Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θέλω να κάνω αναβάθμιση στο λάπτοπ (μνήμη κ σκληρό) και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι σωστές οι επιλογες.

Μνήμη ram

http://www.e-shop.gr/kingston-kvr1333d3s9-8g-8gb-so-dimm-ddr3-pc3-10600-1333mhz-value-ram-p-PER.552730

 

είχα διαβάσει οτι δέχεται ανεπίσημα 16gb.

Και σκέφτομαι να τοποθέτησω αυτη την ram + τη ram απο το laptop.Δηλαδή να έχω σύνολο 10gb ram

 

ssd

http://www.e-shop.gr/sandisk-sdssdhii-240g-ultra-ii-ssd-240gb-sata3-p-PER.320913http://www.e-shop.gr/sandisk-sdssdhii-240g-ultra-ii-ssd-240gb-sata3-p-PER.320913

 

Είναι δώρο άδωρο κ πραγματικά χαζό να βάλεις 10GB ram, γιατί το μηχάνημα πρώτον δε θα σου αποδώσει για 10, αλλά για 8 και δεύτερον έχει και πολλές πιθανότητες από το να σου κολλάει μέχρι να σου κρασάρει, να μην τις δεχτεί, κτλ.

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος (τεχνολογικά δλδ, αν δεν κάνω λάθος ο όρος λέγεται χρονισμός στα ελληνικά) που οι μνήμες βγαίνουν κ εγκαθίστανται ως π.χ. 2x2, 2x4, 2x8, 2x16.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τις crucial που έχουν εφ´όρου ζωής εγγύηση. Και λογικά στην περίπτωσή σου, αν το μοντέλο που έχεις είναι DIY και για το σκληρό, τότε μπορείς να βρεις κ σκληρό στη crucial.

Έχει ίσως τσιμπημένα μεταφορικά, αλλά έστω μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις πληροφοριακά-εκπαιδευτικά ώστε να δεις τη συμβατότητα του μοντέλου σου, τον τύπο ραμ&hdd που υποστηρίζει το mac σου, καθώς κ οδηγούς-βίντεο εγκατάστασης.

 

Όσον αφορά, το ανεπίσημο, 16 που έχεις δει για το μοντέλο σου, ναι... Έχει πιθανότητες να λειτουργήσει γιατί τεχνολογικά το σύστημά σου μπορεί να το σηκώσει, αλλά και πάλι το ρίσκο το παίρνεις εσύ.. Στη χειρότερη να μην τις σηκώσει με αυτά που θα θέλεις να κάνεις κ να πρέπει να πας στην 8άρα που λέει officially ο κατασκευαστής.

Αυτά.

Edited by mariel19
Προσθήκη κειμενου

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καμμια προταση για εξωτερικο σκληρο για να το χρησιμοποιησω για time machine?
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

καμμια προταση για εξωτερικο σκληρο για να το χρησιμοποιησω για time machine?

 

 

Μιλαγα με εναν φιλο προχθες πουχει μακ,ipad,iphone και ασχολειται πολυ.μουπε μακρια απο seagate.εγω εχω εναν intenso αποκλειστικα και μονο για time machine και τρεχει μια χαρα.μου συνεστησε western digital.ο,τι και αν διαλεξεις κοιτα ναναι 2 φορες τουλαχιστον η χωρητικοτητα του σκληρου του μακ (καποιοι λενε 3-5 φορες αναλογως το ποσο "γεματος" ειναι ο σκληρος)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

καμμια προταση για εξωτερικο σκληρο για να το χρησιμοποιησω για time machine?

 

Οτιδήποτε αντέχει η τσέπη σου κ καλύπτει τις ανάγκες σου.

 

Να κοιτάς ποιότητα κατασκευής, εγγύηση, συνδεσιμότητα, και να είναι ίσος ή και μεγαλύτερος σε χωρητικότητα από τον εσωτερικό σκληρό σου..

Προσωπικά, είμαι κατά των ασύρματων λύσεων..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Μετά από 2 χρόνια και προσεκτικούς κύκλους φόρτισης, η απαράδεκτη μπαταρία του MBP 13.3 mid-2012 μου παρέδωσε πνεύμα και εδώ και 1 μήνα το χρησιμοποιώ με ρεύμα.

 

Έχετε να προτείνετε από κάπου μπαταρία; Στην αρχή κοίταξα eBay, μετά όμως σκρουτζ είδα ότι έχει απόθεμα. Η τιμή είναι η ίδια απαγορευτική παντού :ninja: όμως προφανώς και θα τα δώσω.

 

ΥΓ. Θεωρώ ανεπίτρεπτο να την προσέχω όπως την πρόσεχα και να μου χαλάει μετά από 2 χρόνια ενώ φίλοι έχουν λάπτοπ της πλάκας 3 χρόνια και βάλε και η μπαταρία τους ακόμη αποδίδει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από 2 χρόνια και προσεκτικούς κύκλους φόρτισης, η απαράδεκτη μπαταρία του MBP 13.3 mid-2012 μου παρέδωσε πνεύμα και εδώ και 1 μήνα το χρησιμοποιώ με ρεύμα.

 

Έχετε να προτείνετε από κάπου μπαταρία; Στην αρχή κοίταξα eBay, μετά όμως σκρουτζ είδα ότι έχει απόθεμα. Η τιμή είναι η ίδια απαγορευτική παντού :ninja: όμως προφανώς και θα τα δώσω.

 

ΥΓ. Θεωρώ ανεπίτρεπτο να την προσέχω όπως την πρόσεχα και να μου χαλάει μετά από 2 χρόνια ενώ φίλοι έχουν λάπτοπ της πλάκας 3 χρόνια και βάλε και η μπαταρία τους ακόμη αποδίδει.

Kατι δεν πηγε καλα.

Δεν θα σου πω για τα δικα μου γιατι τα αλλαζω τακτικα, αλλα της φιλης μου το Macbook Pro Μid '09 παρεδωσε πνευμα η μπαταρια του πριν 2 μηνες και χωρις προσεκτικες φορτισεις δλδ. σε 5χρονια

 

edit:

https://www.ifixit.com/Store/Mac/MacBook-Pro-13-Inch-Unibody-Mid-2009-through-Mid-2012-Battery/IF163-019

 

80€ http://www.amazon.co.uk/GENUINE-Original-Apple-MB991LLA-MB990LLA/dp/B009VFOSJE/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1418680283&sr=8-1-fkmr0&keywords=Original+Apple+A1322+Battery+for+Macbook+Pro+13%23+Mb990ll%2Fa+Mb991ll%2Fa

Edited by Jig
edit
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γενικα προτιμησε ανταλλακτικα απο ifixit.

Εχω δοκιμασει απο ebay κτλ αλλα ποτε δεν πετυχα καλη μπαταρια ασχετα αν ηταν για μακ η για κινητο.

Θα πληρωσεις κατι παραπανω αλλα θα εισαι ησυχος.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα macbook του 2006 στα 1.83Gh με μέγιστη μνήμη στα 2GB. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Μακ και δεν αντιλαμβάνομαι πολύ καλά τη λογική της. Είδα ότι δεν μπορώ να αυξήσω περαιτέρω τη RAM και η παρουσία ενός SSD δίσκου θα είναι κάπως περιττή. Τρέχει την 10.6.8 έκδοση. Αυτός είναι ο υπολογιστής: http://www.everymac.com/systems/apple/macbook/specs/macbook_1.83.html

 

Παρ' όλα αυτά η συμπεριφορά του υπολογιστή είναι κάτω του μετρίου. Τα βίντεο στο youtube κρασάρουν, οι λειτουργίες στον browser είναι δυσκοίλιες και οι δουλειές σε ένα word είναι κάπως εκνευριστικές.

 

Στο δια ταυτα, αυτό που επιθυμώ είναι να μπορώ να κάνω δουλειά στο word και excel (ιδανικά του 2016 που είναι πιο κοντά στις δυνατότητες με τα office των windows), βασική λειτουργία στον browser και ικανοποιητική προβολή βίντεο στο youtube. Τέλος, επιθυμώ να βάλω μια φθηνή μπαταρία από ελλάδα.

Τα μόνα που κατάφερα να κάνω είναι να τον ανοίξω, να τον καθαρίσω και να αλάξω τη thermal paste.

 

Και ρωτώ τα εξής:

 

1. Ποια φθηνή μπαταρία προτείνεται από ελλάδα ; (http://www.computron.gr/battery-apple-macbook-13-a1181-ma472-ma472-a-ma701-a-mb063-a-mb404-a-series-sku-1470.html#product_tabs_additional_tabbed )

2. Υπάρχει ουσία για αναβάθμιση σε SSD;

3. Υπάρχει λόγος να γίνει format ή διορθώνεται με κάποιες εφαρμογές "καθαρισμού" ;

4. Τα lag στα βίντεο ευθύνονται πιθανά σε κάποια έλλειψη driver; Που πρέπει να κοιτάξω;

5. Υπάρχει δυνατότητα να εγκαταστήσω τα office 2016 ;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Ανυπομονώ!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εχει αυτο το μηχανημα SATA 1 συνδεση απ οτι καταλαβα και SSD παιρνει.Ενας SSD ισως να το βοηθουσε στην αποκριση του λειτουργικου και των προγραμματων.Οσο για OS,γιατι δεν δοκιμαζεις Linux?Εχουν το Libreoffice Writter αντι για Microsoft Word.Και Firefox για Browser.Με τα λεγομενα σου βλεπω οτι το Mac OS το ζοριζει.Τα βιντεο ισως να ειναι θεμα Adobe Flash Player.Οσο για εκδοσεις Linux που μπορεις να δοκιμασεις προτεινω Linux Mint,Xubuntu(εχει το στυλ του Mac OS) και Lubuntu. Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κάνε φρέσκια εγκατάσταση MacOS και βάλε με bootcamp τα Windows 7.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Κάνε φρέσκια εγκατάσταση MacOS και βάλε με bootcamp τα Windows 7.

 

 

 

Νικο,πες οτι κανει φρεσκια εγκατασταση MacOS.Παλι δεν θα κολλαει το συστημα; Συν οτι ειναι δεκαετιας μηχανημα και υποστηριξη δεν υπαρχει.Για εμενα Windows να βαλει να εχει το κεφαλι του ησυχο με τα Office.Επισης αμα θελει ας βαλει και Linux αμα δεν το εχει για κυριο μηχανημα και το εχει για τα βασικα.Τουλαχιστον να εχει οσο λιγοτερο κολλημα μπορει.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλει να χρησιμοποιεί και MacOS ας κάνει καθαρή εγκατάστση, αλλιώς ας κάνει όλο τον δίσκο μόνο Windows/Linux.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σας εκφράσω τι λαχτάρα έχω πάρει δυο μέρες τώρα...

Εν ολίγοις: δεν υπάρχει επίσημα κι εύκολη διαδικασία για να περάσει κανείς windows 10 + MacOS μαζί. Μια θα έφταιγε το bootcamp που είναι παλιό, μια το usb που δε φαίνεται ως bootable, μια το cd-dvd που θα έχει τη δική του διαδικασία.... Εγκεφαλικό.

 

Στο δια ταύτα, προτίμησα να μη σας ζαλίσω και να ενεργήσω μόνος μου, έτσι και πέρασα windows 10 αφαιρώντας τον ήδη χωρισμένο σε 2 partition σκληρό από το macbook και βάζοντάς τον στον PC desktop όπου εκεί και έγινε η δουλειά.

 

Αυτή τη στιγμή σας γράφω από το winmac μου http://www.insomnia.gr/public/style_emoticons/default/tongue.png , με ευχαίρεια κι άνεση. Πολλά ακόμα βέβαια δεν έχουν στρώσει παρά το γεγονός ότι βρήκα κάποια drivers for macbook 1.1. Θα του δώσω χρόνο φυσικά και όταν περάσω τα Microsoft Office 2013 καθώς και βρώ κάποιους υποτυπώδεις drivers για την κάρτα, θα σας πω περισσότερες εντυπώσεις.

 

Ως ώρας ικανοποιημένος, μέχρι αύριο θα σας ενημερώσω εαν είχε νόημα να γίνει μια τέτοια μετατροπή! http://www.insomnia.gr/public/style_emoticons/default/tongue.png

 

Σας ευχαριστώ όλους.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σας εκφράσω τι λαχτάρα έχω πάρει δυο μέρες τώρα...

Εν ολίγοις: δεν υπάρχει επίσημα κι εύκολη διαδικασία για να περάσει κανείς windows 10 + MacOS μαζί. Μια θα έφταιγε το bootcamp που είναι παλιό, μια το usb που δε φαίνεται ως bootable, μια το cd-dvd που θα έχει τη δική του διαδικασία.... Εγκεφαλικό.

 

Στο δια ταύτα, προτίμησα να μη σας ζαλίσω και να ενεργήσω μόνος μου, έτσι και πέρασα windows 10 αφαιρώντας τον ήδη χωρισμένο σε 2 partition σκληρό από το macbook και βάζοντάς τον στον PC desktop όπου εκεί και έγινε η δουλειά.

 

Αυτή τη στιγμή σας γράφω από το winmac μου http://www.insomnia.gr/public/style_emoticons/default/tongue.png , με ευχαίρεια κι άνεση. Πολλά ακόμα βέβαια δεν έχουν στρώσει παρά το γεγονός ότι βρήκα κάποια drivers for macbook 1.1. Θα του δώσω χρόνο φυσικά και όταν περάσω τα Microsoft Office 2013 καθώς και βρώ κάποιους υποτυπώδεις drivers για την κάρτα, θα σας πω περισσότερες εντυπώσεις.

 

Ως ώρας ικανοποιημένος, μέχρι αύριο θα σας ενημερώσω εαν είχε νόημα να γίνει μια τέτοια μετατροπή! http://www.insomnia.gr/public/style_emoticons/default/tongue.png

 

Σας ευχαριστώ όλους.

 

 

 

Συγχαρητηρια που τα καταφερες.SSD θα του βαλεις τελικα? Ή σε καλυπτει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη Ram σε μια πιο απαιτητική από τη καθημερινή χρήση είναι στο 1.0 - 1.5 Gb, ο cpu παίζει στο 55% κι ο σκληρός με κάθε κλικ και κίνηση στο λειτουργικό ανεβαίνει στο 98% για λίγο και πέφτει πάλι στο 7-30%.

Δεν ξέρω με τι συνεπάγεται αυτό, πιθανά είναι ζήτημα ο σκληρός. Στον sata I θα έχει νόημα ο ssd?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη Ram σε μια πιο απαιτητική από τη καθημερινή χρήση είναι στο 1.0 - 1.5 Gb, ο cpu παίζει στο 55% κι ο σκληρός με κάθε κλικ και κίνηση στο λειτουργικό ανεβαίνει στο 98% για λίγο και πέφτει πάλι στο 7-30%.

 

 

Δεν ξέρω με τι συνεπάγεται αυτό, πιθανά είναι ζήτημα ο σκληρός. Στον sata I θα έχει νόημα ο ssd?

 

 

 

Δεν νομιζω,εγω στο Laptop μου με SATA 2 ισως να βαλω καποια στιγμη.Γιατι επειδη εχω κολληματα.Γενικα μια χαρα τρεχει αλλα ο σκληρος το τραβαει πισω.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μπαταρία στο white macbook A1181, 2GB Ram ,1.83 GHz . Το πρόβλημα αυτό υπάρχει, και δεν έχει ασχοληθεί κανένας του κάτοχος, εδώ και μια 6ετία. Όταν εισαγάγεται μια μπαταρία την οποιαδήποτε στιγμή - αυθεντική ή μη - το λάπτοπ ρίχνει πολύ έντονα τη φωτεινότητά του και μπάινει σε sleep mode μέσα σε 5 δευτερόλεπτα. Ούτε ο φορτιστής, ούτε η σήμανση στη μπάρα εργασίας ούτε η ίδια η μπαταρία δείχνει οτι φορτίζει.

Συνεπώς, παρά το γεγονός οτι αντιδρά με αυτό το ντιμάρισμα, το macbook με την μπαταρία επάνω δεν ανάβει.

Στο internet δε βρήκα κάτι σχετικό, μονάχα για το κλασικό πρόβλημα με το "not charging" εικονίδιο. Πιστεύω ότι είναι hardware-ικό το ζήτημα.

 

edit: να σημειώσω πως το macbook δεν είχε μπαταρία τα τελευταία χρόνια και αγόρασα σήμερα μια συμβατή και σας λέω τα σημερινά γεγονότα.

 

Ακούω ιδέες.

 

Ευχαριστώ. :)

 

edit: Βρήκα ένα βίντεο που είναι αυτό που μου συμβαίνει:

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Τον άνοιξα για να δω αυτό το βισματάκι:

 

https://www.dropbox.com/sh/0spkzmkjetys4f1/AAC6aZezboQfm9P2iBRZfX8Xa?dl=0

 

Εξ' όψεως δείχνει εντάξει..

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

και με τις 2 μπαταριες κανει ακριβως το ιδιο;

οταν είναι σβησμενο το pc φορτιζει;

ακούγεται σαν πρόβλημα στη μητρική, αν έχεις γνώσεις πάνω σε λύσιμο-δέσιμο, εγώ θα την έβαζα στο φούρνο για ένα reflow, δε χανεις κάτι :)

αν θες διευκρινίσεις και δε γνωρίζεις πως γίνεται πες μου

Link to comment
Share on other sites

1.και με τις 2 μπαταριες κανει ακριβως το ιδιο;

2.οταν είναι σβησμενο το pc φορτιζει;

ακούγεται σαν πρόβλημα στη μητρική, αν έχεις γνώσεις πάνω σε λύσιμο-δέσιμο, εγώ θα την έβαζα στο φούρνο για ένα reflow, δε χανεις κάτι :)

αν θες διευκρινίσεις και δε γνωρίζεις πως γίνεται πες μου

 

1.Ναι το ίδιο.

2. Όχι, καθόλου.

 

Υπάρχει ένα ζήτημα. Βρήκα μέσα του τον battery / sleep sensor connector να είναι αυτός: https://www.ifixit.com/Store/Mac/MacBook-Battery-Connector-Sleep-Sensor-Energy-Star/IF186-042-1 (με τα 18pin), το δικό μου λάπτοπ υποστηρίζει το non E-star που είναι αυτός: https://www.ifixit.com/Store/Mac/MacBook-Battery-Connector-Sleep-Sensor-non-Energy-Star/IF186-015-1#relatedQuestions (με τα 20pin)

Προσπαθώ να τον βρώ από ελλάδα (λόγω capital) και δεν μπορώ. Επίσης, σκέφτηκα κι αυτό προσπαθώ τώρα αν μπορούσα από αυτά τα pin να βρω ποια ανήκουν αποκλειστικά στη μπαταρία και να συνδέσω μόνο εκέινα.

Εδώ είναι οι φωτογραφίες από τον connector μου: https://www.dropbox.com/sh/0spkzmkjetys4f1/AAC6aZezboQfm9P2iBRZfX8Xa?dl=0

 

Επίσης βρήκα και κάποια βίντεο που έχουν πρόβλημα όταν βάζουν την μπαταρία να τους dim-άρει η οθόνη. Χωρίς να βγάλω κάποια λύση.

1.

2. https://www.youtube.com/watch?v=F9qcf25w2M0

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ελπίζω να μπορείς να βοηθήσεις.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι ότι αν απομονωσεις battery pins εκτος, θα επηρεασει και παλι τη σωστη λειτουργια του.

παντως ο σενσορας αυτός που έστειλες δε νομιζω να σου κανει κατι. ειναι για τον sensor της οθονης οταν κλεινει, το μαγνητικο, δε νομιζω να συσχετιζεται.

μπορείς να το λύσεις το μηχάνημα; αν ναι δοκιμασε να καθαρισεις με ισοπροπυλικη αλκοολη (καθαριστικο επαφων) τη μητρική και τους connectors της μπαταριας απο ολες τις μεριες με πινελο η οδοντοβουρτσα, για να σιγουρεψεις οτι κανουν καλες επαφες όλα τα σημεια.

πιο πολυ μου μυριζει μητρικη, αν την εχει φαει στο κυκλωμα, δεν αποκλειεται αν την εβαζες για ζεσταμα να συ ελυνε το προβλημα.

p.s. για τις αγορες απο έξω που είπες, american express πιστωτικη ή paypal εχεις;

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι ότι αν απομονωσεις battery pins εκτος, θα επηρεασει και παλι τη σωστη λειτουργια του.

παντως ο σενσορας αυτός που έστειλες δε νομιζω να σου κανει κατι. ειναι για τον sensor της οθονης οταν κλεινει, το μαγνητικο, δε νομιζω να συσχετιζεται.

μπορείς να το λύσεις το μηχάνημα; αν ναι δοκιμασε να καθαρισεις με ισοπροπυλικη αλκοολη (καθαριστικο επαφων) τη μητρική και τους connectors της μπαταριας απο ολες τις μεριες με πινελο η οδοντοβουρτσα, για να σιγουρεψεις οτι κανουν καλες επαφες όλα τα σημεια.

πιο πολυ μου μυριζει μητρικη, αν την εχει φαει στο κυκλωμα, δεν αποκλειεται αν την εβαζες για ζεσταμα να συ ελυνε το προβλημα.

p.s. για τις αγορες απο έξω που είπες, american express πιστωτικη ή paypal εχεις;

 

Το πέρασα σε άλλο στάδιο χθες το βράδυ.

Πείραζα το port στην logic board που μπαίνει το battery connector και πλέον η οθόνη μου δεν dim-άρει μόνο όταν μπάινει η μπαταρία αλλά και στην αρχή της. (θέλω να δοκιμάσω μια άλλη οθονη για να δω αν είναι ο inverter)

Κάτι βραχυκύκλωσα μάλλον εκεί. Άρα να το πετάξω στον φούρνο; Πόσους βαθμούς και τι διάρκεια; Το σενάριο πιστολάκι;

 

Αυτος ο σένσορας είναι και για το sleep mode αλλά και για την μπαταρία ταυτόχρονα. Κάποιος (προηγούμενος κάτοχος ή κακό service) πρέπει να έχει ανοίξει το λάπτοπ και να έχει παραγγείλει και βάλει λάθος connector (γι αυτο το μοντέλο θέλει με τα 20pin non energy star)

 

Ναι έχω paypal. Μίλησα με irepair και ired και περιμένω απάντηση να δούν αν το έχουν. Τρέμω στην ιδέα του κόστους του + της εργασίας (έλεος).

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

αν εχει οντως βραχυκυκλωσει δε θα βοηθησει, αυτο το κανεις για να πιασουν ξανα οι κολλησεις

παντως παλι νομιζω οτι ειναι για αλλο sleep αυτο το port...τεσπα αν σε ενδιαφερει να το παρεις ή γενικά να αγοραζεις υπαρχει τροπος,κοιτα εδώ:

https://techgouru.gr/blog/pws-na-parakampsete-ta-capital-control-gia-agores-apo-internet/

παρτο αν θες και αν πιανουν τα χερια σου καντα μονος σου.

τελος, αν πιστευεις οτι θα τα καταφερεις για το φουρνο (θελει προσοχη, θα λεγα να το κανεις τελευταιο αφου είναι ετσι τα πραγματα) σου δινω τα εξης:

 

-με γδυμενη μητρική,παντελως!

-καλυπτεις με αλουμινοχαρτο πλαστικα σημεια και πυκνωτες!

-με τη μερια προς τα πανω,ακουμπας σε ταψι πανω σε αλουμινοχαρτο

-200 βαθμους 10 λεπτα στο κεντρο του φουρνου με προθερμασμενο φουρνο

-κλεινεισ φουρνο στα 10,ανοιγεις πορτα για 5 λεπτα

-τη βγαζεις και την αφηνεις εξω κανα 20λεπτο

-ο θεος βοηθος

:)

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα την πλακέτα και πέρασα όλα τα σημεία με ισοπροπυλικη αλκοόλη, αλλά τίποτα. Έχω την ίδια συμπεριφορά. Η οθόνη dim-άρει κατευθείαν. Πρέπει να τον βάλω σε άλλη οθόνη για να σιγουρευτώ πως δεν έχει να κάνει ο inverter.

Ωστόσο όταν επανεκκινώ τον System Management Controller (SMC) το macbook δεν ντιμάρει στην οθόνη και δουλεύει κανονικά για ώρες. Απλώς δουλεύει με το ανεμιστηράκι στο κόκκινο!!! (άρα μήπως δεν είναι ο inverter; :confused: )

 

Η ιδέα φούρνος (στους 200!!) μου είναι πολύ σκληρή.. :cry:

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Νέο update. Τον άνοιξα τελείως ακόμα και την οθόνη έλυσα. Τσέκαρα να δω πως δουλεύει ο inverter, δεν υπάρχει βλάβη σε αυτόν. Αλλά, κάπως επηρεάζεται όταν τρέχει σε κανονική λειτουργία το macbook (κι όχι όταν μπαίνω με το να επανεκκινώ τον SMC)

Συμπερασματικά, καταλήγω πως είναι πρόβλημα της logic board αφού είναι πρόβλημα που μου εμφανίστηκε στην πορεία (το ντιμάρισμα της οθόνης στην αρχή). Τέλος, ο battery/ sleep sensor connector μοιάζει να ήταν ο λόγος που δεν φόρτιζε η μπαταρία. (λάθος εξάρτημα)

Παραθέτω και τις φωτογραφίες της logic board μετά το καθάρισμα.

https://www.dropbox.com/sh/02uy9xpwsefawg0/AACEkD3IDA5CPOF5FEnxa6q-a?dl=0

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...