Jump to content

54006 και χρεώσεις χωρίς εγγραφή


benzidirk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η φραγή ισχύει για χρεώσιμα εισερχόμενα μηνύματα.

Για χρεώσιμα εξερχόμενα όπως το 54646 και για δωρεάν εισερχόμενα 5ψήφια δεν ισχύει φραγή.

 

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη για τη διευκρίνηση! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν γραφτείς,όπως γραφτείς, στη υπηρεσία τους και να μην βλέπεις τα σμς που σου στέλνουν δεν σημαίνει ότι δεν σε χρεώνουν. Είναι σαν να είσαι συνδρομητής σε περιοδικό,την συνδρομή την πληρώνεις ακόμα και αν το περιοδικό το κρατά ο ταχυδρόμος και δεν φτάνει ποτέ στα χέρια σου.

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν γραφτείς,όπως γραφτείς, στη υπηρεσία τους και να μην βλέπεις τα σμς που σου στέλνουν δεν σημαίνει ότι δεν σε χρεώνουν. Είναι σαν να είσαι συνδρομητής σε περιοδικό,την συνδρομή την πληρώνεις ακόμα και αν το περιοδικό το κρατά ο ταχυδρόμος και δεν φτάνει ποτέ στα χέρια σου.

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

 

Απο τη στιγμή που δεν έχουν στοιχεία τραπεζικού λογαριασμού ή χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας, ο μόνος τρόπος για να με χρεώσουν είναι τα χρεώσιμα αυτά SMS. Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι πως απο τη στιγμή που έχω φραγή, τα μηνύματα αυτά αποτυγχάνουν να αποσταλούν. Δεν είναι δηλαδή οτι τα στέλνουν και δεν μπορώ να τα δω, αλλά οτι δεν μπορούν να τα στείλουν καν. Αν ισχύει αυτό που λες, τότε η φραγή 5ψηφιων είναι ουσιαστικά άχρηστη σε όλους καθώς η οποιαδήποτε εταιρεία αυτού του είδους μπορεί αυτόματα να σε εγγράφει στο μέλλον στις υπηρεσίες της και να σε χρεώνει ακόμα και αν εσένα δεν σου έρχεται τίποτα λόγω φραγής.

Τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ. Μάλλον τα πράγματα θα ξεκαθαρίσουν την επόμενη εβδομάδα οπου και θα δω αν θα με ξαναχρεώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που δεν έχουν στοιχεία τραπεζικού λογαριασμού ή χρεωστικής/πιστωτικής κάρτας, ο μόνος τρόπος για να με χρεώσουν είναι τα χρεώσιμα αυτά SMS. Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι πως απο τη στιγμή που έχω φραγή, τα μηνύματα αυτά αποτυγχάνουν να αποσταλούν.

Σωστό αυτό. Από την άλλη όμως το ότι "ενδέχεται να έχω γραφτεί σε χρεώσιμη υπηρεσία sms τρίτων" (όπως σου λέει μήνυμα από την vodafone) εμένα προσωπικά θα με ενοχλούσε πολύ περισσότερα …

Το ότι δεν σου έρχεται τίποτα από την DIMOCO λόγω φραγής 5ψήφιων δεν σημαίνει ότι "σε ξέχασαν"…

 

Ίσως η σκέψη σου -

Αν ισχύει αυτό που λες, τότε η φραγή 5ψηφιων είναι ουσιαστικά άχρηστη σε όλους καθώς η οποιαδήποτε εταιρεία αυτού του είδους μπορεί αυτόματα να σε εγγράφει στο μέλλον στις υπηρεσίες της και να σε χρεώνει ακόμα και αν εσένα δεν σου έρχεται τίποτα λόγω φραγής.

- να αποδειχθεί πολύ αληθινή…

Συνδρομητική υπηρεσία είναι και είσαι εγγεγραμμένος. Ποιος ξέρει τι μπορεί να γίνει στο μέλλον ?

 

Οπότε καλό θα ήταν - η μάλλον απαραίτητο - να διαγραφτείς (άποψή μου).

Αυτό, άλλωστε, σου συνιστούσε ξεκάθαρα και η vodafone… σίγουρα να ξέρει κάτι παραπάνω, ε; :D

Link to comment
Share on other sites

Κανένας φόβος δεν υπάρχει από την στιγμή που θα μπει φραγή 5ψηφιων από τον πάροχο και όχι από το κινητό ( Βlacklist) . Τα υπόλοιπα είναι φιλολογικές ερμηνείες, χωρίς κανένα πρακτικά αντίκρυσμα. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...