Jump to content

Νέα Ολυμπιακή - Απόψεις


dolky
 Κοινοποίηση

Ψηφηστε το αγαπημενο σας logo της νεας Ο.Α.  

82 members have voted

  1. 1. Ψηφηστε το αγαπημενο σας logo της νεας Ο.Α.

    • Το πρωτο
      7
    • Το δευτερο
      57
    • Το τριτο
      18


Recommended Posts

Το 3ο μαρεσει αλλα γενικοτερα και τα 3 δεν λενε τιποτα.

Αποψη μου το 1ο χαλια το δευτερο πολυ κλασικο το 3ο ετσι κι ετσι.

Αρα καταληγω στο 3ο.

Link to comment
Share on other sites

κανενα δεν μου αρεσε. θα ηθελα εναν συνδιασμο τους κυκλους του 1 και την γραμματοσειρα του 2. τελικα ψηφιζω το 2.
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρα το 2 γιατι θυμιζει κατι απο αθανατη παλια καλη ολυμπιακη....

Ασχετο, με τις στολες τι εγινε τελικα. Αποφασισαν τι θα φορανε?

Link to comment
Share on other sites

δε καταλβαινω τη λογικη το 2ο μοιαζει στο παλιο

 

η παλια ολυμπιακη πεθανε

θελουμε κατι νεο

γιατι να κρατησουμε το παλιο λογοτυπο?

 

θεμελιωδης κανονας του μαρκετινγκ

 

 

αλλαζεις λογοτυπο ΜΟΝΟ οταν αλλαζεις φιλοσοφια , πλευση, 100 % αλλαγη

η νεα ολυμπιακη θελει να ειναι μια ευρωστη εταιρια

γιατι να εχει κατι που να θυμιζει το δυσοιωνο επιχειρηματικα παρελθον της?

:X
Link to comment
Share on other sites

το δεύτερο,παρόλο που κατα λάθος ψηφισα το 3

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το πρώτο, αλλά μου φαίνεται είμαι μειοψηφία. Προτιμώ την γραμματοσειρά του και τους λιγότερο έντονους κύκλους...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

δε καταλβαινω τη λογικη το 2ο μοιαζει στο παλιο

 

η παλια ολυμπιακη πεθανε

θελουμε κατι νεο

γιατι να κρατησουμε το παλιο λογοτυπο?

 

 

Πιστεύω ότι η παλιά ολυμπιακή αν εξαιρέσουμε την κακοδιαχείρηση στον οικονομικό τομέα μια χαρά ήταν. Οπότε ποιος ο λόγος να έχει τεράστια διαφορά το καινούργιο λογότυπο;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η παλιά ολυμπιακή αν εξαιρέσουμε την κακοδιαχείρηση στον οικονομικό τομέα μια χαρά ήταν. Οπότε ποιος ο λόγος να έχει τεράστια διαφορά το καινούργιο λογότυπο;

 

εχουν ακουστει ουκ ολιγα για την παλια ολυμπιακη. οπως πολυ σωστα ανεφερε παραπανω ενας χρηστης, δεν θα πρεπει να υπαρχει τιποτα που να τη θυμιζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά άκουσα πως από 1η Οκτωβρίου που η "νέα Ολυμπιακή" (Olympic Air) ξεκινά τη λειτουργία της σταματούν τα δρομολόγια από και προς Νέα Υόρκη!!!:blink::blink::blink: Υπάρχει ενδεχόμενο να συνεργαστούν με τη Delta. Tα ίδια για κάποιους άλλους υπερατλαντικούς προορισμούς.

 

Απαράδεκτη κίνηση. Τι θα γίνει με τα εισητήρια που έχουν αγοραστεί?

Link to comment
Share on other sites

ο τίτλος του θέματος άλλαξε ελαφρώς ,προς το γενικότερο, περί Ολυμπιακής. Εδώ λοιπόν συζητάμε ο,τιδήποτε έχει να κάνει με τη νέα Ολυμπιακή (λογότυπο,στολές,δρομολόγια,κτλ) :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά άκουσα πως από 1η Οκτωβρίου που η "νέα Ολυμπιακή" (Olympic Air) ξεκινά τη λειτουργία της σταματούν τα δρομολόγια από και προς Νέα Υόρκη!!!:blink::blink::blink: Υπάρχει ενδεχόμενο να συνεργαστούν με τη Delta. Tα ίδια για κάποιους άλλους υπερατλαντικούς προορισμούς.

 

Απαράδεκτη κίνηση. Τι θα γίνει με τα εισητήρια που έχουν αγοραστεί?

 

Η συνεργασία είναι σχεδόν σίγουρη. Θα χρησιμοποιούν κοινούς κωδικούς (code sharing) για τις πτήσεις.

 

Αναφορικά με τα εισιτήρια που έχουν αγοραστεί προφανώς και θα αποζημιωθούν οι πελάτες, είτε με τον ένα (επιστροφή χρημάτων), είτε με τον άλλο (εισιτήρια Delta) τρόπο.

 

Επιπλέον, εκτός από Ν. Υόρκη, θα σταματήσουν και οι πτήσεις για Ν. Αφρική και Καναδά. Και είναι απολύτως λογικό, καθώς πρόκειται για μη προσοδοφόρα δρομολογία.

 

Η Ολυμπιακή είναι πλέον ιδιωτική εταιρεία και ως τέτοια θα ρίχνεται στη μάχη των αιθέρων. Όπως η Aegean που από εταιρεία εσωτερικών δρομολογίων έχει γίνει ο κορυφαίος παίκτης στην Ελλάδα και πετάει στα πλείστα μεγάλα αεροδρόμια, τον ίδιο δρόμο θα ακολουθήσει και η νέα Ολυμπιακή.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Η συνεργασία είναι σχεδόν σίγουρη. Θα χρησιμοποιούν κοινούς κωδικούς (code sharing) για τις πτήσεις.

 

Αναφορικά με τα εισιτήρια που έχουν αγοραστεί προφανώς και θα αποζημιωθούν οι πελάτες, είτε με τον ένα (επιστροφή χρημάτων), είτε με τον άλλο (εισιτήρια Delta) τρόπο.

 

Επιπλέον, εκτός από Ν. Υόρκη, θα σταματήσουν και οι πτήσεις για Ν. Αφρική και Καναδά. Και είναι απολύτως λογικό, καθώς πρόκειται για μη προσοδοφόρα δρομολογία.

 

Η Ολυμπιακή είναι πλέον ιδιωτική εταιρεία και ως τέτοια θα ρίχνεται στη μάχη των αιθέρων. Όπως η Aegean που από εταιρεία εσωτερικών δρομολογίων έχει γίνει ο κορυφαίος παίκτης στην Ελλάδα και πετάει στα πλείστα μεγάλα αεροδρόμια, τον ίδιο δρόμο θα ακολουθήσει και η νέα Ολυμπιακή.

 

Έχεις δίκιο, αυτοί που ήδη έχουν αγοράσει εισητήρια είτε θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω είτε θα πετάξουν με πτήση της Delta (η οποία θα προσθέσει κάποιες πτήσεις charter τον Οκτώβριο λόγω εκλογών).

 

Καταλαβαίνω ότι για μια ιδιωτική εταιρεία τα δρομολόγια αυτά δεν συμφέρουν. Από την άλλη όμως η Νέα Υόρκη είναι σημαντικός εμπορικός προορισμός και στις ΗΠΑ υπάρχουν πάρα πολλοί ομογενείς και πολλοί φοιτητές. Η Ολυμπιακή είχε σχεδόν το μονοπώλειο στο δρομολόγιο αυτό (μια και η Delta είχε αραιές πτήσεις). Θα μπορούσαν και αυτοί να αραιώσουν τις πτήσεις και να έχουν παράλληλα τη συνεργασία με τη Delta, όχι να το κόψουν τελείως. Και αν θέλεις τη γνώμη μου αυτό θα έπρεπε να μπει και ως όρος της πώλησης από το ελληνικό δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι για μια ιδιωτική εταιρεία τα δρομολόγια αυτά δεν συμφέρουν. Από την άλλη όμως η Νέα Υόρκη είναι σημαντικός εμπορικός προορισμός και στις ΗΠΑ υπάρχουν πάρα πολλοί ομογενείς και πολλοί φοιτητές. Η Ολυμπιακή είχε σχεδόν το μονοπώλειο στο δρομολόγιο αυτό (μια και η Delta είχε αραιές πτήσεις). Θα μπορούσαν και αυτοί να αραιώσουν τις πτήσεις και να έχουν παράλληλα τη συνεργασία με τη Delta, όχι να το κόψουν τελείως. Και αν θέλεις τη γνώμη μου αυτό θα έπρεπε να μπει και ως όρος της πώλησης από το ελληνικό δημόσιο.

 

Αναφορικά με το αν έπρεπε να μπει όρος, έτερον εκάτερον.

 

Η ουσία είναι ότι το δρομολόγιο κρίθηκε ασύμφορο και η λύση που επιλέχθηκε ήταν της ολοκληρωτικής εγκατάλειψης του. Σίγουρα θα σκέφτηκαν την πιθανότητα αραιώσης των δρομολογίων, αλλά αυτό ουσιαστική λίγη οικονομική διαφορά θα είχε, αφού ούτως ή άλλως θα αναγκάζονταν να μισθώνουν αεροσκάφη για τις πτήσεις.

 

Με την ολοκληρωτική εγκατάλειψη του, σίγουρα γλυτώνουν χρήματα, ενώ κρατάνε ουσιαστικά το δρομολόγιο, έστω και με άλλη αεροπορική εταιρεία.

 

Πλήρης κατάργηση πάντως δεν θα γινόταν, καθώς και η Aegean δρομολογεί συμφωνία για πτήσεις προς Β. Αμερική.

 

Υ.Γ.

Συμφωνώ για την εμπορικότητα του δρομολογίου, αλλά προφανώς δεν ήταν τόσο εμπορικό ώστε να κρατηθεί σε λειτουργία.

 

Υ.Γ.2

Η ελληνική παροικία φωνάζει και για τα τρία δρομολόγια (δικαιολογημένα), αλλά κάνουν ένα λάθος. Βλέπουν ακόμη την Ολυμπιακή ως κρατική...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ανεπίσημα αναφέρονται ότι οι αλλαγές είναι μεταβατικές και θα επανεξεταστουν όταν ανανεωθεί ο στόλος με ιδιοκτητα αεροσκάφη και ανακάμψει οικονομικά η εταιρία.

 

Τα Α340 που εξυπηρετούσαν τα δρομολόγια, κρίνονται ασύμφορα για την συντήριση τους μονο για τις ΗΠΑ και Αυστραλία να πηγαίνουν άδεια το χειμώνα και να τσοντάρουν μόνο το Λονδίνο καποιες περιόδους για να έχουν πληρότητα.

Αλλά μεγάλα αεροσκάφη κοστίζουν ακριβά έστβ και να νοικιάσουν σε περιόδους αιχμής ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρετε αν η Olympic Air έχει ανακοινώσει κάποιο νέο site, ή θα το ανακοινώσει σύντομα; Διότι ψάχνω να βρω κάποιες πτήσεις για εξωτερικό τους επόμενους μήνες, και μου βγάζει το σύστημα στο - μέχρι τώρα- site, ότι δεν υπάρχουν πτήσεις για τις ημερομηνίες που ζήτησα (πράγμα που δεν στέκει..)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρετε αν η Olympic Air έχει ανακοινώσει κάποιο νέο site, ή θα το ανακοινώσει σύντομα; Διότι ψάχνω να βρω κάποιες πτήσεις για εξωτερικό τους επόμενους μήνες, και μου βγάζει το σύστημα στο - μέχρι τώρα- site, ότι δεν υπάρχουν πτήσεις για τις ημερομηνίες που ζήτησα (πράγμα που δεν στέκει..)

 

Υποτίθεται ότι όλο το φθινόπωρο έχει προσφορές για τους πλείστους ευρωπαϊκούς προορισμούς. Δεν έχω ακούσει κάτι για καινούργιο site, αλλά δεν αμφιβάλλω ότι θα δημιουργήσουν...

 

Υ.Γ.

Ή θα βελτιώσουν το παλιό.

 

Υ.Γ.2

Δοκίμασα τώρα για Λονδίνο μέσα Οκτώβρη και δεν βρήκα πρόβλημα. Και μου βγάζει και τα εισιτήρια 219 ευρώ τα πάντα όλα. :grin:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παντως για 2 ευρωπαικους προορισμους που κοιταξα για τον Οκτώβριο εχει μακράν πολυ καλύτερες τιμές απο την Aegean και τις αντιστοιχες ξένες Alitalia, British.

 

Ευχομαι η Νεα Ο.Α. πρωτα απο ολα να συνεχίσει να πεταει με απολυτη ασφάλεια και κατ'επέκταση να βελτιστοποιησει τις παρεχόμενες υπηρείες προς τους επιβάτες (νέα αεροσκάφη, οχι απεργίες/καθυστερήσεις, ανταγωνιστικές τιμές, κλπ).

 

Επιχειρηματικά και οικονομικά ειμαι σίγουρος πως καποια στιγμή θα τα καταφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...