Jump to content

[Επίσημο] Nokia E72


Werra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Cosmote αλλά καρτοκινητό, κάνει?:blink:

Εννοώ το τηλέφωνο να είναι αγορασμένο από την COSMOTE.

Το καταλαβαίνεις από το πράσινο logo στην εκκίνηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ο ποιό εύκολος τρόπος για να κάνετε αναβάθμιση στο Ε72 είναι να γράψετε στην οθόνη του τηλεφώνου σας *#0000# στην συνέχεια πατάμε επιλογές και τελος πατάμε έλεγχος αναβαθμίσεων!!! αν υπάρχει ενημέρωση μας ενημερώνει και ακολουθούμε τα βήματα! η σελιδα της νόκια δίνει πολλές πληροφορίες. έχω το Ε72 απο τον Φεβρουάριο(το πρώτο που ήρθε στην πόλη μου κ μάλιστα με ειδική παραγγελία!), αγορασμένο από την Cosmote, πράσινο λογότυπο δεν έχω δει! είμαι πολυ ευχαριστημένος από την συσκευη μου κ δεν εχω παρατηρησει κάποιο κολλημα (χρησιμοποιώ σχεδον όλες του τις δυνατότητες). περιμένω να βγει στα ovi stores ο mini opera browser (free) που πιστεύω ότι θα κανει ακόμη πιο εύκολο το σερφάριμα στο ιντερνετ
Link to comment
Share on other sites

ο ποιό εύκολος τρόπος για να κάνετε αναβάθμιση στο Ε72 είναι να γράψετε στην οθόνη του τηλεφώνου σας *#0000# στην συνέχεια πατάμε επιλογές και τελος πατάμε έλεγχος αναβαθμίσεων!!!

Εμένα ποιο εύκολο μου φαίνεται να συνδέσεις το Ε72 στο PC με USB, να ανοίξεις το Nokia Software Updater και να κατεβάσεις τη νέα αναβάθμιση, απλά και γρήγορα.

Αν θυμάμαι καλά, η τελευταία αναβάθμιση ήταν 184MB.

Πόσο γρήγορα μπορείς να κατεβάσεις τέτοιο όγκο δεδομένων με το κινητό σου μέσω OTA?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ποιο εύκολο μου φαίνεται να συνδέσεις το Ε72 στο PC με USB, να ανοίξεις το Nokia Software Updater και να κατεβάσεις τη νέα αναβάθμιση, απλά και γρήγορα.

Αν θυμάμαι καλά, η τελευταία αναβάθμιση ήταν 184MB.

Πόσο γρήγορα μπορείς να κατεβάσεις τέτοιο όγκο δεδομένων με το κινητό σου μέσω OTA?:worry:

Όταν κάνεις αναβάθμιση μέσω OTA δεν κατεβάζει τα ίδια ΜΒ που θα κατεβάσει το NSU. Κατεβάζει τα απολύτως απαραίτητα οπότε είναι πιο εύκολη και γρήγορη η αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ, ειδικά αν υπάρχει διαθέσιμο wifi.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάζει τα "απολύτως απαραίτητα" τότε δεν είναι full αναβάθμιση...?...:worry:

Τέλος πάντων, με το που κατέβασα την αναβάθμιση, το κινητό έκανε λιγότερο από 2 λεπτά για να την περάσει.

Και το καλύτερο βέβαια, είναι το UDP (User Data Preservation).

Προσωπικά πρώτη φορά κάνω αναβάθμιση σε κινητό που έχει UDP, και είναι πραγματικά μια άκρως απαραίτητη λειτουργία.

Ακόμα ενα μεγάλο + για το Ε72:grin:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι ειναι καλυτερα? Ηαναβαθμιση να γινετε μεσω κινητου (wifi)

 

ή μεσω Nokia Software Updater? Tι ειναι το ΟΤΑ?????

Link to comment
Share on other sites

στα ovi stores ο mini opera browser (free) που πιστεύω ότι θα κανει ακόμη πιο εύκολο το σερφάριμα στο ιντερνετ

 

Υπάρχει ΗΔΗ (free) αν πάς στο mini.opera.com.

 

Δεν χρειάζεται να πας στο Ovi store

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι ειναι καλυτερα? Ηαναβαθμιση να γινετε μεσω κινητου (wifi)

 

ή μεσω Nokia Software Updater? Tι ειναι το ΟΤΑ?????

Προσωπική γνώμη... αναβάθμηση πρώτα μέσω wi-fi , αν κάτι δεν πάει καλά format του κινητού και αν συνεχίζει τυχον κουλά μέσω NSS.Αν δεν μπορείς την όλη διαδικασία κάνε απο την αρχή μέσω NSS.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

OTA

(Over-The-Air)

"Any kind of event, transfer, or transaction that takes place wirelessly using the cellular network, as opposed to using a cable or other local connection. Usually used in reference to downloading or uploading content or software. Examples include updating phone settings or software, downloading a new ringtone, or uploading a photo.

The term OTA is sometimes used to describe the ability to update phone firmware over the network, which is technically known as FOTA."

 

FOTA

(Firmware Over-The-Air)

"The ability to update the firmware / software of a phone over the phone network. Such updates usually fix bugs or glitches, although they can also add new functionality in some cases. Both the phone and the carrier must specifically support FOTA, and support the same type of FOTA.

In some cases, the updates may be pushed to the phone automatically, while in other cases the user may be given a choice of whether to receive the update.

FOTA removes the need to take a phone into a store location or send it to a service center for updates. This adds convenience for the consumer and reduces cost for the carrier."

 

Πιστεύω ότι αν είσαι σπίτι με ένα PC με broadband σύνδεση, ο πιο γρήγορος και ασφαλής τρόπος για να κάνεις αναβάθμιση στο κινητό σου είναι μέσω Nokia Software Updater και USB σύνδεσης.

Τώρα, αν είσαι κάπου μακριά απο το PC σου ή απλά δεν έχεις PC, η λύση είναι μια: OTA.

 

Έτσι ή αλλιώς, πέρασαν οι εποχές που για να κάνεις αναβάθμιση στο firmware του κινητού σου έπρεπε να το πας σε κάποιο Nokia Club, να περιμένεις καμιά βδομάδα!:wacko: και να πληρώσεις και 20-30€.:rolleyes:

Edited by anduan
Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής απο το Nokia E90 κάνει και για την φόρτιση του Ε72? επειδή χρισημοποιώ και τα 2 κιν..μην έχω 2 φορτιστες να φορτίζω..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι ειναι καλυτερα? Ηαναβαθμιση να γινετε μεσω κινητου (wifi)

 

ή μεσω Nokia Software Updater? Tι ειναι το ΟΤΑ?????

 

Κατά την γνώμη μου το 2ο, λόγω περισσότερης ασφάλειας και ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό εδώ και 2 εβδομάδες..και έχω ακολουθήσει ευλαβικά την διαδικασία για την σωστή φόρτιση της μπαταρίας..Αλλά εδω και λίγο καιρό με το που φτάνει ο μετρητής στην μέση (3 μπάρες περίπου) ξαφνικά πέφτει εντελώς και λέει οτι η μπαταρία ξεφορτίστηκε.....?????
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό εδώ και 2 εβδομάδες..και έχω ακολουθήσει ευλαβικά την διαδικασία για την σωστή φόρτιση της μπαταρίας..Αλλά εδω και λίγο καιρό με το που φτάνει ο μετρητής στην μέση (3 μπάρες περίπου) ξαφνικά πέφτει εντελώς και λέει οτι η μπαταρία ξεφορτίστηκε.....?????

 

Αν δεν το χεις κάνει ήδη, πέρνα του την τελευταία αναβάθμιση και δες αν συνεχίζει να σου παρουσιάζει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Με το NSU βλέπω οτι έχω την τελευταία αναβάθμιση (021.χχχ)......Και δεν μου κρατάει χρονικά...με νορμάλ χρήση μαχ 2 μέρες
Link to comment
Share on other sites

Με το NSU βλέπω οτι έχω την τελευταία αναβάθμιση (021.χχχ)......Και δεν μου κρατάει χρονικά...με νορμάλ χρήση μαχ 2 μέρες

 

 

 

Nokia E72 firmware updated to version v31.023 ... θέλεις update..

Link to comment
Share on other sites

Στο FAQ λέει...!!!!!!!!!!

Στη πίσω σελίδα αναφέρεται!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση.:O

Ξέρει κανένας αν υπάρχει πουθενά στο νετ κάποια εικόνα Ε72 με Ελληνικό πληκτρολόγιο για να το συγκρίνω με το Αγγλικό; Ψάχνω παντού αλλά τίποτα. Έχει κανένας από το forum κάποιο screenshot να ανεβάσει;:O

 

Θέλω να πάρω το κινητό και δε το βρίσκ πουθενά και όσους ρωτάω μου λένε πως είναι άγνωστο πότε θα ξανακάνουν εισαγωγή ελληνικές συσκευές.:mad::mad:

 

Είμαι σχεδόν έτοιμος να πάρω κάποιο παραεισαγωγής από Γερμανία αλλά δε ξέρω αν θα με βόλευε πολύ περισσότερο το ελληνικό πληκτρολόγιο και αξίζει να περιμένω για Ελληνικό.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει διαφορά. Αν έχεις την εικόνα κανονικού QWERTY αγγλικού πληκτρολογίου και ξέρεις τις συσχετίσεις των λατινικών με των ελληνικων τότε είσαι οκ. Αν και δεν είναι πολλές οι διαφορές 4-5 γράμματα.
Link to comment
Share on other sites

Nokia E72 firmware updated to version v31.023 ... θέλεις update..

 

Και πως να το κάνω αφού το κιν. μου μέσω του NSU αλλά και διαμέσω WiFi μου λέει οτι δεν υπάρχουν updates?

Link to comment
Share on other sites

Και πως να το κάνω αφού το κιν. μου μέσω του NSU αλλά και διαμέσω WiFi μου λέει οτι δεν υπάρχουν updates?

 

Τίποτα περιμένεις μέχρι να σου βγάλει αναβάθμιση. Κάθε αναβάθμισει που βγαίνει για ένα κινητό γίνεται σταδιακά ανάλογα με το product code. Ας πούμε αργότερα γίνεται ένα κιν απο την vodafone από ένα άλλο νόκια. Πιθανώς είσαι σε μια τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι...Γιατί όταν ανοίγω το κιν, μετά το σήμα της Νοκια μου βγάζει και το σήμα της vodafone!!!

Ευχαριστώ. Θα περιμένω να δώ γιατί με το Ε71 (που το έκλεψαν!!) η μπαταρία με την ίδια χρήση κρατούσε 2 μέρες πιο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...