Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί και να έχει απαντηθεί το ερώτημα.

Υπάρχει περίπτωση με ενα software gps fix να φτιάξει το πρόβλημα του gps ή είναι καθαρά θέμα hardware με την γνωστή επίλυση του με το εξτρα συρματάκι?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Ότι έχει απαντηθεί, έχει απαντηθεί... :p

Πιστεύω πως ακόμα και αν με κάποιο update διορθωθούν οι drivers του gps, η ενίσχυσή του με ένα μεταλλικό κομμάτι σίγουρα προσδίδει στην απόδοσή του, σε βαθμό που καμιά αναβάθμιση λογισμικού δε θα μπορέσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ότι έχει απαντηθεί, έχει απαντηθεί... :p

Πιστεύω πως ακόμα και αν με κάποιο update διορθωθούν οι drivers του gps, η ενίσχυσή του με ένα μεταλλικό κομμάτι σίγουρα προσδίδει στην απόδοσή του, σε βαθμό που καμιά αναβάθμιση λογισμικού δε θα μπορέσει.

Μην εισαι τοσο σιγουρη:p στο Ν95 βελτιωθηκε δραματικα με software update.Ελπιζω οτι το ιδιο θα γινει με το Ν97

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη αλλα δεν έχω καταλάβει τι θα μας κάνουν στο Service άμα πάμε? θα χρεωθούμε κάτι?θα πάω στις 5 για δουλειά και απέναντι υπάρχει ένα nokia να πάω να ρωτήσω

 

Υ.Γ: ψιλό κατάλαβα πάω δηλαδή στη nokia και μου αλλάζει δωρεάν το πίσω κάλυμμα???????

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη αλλα δεν έχω καταλάβει τι θα μας κάνουν στο Service άμα πάμε?

Εσένα τίποτα, μη φοβάσαι. :lol: Το κινητό σου μπορεί. Αν και λίγο χλωμό μου φαίνεται.

θα χρεωθούμε κάτι?

Όχι βέβαια, αυτό έλειπε. Κατασκευαστικό λάθος είναι και η συσκευή μέσα στην εγγύηση. Αυτό που δεν έχει διευκρινιστεί είναι αν το ανταλλακτικό είναι ανασχεδιασμένο ώστε να μη γρατσουνάει το φακό ή αν βάζουν πάλι ακριβώς το ίδιο. Ποντάρω στη δεύτερη πιθαντότητα, καθώς αυτό δείχνουν οι «συμβουλές» προς τους κατόχους που προτείνει η οδηγία.

 

After repair, please advice customer to keep their device from any dust or sand and continue to clean lens. When open or close camera cover door, try to avoid pressing it down to touch the lens.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα τίποτα, μη φοβάσαι. :lol: Το κινητό σου μπορεί. Αν και λίγο χλωμό μου φαίνεται.

 

Όχι βέβαια, αυτό έλειπε. Κατασκευαστικό λάθος είναι και η συσκευή μέσα στην εγγύηση. Αυτό που δεν έχει διευκρινιστεί είναι αν το ανταλλακτικό είναι ανασχεδιασμένο ώστε να μη γρατσουνάει το φακό ή αν βάζουν πάλι ακριβώς το ίδιο. Ποντάρω στη δεύτερη πιθαντότητα, καθώς αυτό δείχνουν οι «συμβουλές» προς τους κατόχους που προτείνει η οδηγία.

 

After repair, please advice customer to keep their device from any dust or sand and continue to clean lens. When open or close camera cover door, try to avoid pressing it down to touch the lens.

θα πάω σήμερα να ρωτήσω στις 5 και θα σας πω το θέμα είναι άμα αρχίσει να μου τα μασάει μπορώ να του πω ότι ξέρεις κάτι είναι επίσημο μπορείς να το δεις και εκεί σε κάποιο site τις nokia?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα βγάζουν κινητά που χαλάνε το φακό και δεν θα κάνουν update το κινητό (σε θέμα hardware)?Δηλαδή θα το πάρω και θα ξέρω οτι θα μου χαλάσει ο φακός!??

Εγώ νομίζω οτι θα γίνει hardware update στα κινητά και ίσως και να το αποκρύψουν για να μη χαλάσει η "εικόνα" του N97.Η άλλη μου σκέψη είναι οτι το n97 είναι κάτι σαν τα windows S-Vista.Δηλαδή κάνανε τις δοκιμές τους πάνω στους καμένους(ναι καλά γράφω, όχι "καημένους") καταναλωτές του n97 και βγάζουν το n900, όπως κάνει η microsoft τώρα με τα windows7.

Καλά έτσι όπως είναι τώρα δεν ρισκάρω να το πάρω και ας έχω αδυναμία στα Nokia.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τώρα πήγα και μου είπε ότι δεν έχει καμια ενημέρωση και περίμενα να κάνει και 2 τηλεφωνήματα για να το επιβεβαίωση αλλα τίποτα

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, αυτό έλειπε. Κατασκευαστικό λάθος είναι και η συσκευή μέσα στην εγγύηση. Αυτό που δεν έχει διευκρινιστεί είναι αν το ανταλλακτικό είναι ανασχεδιασμένο ώστε να μη γρατσουνάει το φακό ή αν βάζουν πάλι ακριβώς το ίδιο. Ποντάρω στη δεύτερη πιθαντότητα, καθώς αυτό δείχνουν οι «συμβουλές» προς τους κατόχους που προτείνει η οδηγία.

 

After repair, please advice customer to keep their device from any dust or sand and continue to clean lens. When open or close camera cover door, try to avoid pressing it down to touch the lens.

 

Καταρχην για μενα ειναι εκτιμητεο το οτι αναγνωριζει εμμεσως πλην σαφως την κατασκευαστικη αστοχια και προσπαθει να καλυψει τους πελατες της. Εχω συναντησει πολλες αλλες ανταγωνιστικες εταιρειες που για παρομοια η και μεγαλυτερα προβληματα, κανουν την παπια.

 

Αν και σαφως θα ημουν απολυτα ευχαριστημενος με την αλλαγη του συγκεκριμενου ανταλακτικου με αλλο μη χαραζομενο, κατι τετοιο δεν προκυπτει απο τα συμφραζομενα, αφου παροτρυνει τους πελατες μετα την αντικατασταση να ειναι προσεκτικοι (αφου γνωριζουν πια την ευαισθησια αυτου του σημειου).

 

Ευχαριστώ πολύ

Ότι έχει απαντηθεί, έχει απαντηθεί...

Πιστεύω πως ακόμα και αν με κάποιο update διορθωθούν οι drivers του gps, η ενίσχυσή του με ένα μεταλλικό κομμάτι σίγουρα προσδίδει στην απόδοσή του, σε βαθμό που καμιά αναβάθμιση λογισμικού δε θα μπορέσει.

 

Μην εισαι τοσο σιγουρη :X

εχουν υπαρξει αρκετες περιπτωσεις σε αρκετες μαρκες και σε διαφορετικες κατηγοριες συσκευων, που με αναβαθμισεις λογιμικου εχει μεταμορφωθει κυριολεκτικα η αποδοση τους. :p

 

Ελπιζω να μην διαψευστω και να καταντησω στο τελος να ξυνω κολες με ασετον. :lol:

Παντως ουσιαστικη βελτιωση της συσκευης περιμενω απο την μεθεπομενη αναβαθμιση καθοτι εκτιμω οτι ειναι συντομο το χρονικο διαστημα για την διορθωση τοσων ατελειων. ( Προσωπικη αποψη , παντα)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι.. ξερουμε τιποτα που θα βγει σε update καποια στιγμη στα σιγουρα? πχ το kinetic scrolling θα μπει? (και τα μενου θα γινουν ετσι η κανω λαθος?) αν μπει αυτο το πραγμα το κινητο θα αλλαξει πολυ. βαρεθηκα αυτη τη σκρολμπαρ.

 

κατι αλλο ειναι στανταρ?

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σίγουροι δεν μπορούμε να είμαστε μέχρι να υπάρξει επίσημη επιβεβαίωση. Αλλά, σύμφωνα με πηγές, ξέρουμε ότι προς τα τέλη του μήνα θα βγει η αναβάθμιση και θα προστεθεί το kinetic scrolling. Το εχω χρησιμοποιήσει σε άλλο 60άρι και μπορώ να πω ότι έχει μεγάλη διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

και τωρα εχει ενα ψευτοπραμα που πας κατω το χερι και το κρατας και κατεβαινει αλλα δεν εχει σχεση αυτο. μακαρι να βαλουν κινετικ τοτε ισως να μη το πουλησω!!

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τον Οκτώβριο έρχεται μεγάλο update, που θα αναβαθμίζει το N97 στην έκδοση 2.0, η οποία θα περιέχει φυσικά και kinetic scrolling. Αυτό ανακοινώθηκε σήμερα επίσημα στο Nokia World.

 

Το κακό είναι άλλο. Έσπευσα να βάλω το Nokia Maps 3.0 beta (το οποίο είναι ομολογουμένως πολύ καλό) και το Ovi Lifecast, όμως μετά από restart το N97 έγινε πάλι τούβλο. Κολλάει στο λογότυπο της Nokia και δεν το κουνάει ρούπι. Άντε πάλι hard reset. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Τον Οκτώβριο έρχεται μεγάλο update, που θα αναβαθμίζει το N97 στην έκδοση 2.0, η οποία θα περιέχει φυσικά και kinetic scrolling. Αυτό ανακοινώθηκε σήμερα επίσημα στο Nokia World.

 

Υπάρχει κάπου αυτή η ανακοίνωση;

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου αυτή η ανακοίνωση;

Το ανακοίνωσε ο δεύτερος ομιλητής και αντιπρόεδρος της Nokia (Anssi Vanjoki). Μπορείς να δεις όλη την παρουσίαση εδώ:

http://webcast.nokia.com/CCUIv3/frameset.aspx?ticket=678-750-7790&target=en-default-&status=ondemand&browser=ns-1-0-0-10-0&stream=flash-video-500

αυτο ειναι το OVI maps 3.0 η αλλο?

Ναι, το Ovi Maps είναι, έγραψα Nokia Maps από συνήθεια (αυτή ήταν η προηγούμενη ονομασία του). Τελικά ίσως να μην έφταιγε αυτό για το κόλλημα, αλλά κάποια εφαρμογή που εγκατέστησα παλιότερα και απλά βγήκε τώρα στην επιφάνεια με το restart.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το βιντειο δικαιολογει γιατι το ν97 μπορει να φαινεται ενα προιον που προωθηθηκε αρπα κολλα, το οτι αναγνωριζουνε αυτα που ζηταει ο κοσμος (παραδειγμα πιο πολλη μνημη) δειχνει οτι δεν ειναι στην κοσμαρα τους. Και η αληθεια ειναι οτι οι αναβαθμισεις ειναι αρκετεες. Ανυπομονο το μεγαλο update που λενε θα αλλαξει εντελως την συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το βιντειο δικαιολογει γιατι το ν97 μπορει να φαινεται ενα προιον που προωθηθηκε αρπα κολλα, το οτι αναγνωριζουνε αυτα που ζηταει ο κοσμος (παραδειγμα πιο πολλη μνημη) δειχνει οτι δεν ειναι στην κοσμαρα τους. Και η αληθεια ειναι οτι οι αναβαθμισεις ειναι αρκετεες. Ανυπομονο το μεγαλο update που λενε θα αλλαξει εντελως την συσκευη.

Λέτε η v2.0 να είναι τελικά η Symbian^2; Δε διευκρινίστηκε. Βέβαια, σε αυτή την περίπτωση να περιμένετε πάλι αρκετά bugs.

Το σίγουρο είναι πως η 2.0 που περιμένουμε τον Οκτώβριο θα έχει transitions και animations, όπως ξεκάθαρα είπε ο Anssi. ;)

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασα καλα το update που θα δοθει τον οκτωβρη,ηδη εχει συμπεριληφθει στο n97 mini,αλλαζουν τα widgets,μπαινει το kinetic και διαφορα αλλα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφαγε την πρώτη του πτώση το N97, και έμεινα έκπληκτος.:D

 

Έχω το λευκό.

 

Έπεσε από το ντουλάπι της τουαλέτας στην λεκάνη για τα ρούχα η οποία ήταν στο πάτωμα, χωρίς ρούχα ή υφάσματα μέσα. ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ!

Το μόνο που έγινε ήταν να κοπούν κομματάκια της λεκάνης και να κολλήσουν πάνω στο κάλυμα συσκευής, τα οποία έφυγαν με απλό σκούπισμα των δακτύλων μου. Το κάλυμα της συσκευής δεν έπαθε απολύτος τίποτα. Σαν καινούριο. :X:D

Link to comment
Share on other sites

Το ανακοίνωσε ο δεύτερος ομιλητής και αντιπρόεδρος της Nokia (Anssi Vanjoki). Μπορείς να δεις όλη την παρουσίαση εδώ:

http://webcast.nokia.com/CCUIv3/frameset.aspx?ticket=678-750-7790&target=en-default-&status=ondemand&browser=ns-1-0-0-10-0&stream=flash-video-500

 

Ευχαριστώ πολύ!

Ανυπομονώ για το μεγάλο update!!! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

Εχω διαβασει τα threads αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη.

 

Αυτο που θελω ειναι να βαλω τα widgets στην αρχικη και να συνδεθουν μεσο WLAΝ.

 

Το προβλημα ειναι οτι παω connectivity -> destinations -> κια βαζω καινουριο access point στο 'internet' που ειναι για WLAN. Το κανω και 1 priority.

 

Παρ'ολα αυτα οταν παει να συνδεθει το widget (πχ. facebook, bloomberg) μου λεει 'πρεπει να συνδεθει...', δέχομαι, και μου βγαζει μηνυμα 'να συνδεθει μεσς acces point internet -> web vodafone'?...

 

Γιατι?

 

Θελς με το που διακρίνει WLAN να συνδεθεί (οχι σε προκαθερισμένο account, αλλα μεσο οποιο βρει ξεκλήδ.)

 

βοηθεια...

 

Ξερω, μάλλον εγω θα φταιω - κατι δεν θα κανω σωστα - αλλα δεν μπορω να το προσδιορισω.

 

τα φώτα σας please.... :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

Εχω διαβασει τα threads αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη.

 

Αυτο που θελω ειναι να βαλω τα widgets στην αρχικη και να συνδεθουν μεσο WLAΝ.

 

Το προβλημα ειναι οτι παω connectivity -> destinations -> κια βαζω καινουριο access point στο 'internet' που ειναι για WLAN. Το κανω και 1 priority.

 

Παρ'ολα αυτα οταν παει να συνδεθει το widget (πχ. facebook, bloomberg) μου λεει 'πρεπει να συνδεθει...', δέχομαι, και μου βγαζει μηνυμα 'να συνδεθει μεσς acces point internet -> web vodafone'?...

 

Γιατι?

 

Θελς με το που διακρίνει WLAN να συνδεθεί (οχι σε προκαθερισμένο account, αλλα μεσο οποιο βρει ξεκλήδ.)

 

βοηθεια...

 

Ξερω, μάλλον εγω θα φταιω - κατι δεν θα κανω σωστα - αλλα δεν μπορω να το προσδιορισω.

 

τα φώτα σας please.... :)

 

Έχω την εντύπωση -αλλά μπορεί να κάνω και λάθος- ότι τα widgets χρησιμοποιούν τον τελευταίο τρόπο σύνδεσης. Δηλαδή αν είχες χρησιμοποιήσει Web Vodafone, θα χρησιμοποιήσουν το Web Vodafone.

 

Από αυτά που λες, υποθέτω ότι μάλλον σου ζητάει να συνδεθείς με το Web Vodafone γιατί τα υπόλοιπα internet access points δεν είναι διαθέσιμα (δηλαδή δεν υπάρχει ασύρματο δίκτυο ενεργό).

 

Δεν ξέρω αν γίνεται να ανανεώνονται όταν βρίσκουν ξεκλείδωτο WLAN, γιατί αυτό θα σήμαινε ότι το τηλέφωνο θα πρέπει να βρίσκεται σε συνεχή αναζήτηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυστυχως γνωστο προβλημα. Μην ανησυχεις δεν φταις εσυ.:lol:

 

Αν διαβασεις λιγο τις αρχικες προς μεση σελιδες μαλλον θα βοηθηθεις.

 

Προσωπικα εχω αφαιρεσει το web vodafone απο τις υποψηφιες επιλογες για να γλυτωσω απο τις ανεπιθυμητες χρεωσεις.

 

 

EDIT:

@White_Butter_Fly

Με προλαβες...:p

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυστυχως γνωστο προβλημα. Μην ανησυχεις δεν φταις εσυ.:lol:

 

Αν διαβασεις λιγο τις αρχικες προς μεση σελιδες μαλλον θα βοηθηθεις.

 

Προσωπικα εχω αφαιρεσει το web vodafone απο τις υποψηφιες επιλογες για να γλυτωσω απο τις ανεπιθυμητες χρεωσεις.

 

 

EDIT:

@White_Butter_Fly

Με προλαβες...:p

 

Μπορείς να φτιάξεις μια νέα ομάδα access points και να μετακινήσεις εκεί το Web Vodafone ώστε να το χρησιμοποιείς μόνο στις εφαρμογές που θα ορίσεις εσύ και να μην το βρίσκει η συσκεύη στις αυτόματες συνδέσεις internet.

 

EDIT:

@skiace

:p :p :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις μια νέα ομάδα access points και να μετακινήσεις εκεί το Web Vodafone ώστε να το χρησιμοποιείς μόνο στις εφαρμογές που θα ορίσεις εσύ και να μην το βρίσκει η συσκεύη στις αυτόματες συνδέσεις internet.

 

EDIT:

@skiace

:p :p

 

Το θεωρω αναξιοπιστο σαν επιλογη και προκειμενου να βρεθω με δυσαρεστες εκπληξεις-χρεωσεις, επελεξα την πληρη καταργηση του.

 

Ασε που περιτριγυριζομαι απο wifi οποτε οπου και να σταθω-βρεθω, συνδεομαι αμεσως αν χρειαζομαι. :p:lol:

 

Μονο με το GPS του εξακολουθω να εχω προβλημα αξιοπιστιας, ετσι επιλεγω να πηγαινω μονο απο γνωστους δρομους και οχι αργα το βραδυ.:lol:

 

Για την θαλασσα βεβαια, σκεφτομαι να το συνδεσω με την αγκυρα, ουτως ωστε να εχω τελεια ληψη. Προσεχως θα ανεβασω βιντεο με οδηγιες. :lol:

 

@ White_Butter_Fly

Πολλη ... γλωσσα δε βγαζεις τελευταια ? :p:lol:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...