Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

ακουσα προσφατα οτι στο htc hd2 μπορεις να περασεις android λογισμικο και να επιλεγεις με ποιο απο τα 2 λογισμικα να bootareis το τηλεφωνο. μπορει να γινει κατι τετοιο στο Ν97?

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους,

ακουσα προσφατα οτι στο htc hd2 μπορεις να περασεις android λογισμικο και να επιλεγεις με ποιο απο τα 2 λογισμικα να bootareis το τηλεφωνο. μπορει να γινει κατι τετοιο στο Ν97?

Όχι δεν έχει ακουστεί να γίνεται κάτι τέτοιο στα κινητά της Nokia με Symbian. Αυτό γίνεται μόνο στο Ν900 το οποίο φοράει Maemo και υπάρχει εφαρμογή η οποία σου επιτρέπει να έχεις και Android.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για βοηθηστε με λιγο γιατι κόλλησα....:)

κατεβαζεις ενα αρχειο απο το ιντερνετ και αποθηκευεται στην εξωτερικη καρτα μνημης..

πως το αλλαζεις ωστε να αποθηκεύεται το αρχειο στην εσωτερική μνημη....?

το ψαχνω για το ν97 ενος φιλου μου και δεν μπορω να το βρω...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για βοηθηστε με λιγο γιατι κόλλησα....:)

κατεβαζεις ενα αρχειο απο το ιντερνετ και αποθηκευεται στην εξωτερικη καρτα μνημης..

πως το αλλαζεις ωστε να αποθηκεύεται το αρχειο στην εσωτερική μνημη....?

το ψαχνω για το ν97 ενος φιλου μου και δεν μπορω να το βρω...

 

Με τι το κατέβασε το αρχείο ????

SymTorrent ???? Opera ???? Με τον απλό browser του κινητού ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Με τι το κατέβασε το αρχείο ????

SymTorrent ???? Opera ???? Με τον απλό browser του κινητού ????

 

 

 

με τον απλο browser....

βασικα οτι κατεβαζει αποθηκεύεται στην καρτα μνημης.....το δοκιμασα με βιντεακι που κατεβασαμε πριν απο λιγο ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το n97 σε περίπτωση που το πάρω καινούριο αυτα τα προβλήματα που αναφαίρετε για το καπάκι της κάμερας το gps και αυτά θα ειναι διορθωμένα ? η θα πρέπει να το αγοράσω και μετα να το δώσω για φτιάξιμο ?
Link to comment
Share on other sites

με τον απλο browser....

βασικα οτι κατεβαζει αποθηκεύεται στην καρτα μνημης.....το δοκιμασα με βιντεακι που κατεβασαμε πριν απο λιγο ....

 

Υποχρεωτικά στην κάρτα μνήμης αποκλείεται, θα εννοείς στην μεγάλη την μνήμη, την 32άρα ... Θα πρέπει να υπάρχει ένας φάκελος που λέει downloads ή attachments, στο κεντρικό μενού, μόλις ανοίγεις το μενού της μνήμης μαζικής αποθήκευσης ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω το n97 σε περίπτωση που το πάρω καινούριο αυτα τα προβλήματα που αναφαίρετε για το καπάκι της κάμερας το gps και αυτά θα ειναι διορθωμένα ? η θα πρέπει να το αγοράσω και μετα να το δώσω για φτιάξιμο ?

 

Κατα την γνωμη μου μη παρεις Ν97.

Πλεον υπαρχουν καλυτερες συσκευες στην ιδια κατηγορια τιμης η και φτηνοτερα.

Ειμαι πρωην κατοχος ν97... και θα ελεγα και power user

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικά στην κάρτα μνήμης αποκλείεται, θα εννοείς στην μεγάλη την μνήμη, την 32άρα ... Θα πρέπει να υπάρχει ένας φάκελος που λέει downloads ή attachments, στο κεντρικό μενού, μόλις ανοίγεις το μενού της μνήμης μαζικής αποθήκευσης ....

 

μα αυτο λεω.......

τα αποθηκευει στο downloads της καρτας μνημης....ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΑΖΙΚΗ ΜΝΗΜΗ...αυτο δεν μπορω να καταλαβω....:)

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο λεω.......

τα αποθηκευει στο downloads της καρτας μνημης....ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΑΖΙΚΗ ΜΝΗΜΗ...αυτο δεν μπορω να καταλαβω....:)

 

:O Συγγνώμη :O

 

Δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα όταν χρησιμοποιούσα παράλληλα και μια κάρτα 4Gb .... Έχετε δοκιμάσει να κατεβάσετε κάτι αφού βγάλεις την κάρτα μνήμης ???? Με default τρόπο θα το αποθηκεύσει στην μαζική μνήμη αποθήκευσης ...

 

Το ίδιο γίνεται με τα μηνύματα, και αυτομάτως αλλάζει οριστικά (μέχρι να το ξαναεπιλέξεις εσύ δηλαδή) το μέσο αποθήκευσης ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

:O Συγγνώμη :O

 

Δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα όταν χρησιμοποιούσα παράλληλα και μια κάρτα 4Gb .... Έχετε δοκιμάσει να κατεβάσετε κάτι αφού βγάλεις την κάρτα μνήμης ???? Με default τρόπο θα το αποθηκεύσει στην μαζική μνήμη αποθήκευσης ...

 

Το ίδιο γίνεται με τα μηνύματα, και αυτομάτως αλλάζει οριστικά (μέχρι να το ξαναεπιλέξεις εσύ δηλαδή) το μέσο αποθήκευσης ....

 

φιλε αυτο θα κανω αυριο......:)

θα του βγαλω την καρτα μνημης να δω τι θα γινει....

το παλικάρι εχει 4 g καρτα μνημης και την εχει φουλαρει.....και οτι κατεβαζει το αποθηκευει εκει.....:wacko:

πραγματικα νομιζα οτι τα ειδα ολα με τα symbian και οτι μπορουσα να τα λυσω ολα...να ομως ...που εδω την πατησαμε....:lol:

το εψαξα και στο 5800 μου και δεν εβγαλα ακρη.....

με τα sms το ξερω.....υπαρχει επιλογη για αυτο...ξεκαθαρα για το που θελεις να αποθηκεύονται ....:)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σημερα το n97 σε nokia care για τον διακοπτη κλειδωματος που εσπασε και του ειπα επι ευκαιρεια να αλλαχθει καπακι καμερας και να γινει και η βελτιωση για το θεμα του gps αφου το κινητο ανηκει στις πρωτες αχρηστες παρτιδες και ειναι ακομη εντος εγγυησης.Θα το στειλει αθηνα μου ειπε και υπαρχει περιπτωση να μην αλλαξουν το καπακι της καμερας γιατι δν ισχυει πλεον.παλια ισχυε.Μα λεω απ οτι διαβαζω σε φορουμς τα nokia care το αλλαζουν εντος εγγυησης.Η απαντηση ηταν να μην διαβαζεις τι λενε τα φορουμσ!!χαχα!!θα δουμε τωρα σε 10-15 μερες που θα το εχω πισω τι θα γινει.Μηπως με δουλευουν λιγο και θελουν το πενηντάευρο για τον διακοπτη? Edited by gnrakopoulos
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σημερα το n97 σε nokia care για τον διακοπτη κλειδωματος που εσπασε και του ειπα επι ευκαιρεια να αλλαχθει καπακι καμερας και να γινει και η βελτιωση για το θεμα του gps αφου το κινητο ανηκει στις πρωτες αχρηστες παρτιδες και ειναι ακομη εντος εγγυησης.Θα το στειλει αθηνα μου ειπε και υπαρχει περιπτωση να μην αλλαξουν το καπακι της καμερας γιατι δν ισχυει πλεον.παλια ισχυε.Μα λεω απ οτι διαβαζω σε φορουμς τα nokia care το αλλαζουν εντος εγγυησης.Η απαντηση ηταν να μην διαβαζεις τι λενε τα φορουμσ!!χαχα!!θα δουμε τωρα σε 10-15 μερες που θα το εχω πισω τι θα γινει.Μηπως με δουλευουν λιγο και θελουν το πενηντάευρο για τον διακοπτη?

 

λενε χαζομαρες.....λυπαμαι....

του αδερφου μου το αλλαξανε...και τωρα θα αλλαξουν και του κολλητού μου....:rolleyes:

και ολα αυτα εδω αλεξανδρουπολη...πραγματικα οταν διαβαζω τετοια τρελαινομαι.....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα!

Επειδή σκέφτομαι να συνταξιοδοτήσω το τωρινό μου n82, θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος είχε την καλοσύνη να συνοψίσει τα αρνητικά σημεία του n97 ώστε να εκτιμήσω αν αξίζει η αγορά του (εν μέσω οικονομικής κρίσης δεν είμαστε για πειράματα :D ).

Προσανατολίζομαι στο 97 λόγω μεγάλης οθόνης. Ουσιαστικά είναι ο μοναδικός λόγος που θα αποχωριστώ το (κατά τα άλλα αψεγάδιαστο) 82.

Ευχαριστώ!

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο. Από το λίγο που διάβασα είδα πως εμφανίζει προβλήματα στο καπάκι της κάμερας, στο gps και το λειτουργικό μπορεί να εμφανίσει bugs.

Μάλλον θα περιμένω ακόμα για κάποιο πιο νέο μοντέλο. Κρίμα όμως γιατί το είχα ψιλοπάρει ζεστά το θέμα με το n97.

Edited by Itchrist86

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα περιμένω ακόμα για κάποιο πιο νέο μοντέλο. Κρίμα όμως γιατί το είχα ψιλοπάρει ζεστά το θέμα με το n97.

 

Κι εγώ το είχα το N97. Είχα υλικά προβλήματα τα οποία έλυσα μετά τρέχοντας σε καταστήματα της Nokia περιμένοντας 1,5-2 μήνες. Συμβουλή μου είναι να περιμένεις τις νέες συσκευές όπως σου είπε και πιο πάνω ο φίλος διότι πηγαίνεις σε ένα καινούργιο λειτουργικό σύστημα, γρηγορότερο, καλύτερη κατασκευή,καλύτερο υλικό, οθόνη ακόμα καλύτερη που σε ενδιαφέρει τόσο διότι το Ν97 έχει και Resisitive οθόνη που σημαίνει ότι πρέπει να την πιέζεις λίγο για να ανταποκριθεί ενώ τα καινούργια θα έχουν Capacitive όπου με ένα χάδι στην οθόνη έχεις ανταπόκριση. Και εκτός αυτού πολλές νέες δυνατότητες σε κάμερα και αρκετά άλλα. Όπως το Multi Touch αν γνωρίζεις που μπορείς στις φωτογραφίες να κάνεις zoom in-out κουνόντας 2 δάχτυλα μαζί. Και πολλά άλλα φίλε.

Edited by Itchrist86

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

... διότι το Ν97 έχει και Resisitive οθόνη που σημαίνει ότι πρέπει να την πιέζεις λίγο για να ανταποκριθεί ενώ τα καινούργια θα έχουν Capacitive όπου με ένα χάδι στην οθόνη έχεις ανταπόκριση...

 

 

Συγγνώμη, αλλά το χάδι, το διαβάζει και η resistive του n97, δεν θέλει απαραίτητα πίεση ... Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου (σε περίπτωση που το έχω συνηθίσει δηλαδή) ή αν φταίει η βαθμονόμηση που του έκανα μόλις το αγόρασα, αλλά με ένα χάδι εμφανίζονται τα widgets στο home, με ένα χάδι απαντάω στις κλήσεις, με κλειδωμένο πληκτρολόγιο, με ένα χάδι κάνω τα πάντα ....

 

Και στην τελική, ότι και να κάνω, κάποιες φορές με πιάνω να αγγίζω την οθόνη με το νύχι ... Εκεί η capacitive φίλε μου είναι "κουλή" :p !!!!

 

Capacitive είναι το touchpad σε όλα τα laptop .... Για δες, διαβάζει οτιδήποτε άλλο, εκτός από το γυμνό δέρμα ????

 

 

Ας μην γελιόμαστε ... Στους all in one υπολογιστές, tablet pcs και οτιδήποτε άλλο μεγαλύτερο των 5 ιντσών, θες capacitive, σε μια οθόνη κινητού όμως 2,8 - 4 ιντσών, θες resistive με άνετα και μεγάλα εικονίδια .... Εγώ προσωπικά .... :)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω και το Ν97 μπροστά μου και το Χ6.Το Χ6 είναι Capacitive και η διαφορά μεταξύ τους είναι τεράστια.Πάτα διάφορα εικονίδια στο μενού στο Ν97 αλλά ίσα ίσα που θα ακουμπίσεις την οθόνη χωρίς πίεση.Δεν θα ανταποκριθεί το Ν97.Ακόμα και με την πένα του θέλει πίεση.Ενώ το Χ6 θα το κάνει.Είναι ένας από τους κύριους λόγους που πέρασα απο το Ν97 στο Χ6 :) Όσο για το νύχι.Προσωπικά δεν το χρειάστηκα ποτέ.Γιατί μόνο με το κάτω μέρος του δαχτύλου που το ακουμπάς ανταποκρίνεται.Και αυτό με βολεύει σε σχέση με το νύχι.Από την στιγμή που είναι τόσο εύκολο με το δάχτυλο γιατί να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο;Έπειτα αν θέλω πένα.Υπάρχει και για Capacitive οθόνη original της Nokia.Και ας μην συγκρίνουμε τους υπολογιστές με τα κινητά.Ακόμα και στην οθόνη του Χ6 που είναι 3.2 ίντσες μια χαρά μεγάλα φαίνονται τα εικονίδια σε σχέση με τις 3.5 του Ν97.Φαντάσου στο Ν8 που είναι 3.5 κι'αυτό και στο Ε7 που είναι 4.Και τα 2 με capacitive τα έχουν φτιάξει

 

Εγώ λέω ότι μόλις που την αγγίζω την οθόνη ... Τώρα αν εσύ έχεις κόλλημα να μπαίνει στο μενού με το να φυσάς, εγώ τι να σου κάνω ???? :p

 

Καταρχήν δεν κρίνεις εσύ αν αυτό θεωρείται κόλημα.Γούστο λέγεται.Ο ένας γουστάρει Resisitive ο άλλος Capacitive.Και αν διαβάσεις τα posts στο forum,οι περισσότεροι προτιμούν Capacitive οθόνη.Διότι και για άλλον το ότι εσύ πιστεύεις πώς μόνο που ακουμπάς την οθόνη μπορει να θεωρηθεί ιδέα σου.Ή εσένα απλά να σε ικανοποιεί.Πάρε το Χ6 και το Ν97 δίπλα.Και δοκίμασε για να καταλάβεις την διαφορά και μετά πές μου αν έχω δίκιο ή άδικο ;)

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι μόλις που την αγγίζω την οθόνη ... Τώρα αν εσύ έχεις κόλλημα να μπαίνει στο μενού με το να φυσάς, εγώ τι να σου κάνω ???? :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω στη κατοχη μου N97, ΗΤC HD 2 και ipod τελευταιας γενιας.

 

Το πρωτο με resistive και τα δυο αλλα με capacitive.

 

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι το ν97 εχει πολυ καλη οθονη αν και resistive. Νομιζω οτι το αδικουν οσοι λενε το αντιθετο. Ενταξει χρειαζεται λιγη πιεση αλλα μιλαμε για απειροελαχιστη πιεση. Στη πραγματικοτητα αυτο δεν προκειται να ενοχλησει ποτε κανεναν.

Νομιζω οτι το ουσιωδες δεν ειναι να τα βαλεις διπλα διπλα να τα συγκρινεις και να δεις οτι η capacitive αντιδρα λιγο καλυτερα. Το ουσιαστικο ειναι οτι σαν χρηστη δεν θα σε προβληματισει ιδιαιτερως. Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω στη κατοχη μου N97, ΗΤC HD 2 και ipod τελευταιας γενιας.

 

Το πρωτο με resistive και τα δυο αλλα με capacitive.

 

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι το ν97 εχει πολυ καλη οθονη αν και resistive. Νομιζω οτι το αδικουν οσοι λενε το αντιθετο. Ενταξει χρειαζεται λιγη πιεση αλλα μιλαμε για απειροελαχιστη πιεση. Στη πραγματικοτητα αυτο δεν προκειται να ενοχλησει ποτε κανεναν.

Νομιζω οτι το ουσιωδες δεν ειναι να τα βαλεις διπλα διπλα να τα συγκρινεις και να δεις οτι η capacitive αντιδρα λιγο καλυτερα. Το ουσιαστικο ειναι οτι σαν χρηστη δεν θα σε προβληματισει ιδιαιτερως. Αυτη ειναι η γνωμη μου.

 

Φίλε δεν είπα οτι δεν είναι καλή η οθόνη του Ν97.Κι εγώ το αγόρασα όταν βγήκε γιατί το γούσταρα.Απλά ανέφερα ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε Resisitive και Capacitive.Απο 'κει και πέρα είναι θέμα γούστο και είναι δεκτό να έχει ο καθενάς μας διαφορετικό :)

 

To πρόβλημα που έχουν αναφέρει με το gps πολλοί χρήστες σε αυτό το θέμα, έχει να κάνει με το γεγονός ότι στα nokia maps δεν συνδέεται με τον δορυφόρο ?????

 

Ναι.Δεν έιχε μεγάλη ισχύ η κεραία το gps με αποτέλεσμα να κάνει πολύ ώρα μέχρι να συνδεθεί,ή όταν συνδεόταν να χάνει το σήμα.Οπότε το έδινες στην Nokia,το έστελναν στο εξωτερικό και στο αλλάζανε με άλλη κεραία μεγαλύτερης ισχύης

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα που έχουν αναφέρει με το gps πολλοί χρήστες σε αυτό το θέμα, έχει να κάνει με το γεγονός ότι στα nokia maps δεν συνδέεται με τον δορυφόρο ?????

 

 

Μόλις χθες που βρήκα ελεύθερο χρόνο είπα να δοκιμάσω να κάνω εγκατάσταση τα nokia maps, και μου βγάζει μήνυμα αποτυχίας ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα εχω αφησει το τηλεφωνο στην νοκια αγ.αναργυρων απο τις 13-9.μου πε η κ... 10-15 μερες...το πηγανε στις 21 εξωτερικο (αν το ξερα θα το περνα πισω ετσι δεν περιαζει) και σημερα μετα απο 16 μερες μ λεει δεν εχει ερθει ακομα απο εξωτερικο και να την παρω τηελφωνο την παρασκευη.ειναι λογικο ρε παιδια να αργησει τοσο?Σε σας το ιδιο εκανε"?

Για το gps και το καλυμμα της καμερας το πηγα

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα εχω αφησει το τηλεφωνο στην νοκια αγ.αναργυρων απο τις 13-9.μου πε η κ... 10-15 μερες...το πηγανε στις 21 εξωτερικο (αν το ξερα θα το περνα πισω ετσι δεν περιαζει) και σημερα μετα απο 16 μερες μ λεει δεν εχει ερθει ακομα απο εξωτερικο και να την παρω τηελφωνο την παρασκευη.ειναι λογικο ρε παιδια να αργησει τοσο?Σε σας το ιδιο εκανε"?

Για το gps και το καλυμμα της καμερας το πηγα

 

Φίλε.Υπομονή.Και 'γω όταν το έστειλα 1η φορά περίμενα γύρω στις 6 εβδομάδες

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...