Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λείξει ενα πιστοποιητικό και δεν μπορούμε να κάνουμε εγκατάσταση τι κάνουμε;

 

Αν η εφαρμογή ήταν ήδη υπογεγραμμένη με κάποιο πιστοποιητικό που έχει λήξει,

μέσω του Freesigner από το κινητό σου κάνεις Unsign και έπειτα Sign με δικό σου πιστοποιητικό και είσαι ΟΚ! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περαστικά... :p :lol:

Τι να πω, εξαρτάται και από τι χρήση κάνει ο καθένας και τι εννοεί "full χρήση".

Εμένα μου κρατάει 1,5 μέρα με: περίπου 2 ώρες ομιλία, 10-20 μηνύματα, 1 ώρα browsing, λίγο μουσική και βίντεο, 5-10 φωτογραφίες, ίσως και ένα 10λεπτο GPS άμα είμαι στο δρόμο.

Τώρα αν εσένα με όλα αυτά σου κρατούσε 4 μέρες, τότε να το πας στη Nokia να το κοιτάξουν, για ερευνητικούς λόγους!! :lol: ;)

 

 

Σε όποιους δεν αρέσει το νέο θέμα N Series 2, μπορούν να κατεβάσουν το παλιό από εδώ. :happy:

E τοτε μαλλον δε του κανω τοσο βαρια χρηση.....

αλλα οπως και να χει μου φαινεται οτι κραταει αισθητα λιγοτερο απο πριν....!!!!

ΕΛΕΟΣ....!!!!!!!!!!!!! ΑΚΟΥmobile newbie...!!!!!!:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Αν η εφαρμογή ήταν ήδη υπογεγραμμένη με κάποιο πιστοποιητικό που έχει λήξει,

μέσω του Freesigner από το κινητό σου κάνεις Unsign και έπειτα Sign με δικό σου πιστοποιητικό και είσαι ΟΚ! ;)

Φαντάζομαι πως βγάζεις νέο, πάντως αν δε κάνω λάθος το πιστοποιητικό κρατάει κοντά στα 3 χρόνια.

Όταν λείξει ενα πιστοποιητικό και δεν μπορούμε να κάνουμε εγκατάσταση τι κάνουμε;

Καλημέρα

 

Απλά γυρνάς την ημερομηνία προς τα πίσω,

 

  • Το πιστοποιητικό έχει λήξει.
    Σ' αυτή τη περίπτωση αλλάζουμε την ημερομηνία του κινητού ένα εξάμηνο πίσω και ξανακάνουμε εγκατάσταση. Αν δεν γίνει και πάλι τίποτα, τη βάζουμε ακόμη πιο πίσω. Σκοπός αυτού είναι να βρούμε τη περίοδο που ίσχυε το πιστοποιητικό. Μετά το πέρας της εγκατάστασης ξαναγυρνάμε στη σωστή ημερομηνία.

Από τον οδηγό Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ ερώτηση Γιατί δεν μπορώ να εγκαταστήσω αρχεία sis/sisx;. Καλό είναι να ρίξεις μια ματιά.

 

Για ότι άλλο έχει σχέση με πιστοποιητικά το ρωτάμε στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed, γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

E τοτε μαλλον δε του κανω τοσο βαρια χρηση.....

αλλα οπως και να χει μου φαινεται οτι κραταει αισθητα λιγοτερο απο πριν....!!!!

 

Είναι πιθανό με την αναβάθμιση να μειώθηκε η απόδοση της μπαταρίας,

καθώς επίσης και αν δεν έχεις κάνει format για πολύ καιρό, συσσωρεύονται "σκουπίδια" και processes που μπορεί να σου "τρώνε" RAM και, επομένως, μπαταρία.

Σε κάθε περίπτωση, 2,5 μέρες είναι πολυυυυύ καλή απόδοση, οπότε δε θα ανησυχούσα στη θέση σου! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , έψαξα αλλά ή δεν βρήκα στοιχεία ή δεν κατάλαβα καλά πώς κάνουμε "εκκαθάριση προσωρινής μνήμης " και γενικα πώς καθαρίζουμε την μνήμη μετά τo serfing μέσω του Οpera mobile ...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηησ παιδιία.Στην ενημέρωση λογισμικού.Το στοιχείο "αναδιοργάνωση μνήμης" είναι καλό να το κάνουμε λήψη και εκτέλεση ή όχι;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, ομολογω οτι την συγκεκριμενη σελιδα δεν την ειχα διαβασει και περιμενα μετα απο την αναβαθμιση κατι καινουργιο (οπως για παραδειγμα να μπορω να σβησω τις "μανισιες" εφαρμογες,Boingo κτλ). Παρολα αυτα η μονη διαφορα εκτος απο το θεμα στο δικο μου κινητο ειναι οτι ξεκιναει με περισσοτερη ΡΑΜ. Σε ολα τα υπολοιπα (Ταχύτερη εκκίνηση του τηλεφώνου,Περισσότερος χώρος στο C,Γρηγορότερη πλοήγηση στα μενού,Καλύτερο και ομαλότερο scrolling,Ομαλότερο scrolling στον browser,φωτογραφιες,βιντεο κτλ)δεν ειδα καμια διαφορα. Η C ισα ισα επεσε 1,5 ΜΒ. Ισως βεβαια φταιει το οτι δεν εχω κανει ποτε hard reset το κινητο

Αν κάνεις hard reset θα δεις και τα υπόλοιπα. ;) 62MB έχεις αμέσως μετά το hard reset. Καμία προηγούμενη έκδοση δεν έδινε τόσο ελεύθερο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις hard reset θα δεις και τα υπόλοιπα. ;) 62MB έχεις αμέσως μετά το hard reset. Καμία προηγούμενη έκδοση δεν έδινε τόσο ελεύθερο χώρο.

 

terrestial το πιστεύεις ή όχι φίλε.Την 1η φορά που έκανα hard reset στο κινητό με την έκδοση 20.019 είχα ελεύθερη μνήμη στο C 62.9ΜΒ και μου είχε κάνει εντύπωση.Μετά απο εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών κ.τ.λ. είχα μίνει με 59MB.Για την καινούργια δεν μπορώ να σου πώ διότι δεν έχω το κινητό ακόμα

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

και μετα απο ωρες ατελειοτου διαβασματος για το νοκια ν97....

 

ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΦΟΒΑΜΑΙ:cry:

 

θα παρω ομως το μινι

 

αυτη ειναι και η πρωτη φορα στην ζωη μου που γραφω σε φορουμ

 

παραειστε προχωρημενοι για μενα...σαν καινουργια γλωσσα μου φαινονται ολα...

 

βεβαια γιατι ενας ασχετος να παει να παρει τετοια συσκευη θα μου πειτε....

 

καπριτσιο, απληστια... αυτα.

 

παρατηρησα οτι δεν ειναι ευχαριστο οταν βγαινει καποιος εκτος θεματος και κανει ερωτησεις που εχουν ηδη απαντηθει...οποτε θα ειμαι προσεκτικος για να μην κουραζω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ και στον χώρο του symbian.:)

Σαν καινούργιος χρήστης διάβασε το faq της πρώτης σελίδας,θα σε βοηθήσει πολύ στα πρώτα σου βήματα.

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

Από εκεί και πέρα ήμαστε εδώ για να βοηθήσουμε σε ότι χρειαστεί.Κάθε αρχή είναι δύσκολη,σιγά σιγά όμως θα δεις ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά.Κανένας μας εξάλλου δεν γεννήθηκε με τις απαραίτητες γνώσεις μέσα του.

Καλή παραμονή και καλή συνέχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ και στον χώρο του symbian.:)

Σαν καινούργιος χρήστης διάβασε το faq της πρώτης σελίδας,θα σε βοηθήσει πολύ στα πρώτα σου βήματα.

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

Από εκεί και πέρα ήμαστε εδώ για να βοηθήσουμε σε ότι χρειαστεί.Κάθε αρχή είναι δύσκολη,σιγά σιγά όμως θα δεις ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά.Κανένας μας εξάλλου δεν γεννήθηκε με τις απαραίτητες γνώσεις μέσα του.

Καλή παραμονή και καλή συνέχεια.

 

Αμα το forum έχει τέτοια άτομα δεν έχει να φοβηθεί κανείς τίποτα.Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

και μετα απο ωρες ατελειοτου διαβασματος για το νοκια ν97....

 

ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΦΟΒΑΜΑΙ:cry:

 

θα παρω ομως το μινι

 

αυτη ειναι και η πρωτη φορα στην ζωη μου που γραφω σε φορουμ

 

παραειστε προχωρημενοι για μενα...σαν καινουργια γλωσσα μου φαινονται ολα...

 

βεβαια γιατι ενας ασχετος να παει να παρει τετοια συσκευη θα μου πειτε....

 

καπριτσιο, απληστια... αυτα.

 

παρατηρησα οτι δεν ειναι ευχαριστο οταν βγαινει καποιος εκτος θεματος και κανει ερωτησεις που εχουν ηδη απαντηθει...οποτε θα ειμαι προσεκτικος για να μην κουραζω...

 

και καλα θα κανεις....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχθέs και μετά απο βαρβάτη καταγγελία που είχα κάνει,η αγαπημένη, σε ολους μας, N****A έβαλε κάποια υπεύθυνη(απο τη Βουλιαγμένης) και με πήρε ολο γλύκα, να περάσω να πάρω το καινούργιο μου τηλέφωνο:):)....Είναι σα να κρατάω άλλο κινητό.Εχει περασμένο το καινούργιο λογισμικό,το gps είναι άψογο,και πολύ πολύ καλύτερες φωτογραφίες.Λέτε να είμαι τυχερός αυτή τη φορά?...Πάντως είναι πολύ βελτιωμένο:):) πραγματικά δεν το περίμενα.Και η μπαταρία, χωρίς να την εχω φορτίσει,μετά απο 30 ώρες περίπου είναι ακόμη πάνω απο το μισό...επίσης πολύ καλή ανταπόκριση η οθόνη!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

μολις εκανα την αναβαθμιση στη v.21 και ειχα ηδη χακαρισμενο το κινητο και ολα ειναι οκ...

μια ερωτηση μονο, πηγα να κανω ενημερωση λογισμικου για να κατεβασω τους χαρτες και ειδα οτι ειχε κ αλλες αναβαθμισεις εκει και θελω να ρωτησω για μια απο αυτες...την "αναδιοργανωση μνημης" μπορω να την κανω?ρωταω μονο γιατι εχω χακαρισμενο το κινητο και δεν θελω να κανω καμια χαζομαρα.

Ευχαριστω οποιον μου απαντησει :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά κάτι...

όταν γράφετε με το qwerty, στα ελληνικά, κ πατάτε μετά από τελεία τόνο+ι, δε σας βγαίνει Ό?

Δλδ να γράψετε μετά από τελεία [τώρα. Ίσως..] και να μη βγεί τονισμένο κεφαλαίο ι... Τί ειναι αυτό?

 

Επίσης κάτι άλλο. Όταν αποθηκεύω θέματα στη μνήμη E: σε ποιο φάκελο πάνε ώστε να τα σβήσω όταν δεν τα θέλω πια?

Edited by Venus_Is_A_Boy

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο. Όταν αποθηκεύω θέματα στη μνήμη E: σε ποιο φάκελο πάνε ώστε να τα σβήσω όταν δεν τα θέλω πια?

Θα πρέπει να αποθηκεύονται στην διαδρομή Ε:\Private\10207114\import\. Για να δεις τον φάκελο θα πρέπει να συνδέσεις την συσκευή σε επιλογή μαζικής αποθήκευσης και να έχεις επιλέξει από τον υπολογιστή σου να εμφανίζονται τα κρυφά αρχεία και φάκελοι. Μπορείς να τα κάνεις απεγκατάσταση και από την διαχείριση εφαρμογών.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά κάτι...

όταν γράφετε με το qwerty, στα ελληνικά, κ πατάτε μετά από τελεία τόνο+ι, δε σας βγαίνει Ό?

Δλδ να γράψετε μετά από τελεία [τώρα. Ίσως..] και να μη βγεί τονισμένο κεφαλαίο ι... Τί ειναι αυτό?

Είναι bug που αφορά τα τονισμένα κεφαλαία. Το έχω αναφέρει στη Nokia από τον Ιούλιο, όμως ακόμη δεν το έχουν διορθώσει. Μπορείς να το αντιμετωπίσεις πατώντας το γράμμα που βρίσκεται πριν από αυτό που θέλεις να γράψεις. Με άλλα λόγια, για Ύ πατάς '+Τ, για Ί '+Θ, για Ό '+Ι, για Ά '+Π για 'Η '+Γ και για 'Ω '+Ψ.

 

Επίσης κάτι άλλο. Όταν αποθηκεύω θέματα στη μνήμη E: σε ποιο φάκελο πάνε ώστε να τα σβήσω όταν δεν τα θέλω πια?

Αν το θέμα δε φαίνεται στη διαχείριση εφαρμογών, μπορείς να το σβήσεις από το Ε:\Private\10207114\import\, όπως σου είπε και ο stendor. Ο συγκεκριμένος φάκελος περιέχει τα θέματα οργανωμένα σε φακέλους. Για να βρεις ποιος φάκελος αντιστοιχεί σε ποιο θέμα, πρέπει να ανοίξεις τα αρχεία themepackage.skn με έναν hex editor ώστε να δεις το όνομα του θέματος. Μόλις βρεις αυτό που θέλεις, σβήνεις όλον το φάκελο που το περιέχει.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως σβηνουμε την προσωρινη μνημη και τα αλλα δεδομενα οταν χρησιμοποιουμε τον Opera

browser? ΑΚΥΡΟΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ

Edited by danaos2000
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις hard reset θα δεις και τα υπόλοιπα. ;) 62MB έχεις αμέσως μετά το hard reset. Καμία προηγούμενη έκδοση δεν έδινε τόσο ελεύθερο χώρο.

 

ηρθε και μενα η ωρα μου να κανω hard format. Παρολα αυτα νομιζω οτι το εκανα ακριβως οπως οι οδηγιες δηλ *#7370# αλλα μολισ ξαναανοιξε το κινητο καποιεσ απο τις εφαρμογες και τα παιχνιδια υπηρχαν εγκατεστημενα και η C ειχε 52 ΜΒ. Κανω κατι λαθος? Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να σβηστουν ολα μα ολα και να ξεκινησω να κανω αυτα που θελω εγκατασταση απο την αρχη?

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

ηρθε και μενα η ωρα μου να κανω hard format. Παρολα αυτα νομιζω οτι το εκανα ακριβως οπως οι οδηγιες δηλ *#7370# αλλα μολισ ξαναανοιξε το κινητο καποιεσ απο τις εφαρμογες και τα παιχνιδια υπηρχαν εγκατεστημενα και η C ειχε 52 ΜΒ. Κανω κατι λαθος? Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να σβηστουν ολα μα ολα και να ξεκινησω να κανω αυτα που θελω εγκατασταση απο την αρχη?

Το hard reset σβήνει μόνο ότι έχεις στο C. Οι εφαρμογές που έχεις στο E και στο F (αν όχι όλες, τουλάχιστον οι περισσότερες από αυτές) εγκαθίστανται από μόνες τους μόλις ανοίξεις το τηλέφωνο (γι' αυτό βλέπεις το μήνυμα «εγκατάσταση»). Αν θέλεις να σβήσεις τα πάντα, πρέπει πρώτα να κάνεις format στο E και στο F μέσω της διαχείρισης αρχείων και μετά hard reset.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω hard rest στο C οι εφαρμογές Garmin και Sygik που έχω στο Ε θα εγκατασταθούν από μόνες τους όταν ανοίξω το τηλέφωνο ???

 

-Ευχαριστώ.-

Link to comment
Share on other sites

Το hard reset σβήνει μόνο ότι έχεις στο C. Οι εφαρμογές που έχεις στο E και στο F (αν όχι όλες, τουλάχιστον οι περισσότερες από αυτές) εγκαθίστανται από μόνες τους μόλις ανοίξεις το τηλέφωνο (γι' αυτό βλέπεις το μήνυμα «εγκατάσταση»). Αν θέλεις να σβήσεις τα πάντα, πρέπει πρώτα να κάνεις format στο E και στο F μέσω της διαχείρισης αρχείων και μετά hard reset.

 

Ευχαριστω φιλε terrestial. Εκανα φορματ στον Ε και μετα hard reset και οντως υπαρχει μεγαλη διαφορα. Βεβαια δεν ειδα 62ΜΒ στον C ειχα γυρω στα 57ΜΒ. Ξαναεγκατεστησα οτι ακριβως ειχα και πριν..και κατι παραπανω και αντι για 27ΜΒ που ειχα ελευθερα τωρα εχω 47ΜΒ και η αποδοση του κινητου ειναι σαφως καλυτερη.

Edited by ToliZzZzZ
Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα κ πείτε μου αν το έχετε κ εσείς..

Όταν μου στέλνουν mms με κείμενο η εικόνα έρχεται πολύ μικρή, συνήθως γύρω στα 6kb οπότε όταν τη μεγεθύνω πιξελιάζει αρκετά. Όταν μου στέλνουν την ίδια εικόνα μόνη της έρχεται στο μέγεθος που τη στέλνουν.. (90-100kb)....

 

Τι μπορεί να φταίει? Είναι bug του κινητού???

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα κ πείτε μου αν το έχετε κ εσείς..

Όταν μου στέλνουν mms με κείμενο η εικόνα έρχεται πολύ μικρή, συνήθως γύρω στα 6kb οπότε όταν τη μεγεθύνω πιξελιάζει αρκετά. Όταν μου στέλνουν την ίδια εικόνα μόνη της έρχεται στο μέγεθος που τη στέλνουν.. (90-100kb)....

 

Τι μπορεί να φταίει? Είναι bug του κινητού???

 

Την εικόνα την κάνεις πρώτα αποθήκευση απο το mms στο κινητό σου;Δοκίμασε πρώτα αποθήκευση εικόνας για να την διαχειριστείς σαν αντικείμενο-αρχείο.Απο 'κει και πέρα ίσως να είναι εξαρχής έτσι η ποιότητα της εικόνας απο αυτόν που στην έστειλε στο mms.Τέλος στισ ρυθμισεις μηνυμάτων στα mms τσέκαρε την επιλογή που λέει νομίζω μέγεθος εικόνας ή κάτι αντίστοιχο,μήπως και είναι στιν επιλογή "μικρό"

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η επιλογή μέγεθος εικόνας μικρό - μεγάλο έχει να κάνει με τα mms που στέλνω εγώ απο το Ν97. Εγώ λέω για τα mms που μου στέλνουν. Και όχι η ποιότητα της εικόνας είναι κανονική. Μάλιστα όταν μου στέλνουν μονο την εικονα ερχεται κανονικα. Όταν είναι μαζί με κείμενο έρχεται μικρή... Και μάλιστα μου τη στέλνουν απο νοκια κινητό,. Δοκιμάστε να δειτε κ εσεις αν το αντιμετωπίζετε..

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...