Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπόν κάτι γρήγορο και σχετικά επείγον:

ένας φίλος μου με 3g ελληνικό, που δεν το'χει πειράξει(jailbreak,κτλ) έβαλε την 4, έχασε τα πάντα, κολλάει τρελά και γενικότερα του'χει σπάσει τα νεύρα ..

1.Μπορεί να κατέβει σε 3.1.3 ή όχι;

2.Μέσα από itunes το restore του κολλάει και τον πετάει..υπάρχει κάτι άλλο να κάνει;

3.Κάποια άλλη λύση για να γλιτώσει από τον πονοκέφαλο;

 

Ευχαριστώ!

 

Προφανώς μιλάς για 3G και οχι για 3GS.

 

νομίζω ότι δεν μπορούσα να το κάνω πιο ξεκάθαρο!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που ειχα την 3.1.3 της ειχα κανει jb εκανα restore και πηγα στην 4 ενω δεν εχω κρατησει τα shsh μου γιατι να μην κανω ετσι restore στην 3.1.3 ωστε να κανω παλι jb??

 

κανεις να μου απαντησει σε αυτο που ρωτησα??

Από τη στιγμή που είσαι με new bootrom και ήσουν jailbroken μέσω spirit, δεν μπορείς να κάνεις downgrade.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

τοτε ο οδηγος αυτος http://www.iphonehacks.com/2010/07/how-to-downgrade-iphone-3g-from-ios-4-to-iphone-os-3-1-3.html ειναι για οσους δεν εχουν κανει ποτε μα ποτε jb??δεν καταλαβαινω την διαφορα αφου πια δεν ειμαι jb...διαβασα οτι ο saurik αποθηκευει τα shsh αυτοματα πια εδω και καιρο αρα παιζει να τα εχω και εγω..αν ναι αξιζει το downgrade σε 3.1.3 για να κανω jb η να περιμενω?? Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είσαι με new bootrom και ήσουν jailbroken μέσω spirit, δεν μπορείς να κάνεις downgrade.

 

Εμενα μου το ειχε κρατησει το shsh file(μεσω cydia-new bootrom).Αναφερομαι και λιγο πιο πισω.Μπορω να το κανω downgrade?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικό μου πιο πάνω. Αν έχεις new bootrom και έχεις κάνει jailbreak με spirit ΔΕΝ μπορείς να κάνεις jailbreak στην iOS 4.

 

Για το downgrade, μπορείτε να κάνετε άφοβα αρκεί να έχουν κρατηθεί τα SHSH στον server του Saurik. Αν δεν είστε σίγουροι, μπορείτε να δοκιμάσετε αν μπορείτε να κάνετε downgrade κι αν δεν γίνει, σημαίνει ότι δεν είναι κρατημένα κι ότι αναγκαστικά παραμένετε στην iOS 4.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικό μου πιο πάνω. Αν έχεις new bootrom και έχεις κάνει jailbreak με spirit ΔΕΝ μπορείς να κάνεις jailbreak στην iOS 4.

 

Για το downgrade, μπορείτε να κάνετε άφοβα αρκεί να έχουν κρατηθεί τα SHSH στον server του Saurik. Αν δεν είστε σίγουροι, μπορείτε να δοκιμάσετε αν μπορείτε να κάνετε downgrade κι αν δεν γίνει, σημαίνει ότι δεν είναι κρατημένα κι ότι αναγκαστικά παραμένετε στην iOS 4.

 

Αρα εγω δεν μπορω:(Θα περιμενω να βγει για την 4 αναγκαστικα.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σημερα χαζευα στο νετ και βρηκα αυτο...

 

Jailbreak ios 4 σε new bootrom 3gs με το Sn0wBreeze 1.6.2..

Λιγο πολυπλοκη διαδικασια γιατι θελει downgrade σε 3.1.2 πρωτα..

Α,και ειναι tethered jailbreak ...:cool:

 

Για tethered jailbreak και εν αναμονή της 4.0.1 σίγουρα δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά με την IOS4 αλλά έχει πρόβλημα συμβατότητας με μερικά προγράμματα (του cydia κυρίως), έχουμε κανένα σχετικό θεματάκι να δω τι γίνεται? πχ δεν μου δουλεύει το mobileterminal, iFile, iphonedelivery, proswitcher με το backgrounder κτλ.
Link to comment
Share on other sites

όλα καλά με την IOS4 αλλά έχει πρόβλημα συμβατότητας με μερικά προγράμματα (του cydia κυρίως), έχουμε κανένα σχετικό θεματάκι να δω τι γίνεται? πχ δεν μου δουλεύει το mobileterminal, iFile, iphonedelivery, proswitcher με το backgrounder κτλ.

Δεν είναι δικό σου πρόβλημα αυτό.

Απλά περιμένεις μέχρι να αναβαθμίσουν τις εφαρμογές του Cydia για να είναι συμβατές με την iOS 4.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

για την ιστορία τα ifile, iphonedelivery και mobileterminal με κάποιο repo που έβαλα βρήκε νεες εκδόσεις και παίζουν! όπως και το winterboard! το proswitcher+backgrounder δεν χρειάζονται αφού έχει τώρα multitasking! λογικό να μην παίζουν! αυτά..... :):):):)
Link to comment
Share on other sites

ειχα ήδη jailbroken /pawned etc 2G με την 3.0 και είπα να κάνω καμια αναβάθμιση

 

Εκανα οτι λέει εδω

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=7436

 

αλλά τούβλωσε... πηγα να βάλω την 3.1.3 , εκανα την διαδιασία όπως λέει αλλα γιοκ.

 

βεβαια στο redsnow εκει που σου ζηταει να βαλεις firmware και δεν παιρνει την 3.1.3 , έβαλα το αρχείο της 3.0 που είχα και το είδε ΟΚ (οπως ανέφερε κάποιος παραπάνω γιατο αρχείο της 3.1.2)

 

καμια ιδέα τι μπορεί να πήγε στραβα??:blink:

 

Ευχαριστω

---------------------------

ΟΚ κατεβασα και του έδειξα την 3.1.2... αυτο εφταιγε απο οτι φανηκε..

Edited by PrivateeR

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Λοιπον εχει πεσει ενα iphone στα χερια μου 3gs 32gb.Το θεμα ειναι οτι ειναι αμερικανικο και ειναι κλειδωμενο στην At&t .Το θεμα τωρα ειναι οτι ξερω πως να το ξεκλειδωσω αλλα αποτι διαβασα χανω την εγγυηση.Αληθευει αυτο?Αν ναι υπαρχει καποιος τροπος να το ξεκλειδωσω χωρις να χασω την εγγυηση[και ας πληρωσω ],συνδεοντας το σε καποιον ελληνικο παροχο?

Και κατι ακομα,τα htc και τα blackberry αν τα ξεκλειδωσω δεν χανω την εγγυση τους[γιατι ετσι μου ειπαν,οτι και να τα ξεκλειδωσω ,δεν εχουν προστασια].Και τελος αμα κατι μου χαλασει θα πρεπει να το στειλω αμερικη ή μπορω και στην ελλαδα[εχει intarnation warranty το iphone]

Ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

παραθέτω και εγώ την εμπειρία μου σε os4 από το iphone 3gs μου (mac περιβάλλον με pwn tool)

 

1. χρειάστηκε 4 restoration για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα. Παίζοντας διαπίστωσα πως αν προσθέσω στο custom αρχείο πηγές ή εφαρμογές στην εκκίνηση το cydia θα crashάρει. Επίσης τα settings θα crashάρουν και δεν είχα δίκτυο εαν επέλεγα να γίνει activation στο custom αρχείο. Σημειωτέον το itunes δεν έκανε upgrade αν το έκανα απο dfu mode.Χρειάστηκε απλά restore με επιλογή του αρχείου!!

 

2. στα sources μονο τα κλασσικά παίζουν σωστά & μερικά απο to xsellize και το hackulo.us... το installous παίζει κανονικά

 

3. Εγκατάσταση εφαρμογών μέσω x-ipa έχει ως αποτέλεσμα λευκές εφαρμογές που παίζουν όμως κανονικά.

 

4. το multitasking πάει τέλεια.

 

5. Εαν βάλω πρόσθετες λειτουργίες οπως πχ xtreme settings και τις αφαιρέσω τα settings (οι ρυθμίσεις) κρασάρουν συνεχώς.

 

http://img84.imageshack.us/img84/5942/93737825.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img175.imageshack.us/img175/1714/90708159.png

 

Uploaded with ImageShack.us

όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

παραθέτω και εγώ την εμπειρία μου σε os4 από το iphone 3gs μου (mac περιβάλλον με pwn tool)

 

1. χρειάστηκε 4 restoration για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα. Παίζοντας διαπίστωσα πως αν προσθέσω στο custom αρχείο πηγές ή εφαρμογές στην εκκίνηση το cydia θα crashάρει. Επίσης τα settings θα crashάρουν και δεν είχα δίκτυο εαν επέλεγα να γίνει activation στο custom αρχείο. Σημειωτέον το itunes δεν έκανε upgrade αν το έκανα απο dfu mode.Χρειάστηκε απλά restore με επιλογή του αρχείου!!

 

2. στα sources μονο τα κλασσικά παίζουν σωστά & μερικά απο to xsellize και το hackulo.us... το installous παίζει κανονικά

 

3. Εγκατάσταση εφαρμογών μέσω x-ipa έχει ως αποτέλεσμα λευκές εφαρμογές που παίζουν όμως κανονικά.

 

4. το multitasking πάει τέλεια.

 

5. Εαν βάλω πρόσθετες λειτουργίες οπως πχ xtreme settings και τις αφαιρέσω τα settings (οι ρυθμίσεις) κρασάρουν συνεχώς.

 

http://img84.imageshack.us/img84/5942/93737825.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img175.imageshack.us/img175/1714/90708159.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Upgrade από 3.1.2?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Λοιπον εχει πεσει ενα iphone στα χερια μου 3gs 32gb.Το θεμα ειναι οτι ειναι αμερικανικο και ειναι κλειδωμενο στην At&t .Το θεμα τωρα ειναι οτι ξερω πως να το ξεκλειδωσω αλλα αποτι διαβασα χανω την εγγυηση.Αληθευει αυτο?Αν ναι υπαρχει καποιος τροπος να το ξεκλειδωσω χωρις να χασω την εγγυηση[και ας πληρωσω ],συνδεοντας το σε καποιον ελληνικο παροχο?

Και κατι ακομα,τα htc και τα blackberry αν τα ξεκλειδωσω δεν χανω την εγγυση τους[γιατι ετσι μου ειπαν,οτι και να τα ξεκλειδωσω ,δεν εχουν προστασια].Και τελος αμα κατι μου χαλασει θα πρεπει να το στειλω αμερικη ή μπορω και στην ελλαδα[εχει intarnation warranty το iphone]

Ευχαριστω παρα πολυ

 

 

Κανεις?

Link to comment
Share on other sites

επισης διαβασα οτι ο comex δημιουργος του spirit εχει ηδη φτιαξει το jb για ios 4 για ολα τα μοντελα και τωρα δουλευει για το unlock του iphone 4 και για να το δημοσιευσει περιμενει να βγει το update απο την apple...
Link to comment
Share on other sites

επισης διαβασα οτι ο comex δημιουργος του spirit εχει ηδη φτιαξει το jb για ios 4 για ολα τα μοντελα και τωρα δουλευει για το unlock του iphone 4 και για να το δημοσιευσει περιμενει να βγει το update απο την apple...

 

Δηλαδη με το που βγει 4.0.1 ο φιλος μας ο κομητης θα το κανει με τη μια jailbreak ? :p

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εχουν σχεδιασει καλα το ios4 μου φενετε. δεν γινετε να εχεις κληστα τα δεδομενα δικτυου και καθε φορα που δεν εχεις ανηχτω wi-fi και προσπαθεις να στηλεις μηνυμα να σου βγαζει ενα ταμπελακι: τα δεδομενα κινητων ειναι απενεργοποιημενα. και να εχει 2 επιλογες κλησιμο και ρυθμισεις... το εψαξα σε διαφορα forum αλλοι λενε να σβηνεις το username και το password απο το apn αλλοι λενε εχει προβλημα στην 4 και το ζηταει συνεχεια στα μηνυματα. στο σπιτι παντος που εχω wi-fi και εστηλα μηνυμα με wi-fi ανηχτω δεν το ξαναεβγαλε το εχω δεν το εχω ανηχτω, αλλα εκτος σπιτιου οπου και να ειμαι το βγαζει :P σαν να εχει κοληση και να κοιταζει το region... βλακιες μου φενετε. ετσι μου ερχετε να το πεταξω απο το παραθυρο

 

Εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...