Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επιτελους καταφερα να το στρώσω το κινητακι......

(να μην χρεώνομαι οταν το ανοιγω με τις ανοιχτές εφαρμογές...κτλ κτλ κτλ....:lol:)....

παιδια μαλλον ειμαι απο τους τυχερούς......

καμια γρατζουνιά στον φακο και το βασικοτερο....με ενεργοποιημένο το a-gps βρισκει σημα μεσα σε 4 δευτερόλεπτα....στο μπαλκονι μου!!!!

το δοκιμασα και στο πισω μπαλκονι και εκει βρηκε δορυφορο...με το που ανοιξα τους χαρτες........(ουτε καν δευτερόλεπτο...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)!!!!

επισης τα εβαλα διπλα διπλα με το n86 μου.......και βρηκαν και τα 2 με τις ιδιες ρυθμισες στον ιδιο χρονο σημα....ακριβως......

το κινητο ειναι απο γαλλια αγορασμενο....απο το pixmania.com

(ελληνικα το εβαλα εγω.....)

θα το δοκιμασω και στο αμαξι και θα σας πω εντυπώσεις.....

επισης εγω εμεινα ευχαριστημένος και με τα ηχεια.....τα περιμενα πολυ πιο χαλια...αλλα μου φαινεται οτι παιζουν λιγο καλυτερα απο αυτα του n86...

αυτα για την ωρα...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επιτελους καταφερα να το στρώσω το κινητακι......

(να μην χρεώνομαι οταν το ανοιγω με τις ανοιχτές εφαρμογές...κτλ κτλ κτλ....:lol:)....

παιδια μαλλον ειμαι απο τους τυχερούς......

καμια γρατζουνιά στον φακο και το βασικοτερο....με ενεργοποιημένο το a-gps βρισκει σημα μεσα σε 4 δευτερόλεπτα....στο μπαλκονι μου!!!!

το δοκιμασα και στο πισω μπαλκονι και εκει βρηκε δορυφορο...με το που ανοιξα τους χαρτες........(ουτε καν δευτερόλεπτο...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)!!!!

επισης τα εβαλα διπλα διπλα με το n86 μου.......και βρηκαν και τα 2 με τις ιδιες ρυθμισες στον ιδιο χρονο σημα....ακριβως......

το κινητο ειναι απο γαλλια αγορασμενο....απο το pixmania.com

(ελληνικα το εβαλα εγω.....)

θα το δοκιμασω και στο αμαξι και θα σας πω εντυπώσεις.....

επισης εγω εμεινα ευχαριστημένος και με τα ηχεια.....τα περιμενα πολυ πιο χαλια...αλλα μου φαινεται οτι παιζουν λιγο καλυτερα απο αυτα του n86...

αυτα για την ωρα...:)

 

Κρατα μικρο καλαθι.. Οι γρατζουνιες στην καμερα δεν γινονται με το πρωτο ανοιξε-κλησε... και επισης οταν το κινητο εχει κληδωσει μια φορα, και χρησιμοποιήσεις το GPS σε ενα Α χρονικο διαστημα σχεδον ολα τα κινητο βρισκουν σημα σε 1 sec. Ελπιζω να μην αντιμετωπισεις κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Κρατα μικρο καλαθι.. Οι γρατζουνιες στην καμερα δεν γινονται με το πρωτο ανοιξε-κλησε... και επισης οταν το κινητο εχει κληδωσει μια φορα, και χρησιμοποιήσεις το GPS σε ενα Α χρονικο διαστημα σχεδον ολα τα κινητο βρισκουν σημα σε 1 sec. Ελπιζω να μην αντιμετωπισεις κανενα προβλημα!

 

ειναι το λεγομενο hot η cold start του gps. ας ασχοληθει λιγο καιρο περισσοτερο και μετα θα εχει καλυτερη αποψη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις γυρισα απο βολτα με το αμαξι..........

ενα φιλαρακι μου ειχε το n86 μου και το δοκιμασα μαζι με το ν97...

λοκαρε και κατω στην εισοδο σε δευτερόλεπτα...νομιζω πιο γρηγορα και απο το 86....

 

βολτάραμε για πανω απο 40 λεπτα με το αμαξι και δεν εχασε το σημα ουτε για ενα δευτερόλεπτο!!!!!!

και μιλαμε για μεγαλη ακριβεια........το στίγμα ηταν καμπανα....

στροφες στενα κτλ...εχω το νοκια maps δεν εχω προλαβει να βαλω τιποτα αλλο ακομη.....

με τοσα που εχω διαβασει εδω μεσα(και δεν αδικω κανεναν εχετε δικιο) δεν περιμενα τετοια ακρίβεια με το gps.....

βασικα το κινητο στο θεμα αυτο...Π Ε Τ Α Ε Ι......παρολαυτα θα το δοκιμασω και αλλο .και τις επομενες μερες...αν και δεν νομιζω η καλη μερα απο το πρωι φαινεται...:p

 

επισης αν και η καμερα του 86 ειναι σαφως ανωτερη...μου φανηκε οτι το 97 μεσα στο δωματιο εβγαλε καλυτερες photos.....του 86 ηταν πιο κουνημένες....την μερα καμια σύγκριση...

για την καμερα και το καπακι που λετε...κραταω πισινη επισης...θα φανει τις επομενες μερες....

το κινητο ειναι αγορασμενο 31 δεκεμβριου...απλα μου το στειλανε χθες..προφανως ειναι καινούργια παρτίδα...θα δουμε ομως...:)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο αυτό. Αν ήταν θα το είχαν ήδη κάνει. Το πρόβλημα είναι στην κεραία. Αυτό που αλλάζουν είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι του casing που μειώνει το κέρδος της κεραίας, το οποίο αυξάνεται περίπου 3dB μετά την αλλαγή (μη σου φαίνεται μικρό το νούμερο, 3dB αντιστοιχούν σε διπλασιασμό του σήματος). Κάποιοι το έχουν βέβαια λύσει από μόνοι τους με ένα συρματάκι που τοποθέτησαν στο κατάλληλο σημείο (http://www.symbian-freak.com/tunning/n97gpsfix/nokia_n97_gps_antenna_hack.htm).

 

Οκ terrestial.Χρήσιμη πληροφορία.Προτιμώ να το αλλάξουν παρά να βάλω μόνος το σύρμα.Θα δίξει.Αυτο για το gps το αλλάζουν σε Nokia stores ή πάλι το στέλνουν στην Alpha;Γνωρίζεις;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις γυρισα απο βολτα με το αμαξι..........

ενα φιλαρακι μου ειχε το n86 μου και το δοκιμασα μαζι με το ν97...

λοκαρε και κατω στην εισοδο σε δευτερόλεπτα...νομιζω πιο γρηγορα και απο το 86....

 

βολτάραμε για πανω απο 40 λεπτα με το αμαξι και δεν εχασε το σημα ουτε για ενα δευτερόλεπτο!!!!!!

και μιλαμε για μεγαλη ακριβεια........το στίγμα ηταν καμπανα....

στροφες στενα κτλ...εχω το νοκια maps δεν εχω προλαβει να βαλω τιποτα αλλο ακομη.....

με τοσα που εχω διαβασει εδω μεσα(και δεν αδικω κανεναν εχετε δικιο) δεν περιμενα τετοια ακρίβεια με το gps.....

βασικα το κινητο στο θεμα αυτο...Π Ε Τ Α Ε Ι......παρολαυτα θα το δοκιμασω και αλλο .και τις επομενες μερες...αν και δεν νομιζω η καλη μερα απο το πρωι φαινεται...:p

 

επισης αν και η καμερα του 86 ειναι σαφως ανωτερη...μου φανηκε οτι το 97 μεσα στο δωματιο εβγαλε καλυτερες photos.....του 86 ηταν πιο κουνημένες....την μερα καμια σύγκριση...

για την καμερα και το καπακι που λετε...κραταω πισινη επισης...θα φανει τις επομενες μερες....

το κινητο ειναι αγορασμενο 31 δεκεμβριου...απλα μου το στειλανε χθες..προφανως ειναι καινούργια παρτίδα...θα δουμε ομως...:)

 

Τότε σίγουρα δεν θα εχεις πρόβλημα με το GPS... με το καπάκι της κάμερας, και έμενα καινούργια παρτίδα ηταν αλλα ειχε το πρόβλημα αυτο.. Άπλα δες αν το καπάκι της κάμερας ειναι λιγο υπερυψωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ terrestial.Χρήσιμη πληροφορία.Προτιμώ να το αλλάξουν παρά να βάλω μόνος το σύρμα.Θα δίξει.Αυτο για το gps το αλλάζουν σε Nokia stores ή πάλι το στέλνουν στην Alpha;Γνωρίζεις;

Στα κεντρικά το στέλνουν σίγουρα (και τα Nokia Shops Alpha Copy είναι).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά έκανα εγκατάσταση του Nokia PC Suite και όταν συνδέομαι και Πάο στο φάκελο με τις φωτογραφίες και Πάο να τις ανοίξω μου βγάζει μήνυμα σφάλματος γιατί ? παλιά δεν το έκανε
Link to comment
Share on other sites

Τότε σίγουρα δεν θα εχεις πρόβλημα με το GPS... με το καπάκι της κάμερας, και έμενα καινούργια παρτίδα ηταν αλλα ειχε το πρόβλημα αυτο.. Άπλα δες αν το καπάκι της κάμερας ειναι λιγο υπερυψωμένο.

 

το ξαναδοκιμασα σημερα στην δουλεια μου....

πλεον ειμαι σιγουρος....

κινητο να πιανει τοσο γρηγορα gps εχω να δω απο τον καιρο του n82:X

παιδια οσοι εχετε προβλημα με το gps....μην βαζετε ουτε συρματακι ουτε τιποτα......

πατε κατευθείαν στη νοκια και ζητήστε αλλαγη.....γιατι ειναι καθαρα σφαλμα της νοκια αφου οπως δειχνουν τα πραγματα στα νεα μοντελα το προβλημα δεν υπαρχει...ισα ισα συμβαινει το αντιθετο....και αυτο ειναι αλλη μια απόδειξη οτι ποτε δεν πρεπει να παίρνουμε ενα κινητο αμεσως μολις βγει στην αγορα.....'

ετσι την ειχα πατησει με το ν95 μου......που το ειχα παρει αμεσως....

οταν ειδα τα επομενα μοντελα το δικο μου με τα προβληματα στο κλείστρο τις αξεχαστες εκεινες ταινίες που βαζαμε για να μην εχουμε τζογο και ολα τα σχετικα εμοιαζε ψευτικο.....!!!!!

για το καπακι της καμερας που λες θα το συγκρίνω με το ν86 μου(οσο θα το εχω ακομη) και θα σου πω.....

μαλλον δεν πρεπει να ειναι υπερυψωμένο.........εδω μαλλον την πατησαμε...:lol:

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Έκανα κι εγώ τη σύγκριση του δικού μου N95 με μεταγενέστερα και ήταν η μέρα με τη νύχτα σε ποιότητα κατασκευής. Δυστυχώς όμως, δεν μπορώ να περιμένω κι έτσι πάντα καταλήγω να κάνω τον beta tester.
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση,,,πως μπορω να τεσταρω το gps ευθυς εξαρχης....δεν εχω καποιο προγραμμα η οτιδηποτε αλλο στο τηλ..πως μπορω να το δοκιμασω??? ειναι απαραιτητη η συνδεση μεσω νετ?
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση,,,πως μπορω να τεσταρω το gps ευθυς εξαρχης....δεν εχω καποιο προγραμμα η οτιδηποτε αλλο στο τηλ..πως μπορω να το δοκιμασω??? ειναι απαραιτητη η συνδεση μεσω νετ?

 

Αν έχεις κάποιο εκ των n900, n97, n97 mini, 5800xm, κλπ...τότε σίγουρα έχεις προεγκατεστημένο το ovi maps, που είναι το πρόγραμμα πλοήγησης (για gps δηλαδή).

 

Όχι, η σύνδεση με το νετ δεν είναι απαραίτητη για να χρησιμοποιήσεις το gps (εκτός ίσως κι αν χρειάζεται να κατεβάσεις κάποιον χάρτη αν και αυτό μπορείς να το κάνεις και από τον υπολογιστή σου με το maploader και μετά να τους περάσεις στο κινητό σου). Έχεις την δυνατότητα από τις ρυθμίσεις να απενεργοποιήσεις το ''a-gps'' και να αφήσεις ενεργό μόνον τον εσωτερικό δέκτη του κινητού και να βασιστείς σε αυτόν για την πλοήγησή σου. Το agps σε βοηθά να εντοπίζεις την θέση σου λίγο πιο γρήγορα, αλλά είναι και αυτό που προκαλεί την χρέωση (αφού χρησιμοποιεί το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας).

Link to comment
Share on other sites

το ξαναδοκιμασα σημερα στην δουλεια μου....

πλεον ειμαι σιγουρος....

κινητο να πιανει τοσο γρηγορα gps εχω να δω απο τον καιρο του n82:X

παιδια οσοι εχετε προβλημα με το gps....μην βαζετε ουτε συρματακι ουτε τιποτα......

πατε κατευθείαν στη νοκια και ζητήστε αλλαγη.....γιατι ειναι καθαρα σφαλμα της νοκια αφου οπως δειχνουν τα πραγματα στα νεα μοντελα το προβλημα δεν υπαρχει...ισα ισα συμβαινει το αντιθετο....και αυτο ειναι αλλη μια απόδειξη οτι ποτε δεν πρεπει να παίρνουμε ενα κινητο αμεσως μολις βγει στην αγορα.....'

ετσι την ειχα πατησει με το ν95 μου......που το ειχα παρει αμεσως....

οταν ειδα τα επομενα μοντελα το δικο μου με τα προβληματα στο κλείστρο τις αξεχαστες εκεινες ταινίες που βαζαμε για να μην εχουμε τζογο και ολα τα σχετικα εμοιαζε ψευτικο.....!!!!!

για το καπακι της καμερας που λες θα το συγκρίνω με το ν86 μου(οσο θα το εχω ακομη) και θα σου πω.....

μαλλον δεν πρεπει να ειναι υπερυψωμένο.........εδω μαλλον την πατησαμε...:lol:

 

απ οτι διαβασα φιλε freddara οταν χρησιμοποιεις το gps εχεις ενεργοποιημενο το το a-gps. Πραγμα που σημαινει οτι χρεωνεσαι. Το ποσο δεν το ξερω ακριβως.

Και εγω...αλλα νομιζω και οι υπολοιποι ιδιοκτητεσ του Ν97 δεν εχουν καποιο προβλημα με το GPS οταν εχουν ενεργοποιημενο το a-gps. Το θεμα ειναι οταν το εχεισ απενεργοποιημενο ποση ωρα κανει να λοκαρει δορυφορουσ και καθε ποσο χανει το σημα κατα την πλοηγηση

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651194#post2651194

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

το ξαναδοκιμασα σημερα στην δουλεια μου....

πλεον ειμαι σιγουρος....

κινητο να πιανει τοσο γρηγορα gps εχω να δω απο τον καιρο του n82:X

παιδια οσοι εχετε προβλημα με το gps....μην βαζετε ουτε συρματακι ουτε τιποτα......

πατε κατευθείαν στη νοκια και ζητήστε αλλαγη.....γιατι ειναι καθαρα σφαλμα της νοκια αφου οπως δειχνουν τα πραγματα στα νεα μοντελα το προβλημα δεν υπαρχει...ισα ισα συμβαινει το αντιθετο....και αυτο ειναι αλλη μια απόδειξη οτι ποτε δεν πρεπει να παίρνουμε ενα κινητο αμεσως μολις βγει στην αγορα.....'

ετσι την ειχα πατησει με το ν95 μου......που το ειχα παρει αμεσως....

οταν ειδα τα επομενα μοντελα το δικο μου με τα προβληματα στο κλείστρο τις αξεχαστες εκεινες ταινίες που βαζαμε για να μην εχουμε τζογο και ολα τα σχετικα εμοιαζε ψευτικο.....!!!!!

για το καπακι της καμερας που λες θα το συγκρίνω με το ν86 μου(οσο θα το εχω ακομη) και θα σου πω.....

μαλλον δεν πρεπει να ειναι υπερυψωμένο.........εδω μαλλον την πατησαμε...:lol:

 

Μην το συγκρινεις με του Ν86 γιατι δεν εχουν καμια απολυτως σχεση.. πηγαινε σε κανα μαγαζι και δες κανενα Ν97 που το εχουν για να το βλεπει ο κομσος, εστω και dummy και συγκρινε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.θελω να ρωτησω κατι.θελω να ανοιξω για παραδειγμα το zoo.gr .χρειαζεται το flash player;και που μπορω να το βρω;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.θελω να ρωτησω κατι.θελω να ανοιξω για παραδειγμα το zoo.gr .χρειαζεται το flash player;και που μπορω να το βρω;

Η έκδοση flash που υποστηρίζεται από το browser του Ν97 είναι μια lite έκδοση η οποία δεν μπορεί να εμφανίσει σελίδες που είναι εξ' ολοκλήρου φτιαγμένες σε flash. Αυτό θα γίνει όταν θα εμφανιστεί η έκδοση 10 του flash που θα υποστηρίζεται και από τις συσκευές.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

απ οτι διαβασα φιλε freddara οταν χρησιμοποιεις το gps εχεις ενεργοποιημενο το το a-gps. Πραγμα που σημαινει οτι χρεωνεσαι. Το ποσο δεν το ξερω ακριβως.

Και εγω...αλλα νομιζω και οι υπολοιποι ιδιοκτητεσ του Ν97 δεν εχουν καποιο προβλημα με το GPS οταν εχουν ενεργοποιημενο το a-gps. Το θεμα ειναι οταν το εχεισ απενεργοποιημενο ποση ωρα κανει να λοκαρει δορυφορουσ και καθε ποσο χανει το σημα κατα την πλοηγηση

 

η χρεωση αν δεν κανω λαθος ειναι ελάχιστη...(βασικα σε ολα τα κινητα που ειχα a-gps χρησιμοποιούσα.....)....

και νομιζω οτι πολλα παιδια ειχαν προβλημα με το σημα και με το a-gps ενεργοποιημένο....

τεσπα λιγο που το δοκιμασα σπιτι μου επιασε στο παραθυρο του μπαλκονιου χωρις a-gps και παλι σημα αμεσως!!

θα το δοκιμασω ομως αυριο και στην πραξη και θα σου πω.....:)

 

Μην το συγκρινεις με του Ν86 γιατι δεν εχουν καμια απολυτως σχεση.. πηγαινε σε κανα μαγαζι και δες κανενα Ν97 που το εχουν για να το βλεπει ο κομσος, εστω και dummy και συγκρινε.

 

εγινε ευχαριστω...

θα το δω και θα σου πω αν και μου φαινεται οτι εδω την πατησαμε.....

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση flash που υποστηρίζεται από το browser του Ν97 είναι μια lite έκδοση η οποία δεν μπορεί να εμφανίσει σελίδες που είναι εξ' ολοκλήρου φτιαγμένες σε flash. Αυτό θα γίνει όταν θα εμφανιστεί η έκδοση 10 του flash που θα υποστηρίζεται και από τις συσκευές.

 

Αλήθεια, υπάρχει καμιά περίπτωση να κυκλοφορήσει και για το ν97? Δύσκολο μου φαίνεται... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Δεν ξερω εαν ειναι το σωστο section αλλα η8ελα να ρωτησω επειδη εχω vodafon και ειχα το blackberry με bis και το πακετο συνδεσης που εχω ειναι to vodafone 150 και 150 sms πρεπει να αλλαξω κατι στο νεο μου Ν97 ?καποιες ρυ8μισεις για το Ν97 και λοιπα?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, υπάρχει καμιά περίπτωση να κυκλοφορήσει και για το ν97? Δύσκολο μου φαίνεται... :(

 

Αν βγει νέα έκδοση flash, θα υποστηρίζει λογικά S60 5th edition, άρα και το N97. Δύσκολο είναι να βγει νέα έκδοση, αν βγει, θα είμαστε εντάξει! :lol:

 

Καλησπερα..Δεν ξερω εαν ειναι το σωστο section αλλα η8ελα να ρωτησω επειδη εχω vodafon και ειχα το blackberry με bis και το πακετο συνδεσης που εχω ειναι to vodafone 150 και 150 sms πρεπει να αλλαξω κατι στο νεο μου Ν97 ?καποιες ρυ8μισεις για το Ν97 και λοιπα?

ευχαριστω.

 

Δε χρειάζεται να αλλάξεις κάτι, οι ρυθμίσεις δικτύου υπάρχουν ήδη στην ελληνική ROM και μόλις αναγνωρίσει τη SIM σου η συσκεύη θα ενεργοποιήσει τις αντίστοιχες για internet, WAP, MMS.

Απλά να ξέρεις ότι η υπηρεσία Blackberry φυσικά δεν υποστηρίζεται από τη συσκεύη, καθώς είναι αποκλειστικά για τις συσκεύες Blackberry. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

FM ραδιοφωνάκι χωρίς ακουστικά "παίζει"; Να ακούγεται ο ήχος απο τα εξωτερικά ηχεία δηλαδή... Αν ναι έχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...