις surf+mail blackberry, εχεις καλυτερες χρεωσεις

 

6 ευρω ανα 24 ωρες για 5 μβ δεδομενων

 

καλο ειναι αν σκεφτεις οτι για 100 email και μονο επικεφαλιδες , για 4-5 εξωτερικου χρεωνομαι

70 - 80 ευρω καθε φορα και δουλεια δε κανω! Γιατι στο εξωτερικο δεν υπαρχει κβ. Υπαρχουν ανα 10 κβ και γινεται πανικος. Χαμοσ. Ακριβειααααααααααααααα

 

 

επομενως ετσι πραγματικα δε θες wifi

:X
Link to comment
Share on other sites

Χμ, 6 ευρώ για 24 ώρες και το ενεργοποιείς όταν θες εσύ ή ενεργοποιείται αυτόματα κάθε φορά που είσαι σε ξένο δίκτυο; Μία ακόμη ερώτηση: Τα email που σου έρχονται στο blackberry (ανεξάρτητα σε ποια χώρα είσαι), σβήνονται από τον mail server ή μπορείς να τα κατεβάζεις στη συνέχεια και στον υπολογιστή σου;
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κανονικό BIS τα βλέπεις και στο PC/Server και από το συσκευή επιλέγεις εάν θέλεις διαγραφή από τη συσκευή μόνο ή και από το server..

 

Όσο για το roaming, ξέρω πως η Voda έχει με κάπου στα 3 ευρώ πρόγραμμα για εξωτερικό.. Ψάξτε το ;)

Link to comment
Share on other sites

Χμ, 6 ευρώ για 24 ώρες και το ενεργοποιείς όταν θες εσύ ή ενεργοποιείται αυτόματα κάθε φορά που είσαι σε ξένο δίκτυο; Μία ακόμη ερώτηση: Τα email που σου έρχονται στο blackberry (ανεξάρτητα σε ποια χώρα είσαι), σβήνονται από τον mail server ή μπορείς να τα κατεβάζεις στη συνέχεια και στον υπολογιστή σου;

δεν έχει καμία σχέση με τον mail server.

 

αν σου έρχονται και στο ένα και στο άλλο. :)

 

απλά να έχεις επιλογή να μένουν στον server (από το outlook). για web mails δεν χρειάζεται.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...