Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγχωρέστε με αν πάλι έκανα το post σε λάθος μέρος αλλά έχω χάσει την μπάλα με τόσα πολλά θέματα και υποστήριξη.

 

Το τηλ (Ν97 Μαύρο) το αγόρασα πριν από 6 ημέρες και το μόνο που έκανα ήταν να κοιτάξω για αναβαθμισμένο SW με χρήση του Nokia PC suite.

Ενώ το πρόγραμμα αναφέρει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο αναβαθμισμένο λογισμικό, το τηλέφωνο από εκείνη την στιγμή κάνει επανεκκίνηση και μάλιστα ενώ έχω PIN δεν το ζητάει καν και μπαίνει μέσα στην αρχική οθόνη...??

 

Το έχει πάθει κανείς? => Λύση?

 

Ευχαριστώ

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μορφοποίηση σε τηλέφωνο και μαζική (και κάρτα αν χρησιμοποιείς) και επανέφερε τα δεδομένα σου χωρίς τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μορφοποίηση σε τηλέφωνο και μαζική (και κάρτα αν χρησιμοποιείς) και επανέφερε τα δεδομένα σου χωρίς τις ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστώ.

 

1. Έκανα Format το Mass Storage, Format την κάρτα (Sandisk 16Gb HC)

2. Mετά μέσω του Φόρουμ είδα το shortcut με #*7..κλπ για Hard reset και εκανα και αυτό.

3. Ακολούθησε πάλι εγκατάσταση με το νέο λογισμικό μέσω συσκευής και πάλι τα ίδια!

Έχει κολλήσει 3 φορές... :(

Link to comment
Share on other sites

Σου κάνει επανεκκινήσεις χωρίς να έχεις περάσει τίποτα μέσα, ούτε καν τα δεδομένα σου;

 

Αν έχεις κάνει επαναφορά των δεδομένων σου, ξανακάνε format σε τηλέφωνο και μαζική μνήμη και μην περάσεις τίποτα πλην των επαφών σου. Αν δεις ότι και πάλι σου κάνει επανεκκινήσεις, πρέπει αναγκαστικά να το πας στο service για να το δουν.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκλεισα με USA. Μου είπανε να κάνω ότι έχω κάνει με μόνη διαφορά το update na ΜΗΝ το κάνω από την συσκευή αλλά online με το Nokia Updater Tool.

Για να δουμε...

1. Έκανα format πάλι αλλά χωρίς να περάσω τις επαφές μου

2. Θα κάνω πάλι update μέσω συσκευής ώστε να δω αν φταίει το σύνολο των επαφών (1098)

3. Εάν έχω πρόβλημα θα κάνω τα ίδια αλλά με μόνη αλλαγή τις οδηγίες από τους Νοκιοαμερικάνους και επανέρχομαι...

 

thx

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εκαναν αναβαθμιση και μετα hard format σε C και Ε παρατηρησαν οτι το youtube δεν υπηρχε πλεον εγκατεστημενο ???

 

Παλι μετα την αναβαθμιση αλλαξε η επιλογη αποθηκευσης μηνυματων σε C, οποτε πρεπει να ξανα ρυθμιστει.

 

Εξακολουθω να ειμαι χαμηλα σε μνημη 36.6 και C 36.7 οποτε σχεδον αδικα εκανα το φορματ. Τουλαχιστον τωρα θα περασω μονο αυτα που πραγματικα θελω.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Ενω ειχα αλλαξει τον κωδικο ασφαλειας με καποιον της επιλογης μου μετα την αναβαθμιση και τα φορματ επανηλθε ο εργοστασιακος. Οποιοι λοιπον τον χρησιμοποιουν, ας το εχουν υποψιν τους οτι πρεπει να ξαναβαλουν τον δικο τους. Δηλαδη σε περιπτωση απωλειας ο "ευρων" με ενα φορματ "καθαρισε" ??? του ξεκλειδωσε και το τηλεφωνο ???

 

Πριν την αναβαθμιση ειχα την 3.03... εκδοση Ovi Maps. τωρα εχω την 3.01.... χωρις αλλη δυνατοτητα αναβαθμισης ???

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκλεισα με USA. Μου είπανε να κάνω ότι έχω κάνει με μόνη διαφορά το update na ΜΗΝ το κάνω από την συσκευή αλλά online με το Nokia Updater Tool.

Για να δουμε...

1. Έκανα format πάλι αλλά χωρίς να περάσω τις επαφές μου

2. Θα κάνω πάλι update μέσω συσκευής ώστε να δω αν φταίει το σύνολο των επαφών (1098)

3. Εάν έχω πρόβλημα θα κάνω τα ίδια αλλά με μόνη αλλαγή τις οδηγίες από τους Νοκιοαμερικάνους και επανέρχομαι...

 

thx

 

DONE!!

 

Το τηλ είναι souper...Σταμάτησαν τα rebooting και μάλιστα πάει και σφαίρα! Τόσες μέρες με προβλήματα και τελικά εφταιγε το update μέσω συσκευής. Το έκανα με το updater αλλά επίσης με την συσκευή wiped clean γιατί και με τις επαφές είχα πρόβλημα.

Ουφ...άντε να δούμε αν θα το απολαύσω...στραβά ξεκίνησα αλλά..ποτέ δεν ξέρεις.

 

Πάντως από μία πρώτη δοκιμή το touch δεν μου δείχνει σημάδια αναβάθμισης...

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Ενω ειχα αλλαξει τον κωδικο ασφαλειας με καποιον της επιλογης μου μετα την αναβαθμιση και τα φορματ επανηλθε ο εργοστασιακος. Οποιοι λοιπον τον χρησιμοποιουν, ας το εχουν υποψιν τους οτι πρεπει να ξαναβαλουν τον δικο τους. Δηλαδη σε περιπτωση απωλειας ο "ευρων" με ενα φορματ "καθαρισε" ??? του ξεκλειδωσε και το τηλεφωνο ???

 

Για να κανεις Format σου ζηταει πρωτα το κωδικο ασφαλειας... Αν ο κωδικος ασφαλειας εχει αλλαχτει, τοτε ο "ευρων" δεν τον ξερει,ως αποτελεσμα να μην μπορει να κανει και φορματ.... Οποτε...

Link to comment
Share on other sites

βρήκα και το 1ο bug.....

Έχωντας τα ακουστικά hands free της συσκευής συνδεδεμένα όταν με καλούν δεν ακούγετε ο ήχος κλήσης παρα μόνο μέσα απο τα hands free.

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

ή μήπως υπάρχει πουθενά καμμία ρύθμιση και δεν κατάφερα να την βρώ εγώ?

 

 

Άκυρο παιδιά, λάθος δικό μου.....

Link to comment
Share on other sites

Δε λέγεται! :lol:

Στο μαγαζάκι τιτλοφορείται Internet Calling VOIP for N97

 

με το προγραμματακι FRING το οποιο περιεχει msn messenger,skype,yahoo messenger κ.α ειχα κανει κληση με skype και λειτουργουσε κανονικοτατα.βεβαια δεν εκανε βιντεο-κληση

White_butter_fly δεν ξερω αν εννοεις κατι αλλο παντως εγω με αυτον τον τροπο δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα...

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το Ν97 εδώ και 3 μήνες. Όπως είχα γράψει πάλι μου έκανε ξαφνικά επανεκκινήσεις. Χθες μου ήρθε με email μήνυμα από τη Nokia για νέα αναβάθμιση. Την πέρασα μέσα από το Nokia software updater (v 20.0.019). Μέχρι τώρα δεν έχει κάνει πάλι επανεκκίνηση και είναι πιο γρήγορο από πριν. Η αναζήτηση στις επαφές γίνεται καλύτερα από πριν δηλ. ‘ρολάρω’ με το δάκτυλο τις επαφές προς τα πάνω ή κάτω και μετακινούνται όπως πχ σε LG ή iPfone
Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Ενω ειχα αλλαξει τον κωδικο ασφαλειας με καποιον της επιλογης μου μετα την αναβαθμιση και τα φορματ επανηλθε ο εργοστασιακος. Οποιοι λοιπον τον χρησιμοποιουν, ας το εχουν υποψιν τους οτι πρεπει να ξαναβαλουν τον δικο τους. Δηλαδη σε περιπτωση απωλειας ο "ευρων" με ενα φορματ "καθαρισε" ??? του ξεκλειδωσε και το τηλεφωνο ???

Ακριβώς!

 

Για να κανεις Format σου ζηταει πρωτα το κωδικο ασφαλειας... Αν ο κωδικος ασφαλειας εχει αλλαχτει, τοτε ο "ευρων" δεν τον ξερει,ως αποτελεσμα να μην μπορει να κανει και φορματ.... Οποτε...

Μη ξεχνάς και τον τρόπο με κλειστό το κινητό, όπου δεν σε ρωτά τον κωδικό ασφαλείας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το Ν97 εδώ και 3 μήνες. Όπως είχα γράψει πάλι μου έκανε ξαφνικά επανεκκινήσεις. Χθες μου ήρθε με email μήνυμα από τη Nokia για νέα αναβάθμιση. Την πέρασα μέσα από το Nokia software updater (v 20.0.019). Μέχρι τώρα δεν έχει κάνει πάλι επανεκκίνηση και είναι πιο γρήγορο από πριν. Η αναζήτηση στις επαφές γίνεται καλύτερα από πριν δηλ. ‘ρολάρω’ με το δάκτυλο τις επαφές προς τα πάνω ή κάτω και μετακινούνται όπως πχ σε LG ή iPfone

 

Καλησπέρα Giachtas,

 

Εγώ είχα τρελαθεί με τα reboot αλλά τελικά έκανα δουλειά. Βέβαια δεν είχα την πολυτέλεια να δουλέψω το τηλ πολύ πριν αρχίσει τα restart αλλά τώρα που όλα είναι οκ (μόλις μερικές ώρες πριν το ζωντάνεψα!) δεν βλέπω τρομερή διαφορά στην οθόνη και το touch feeling. Καμμία σχέση με Iphone αλλα, κάτι κάνει..

 

Επίσης έχει και multitouch με εγκατάσταση του Space Dancer αλλά κολούσε. Τώρα δεν ξανακάνω πείραμα να το βάλω..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, συγνώμη εάν επαναλαμβάνω παλιότερη ερώτηση, αλλά δεν έχω βρει κάποια αναφορά.. ο εργοστασιακός κωδικός ασφαλείας ποιός είναι? αναγράφεται κάπου..?

να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Ericsson GA628 - Ericsson SH888 - Ericsson T18 - Nokia 3210 - Ericsson R320 - Nokia 6210 -Samsung SGH_E105 - SE K800i - HTC Diamond - Nokia N97 - iPhone4&iPad2 (Apple© & no looking back)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, το προγραμματακι για VoIP στο μαγαζάκι το σταμάτησαν ενώ σχολιάστηκε ως "μη λειτουργικό σε Ν97"... οπότε, false alarm...

Συγνώμη εάν επαναλαμβάνω παλιότερη ερώτηση, αλλά δεν έχω βρει κάποια αναφορά.. ο εργοστασιακός κωδικός ασφαλείας ποιός είναι? αναγράφεται κάπου..?

 

ο κωδικος ειναι 12345

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα το εξής: Όταν χαθεί το σήμα, (για οποιοδήποτε λόγο) εμφανίζεται μήνυμα προειδοποίησης ότι η συσκευή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για κλήσεις έκτακτης ανάγκης και ότι θα χρησιμοποιήσει ακόμα και τα διαθέσιμα WLAN προκειμένου να καλέσει.:happy:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα το εξής: Όταν χαθεί το σήμα, (για οποιοδήποτε λόγο) εμφανίζεται μήνυμα προειδοποίησης ότι η συσκευή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για κλήσεις έκτακτης ανάγκης και ότι θα χρησιμοποιήσει ακόμα και τα διαθέσιμα WLAN προκειμένου να καλέσει.:happy:

 

αυτο με το wlan ειναι το λεγομενο κυψελικο δικτυο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το wlan ειναι το λεγομενο κυψελικο δικτυο?

Κυψελικό δίκτυο είναι η μετάφραση του cellular network, δηλαδή το δίκτυο κινητής τηλεφωνία GSM/UMTS. Το WLAN είναι μέσω διαδικτύου.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει αφαιρεθει η κατασταση δορυφορων... απλα μολις κλειδωσει δορυφορο τοτε εχεις την επιλογη διαθεσιμη....

 

 

και κατι ασχετο... τι ειναι το api bridge??????

κανεις να μας πει τι ειναι το api brige....??????ευχαριστω

ΕΛΕΟΣ....!!!!!!!!!!!!! ΑΚΟΥmobile newbie...!!!!!!:thanks:
Link to comment
Share on other sites

WLAN είναι το WiFi (Wireless Local Area Network).

 

API Bridge είναι το μέσο για να ενσωματώνουν οι developers γραφικά αντικείμενα σε περιβάλλον OSGi, παρμένα από εφαρμογές που δεν έχουν φτιαχτεί σε αυτό το περιβάλλον. Γι αυτό λέγεται και bridge, γιατι γεφυρώνει το χάσμα.

Για το κινητό μας, προφανώς το είδες κάπου σχετικά με java εφαρμογές. ;)

 

με το προγραμματακι FRING το οποιο περιεχει msn messenger,skype,yahoo messenger κ.α ειχα κανει κληση με skype και λειτουργουσε κανονικοτατα.βεβαια δεν εκανε βιντεο-κληση

White_butter_fly δεν ξερω αν εννοεις κατι αλλο παντως εγω με αυτον τον τροπο δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα...

 

Όχι, δε μιλάω ούτε για Fring, Nimbuzz και τέτοια.

Είναι integrated στο μενού των επαφών.

Δες στο μαγαζάκι για να καταλάβεις, δε χρειάζεται να πούμε περισσότερα.

 

βρήκα και το 1ο bug.....

Έχωντας τα ακουστικά hands free της συσκευής συνδεδεμένα όταν με καλούν δεν ακούγετε ο ήχος κλήσης παρα μόνο μέσα απο τα hands free.

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

ή μήπως υπάρχει πουθενά καμμία ρύθμιση και δεν κατάφερα να την βρώ εγώ?

 

 

Άκυρο παιδιά, λάθος δικό μου.....

 

Αχ και ήμουν έτοιμη να σου πω ότι αυτό δεν είναι bug, είναι "feature" του iPhone! :p :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Nokia N97 gets even better with a new software update

October 28, 2009

 

Nokia N97 mini now available in stores

 

Espoo, Finland. - Nokia has released a new Nokia N97 software update 2.0 that adds new user experience elements and functionalities to the device. The standard version of the Nokia N97 software update 2.0 is available immediately through the PC on the Nokia Software Update website (http://www.nokia.com/softwareupdate), and will be followed by a wide range of country and operator versions over the coming weeks as well as possibility to do the update over-the-air.

 

Also this week, Nokia N97 mini makes its big debut in stores. With its stainless steel cues, the Nokia N97 mini is designed for style-conscious people who are active with social networks. The device features a tilting 3.2" touch display, QWERTY keyboard and fully customizable homescreen. The Nokia N97 mini features same software with the Nokia N97 and will be in stores with an estimated retail price of EUR 450 before taxes and subsidies.

 

"In September, 2009, we exceeded 2 million Nokia N97 devices sold, and now introduce the Nokia N97 mini, underscoring the success of the design. We have also listened to consumer feedback about the performance of the device. The Nokia N97 software update 2.0 is a way for us to optimize the device and add new features and functions," said Jose-Luis Martinez, Vice President, Nokia Nseries. "We are also excited about the early feedback that we have received on the Nokia N97 mini, which carries a very similar feature set to the original Nokia N97 and comes in a pocket-friendly size for those out and about."

 

Among the new experiences available with the free 2.0 software update are:

- 'flip scrolling' has been added in the entire user interface, making scrolling in all views very smooth

- shortcuts to personalized homescreen

- Ovi Maps 3.0 with 3-D maps

- Nokia e-mail (Nokia Messaging)

- Ovi Contacts

- Ovi Store.

 

Nokia is constantly updating and enhancing its devices with new features, functions and fixes so people can get even more out of their Nokia device even years after buying it. Nokia owners can automatically check for new software by going to Menu > Applications > SW Update and enable automatic checking, or visit http://www.nokia.com/softwareupdate to download the version that is best for them. Additionally, MyNokia members will also receive an SMS when their local version of the software becomes available. People can register to the service at http://www.nokia.com/mynokia.

 

http://www.nokia.com/press/press-releases/showpressrelease?newsid=1350820

 

 

Video: N97 Software Update 2.0

By Carita on 29 October 2009

 

http://conversations.nokia.com/2009/10/29/video-n97-software-update-2-0/

Link to comment
Share on other sites

Αραγε αυτο, Nokia Java Runtime 2.0 for S60, ειναι ενσωματωμενο στην καινουργια αναβαθμιση η χρειαζεται ξανα περασμα ?

 

btw, οι σελιδες εχουν μειωθει αρκετα. Γινεται καποιο ξεσκαρταρισμα του θεματος ?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αραγε αυτο, Nokia Java Runtime 2.0 for S60, ειναι ενσωματωμενο στην καινουργια αναβαθμιση η χρειαζεται ξανα περασμα ?

 

btw, οι σελιδες εχουν μειωθει αρκετα. Γινεται καποιο ξεσκαρταρισμα του θεματος ?

Ναι.

Έγινε ένας ενταντικος καθαρισμός του θέματος τις τελευταίες μέρες.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...