Jump to content

Ειδήσεις / Φήμες από την "Jailbreaκ σκηνή"


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουφφφ... Έχω 2 ώρες που παιδεύομαι... Thnx DjArte... Με iRecovery έκανα δουλειά.

 

Με jailbreak τι κάνουμε με τα 3GS? Μην πάθω καμιά πλάκα πάλι... 42η εβδομάδα είναι το ρημάδι και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Εάν είσαι στην 3.1.2 μπορείς να κάνεις tethered jailbreak μέσω του pwnage tool αλλά και του blackra1n. Επειδή όμως έχεις την καινούρια bootrom εάν κρίνω από την εβδομάδα παραγωγής θα πρέπει κάθε φορά που επανεκκινείς το κινητό να το συνδέεις μέσω uSB στον υπολογιστή και να τρέχεις ξανά το εκάστοτε εργαλείο με το οποίο έκανες το jailbreak. ;)

 

Χρησιμοποίησε και αυτό το πρόγραμμα για να είσαι σίγουρος.

http://ih8sn0w.com/index.php/products/view/f0recast.snow

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 824
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα blackrain (κατά το f0recast) και έπιασε. Το θέμα είναι οτι μπαίνει σε recovery κάθε φορά που ανοίγει και δεν πιάνει πλέον το κολπάκι με το iRecovery. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή θα τρέχω κάθε φορά το blackrain για να ανοίξει?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα blackrain (κατά το f0recast) και έπιασε. Το θέμα είναι οτι μπαίνει σε recovery κάθε φορά που ανοίγει και δεν πιάνει πλέον το κολπάκι με το iRecovery. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή θα τρέχω κάθε φορά το blackrain για να ανοίξει?

 

Οπώς ανέφερα ακριβώς στο προηγούμενο μήνυμα μου:

 

Επειδή όμως έχεις την καινούρια bootrom εάν κρίνω από την εβδομάδα παραγωγής θα πρέπει κάθε φορά που επανεκκινείς το κινητό να το συνδέεις μέσω uSB στον υπολογιστή και να τρέχεις ξανά το εκάστοτε εργαλείο με το οποίο έκανες το jailbreak. ;)

 

δυστυχώς μόνο tethered jailbreak μπορείς να κάνεις προς το παρόν και επομένως κάθε φορά που ανοίγει το κινητό ή επανεκιννεί θα πρέπει να το συνδέεις με τον υπολογιστή και να ξανά τρέχεις το blackra1n. Για αυτό φρόντισε να μην είναι συχνή αυτή η διαδικασία ελαχιστοποιώντας τις φορές που επανεκινείς την συσκευή ή μένεις από μπαταρία. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πως μπορώ να δω αν το iPhone μου έχει την παλιά η την καινούργια bootrom?
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πως μπορώ να δω αν το iPhone μου έχει την παλιά η την καινούργια bootrom?

 

Κοίτα δύο μηνύματα παραπάνω που αναφέρομαι στην εφαρμογή f0recast. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα τόσο καλά, γράφεις από την εβδομάδα παραγωγής. Το iPhone το πήρα την τετάρτη, και στο μοντέλο γράφει mc131GR άρα ποια έχω?

 

με τηΝ εφαρμογή f0recast, γίνεται να κάνω jailbreak στη 3.1.3, αλλά δεν θα πρέπει να το κλείσω εντελώς γιατί αλλιώς θα χαθεί το jailbreak?

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα τόσο καλά, γράφεις από την εβδομάδα παραγωγής. Το iPhone το πήρα την τετάρτη, και στο μοντέλο γράφει mc131GR άρα ποια έχω?

 

με τηΝ εφαρμογή f0recast, γίνεται να κάνω jailbreak στη 3.1.3, αλλά δεν θα πρέπει να το κλείσω εντελώς γιατί αλλιώς θα χαθεί το jailbreak?

 

Τρέξε την εφαρμογή f0recast και εάν στην επιλογή Tethered γράφει ΝO αυτό σημαίνει ότι έχεις την παλιά bootrom. Εάν γράφει YES έχεις την καινούρια. ;)

 

Φαντάζομαι μιλάς για iPhone 3GS. Εάν το πήρες καινούριο την Τετάρτη κατά 99,99% έχεις την καινούρια bootrom με ότι αυτό συνεπάγεται σχετικά με το jailbreak. Ρίξε και μια ματιά στα παραπάνω μηνύματα για να καταλάβεις.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε την εφαρμογή f0recast και εάν στην επιλογή Tethered γράφει ΝO αυτό σημαίνει ότι έχεις την παλιά bootrom. Εάν γράφει YES έχεις την καινούρια. ;)

 

Φαντάζομαι μιλάς για iPhone 3GS. Εάν το πήρες καινούριο την Τετάρτη κατά 99,99% έχεις την καινούρια bootrom με ότι αυτό συνεπάγεται σχετικά με το jailbreak. Ρίξε και μια ματιά στα παραπάνω μηνύματα για να καταλάβεις.

 

 

Ναι το 3gs έχω. Ευχαριστώ τόρα κατάλαβα καλύτερα θα το δοκιμάσω να δω.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος...αγορασα το 3GS 16GB οταν ανοιξα το itunes ανοιξε με την εκδοση 3.1.2..δυστηχως εκανα ενα πειραμα για να το σπασω με το jailbrake αλλα δυστηχως μου κολησε κ ευτηχως μου το ανοιξε ενα φιλαρακι αλλα πλεον ειμαι σε εκδοση 3.1.3 :mad:
Link to comment
Share on other sites

Οποτε σε 3GS με 3.1.3 και παλια bootrom γινεται jailbreak (χωρις να σβηνεις το τηλεφωνο)

και σε 3GS με 3.1.3 και new bootrom δεν γινεται τιποτα.

Σωστα?

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Οποτε σε 3GS με 3.1.3 και παλια bootrom γινεται jailbreak (χωρις να σβηνεις το τηλεφωνο)

και σε 3GS με 3.1.3 και new bootrom δεν γινεται τιποτα.

Σωστα?

 

Δεν γίνετε σε Κανένα 3GS...

 

Μόνο 3G καιι 2G...:)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Με 3GS 48ης εβδομαδας και εκδοση 3.1.2 πανω γινεται jailbreak αλλα δεν πρεπει να κλησει η συσκευή. Σωστα?
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Αφου σου εδωσαν την απαντηση σε αλλο thread γιατι ξαναρωτας?

 

Μολις ανοιξα το κινητο μετα την πρωτη φορτιση. Εχει πανω την 3.1.2 και ειναι 48ης εβδομαδας.

Αυτο σημαινει πως μπορω να το κανω jailbreak μεσω blackrain κανονικα? χωρις καποια διαδικασια?

Η πρεπει να κανω κατι οπως η καταγραφή SSH αφου γινει το Jailbreak?

 

Eυχαριστω εκ των προτερων

 

 

αφού είναι 48ης εβδομάδας, ναι μεν μπορείς να το κάνεις jailbreak αλλά θα πρέπει να είσαι προσεκτικός να μην σου κλείσει από μπαταρία ή να μην σου κολλήσει και χρειαστεί επανεκκίνηση.

Όσο για την καταγραφή των SHSH, νομίζω ότι πλέον γίνονται αυτόματα και μάλιστα εσύ που είσαι στην 3.1.2, κάνοντας το jailbreak, θα σου κρατήσει και τα SHSH της 3.1.2 αλλά και αυτά της 3.1.3 χωρίς να είσαι στην εν λόγω έκδοση(ψιλά γράμματα δηλαδή αλλά σε ενημερώνω για να ξέρεις)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το έχουμε πει 100 φορές!!!

 

Δε γίνεται πλέον να κρατήσετε το SHSH της έκδοσης 3.1.2 δε πα να είστε και στην 1.0.0

 

Το μόνο SHSH που θα κρατήσει το Cydia θα είναι πάντα του latest OS (3.1.3).

Μην ξανακούσω ότι θα κρατήσει το 3.1.2 γιατί θα αρχίσω να σβήνω μηνύματα!!! :p

 

Με συγχύσατε πάλι.

 

Υ.Γ. Εξηγούμαι, αυτό που κάνει το Cydia, είναι να πάρει το ID του iPhone σας και να ζητήσει sign από την Apple. Από τη στιγμή που η Apple κάνει sign μόνο το 3.1.3 firmware, αυτό θα σας δημιουργήσει και o Saurik στο server του. Χάσατε την ευκαιρία να κρατήσετε το SHSH της 3.1.2, πάπαλα, finito, καπούτ. Γκέγκε;; :p

Link to comment
Share on other sites

coming soon...

 

Untethered Jailbreak (by GeoHot)

 

 

για να δουμε...

 

Ο τύπος είναι φαινόμενο. Πως δεν τον έχει προσλάβει ακόμα η Apple ή κάποια άλλη εταιρεία; Δεν μου αρέσει ωστόσο η αλαζονεία του, φαίνεται μεγάλο κωλόπαιδο! Untethered Jailbreak, επιτέλους και ισχυρίζεται ότι μάλλον θα λειτουργεί το ίδιο patch και στο iPad. Ουάου...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε σε περιβάλλον Windows και χρησιμοποιείται το blackra1n για tethered jailbreak ΜΗΝ αναβαθμίσετε στην καινούρια έκδοση του iTunes 9.1

 

Πηγή : http://www.iClarified.com/entry/index.php?enid=8533

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενδιαφερομαι να το αγορασω και θα ηθελα να ξεκαθαρισω οτι καταλαβα σωστα

ενδιαφερομαι για το 3GS 16GB και αν καταλαβα καλα η εκδοση 3,1,3 που ειναι η τελευταια δεν σπαει

υπαρχει στην αγορα συσκευη με παλιοτερη εκδοση και αν ναι μπορει καποιος να μου στειλει μηνυμα?

αυτο που εχω διαβασει ισχυει?ειναι το ιδιο με το παραπανω?

Τελευταία Σημαντική Διευκρίνιση: Αν έχετε συσκευή αγορασμένη μετά την 40η εβδομάδα παραγωγής (για να το διαπιστώσετε δείτε το 4ο και το 5ο ψηφίο στο Serial Number σας – π.χ. serial number: 839429F) τότε θα διαθέτει και τη νέα bootrom. Αυτό σημαίνει ότι δε μπορείτε να κάνετε untethered jailbreak. Πρακτικά αυτό μεταφράζεται στο ότι κάθε φορά που η συσκευή θα κάνει επανεκκίνηση δε θα μπορεί να ξεκινήσει και θα εμφανίζεται στην οθόνη το σηματάκι με το καλώδιο usb και το itunes. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει το iPhone να συνδεθεί με υπολογιστή και να τρέξει η εφαρμογή blackra1n (από τον υπολογιστή) για να μπορέσει το iPhone να boot-άρει. Δε χρειάζεται μετά να κάνετε κάτι άλλο (π.χ. εγκατάσταση του Cydia) – τα πάντα θα είναι στη θέση τους.

συγχωρηστε την αγνοια μου

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε σε περιβάλλον Windows και χρησιμοποιείται το blackra1n για tethered jailbreak ΜΗΝ αναβαθμίσετε στην καινούρια έκδοση του iTunes 9.1

 

Πηγή : http://www.iClarified.com/entry/index.php?enid=8533

το fix που βγηκε απο το ih8snow ξερεις εαν εχει αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

το fix που βγηκε απο το ih8snow ξερεις εαν εχει αποτελεσμα?

 

Φίλε μου όχι δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία. Αλλά εάν θες την γνώμη μου δεν θα βασιζόμουν σε αυτό για να προχωρήσω σε ένα update το οποίο προσφέρει μόνο σε αυτούς που θα αγοράσουν το iPad το προσεχές Σάββατο. ;)

 

παιδια ενδιαφερομαι να το αγορασω και θα ηθελα να ξεκαθαρισω οτι καταλαβα σωστα

ενδιαφερομαι για το 3GS 16GB και αν καταλαβα καλα η εκδοση 3,1,3 που ειναι η τελευταια δεν σπαει

υπαρχει στην αγορα συσκευη με παλιοτερη εκδοση και αν ναι μπορει καποιος να μου στειλει μηνυμα?

αυτο που εχω διαβασει ισχυει?ειναι το ιδιο με το παραπανω?

Τελευταία Σημαντική Διευκρίνιση: Αν έχετε συσκευή αγορασμένη μετά την 40η εβδομάδα παραγωγής (για να το διαπιστώσετε δείτε το 4ο και το 5ο ψηφίο στο Serial Number σας – π.χ. serial number: 839429F) τότε θα διαθέτει και τη νέα bootrom. Αυτό σημαίνει ότι δε μπορείτε να κάνετε untethered jailbreak. Πρακτικά αυτό μεταφράζεται στο ότι κάθε φορά που η συσκευή θα κάνει επανεκκίνηση δε θα μπορεί να ξεκινήσει και θα εμφανίζεται στην οθόνη το σηματάκι με το καλώδιο usb και το itunes. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει το iPhone να συνδεθεί με υπολογιστή και να τρέξει η εφαρμογή blackra1n (από τον υπολογιστή) για να μπορέσει το iPhone να boot-άρει. Δε χρειάζεται μετά να κάνετε κάτι άλλο (π.χ. εγκατάσταση του Cydia) – τα πάντα θα είναι στη θέση τους.

συγχωρηστε την αγνοια μου

 

Ακριβώς φίλε μου αληθεύει. Βέβαια να έχεις υπόψη σου ότι από την στιγμή που θα έχεις περασμένη την εργοστασιακή 3.1.3 το jailbreak το ξεχνάς. Η μόνη λύση θα ήταν να "κατέβεις" στην 3.1.2 και αυτό προϋποθέτει ότι έχει γίνει το κινητό jailbreaked παλαιότερα στην 3.1.2 και έχουν κρατηθεί από το cydia τα shsh on file για την 3.1.2. Πράγμα που φυσικά και δεν θα ισχύει εάν αγοράσεις το κινητό καινούριο και βρίσκεται στην 3.1.3.

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.

 

- Έχω το λαπτοπ μου στο σέρβις γιατί ο καφετζής μου «έχυσε» τον καφέ μου πάνω του (...).

- Έσβησε το iphone απο μπαταρία και χρειάζομαι το blackra1n για να bootάρω, το οποίο blackra1n το έχω στο λαπτοπ (μικρό το κακό λέω, θα το κατεβάσω από το desktop)

- Αμ δε! Κατεβάζω το blackra1n και ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ! Βγάζει ένα ερρορ... Έψαξκα ένα φιξ αρχείο Black Breeze αλλά δεν λειτουργεί!!!

- Έτσι λοιπόν έχω μείνει ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΑΠΤΟΠ (α ρε καφετζή........) αλλά και χωρίς iphone!!! Πώς θα μπουτάρω τώρα; ΑΝ δεν έχει καταστραφεί ο σκληρός από το λαπτοπ, θα μπορώ να μπουτάρω από κει;

 

το fix που βγηκε απο το ih8snow ξερεις εαν εχει αποτελεσμα?

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.......

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όχι δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία. Αλλά εάν θες την γνώμη μου δεν θα βασιζόμουν σε αυτό για να προχωρήσω σε ένα update το οποίο προσφέρει μόνο σε αυτούς που θα αγοράσουν το iPad το προσεχές Σάββατο. ;)

 

 

 

Ακριβώς φίλε μου αληθεύει. Βέβαια να έχεις υπόψη σου ότι από την στιγμή που θα έχεις περασμένη την εργοστασιακή 3.1.3 το jailbreak το ξεχνάς. Η μόνη λύση θα ήταν να "κατέβεις" στην 3.1.2 και αυτό προϋποθέτει ότι έχει γίνει το κινητό jailbreaked παλαιότερα στην 3.1.2 και έχουν κρατηθεί από το cydia τα shsh on file για την 3.1.2. Πράγμα που φυσικά και δεν θα ισχύει εάν αγοράσεις το κινητό καινούριο και βρίσκεται στην 3.1.3.

 

να ρωτησω κατι ακομα

υπαρχει περιπτωση να βρω στην αγορα συσκευη με παλιοτερη εκδοση?αν ναι pm please

εαν οχι ο αδελφος μου που ειναι στο καταρ ψαχνει να βρει συσκκευη με παλιοτερο firmware μεταχειρισμενο αφου εκει μετα απο κανα μηνα τα βαριουνται

γνωριζει κανεις να μου πει αν η εγγυηση ειναι και για ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε σε περιβάλλον Windows και χρησιμοποιείται το blackra1n για tethered jailbreak ΜΗΝ αναβαθμίσετε στην καινούρια έκδοση του iTunes 9.1

 

Πηγή : http://www.iClarified.com/entry/index.php?enid=8533

Και για να μην ξεχνιόμαστε, το σοφότερο μήνυμα του τόπικ είναι αυτό.

 

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΤΕ ΣΤΗΝ 9.1 ΕΚΔΟΣΗ ITUNES.

 

ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ IPHONE, περιμένοντας το λαπτοπ μου από το σέρβις (είναι έτοιμο, θα το παραλάβω το απόγευμα) όπου και είχα αποθηκευμένη την παλιά έκδοση itunes και το blackra1n. Ελπίζω η ζημιά να μην είναι μη αναστρέψιμη και να μπορέσω να μπουτάρω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην ξεχνιόμαστε, το σοφότερο μήνυμα του τόπικ είναι αυτό.

 

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΤΕ ΣΤΗΝ 9.1 ΕΚΔΟΣΗ ITUNES.

 

ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ IPHONE, περιμένοντας το λαπτοπ μου από το σέρβις (είναι έτοιμο, θα το παραλάβω το απόγευμα) όπου και είχα αποθηκευμένη την παλιά έκδοση itunes και το blackra1n. Ελπίζω η ζημιά να μην είναι μη αναστρέψιμη και να μπορέσω να μπουτάρω κανονικά.

 

Αν μενεις κοντα στην τοποθεσια που αναφερεις "εκει στα αριστερα" ελα να στο bootαρω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Αν μενεις κοντα στην τοποθεσια που αναφερεις "εκει στα αριστερα" ελα να στο bootαρω εγω...

Στα Γιαννιτσά μένω. :p Τι πρέπει να έχω; Δεν αρκεί μόνο το blackra1n; Θέλει και το itunes σε έναν υπολογιστή αποθηκευμένο για να μπουτάρει; Πρέπει να γίνει authorized ο νέος υπολογιστής για να μπορεί να μπουτάρει;

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την προθυμία σου φίλε, αλλά είμαστε κάπου 45χλμ μακριά. :p

 

Μέσω teamviewer δε μπορεί να μπουτάρει; :p

 

Μπούταρα κανονικά παιδιά από άλλον υπολογιστή με παλιά έκδοση itunes. Αν έχετε αναβαθμίσει στη νέα έκδοση, ακόμα και αν βάλετε την παλιά μετά θα έχετε προβλήματα!!

 

Μεγάλη προσοχη λοιπόν!!! Μακριά από αναβάθμιση του itunes!!!

Edited by L10nH34Rt
Συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε το κουμπί "Τροποποίηση"!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...