Jump to content

Ειδήσεις / Φήμες από την "Jailbreaκ σκηνή"


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά δεν είναι σίγουρο ότι εάν πάρετε τώρα iphone θα έχει την 3.1.3. Εγώ σήμερα αγόρα ένα iphone απο τον ΓΕΡΜΑΝΟ και με χαρά διαπίστωσα ότι έχει 3.1.2.

Αν έχετε συσκευή αγορασμένη μετά την 40η εβδομάδα παραγωγής (για να το διαπιστώσετε δείτε το 4ο και το 5ο ψηφίο στο Serial Number σας – π.χ. serial number: 839429F) τότε θα διαθέτει και τη νέα bootrom.

εμένα που το serial number ειναι 88005BXXXXX ποιας βδομάδας σημαίνει πως είναι και τλκ διαθέτει τη νέα bootrom;

 

Ακόμα δεν έχω κάνει jailbreak στο κινητό,και μάλλον για λίγες μέρες λέω να μην κάνω μέχρι να εξοικειωθώ με την συσκευή. Απλά για να μην την πατήσω και πάω στην 3.1.3 θέλω να ρωτήσω εάν ο μόνος τρόπος για update είναι μέσω itunes πατώντας στο κουμπάκι update;! Δεν πιστεύω να κάνει αυτόματα κανένα update (όπως πχ το ipod μου που κάθε φορά που το βάζω στο pc μου λέει ότι το itunes αυτόματα θα κάνει update στις "ταδε" του μήνα)

 

Οκ, μετά από ενα ψάξιμο το serial number 88005BXXXXX,σημαίνει πως είναι παραγωγή πέμπτης βδομάδας του 2010,σωστά;

Edited by just_me2005
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 824
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά δεν είναι σίγουρο ότι εάν πάρετε τώρα iphone θα έχει την 3.1.3. Εγώ σήμερα αγόρα ένα iphone απο τον ΓΕΡΜΑΝΟ και με χαρά διαπίστωσα ότι έχει 3.1.2.

 

εμένα που το serial number ειναι 88005BXXXXX ποιας βδομάδας σημαίνει πως είναι και τλκ διαθέτει τη νέα bootrom;

 

Ακόμα δεν έχω κάνει jailbreak στο κινητό,και μάλλον για λίγες μέρες λέω να μην κάνω μέχρι να εξοικειωθώ με την συσκευή. Απλά για να μην την πατήσω και πάω στην 3.1.3 θέλω να ρωτήσω εάν ο μόνος τρόπος για update είναι μέσω itunes πατώντας στο κουμπάκι update;! Δεν πιστεύω να κάνει αυτόματα κανένα update (όπως πχ το ipod μου που κάθε φορά που το βάζω στο pc μου λέει ότι το itunes αυτόματα θα κάνει update στις "ταδε" του μήνα)

 

Οκ, μετά από ενα ψάξιμο το serial number 88005BXXXXX,σημαίνει πως είναι παραγωγή πέμπτης βδομάδας του 2010,σωστά;

 

Μπορεις να κανεις jb αφοβα!Απλως μην αναβαθμισεις το itunes και να ξερεις οτι με καθε επανεκκινηση,θα χρειαζεσαι υπολογιστη,για να τρεχεις το blackra1 ξανα για να ανοιγει το κινητο...:)Και οχι,δεν κανει αυτοματα αναβαθμιση!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Στα Γιαννιτσά μένω. :p Τι πρέπει να έχω; Δεν αρκεί μόνο το blackra1n; Θέλει και το itunes σε έναν υπολογιστή αποθηκευμένο για να μπουτάρει; Πρέπει να γίνει authorized ο νέος υπολογιστής για να μπορεί να μπουτάρει;

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την προθυμία σου φίλε, αλλά είμαστε κάπου 45χλμ μακριά. :p

 

Μέσω teamviewer δε μπορεί να μπουτάρει; :p

 

Για όσους έχουν προβλήματα με την διαδικασία του boot με το Blackra1n μπορούν να δοκιμάσουν το fix Black Breeze που κυκλοφόρησε πριν από δύο μέρες. ;)

 

να ρωτησω κατι ακομα

υπαρχει περιπτωση να βρω στην αγορα συσκευη με παλιοτερη εκδοση?αν ναι pm please

εαν οχι ο αδελφος μου που ειναι στο καταρ ψαχνει να βρει συσκκευη με παλιοτερο firmware μεταχειρισμενο αφου εκει μετα απο κανα μηνα τα βαριουνται

γνωριζει κανεις να μου πει αν η εγγυηση ειναι και για ελλαδα?

 

Φίλε μου πάντα υπάρχει περίπτωση να βρεις κάτι μεταχειρισμένο η και καινούριο με την παλιά firmware περασμένη. Το θέμα στην δεύτερη περίπτωση είναι πως μπορείς να το ελέγξεις αυτό πριν προβείς στην αγορά. Η εγγύηση δυστυχώς δεν θα καλύπτει την Ελλάδα εάν το πάρεις από εκεί καθώς στην Ελλάδα η συσκευή πωλείται μέσω των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας και επομένως η εγγύηση προέρχεται από αυτές. Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις πως εάν το πάρεις από εκεί φρόντισε το κινητό να μην είναι κλειδωμένο σε κάποιο πάροχο έτσι ώστε να μπορείς εδώ να βάλεις ελληνική sim χωρίς να μπλέξεις με διαδικασίες unlock. ;)

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν προβλήματα με την διαδικασία του boot με το Blackra1n μπορούν να δοκιμάσουν το fix Black Breeze που κυκλοφόρησε πριν από δύο μέρες. ;)

 

 

 

Φίλε μου πάντα υπάρχει περίπτωση να βρεις κάτι μεταχειρισμένο η και καινούριο με την παλιά firmware περασμένη. Το θέμα στην δεύτερη περίπτωση είναι πως μπορείς να το ελέγξεις αυτό πριν προβείς στην αγορά. Η εγγύηση δυστυχώς δεν θα καλύπτει την Ελλάδα εάν το πάρεις από εκεί καθώς στην Ελλάδα η συσκευή πωλείται μέσω των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας και επομένως η εγγύηση προέρχεται από αυτές. Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις πως εάν το πάρεις από εκεί φρόντισε το κινητό να μην είναι κλειδωμένο σε κάποιο πάροχο έτσι ώστε να μπορείς εδώ να βάλεις ελληνική sim χωρίς να μπλέξεις με διαδικασίες unlock. ;)

 

πρωτα απο ολα σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

2 μικρες διευκρινησεις

αν το αγορασω απο το ιντερνερ μεσω σκρουτζ απο ελλαδα ,υποθετω οτι δεν το αγοραζω απο ετιαιρεια κινητης αφου δεν κανω συνδεση. εκει θα ισχυει η εγγυηση?

και αν τελικα το αγορασω απο ελλαδα παιζω τζοκερ για το firmware?αν μου κατσει?και αν δεν μου κατσει? δεν υπαρχει τροπος να μαθω? ουτε απο το serial number?

γιατι χωρις σπασιμο δεν νομιζω να αξιζει

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

2 μικρες διευκρινησεις

αν το αγορασω απο το ιντερνερ μεσω σκρουτζ απο ελλαδα ,υποθετω οτι δεν το αγοραζω απο ετιαιρεια κινητης αφου δεν κανω συνδεση. εκει θα ισχυει η εγγυηση?

και αν τελικα το αγορασω απο ελλαδα παιζω τζοκερ για το firmware?αν μου κατσει?και αν δεν μου κατσει? δεν υπαρχει τροπος να μαθω? ουτε απο το serial number?

γιατι χωρις σπασιμο δεν νομιζω να αξιζει

 

Εάν το αγοράσεις από Ελλάδα αλλά όχι από κάποια από τις δύο εταιρίες που το εισάγουν επίσημα (vodaphone - cosmote) δεν γνωρίζω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με την εγγύηση. Λογικά θα πρέπει να απευθυνθείς στο αντίστοιχο μαγαζί για να σε ενημερώσουν για τα περαιτέρω.

 

Σχετικά με το προεγκατεστημενο firmware ναι παίζεις τζόκερ έκτος και εάν σε διαβεβαιώσουν ότι η συγκεκριμένη παρτίδα είναι από παλιά πριν κυκλοφορήσει δηλαδή η 3.1.3 οπότε και θα εχει περασμένη μια παλαιότερη έκδοση. ;) Από το serial number μπορείς να ελένξεις ποια είναι η εβδομάδα παραγωγής του κινητού αλλά δυστυχώς δεν αναφέρεται σε αυτό ποια είναι η έκδοση λογισμικού που είναι εγκατεστημένη.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις jb αφοβα!Απλως μην αναβαθμισεις το itunes και να ξερεις οτι με καθε επανεκκινηση,θα χρειαζεσαι υπολογιστη,για να τρεχεις το blackra1 ξανα για να ανοιγει το κινητο...:)Και οχι,δεν κανει αυτοματα αναβαθμιση!

 

εάν γίνει jb με άλλη μέθοδο (οχι blackra1) ισχύει το παραπάνω σχόλιο:blink: ????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

εάν γίνει jb με άλλη μέθοδο (οχι blackra1) ισχύει το παραπάνω σχόλιο:blink: ????

 

Για να γινει jb με αλλη μεθοδο,μαλλον εννοεις σε mac ετσι?Αν ναι,δεν γνωριζω να σου πω με ακριβεια..!Οπως και να χει,αν σου κλεισει το κιν.λογικα θα θελει καποια διαδικασια για να λειτουργισει παλι.Νομιζω.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

εάν γίνει jb με άλλη μέθοδο (οχι blackra1) ισχύει το παραπάνω σχόλιο:blink: ????

 

Για να γινει jb με αλλη μεθοδο,μαλλον εννοεις σε mac ετσι?Αν ναι,δεν γνωριζω να σου πω με ακριβεια..!Οπως και να χει,αν σου κλεισει το κιν.λογικα θα θελει καποια διαδικασια για να λειτουργισει παλι.Νομιζω.

 

Ανεξαρτήτου μεθόδου "σπασίματος" (Blackra1n για Windows - Pwnage tool η Redsn0w για Mac ) εάν το κινητό σου είναι με την καινούρια bootrom (πρακτικά δηλαδή εάν έχει κατασκευασθεί μετά την 40η εβδομάδα) τότε το jailbreak θα είναι tethered που σημαίνει πρακτικά ότι αναφέρει ο φίλος Petran66. ;)

 

Σημείωση

Επειδή πολλές από τις ερωτήσεις που τίθονται έχουν απαντηθεί πάρα πολλές φορές καλό θα είναι πριν ρωτήσουμε κάτι να ρίχνουμε και μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες του θέματος μήπως και έχει απαντηθεί το ερώτημα μας.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν προβλήματα με την διαδικασία του boot με το Blackra1n μπορούν να δοκιμάσουν το fix Black Breeze που κυκλοφόρησε πριν από δύο μέρες. ;)

To blackbreeze αν διαβάσεις σχόλια αναγνωστών στο ίντερνετ στο 99% των περιπτώσεων δεν λειτουργεί. Λέει ότι δημιουργεί ένα αρχείο fix αλλά δεν το κάνει. Προσωπικά όπως είπα έλυσα το πρόβλημα, μπουτάρω κανονικά. Μην κάνετε το λάθος και αναβαθμίσετε το itunes... Θα το λέμε συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

To blackbreeze αν διαβάσεις σχόλια αναγνωστών στο ίντερνετ στο 99% των περιπτώσεων δεν λειτουργεί. Λέει ότι δημιουργεί ένα αρχείο fix αλλά δεν το κάνει. Προσωπικά όπως είπα έλυσα το πρόβλημα, μπουτάρω κανονικά. Μην κάνετε το λάθος και αναβαθμίσετε το itunes... Θα το λέμε συνέχεια...

 

Καλώς αφού έχεις τέτοια πληροφόρηση. ;)

Νομίζω πάντως πως εάν κάποιος έχει κολλήσει δεν χάνει κάτι να το δοκιμάσει.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έγινα κι εγώ κάτοχος ενός 3gs iphone.

Το blackbreeze δουλεύει κανονικά...

Με αυτό κτάφερα να κάνω jailbreak εγώ.

 

Τώρα σαν καινούριος έκανα την βλακεία κι έκανα Update σε 3.1.3 :cry:

 

Βρήκα 2-3 τύπους που λένε ότι κατάφεραν να το κάνουν downgrade σε 3.1.2, θα το δοκιμάσω και αν δουλεύει θα δώσω Links για τυχόν άλλους απρόσεχτους..

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να κανω Jailbreak χωρις να βαλω την εκδοση 3.1.3? γιατι παω να κανω και μου λεει να κανω restore alla kai αναβαθμισει στην 3.13.. εγω εχω την 3.1.2:worry::worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

Από την Στιγμή που έχεις την 3.1.2 μπορείς να κανείς jailbreak με οποίο προγραμα θέλεις εσυ όπως το blackra1n.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

απλα κολησε και πρεπει να κανω ξανα ειχα κανει παλια jailbreak...αλλα μου λεει οτι 8α κανει αναβα8μισει οταν παταω restore στην 3.1.3...θα την περασει απο μονοτo ths? Edited by perfect2009
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι συνδεδεμένο το κινητό με το iTunes ναι θα πας στην 3.1.3, και εκεί ακόμη jailbreak δεν έχει βγει. Το κινητό πως σόι κολλησε πάνω στην διαδικασία?
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

απλα οπως ειπα ειχα κανει παλια Jailbreak περασα πολλα προγραματα και πηγενε καλα...σημερα ομως κατι εγινε και ξαφνικα εκει που πειραζα της ρυθμισεις κολησε δεν πατιοταν τιποτα..το εκλεισα και μολις ανοιξε μου εβγαλε αυτο με την μπαταρια και δεν ανταποκρινετε σε τιποτα...το ekλεισα και το ανοιξα παλι με το Blackra1n kai pali ta idia και θελω να το κανω restore αλλα φοβαμε οτι θα περασει το 3.1.3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
GeoHot shows blackra1n on iPhone OS 4.0 beta Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Για μας τους κακομοίρηδες που κάνανε την πατάτα και αναβαθμίσανε, ξέρει κανείς αν μπορούμε να βρούμε πουθενά το 4.0 beta ή ποτε θα βγει επίσημα????
Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS!!

 

Είμαι ήδη κατοχος iphone 3G jailbroken αλλα αυριο λογω επιδοτησης θα παραγγειλω καινουργιο κινητο..

 

Σκεφτηκα να παρω το iphone 3Gs (πρωτοτυπο ε??) μιας και το παλιο θα το πουλησω..!!!

 

Εδω ομως προκυπτει το ερωτημα..!!!!

 

Το iphone 3Gs που θα παρω θα μπορω να το κανω jailbreak? Λογικα θα μου απαντησετε οτι εξαρταται σε τι version θα το παρω..Σωστα..?

 

Αλλα αυτο δεν το ξερω.. (btw απο cosmote θα το παρω)

 

Οποτε αν ειναι στην 3.1.3 (παραπανω δεν πιστευω) τοτε υπαρχει τροπος να κανω downgrade?

 

Εχω βαλει ο,τι μπορειτε να φανταστειτε στο iphone μου και ειλικρινα δεν θα μπορουσα να εχω ενα κινητο κλειδωμενο..!!!

 

ΥΓ: Παρακαλω ας απαντησει καποιος συντομα γιατι αυριο θα με παρουν τηλ απο την εταιρια και πρεπει να απαντησω οπωσδηποτε..!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα αγορασα το iPhone 3gs, δυστυχώς δεν γίνετε να κανεις jailbreak στην 3.1.3,αλλά ούτε από 3.1.3 να πας στην 3.1.2.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα αγορασα το iPhone 3gs, δυστυχώς δεν γίνετε να κανεις jailbreak στην 3.1.3,αλλά ούτε από 3.1.3 να πας στην 3.1.2.

 

Δηλαδη εσενα ειχε την 3.1.3?

 

Δηλαδη αν καταλαβα καλα πρεπει να παρακαλω να μου ερθει iphone με παλιο firmware?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μόλις το πήρα είχε την 3.1.3,και από ότι άκουσα μπορεί να μην βγει για την 3.1.3 επειδή βγαίνει η 4.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πρωτα συγνωμη αν βρισκομαι σε λαθος τοπικ αλλα θελω βοηθεια αν μπορειτε να με βοηθησετε για αθτο και γραφτηκα σημερα εδω...

 

πρωτα να πω ειμαι τελιωσ ασχετη δεν ξερω πολλα απο τεχνολογια αλλα μου αρεσει:p. Και ετσι αγορασα βασικα δωρο το πηρα ενα ipod touch version 2.2.1(5H11a)..

 

εχω βαλει μια χαρα τα τραγουδακια μου,μπενω και στο διαδυκτυο αλλα θελω να εχω και το msn και το chat στο facebook και δεν εχω ιδεα τι να κανω!!!!!:worry: διαβζω απο εδω μεσα που λετε κατι για jailbreak για ξεκλιδωματα αλλα δεν εχω ιδεα ουτε που θα τα βρω ουτε πως να το εγκαταστησω....καποια βοηθεια????

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλωςηρθες!

 

Για facebook κοιτα στο appstore (ελπιζω να ξερεις ποιο ειναι ε; :happy:) για...facebook!

 

Για MSN υπαρχει το Live messager (και free)..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Καλωςηρθες!

 

Για facebook κοιτα στο appstore (ελπιζω να ξερεις ποιο ειναι ε; :happy:) για...facebook!

 

Για MSN υπαρχει το Live messager (και free)..

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Μα ναι αυτο το βρισκω:p αλλα παταω επανω στο install και μου βγαζει αυτο:

''Application not compatible

this application requires the iphone 3.0 software update''

 

και το ιδιο μου βγαζει και για το msn...καμια ιδεα?:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...