Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατήρησα κάτι σε σχέση με τα RSS feeds:

Έβαλα να κατεβάζει ανά μία ώρα τα Notifications μου από το Facebook μέσω RSS και να τα εμφανίζει στη homescreen και όλα πάνε καλά, μέχρι... τα μεσάνυχτα.

Μετά γίνεται κολοκύθα! :lol:

Δηλαδή, ανανεώνεται κανονικά μέχρι και τις 11:00 μμ, μετά σταματάει να κάνει ανανέωση, όταν πάω να την κάνω χειροκίνητα συνδέεται στο δίκτυο αλλά κολλάει εκεί, δεν κάνει τίποτα. Κι αν κλείσω και ανοίξω ξανά το τηλέφωνο, απενεργοποιούνται τελείως οι αυτόματες ενημερώσεις.

Νομίζω ότι φταίει ο browser, οποίος έχει ακόμα πολλά θεματάκια και ελπίζω ότι η επερχόμενη αναβάθμιση αυτές τις μέρες θα τα διευθετήσει.

 

Όπως είχα γράψει παλαιότερα, τα περισσότερα bugs μπορούν να βρεθούν σε ότι έχει να κάνει με την διαχείριση του χρόνου (ώρα, ημερομηνία) και ειδικά στις οριακές τιμές (στην περίπτωση σου κοντά στο day-roll over). Βέβαια είναι bugs που συνήθως περνάνε απαρατήρητα διότι ελάχιστοι χρήστες χρησιμοποιούν συστηματικά αυτές τις λειτουργίες ώστε να τα εντοπίσουν. Αν μπορείς ενημέρωσε την Nokia ώστε να το έχουν στα υπόψη.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.Αν έχεις μια κάρτα 16GB + 32GB του τηλεφώνου σχεδόν γεμάτα το τηλέφωνο πως συμπεριφέρεται κολλάει δυσλειτουργεί ή ειναι όλα μια χαρά;
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει παλαιότερα, τα περισσότερα bugs μπορούν να βρεθούν σε ότι έχει να κάνει με την διαχείριση του χρόνου (ώρα, ημερομηνία) και ειδικά στις οριακές τιμές (στην περίπτωση σου κοντά στο day-roll over). Βέβαια είναι bugs που συνήθως περνάνε απαρατήρητα διότι ελάχιστοι χρήστες χρησιμοποιούν συστηματικά αυτές τις λειτουργίες ώστε να τα εντοπίσουν. Αν μπορείς ενημέρωσε την Nokia ώστε να το έχουν στα υπόψη.

 

Ευχαριστώ, καταπληκτική απάντηση! ;)

Τελικά, το άφησα χωρίς να κάνω τίποτα και ανακάλυψα ότι το πρόβλημα βρίσκεται ακριβώς στην ανανέωση που γίνεται τα μεσάνυχτα! Η επόμενη, στη 1:00 πμ, καθώς και όλες οι επόμενες συνεχίζουν κανονικά! Έστειλα σήμερα το πρωί mail στη Nokia με το bug και αναμένουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προβλημα με το gps εχεται και μετα την τελευταια αναβαθμιση η διορθωθηκε η κατασταση?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προβλημα με το gps εχεται και μετα την τελευταια αναβαθμιση η διορθωθηκε η κατασταση?

 

Μετά την αναβάθμιση και το format σε C και Ε αντιμετωπίζω τρελό πρόβλημα με το GPS. Δεν πιάνει ποτέ... Έβγαλα και το συρματάκι και το πήγα σε Nokia Shop να μου πούνε μια γνώμη και είπαν ότι πρέπει να το κρατήσουν. Αλλά δε θέλω να μπω στη διαδικασία να το περιμένω 3 μήνες, μπορώ να ζήσω και χωρίς GPS, ας είναι καλά το Google Maps. Κάτι είναι και αυτό. :(

 

Σχετικά με αυτό που ρώτησες freddaras, και σε update παλαιότερου post μου, βρήκα κάτι που "εμπόδιζε" τη λειτουργία του GPS, τουλάχιστον στη δική μου συσκεύη.

Είχα αντιγράψει τον προορισμό Web Vodafone από την ομάδα Διαδίκτυο σε μια νέα ομάδα που δημιούργησα και την ονόμασα A-GPS, τον μετονόμασα Vodafone GPS και όρισα στην εφαρμογή Χάρτες να ψάχνει μόνο σε αυτή την ομάδα για να συνδεθεί.

Επίσης, στο Μενού>Εφαρμογές>Τοποθεσία>Εντοπισμός θέσης>Διακομιστής εντοπισμού θέσης>Σημείο Πρόσβασης είχα ορίσει Vodafone GPS.

(Όλο αυτό το έκανα προσπαθώντας να αποφύγω να ψάχνει για WiFi, επειδή στην ομάδα Διαδίκτυο, το Web Vodafone είναι τελευταίο, μετά από 20 περίπου αποθηκευμένα ασύρματα δίκτυα.)

Με αυτές τις ρυθμίσεις, δεν έπιανα ΠΟΤΕ σήμα, μα ποτέ.

Μόλις έσβησα την ομάδα A-GPS και όρισα προεπιλεγμένη την ομάδα Διαδίκτυο στους Χάρτες και στην Τοποθεσία σημείο πρόσβασης Web Vodafone, έπιασε σήμα σταθερό και δυνατό μέσα σε 5 δευτερόλεπτα.

Άρα προσοχή, όταν έχουμε ενεργοποιημένο το A-GPS, στις ρυθμίσεις δικτύου, για κάποιο λόγο, αν κάτι πάει στραβά εκεί... :X

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδες!

εχω μια απορια-ερωτηση!

χτες εκανα αναβαθμηση στο κινητο μεσω του Nokia Software Updater.

ολα πηγαν καλα το μονο προβλημα ειναι οτι πλεον η συσκευη δεν εχει τα ελληνικα μεσα.

 

το ειχα ξαναδιαβασει το συγκεκριμενο προβλημα στο φορουμ αλλα δεν το βρησκω το ποστ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδες!

εχω μια απορια-ερωτηση!

χτες εκανα αναβαθμηση στο κινητο μεσω του Nokia Software Updater.

ολα πηγαν καλα το μονο προβλημα ειναι οτι πλεον η συσκευη δεν εχει τα ελληνικα μεσα.

 

το ειχα ξαναδιαβασει το συγκεκριμενο προβλημα στο φορουμ αλλα δεν το βρησκω το ποστ!

Διάβασε από το S60 5th Edition Platform FAQ την ερώτηση Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής (αλλαγή product code)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα μας πει τι ειναι η "αναδιοργανωση μνημης" (52kb) που μου εβγαλε σαν αναβαθμιση μεσω FOTA (wifi)??? Γιατι τωρα μου εριξε λιγο ακομα τη μνημη στο c....
ΕΛΕΟΣ....!!!!!!!!!!!!! ΑΚΟΥmobile newbie...!!!!!!:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείστε με τη μνήμη του c άλλο... Το gps είναι απαράδεκτο και πριν και μετά την αναβάθμιση. Το λέω αυτό μετά από 1 μήνα τεσταρίσματος της νέας αναβάθμισης με το gps και διάφορα προγράμματα. Είμαι οριακά να το αφήσω μια εβδομάδα στους άλφα άχρηστους για να κάνουν ότι είναι να κάνουν μήπως και διορθωθεί, αλλά δε σηκώνουν το τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών..
Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα μας πει τι ειναι η "αναδιοργανωση μνημης" (52kb) που μου εβγαλε σαν αναβαθμιση μεσω FOTA (wifi)??? Γιατι τωρα μου εριξε λιγο ακομα τη μνημη στο c....

Αν επέλεγες την «προβολή στοιχείων» πριν το εγκαταστήσεις θα έβλεπες τι κάνει. Μεταφέρει κάποια αρχεία του συστήματος από το C στο E, ώστε να αυξήσει το διαθέσιμο χώρο. Σου έριξε λίγο τον ελεύθερο χώρο στο C γιατί εγκαταστάθηκε εκεί. Αυτό που έχεις να κάνεις τώρα είναι να το τρέξεις από το εικονίδιο που έφτιαξε στο μενού, κι αυτό θα κάνει τη δουλειά του και μετά θα απεγκατασταθεί μόνο του. Ας μας πει κάποιος που έχει το Nokia Messaging αν μεταξύ των άλλων μεταφέρει και το inbox στο E.

 

Μην ασχολείστε με τη μνήμη του c άλλο... Το gps είναι απαράδεκτο και πριν και μετά την αναβάθμιση. Το λέω αυτό μετά από 1 μήνα τεσταρίσματος της νέας αναβάθμισης με το gps και διάφορα προγράμματα. Είμαι οριακά να το αφήσω μια εβδομάδα στους άλφα άχρηστους για να κάνουν ότι είναι να κάνουν μήπως και διορθωθεί, αλλά δε σηκώνουν το τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών..

Υπάρχει οδηγία της Nokia για αλλαγή ενός εξαρτήματος που βελτιώνει πολύ τη λήψη του GPS. Τώρα κατά πόσον είναι διατεθειμένοι ή έστω γνωρίζουν να το κάνουν αυτό οι άλφα άχρηστοι :lol: θα σε γελάσω. Δε χάνεις τίποτα να περάσεις μια βόλτα. Αν σου κάνουν τους δύσκολους, δειξ' τους ότι γνωρίζεις για την οδηγία της Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα ειδα που λετε οτι τα Ν97 εχουν προβλημα με το σημα gps και δεν το ειχα δοκιμασει μεχρι τωρα. μολισ βγηκα στο μπαλκονι του σπιτιου μου κατευθειαν δουλεψε με το garmin και το ndrive. χαρτες δεν εχω περασμενους στο nokia maps γιατι δεν το δουλευα ουτε με το 5800 που ειχα. υπαρχει καμια διαφορα με τα προγραμματα για το προβλημα που εχετε αναφερει?
Link to comment
Share on other sites

Εγω με την σειρα μου θα σε πληροφορησω οτι για το προβλημα στο GPS το στελνουν εξωτερικο... Οποτε υπολογιζε μηνα ++++.. Εμενα ως τωρα μου το εχουν κρατησει 3 μηνες και κατι μερες, μου δωσανε αντικατασταση, η οποια αντικατασταση ναι μεν διορθωνε το προβλημα της δονησης που εκανε σαν κουδουνιστρα αλλα το GPS δεν δουλευε ΚΑΘΟΛΟΥ.. Το πηγα την πεμπτη απο βδομαδα θα δω τη θα μου πουν...
Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα ειδα που λετε οτι τα Ν97 εχουν προβλημα με το σημα gps και δεν το ειχα δοκιμασει μεχρι τωρα. μολισ βγηκα στο μπαλκονι του σπιτιου μου κατευθειαν δουλεψε με το garmin και το ndrive. χαρτες δεν εχω περασμενους στο nokia maps γιατι δεν το δουλευα ουτε με το 5800 που ειχα. υπαρχει καμια διαφορα με τα προγραμματα για το προβλημα που εχετε αναφερει?

Το πρόβλημα το έχουν οι παλιές συσκευές. Στις καινούριες έχει διορθωθεί. Όπως και το πρόβλημα με το κάλυμμα της κάμερας που γρατσουνάει το τζαμάκι του φακού.

Link to comment
Share on other sites

Επεισης κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι οταν κουναω την συσκευη με κλειστο το πληκτρολογιο ακουγετε κατι σαν να κουνιετε απο μεσα αλλο οταν εχω ανοιχτο το πληκτρολογιο δεν ακουγετε τιποτα. Εχετε ιδεα τι μπορει να παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Επεισης κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι οταν κουναω την συσκευη με κλειστο το πληκτρολογιο ακουγετε κατι σαν να κουνιετε απο μεσα αλλο οταν εχω ανοιχτο το πληκτρολογιο δεν ακουγετε τιποτα. Εχετε ιδεα τι μπορει να παιζει?

Το έχουν μερικές συσκευές αυτό, πρέπει κάτι να είναι στο μηχανισμό του πληκτρολογίου (όπως ανακάλυψες και μόνος σου). Στο δικό μου πάντως το μόνο που κουνιέται είναι η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν μερικές συσκευές αυτό, πρέπει κάτι να είναι στο μηχανισμό του πληκτρολογίου (όπως ανακάλυψες και μόνος σου). Στο δικό μου πάντως το μόνο που κουνιέται είναι η μπαταρία.

 

Να επιχειρησω να το ανοιξω? Θα βγει ακρη?

Link to comment
Share on other sites

Να επιχειρησω να το ανοιξω? Θα βγει ακρη?

 

Αν δε σε ενοχλεί ή αν δεν υπάρχει δυσλειτουργία στη συσκεύη που να την υποδεικνύει αυτός ο ήχος, θα σου έλεγα να μην το ανοίξεις γιατί υπάρχει κίνδυνος να χάσεις την εγγύηση. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στη πρώτη σελίδα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μια ερώτηση.Ενώ κανω αναζήτηση wi-fi και συνδέομαι σε ένα.Μετα απο μερικα δευτερόλεπτα αποσυνδεέται αυτόματα απο αυτό.Πριν δεν το έκανε αυτό το τηλέφωνο.Γνωρίζει κανείς αν είναι η λύση κάποια ρύθμιση;Με τις προτεραιότητες στα σημεία πρόσβασης ή κάτι άλλο;Αυτο το έκανε αφού μπήκα msn με το κινητό και αυτο αποθήκευσε τις επαφές του msn στο τηλέφωνο και έπειτα πάτησα συγχρονισμός επαφών κατα λάθος και μετά τον ακύρωσα σβήνοντας το κινητό επειδή φόρτωνε για ώρα.Τις επαφές τις έσβησα

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αν έχω μια κάρτα 16GB + 32GB του τηλεφώνου σχεδόν γεμάτα το τηλέφωνο πως συμπεριφέρεται κολλάει ή ειναι μια χαρά;
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι να μην είναι πολύ δεσμευμένη η μνήμη του τηλεφώνου(C:).Απο κεί και πέρα προφανώς,όσο πιο γεμάτες είναι και οι άλλες μνήμες το τηλέφωνο να αργεί να εκτελέσει τις λειτουργίες περίσσοτερο απο πρίν.Έτσι πιστεύω εγώ.Τώρα αν ισχύει κάτι άλλο θα σου το πούν οι πιο έμπειροι εδω πέρα

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυριο θα μου φερουν ενα ν97 απο ρουμανια....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

δεν παιζει να ειναι κλειδωμένο ετσι.....???

 

πως μπορω να το σιγουρεψω ρε παιδια.....????

 

helppppppp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...