Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Τότε, τι νόημα έχει το tweak ενεργοποίησης; Προφανώς κανένα; Ή σε κάποιες περιπτώσεις θα χρειαστεί;

 

Χωρίς το tweak, όλες οι εφαρμογές χρησιμοποιούν το 2.0 εκτός αυτών που απαιτούν το 3.5 που χρησιμοποιούν αυτό.

 

Με το tweak, όλες οι εφαρμογές ανεξαιρέτως χρησιμοποιούν το 3.5.

 

Μολις διαπηστωσα οτι το κινητο μας δεν εχει αντιστροφη μετρηση.. υπαρχει κατι γι'αυτο?

 

http://www.ageye.de/index.php?s=gwatch/about

http://www.ageye.de/index.php?s=grace/about

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σωστός! Το O2compass δουλεύει κανονικά.. :cool:

 

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί παλαιότερα αυτό:

Ψάχνοντας βρήκα αυτό, που λέει ότι κερδίζουμε 20mb στην κύρια μνήμη μεταφέροντας τους φακέλους που λέει στην αποθήκη.

Χωρίς το sktools δεν γίνεται μεταφορά? Με τον resco δεν μπορώ να τους μεταφέρω, αφού υπάρχει η δυνατότητα?

 

Χρειάζεται μέσω του SKTools γιατί δεν μεταφέρονται απλά οι φάκελοι αλλά και όλα τα shortcut και links που απαιτούνται για να δουλεύει σωστά η συσκευή.

 

athanaso77 το έχεις κάνει αυτό το tweek και δουλεύει στάνταρ; μην κάνουμε καμια μαμακία. Και αν ναι, έχει καθόλου να κάνει με την έκδοση της ρομ η λογικά δουλεύει σε όλες; το έχω ακόμη με την εργοστασιακή γιατί θέλω πρώτα να το μάθω καλά και μετά να παίξω. Και είναι αρκετά μεγάλη υπόθεση 20μβ στην κύρια μνήμη.

Για την ιστορία, η ρομ μου είναι...ένα από τα παρακάτω

pda I8000NXXIJ3

CSC I8000EURIJ5

τηλέφωνο I8000XXIJ1

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω!!!

 

παιδια εχω ενα προβλημα οταν τραβηξω φωτογρ και μετα παω να τη ανοιξω η μιση απο πανω ειναι κανονικη και απο κατω η αλλη μιση δεν φαινετε τιποτα ειναι γκρι τι να κανω ας μου πει καποιος ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

athanaso77 το έχεις κάνει αυτό το tweek και δουλεύει στάνταρ; μην κάνουμε καμια μαμακία. Και αν ναι, έχει καθόλου να κάνει με την έκδοση της ρομ η λογικά δουλεύει σε όλες; το έχω ακόμη με την εργοστασιακή γιατί θέλω πρώτα να το μάθω καλά και μετά να παίξω. Και είναι αρκετά μεγάλη υπόθεση 20μβ στην κύρια μνήμη.

Για την ιστορία, η ρομ μου είναι...ένα από τα παρακάτω

pda I8000NXXIJ3

CSC I8000EURIJ5

τηλέφωνο I8000XXIJ1

 

να την ξηλώσεις και να περάσεις την 6.5.3 η οποία είναι κατά πολύ ανώτερη από αυτή που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

να την ξηλώσεις και να περάσεις την 6.5.3 η οποία είναι κατά πολύ ανώτερη από αυτή που έχεις τώρα.

 

thanx johnb, κάποια στιγμή θα το κάνω και αυτό, αλλά ακόμη δεν βρήκα μια σαφή απάντηση στο αν είναι επίσημη ή όχι, και αν βγάζει ασυμβατότητες (και ατην περίπτωση που δεν είνα, δεν θέλω να γίνω beta tester του κάθε μοντά). Επίσης ακόμη δεν έμαθα άλλα βασικότερα πράγματα για τι τηλέφωνο, οπότε δεν είμαι ακόμη έτοιμος για τέτοια χακέματα. Και έχω και την απορία, το μαύρο και λιτό skin της samsung μέσα στα μενού, όπως και το multithread στα sms, μου αρέσει (με εξαίρεση την αρχική οθόνη και τα widgets που σέρνονται), διατηρείται στην 6.5.3 ή βλέπεις μόνο winmob;

Εν πάσει περιπτώση, και παραπάνω ερώτησή μου παραμένει.

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα αυτό, που λέει ότι κερδίζουμε 20mb στην κύρια μνήμη μεταφέροντας τους φακέλους που λέει στην αποθήκη.

Χωρίς το sktools δεν γίνεται μεταφορά? Με τον resco δεν μπορώ να τους μεταφέρω, αφού υπάρχει η δυνατότητα?

Πολύ καλό!Είναι το tip ii στο αρχικό post που είναι όλα μαζεμένα και μου είχε ξεφύγει!:ninja:

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
athanaso77 το έχεις κάνει αυτό το tweek και δουλεύει στάνταρ; μην κάνουμε καμια μαμακία.

 

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει μιας και δεν είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

athanaso77 το έχεις κάνει αυτό το tweek και δουλεύει στάνταρ; μην κάνουμε καμια μαμακία. Και αν ναι, έχει καθόλου να κάνει με την έκδοση της ρομ η λογικά δουλεύει σε όλες; το έχω ακόμη με την εργοστασιακή γιατί θέλω πρώτα να το μάθω καλά και μετά να παίξω. Και είναι αρκετά μεγάλη υπόθεση 20μβ στην κύρια μνήμη.

Για την ιστορία, η ρομ μου είναι...ένα από τα παρακάτω

pda I8000NXXIJ3

CSC I8000EURIJ5

τηλέφωνο I8000XXIJ1

Μόλις το έκανα...κανένα πρόβλημα!:)

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό!Είναι το tip ii στο αρχικό post που είναι όλα μαζεμένα και μου είχε ξεφύγει!:ninja:

Ναι, εκεί που λες είναι! ;)

 

Μόλις το έκανα...κανένα πρόβλημα!:)

Ακόμα και μετά απο soft reset κανένα πρόβλημα?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

thanx johnb, κάποια στιγμή θα το κάνω και αυτό, αλλά ακόμη δεν βρήκα μια σαφή απάντηση στο αν είναι επίσημη ή όχι, και αν βγάζει ασυμβατότητες (και ατην περίπτωση που δεν είνα, δεν θέλω να γίνω beta tester του κάθε μοντά). Επίσης ακόμη δεν έμαθα άλλα βασικότερα πράγματα για τι τηλέφωνο, οπότε δεν είμαι ακόμη έτοιμος για τέτοια χακέματα. Και έχω και την απορία, το μαύρο και λιτό skin της samsung μέσα στα μενού, όπως και το multithread στα sms, μου αρέσει (με εξαίρεση την αρχική οθόνη και τα widgets που σέρνονται), διατηρείται στην 6.5.3 ή βλέπεις μόνο winmob;

Εν πάσει περιπτώση, και παραπάνω ερώτησή μου παραμένει.

από όσο έχω διαβάσει οι cooked rom είναι σε μορφή (PDA) ενώ οι official σε μορφή (MST) που είναι και η 6.5.3. Το Multithread φυσικά και διατηρείται. Για το άλλο δε καταλαβαίνω τι εννοείς. Τα widgets της samsung διατηρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση, υπάρχει κανένα mod ή theme για το βασικό μενού του Omnia? Εννοώ αυτό που εμφανίζεται όταν πατάμε τον κύβο στο κάτω μέρος της συσκευής. Έχω δει διάφορα themes αλλά είναι κυρίως για την Today Screen είτε για το μενού που εμφανίζεται αφού πατήσουμε Έναρξη. Το βασικό μενού εκτός του ότι σέρνεται και γίνεται έτσι πολύ δύσχρηστο, δε μου αρέσει καμία από τις δύο επιλογές του. Υπάρχει κάτι τέτοιο? Επίσης, για όποιον γνωρίζει γίνεται π.χ. να βάλω ως κουμπί εκίνησης του ifonz ένα hard button, δλδ τον κύβο?
Panasonic X60 --> Sony Ericsson W700i --> Sony Ericsson G900 --> Samsung Omnia GT-i8000 --> Apple iPhone 4s :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση, υπάρχει κανένα mod ή theme για το βασικό μενού του Omnia? Εννοώ αυτό που εμφανίζεται όταν πατάμε τον κύβο στο κάτω μέρος της συσκευής. Έχω δει διάφορα themes αλλά είναι κυρίως για την Today Screen είτε για το μενού που εμφανίζεται αφού πατήσουμε Έναρξη. Το βασικό μενού εκτός του ότι σέρνεται και γίνεται έτσι πολύ δύσχρηστο, δε μου αρέσει καμία από τις δύο επιλογές του. Υπάρχει κάτι τέτοιο? Επίσης, για όποιον γνωρίζει γίνεται π.χ. να βάλω ως κουμπί εκίνησης του ifonz ένα hard button, δλδ τον κύβο?

Πρέπει να είσαι ο μόνος που χρησιμοποιείς το μενού της samsung, αφού όπως είπες και εσύ σέρνεται κυριολεκτικά! :wacko:

Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν θέματα για αυτό..

 

Όσο για το hard button και αντιστοίχιση ενός προγράμματος, φυσικά και γίνεται! Πηγαίνεις Ρυθμίσεις>Γενικές ρυθμ.>Κουμπί>Αντιστοίχιση ενός προγράμματος και επιλέγεις ποιο κουμπί θα κάνει τι..;)

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

δυο ερωτησούλες παιδιά

τι είναι προτιμότερο resco ή sktools ή καλύτερα να τα έχουμε και τα δύο (αυτό έχω κάνει εγώ αλλά ρωτάω μήπως είναι περιττό)

 

με την 6.5.3 τι λέει το gps κλειδώνει σχετικά πιο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τι είναι προτιμότερο resco ή sktools ή καλύτερα να τα έχουμε και τα δύο (αυτό έχω κάνει εγώ αλλά ρωτάω μήπως είναι περιττό)

 

Είναι διαφορετικές εφαρμογές και δεν σχετίζονται μεταξύ τους. Μπορείς να τα έχεις και τα δύο μιας και κάνουν διαφορετικά πράγματα εξάλλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και μετά απο soft reset κανένα πρόβλημα?

Kανένα!Και φυσικά κέρδισα 20ΜΒ στην κύρια μνήμη!:)

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Thanks SHOG_ST. Έχω κατεβάσει το ifonz. Θα το δοκιμάσω σήμερα.
Panasonic X60 --> Sony Ericsson W700i --> Sony Ericsson G900 --> Samsung Omnia GT-i8000 --> Apple iPhone 4s :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Kανένα!Και φυσικά κέρδισα 20ΜΒ στην κύρια μνήμη!:)

Ωραία! Οπότε ήρθε η ώρα του SKtools να μπει στο Omnia μου! :lol:

 

Thanks SHOG_ST. Έχω κατεβάσει το ifonz. Θα το δοκιμάσω σήμερα.

Τίποτα! :)

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

από όσο έχω διαβάσει οι cooked rom είναι σε μορφή (PDA) ενώ οι official σε μορφή (MST) που είναι και η 6.5.3. Το Multithread φυσικά και διατηρείται. Για το άλλο δε καταλαβαίνω τι εννοείς. Τα widgets της samsung διατηρούνται.

 

ωραία, κάτι είναι κι αυτό. Το λιτό μαύρο skin της samsung στο οποίο αναφέρομαι είναι πχ αυτό (τυχαία σελίδα μέσα από τα μενού)

http://i940.photobucket.com/albums/ad250/picturesingapore/Omnia2.png

 

όπου το background είναι μαύρο τα εικονίδια είναι σχεδιασμένα με απλές γραμμές

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Οπότε ήρθε η ώρα του SKtools να μπει στο Omnia μου! :lol:

 

 

Τίποτα! :)

 

Η χρήση του SK TOOLS θέλει σύνεση και προσοχή, γιατί το Hard reset καραδοκεί:)

Μην ξεγελαστείτε και το βάλετε να κάνει τίποτα αυτόματους "εκκαθαρισμούς¨για εξοικονόμηση μνήμης. Αρχίζει το τηλ και κάνει διάφορα (δε συνδέεται το μπλεδόντι, δε συνδέεται το wifi και άλλα ανεξήγητα). Δύο φορές έκανα Hard reset και πλέον δεν το ξαναέβαλα.

Link to comment
Share on other sites

ωραία, κάτι είναι κι αυτό. Το λιτό μαύρο skin της samsung στο οποίο αναφέρομαι είναι πχ αυτό (τυχαία σελίδα μέσα από τα μενού)

http://i940.photobucket.com/albums/ad250/picturesingapore/Omnia2.png

 

όπου το background είναι μαύρο τα εικονίδια είναι σχεδιασμένα με απλές γραμμές

 

και αυτό διατηρείται...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να διορθώσουμε τα άσπρα κουτάκια που εμφανίζονται κάνοντας scrolling με τον Opera10?Κάτι είχε πάρει το μάτι μου παλιότερα αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ και δεν θυμάμαι και για ποια έκδοση ήταν........
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η χρήση του SK TOOLS θέλει σύνεση και προσοχή, γιατί το Hard reset καραδοκεί:)

Μην ξεγελαστείτε και το βάλετε να κάνει τίποτα αυτόματους "εκκαθαρισμούς¨για εξοικονόμηση μνήμης. Αρχίζει το τηλ και κάνει διάφορα (δε συνδέεται το μπλεδόντι, δε συνδέεται το wifi και άλλα ανεξήγητα). Δύο φορές έκανα Hard reset και πλέον δεν το ξαναέβαλα.

 

Σωστή παρατήρηση. Με το SKTools πειράζουμε μόνο ότι γνωρίζουμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για το sktools , επειδή το background είναι μαύρο , όταν ανοίγω το sktools δεν φαίνονται τα μαύρα γράμματά του και αναγκάζομαι να αλλάξω θέμα .

Έχει καμιά ρύθμιση να αλλάζει η γραμματοσειρά του ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...