Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά συνδέω το τηλέφωνο σε Windows 7, έχοντας επιλέξει active sync και ενεργοποίηση προηγμένης λειτουργίας δικτύου από το menu του κινητού. Το θέμα είναι πως ο Η/Υ κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνει όταν συνδέεται κάποια συσκευή, αλλά δε βλέπω το τηλέφωνο... Το κέντρο συσκευών των Windows Mobile μου λέει πως δεν έχει γίνει σύνδεση... Η μοναδική περίπτωση που το βλέπω είναι έχοντας επιλέξει μαζική αποθήκευση, σαν εξωτερικό δίσκο. Έχω εγκαταστήσει όλα τα προγράμματα του CD και έχω ακολουθήσει τις οδηγίες εγκατάστασης νέου υλικού των Windows. Τι πρόβλημα υπάρχει;

 

Κανείς παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια μιας και η συζητηση ειναι για φοντα ταπετσαριες κ wallpapers εγω αλλαξα το wallpaper και εβαλα μια αλλη απο τις ετοιμες εικονες που εχει μεσα το omnia 2 .το θεμα ειναι οτι εκει που ειναι μαζεμενα ολα τα εικονιδια(επιφανεια εργασιας) το φοντο απο πισω ειναι η καινουρια εικονα που εβαλα ενω πριν ηταν απλα ενα πρασινο αν θυμαμαι καλα φοντο και οχι η εικονα που ειχα πριν.

 

1)πως μπορω να αλλαξω το φοντο στην επιφανεια εργασιας(εκει που ειναι μαζεμενα ολα τα εικονιδια) για να βαλω παλι αυτο το πρασινο ή οποιο αλλο θελω???????προσοχη δεν αναφερομαι στην πρωτη πρωτη κεντρικη οθονη.

 

2)Υπαρχει καμια τοποθεσια που μπορουμε να κατεβασουμε wallpapers για το Omnia 2 για την κεντρικη οθονη???Γινεται αυτο?Ή απλα τη βγαζουμε με τα ετοιμα του κινητου???

 

3)Αν επιχηρησω να αποθηκεσυω στο κινητο ενα απο τα wallpapers που εχω στο κανονικο pc θα μπορω να το χρησιμοποιησω σαν wallpaper στο κινητο?θα φαινεται ενταξει????

 

4)Τι ακριβως ειναι το TouchWiz?Και τι κανει?

 

Κ εγω περιμενω απαντησεις!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα περασα χτεσ το igo8 8.3.4.102680 και δεν κλειδωνει δορυφορους με τιποτα εκανα της ρυθμισεις θυρας αλλα τζιφος οτι μπορειτε για βοηθεια ευχαριστω πολυ.και πως βαζω συντομευση στην επιφανεια η στα αγαπημενα για να μην ανοιγω 10 φακελους το εχω περασει σε καρτα 1γιγα Edited by hittman
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα περασα χτεσ το igo8 8.3.4.102680 και δεν κλειδωνει δορυφορους με τιποτα εκανα της ρυθμισεις θυρας αλλα τζιφος οτι μπορειτε για βοηθεια ευχαριστω πολυ.και πως βαζω συντομευση στην επιφανεια η στα αγαπημενα για να μην ανοιγω 10 φακελους το εχω περασει σε καρτα 1γιγα

 

Φιλαρακι για να βαλεις συντομευση στην επιφανεια εργασιας(εκει που ειναι ολα τα εικονιδια μαζεμενα) κανεις τα εξης βηματα: Εναρξη->File Explorer->βρισκεις το exe απο το προγραμμα που θες ->πατας πανω του συνεχομενα μεχρι να εμφανιστει μαι καρτελα ->επιλεγεις "Αντιγραφη" απο την καρτελα ->πας στο "Η συσκευη μου"(πανω πανω το επιλεγεις) ->επιλεγεις windows -> επιλεγεις start menu ->επιλεγεις "προγραμματα" ->επιλεγεις "μενου"(κατω αριστερα)->επιλεγεις "επεξεργασια"-> και τελος επιλεγεις "Επικοληση Συντομευσης" .

 

Ευκολο ειναι απλα ειναι πολλα τα βηματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα περασα χτεσ το igo8 8.3.4.102680 και δεν κλειδωνει δορυφορους με τιποτα εκανα της ρυθμισεις θυρας αλλα τζιφος οτι μπορειτε για βοηθεια ευχαριστω πολυ.και πως βαζω συντομευση στην επιφανεια η στα αγαπημενα για να μην ανοιγω 10 φακελους το εχω περασει σε καρτα 1γιγα

 

Επέλεξες com 7 & 4800 και δε κλειδώνει; Δοκίμασε τη 1η φορά σε καθαρό ουρανό και σε εξωτερικό χώρο (και μέσα στο αμάξι αρκεί!)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια καλησπερα περασα χτεσ το igo8 8.3.4.102680 και δεν κλειδωνει δορυφορους με τιποτα εκανα της ρυθμισεις θυρας αλλα τζιφος οτι μπορειτε για βοηθεια ευχαριστω πολυ.

 

Βάλε στη συσκευή σου το GPS Test, τρέξτο με τη συσκευή σου σε ανοιχτό ουρανό, άστο να βρει τη θύρα αυτόματα και περίμενε μέχρι να κλειδώσει δορυφόρους. Μετά μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα πλοήγησης της επιλογής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΦ!! Το διαβασα ολο επιτελους... :lol:

 

Την περασμενη Παρασκευη, αγορασα και γω το λευκο OMNIA. To κινητο, αντικατεστησε ενα NOKIA 5800 που εχασα την προηγουμενη μερα. Στην αρχη με ειχε εκνευρισει αφανταστα. Ειχα συνηθισει το s60 και δεν ειχα ασχοληθει ποτε με WM οποτε καταλαβαινετε οτι δεν ειναι ο,τι πιο ευκολο... Μεχρι στιγμης, εχω περασει αρκετα απο τα προγραμματα που αναφερονται εδω, αλλα λειτουργουσαν, αλλα οχι, με αποτελεσμα να βαλω το SKTools για να καθαρισω την registry αλλα και αυτο δεν δουλευε... Οποτε εφαγε σημερα το πρωτο του hard reset και εστρωσε...

 

Το κινητο ειναι οντως καλο, αλλα και καπως αργο στις αντιδρασεις του... Σκεφτομαι να το φλασαρω, αλλα απο την αλλη, την κανω τη δουλεια μου και ετσι μια χαρα....

 

Επειδη το διαβασα ολο το thread μεν, αλλα δεν θυμαμαι που ακριβως αναφερεται δε, :O πως ακριβως θα δω ποια ROM εχει το δικο μου?

Επισης, ειναι δυνατον να τραβαω φωτογραφιες ή βιντεο πατωντας καποιο κουμπι απο την οθονη και οχι το κουμπι που ειναι στα πλαγια? Με ενα χερι ειναι αρκετα δυσκολο να μη κουνηθει η φωτο. Επισης μπορει να προβαλει την φωτο αμεσως μετα την ληψη της και οχι να χρειαζεται να τρεχουμε στις φωτογραφιες για να τη δουμε? Ειναι εκνευριστικο...

 

 

Πανως, σημερα που το συνδεσα με το USB του ραδιοcd του αυτοκινητου, (σε λειτουργια USB φυσικα το κινητο) ΚΑΙ αρχισε να φορτιζει ΚΑΙ αναγνωρισε τα τραγουδια το ραδιοcd και τα επαιζε!!! Φοβερη ευκολια! Δε δοκιμασα να κανω κληση, αλλα ειμαι σιγουρος οτι μπορει να το κανει και αυτο! :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανεις που εχει παει η ραμ του ομνια 2 ελεος 40 mb free ram με ολλες τις εφαρμογεσ κλειστες!!! το μονο καλο με το κινητο ειναι τα χρωματα τησ οθονης και το χαμηλο sar.

και κατι αλλο ι samsung καθε ποτε κανει ανανεωση στα widget απο τοτε που το πηρα ενα widget καινουριο δεν υπαρχει, μαλλον το ξεχασαν το αθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε babisz, εκτος απο τα καλα που ανεφερες, εχει και αλλα καλα που δεν τα βρισκεις σε αλλα WM τηλ, και πιστεψε με εχω δοκιμασει αρκετα, εκτος απο το HD2. Να πω μερικα.

-Πολυ καθαρο και δυνατο ακουστικο και ηχειο.

-Παρα πολυ καλη καμερα σε σχεση με αλλα WM τηλ βεβαια.

-Πολυ καλο Gps κατα τη γνωμη μου, με το οποιο δεν εχει καθολου lag στο igo για παραδειγμα. Δειχνει ακριβως εκει που εισαι, ενω αλλα, πχ ομνια 1, Diamond 1,Diamond 2, Aser s200, εδειχναν περιπου 10 μετρα πισω. (Βεβαια το Acer DX900 που εχει Sirf iii δεκτη, ειναι απιαστο. Ουτε ανανεωση τους δορυφορους και μετα απο 1 μηνα χωρις χρηση κλειδωνει σε 10 δευτερολεπτα και δειχνει ακριβως εκει που εισαι.)

-Παρα πολυ καλη μπαταρια! Τουλαχιστον διπλασιο χρονο σε εχεση με τα αλλα που ανεφερα.

-Τελεια ηχογραφιση συνομοιλιας. Πολυ συμαντικο για εμενα.

-Τελεια αποδοση βιντεο και παιχνιδιων.

Εχει και καποια αρνητικα βεβαια. Τιποτα ομως δεν ειναι τελειο.

 

Οσον αφορα την ram που λες, ξεκιναει με 60μβ και κατεβαινει μεχρι 40μβ μετα απο μερικες μερες χρησης. Παρακατω δεν το εχω δει. Αλλα κανε και εσυ καπου καπου ενα soft reset. Δεν χαλασε και ο κοσμος. Ενταξει, ειναι λιγα σε σχεση με αλλα που σου δινουν 100+mb, αλλα οσο καιρο το εχω δεν μου χρειαστηκαν.

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορει να προβαλει την φωτο αμεσως μετα την ληψη της και οχι να χρειαζεται να τρεχουμε στις φωτογραφιες για να τη δουμε? Ειναι εκνευριστικο...

 

 

Πας στα settings της φωτογραφικης, οθονη ελενχου και απο εκει το αλλαζεις, νομιζω εχει 3 ρυθμησεις, Ενεργο,Ανενεργο και Για 2 δευτερολεπτα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το διαβασα ολο το thread μεν, αλλα δεν θυμαμαι που ακριβως αναφερεται δε, :O πως ακριβως θα δω ποια ROM εχει το δικο μου?

 

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ -

ΣΥΣΤΗΜΑ -

ΕΚΔΟΣΗ -

ΣΥΣΚΕΥΗ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μιας και η συζητηση ειναι για φοντα ταπετσαριες κ wallpapers εγω αλλαξα το wallpaper και εβαλα μια αλλη απο τις ετοιμες εικονες που εχει μεσα το omnia 2 .το θεμα ειναι οτι εκει που ειναι μαζεμενα ολα τα εικονιδια(επιφανεια εργασιας) το φοντο απο πισω ειναι η καινουρια εικονα που εβαλα ενω πριν ηταν απλα ενα πρασινο αν θυμαμαι καλα φοντο και οχι η εικονα που ειχα πριν.

 

1)πως μπορω να αλλαξω το φοντο στην επιφανεια εργασιας(εκει που ειναι μαζεμενα ολα τα εικονιδια) για να βαλω παλι αυτο το πρασινο ή οποιο αλλο θελω???????προσοχη δεν αναφερομαι στην πρωτη πρωτη κεντρικη οθονη.

 

2)Υπαρχει καμια τοποθεσια που μπορουμε να κατεβασουμε wallpapers για το Omnia 2 για την κεντρικη οθονη???Γινεται αυτο?Ή απλα τη βγαζουμε με τα ετοιμα του κινητου???

 

3)Αν επιχηρησω να αποθηκεσυω στο κινητο ενα απο τα wallpapers που εχω στο κανονικο pc θα μπορω να το χρησιμοποιησω σαν wallpaper στο κινητο?θα φαινεται ενταξει????

 

4)Τι ακριβως ειναι το TouchWiz?Και τι κανει?

 

1. Αυτό που λες επιφάνεια εργασίας είναι το μενού Έναρξη!

Για να αλλάξεις το φόντο το κάνεις κανονικά, όπως άλλαξες και πριν που έφυγε το default των windows..

 

2 & 3. Υπάρχουν αρκετά wallpapers έτοιμα (στην ανάλυση του κινητού) στο internet. Με μια απλή αναζήτηση μπορείς να βρεις πολλά..

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν βάλεις για φόντο μια εικόνα που την έχεις περάσει απ' τον υπολογιστή σου. Αν δεν είναι στην ανάλυση της οθόνης του κινητού, τότε θα γίνει κεντράρισμα στο κέντρο της εικόνας.

 

4. Το tuchwiz είναι το "skin" της samsung Που έχει το κινητό μέσα (με τα widgets κλπ)

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό που λες επιφάνεια εργασίας είναι το μενού Έναρξη!

Για να αλλάξεις το φόντο το κάνεις κανονικά, όπως άλλαξες και πριν που έφυγε το default των windows..

 

2 & 3. Υπάρχουν αρκετά wallpapers έτοιμα (στην ανάλυση του κινητού) στο internet. Με μια απλή αναζήτηση μπορείς να βρεις πολλά..

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν βάλεις για φόντο μια εικόνα που την έχεις περάσει απ' τον υπολογιστή σου. Αν δεν είναι στην ανάλυση της οθόνης του κινητού, τότε θα γίνει κεντράρισμα στο κέντρο της εικόνας.

 

4. Το tuchwiz είναι το "skin" της samsung Που έχει το κινητό μέσα (με τα widgets κλπ)

 

thanx φιλε μου.:)

Link to comment
Share on other sites

Πας στα settings της φωτογραφικης, οθονη ελενχου και απο εκει το αλλαζεις, νομιζω εχει 3 ρυθμησεις, Ενεργο,Ανενεργο και Για 2 δευτερολεπτα!

 

Σε ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι δεν φτιαχνετε ενα συγκεντρωτικο στην αρχικη σελιδα με τα βασικα θεματα ποθ αφορουν το omnia 2 οπως ποια προγραμματα Gps λειτουργουν, ενημερωσεις σε λειτουργικα, θεματα κ τετοια γιατι εγω που το πηρα τωρα πρεπει 'η να κατσω να διαβασω 178 σελλιδες η' να ξαναρωτησω πραγματα που τα εχουν ρωτησει ξανα!!!!!
ΖΗΤΩ ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ!!!ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ
Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμένες ελληνικές σελίδες (είτε με Opera είτε με IE) αντιμετωπίζω πρόβλημα με το encoding, δηλ. τις εμφανίζει "κινέζικα". Υπάρχει κάποια λύση;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να περάσουμε καινούργια rom στο κινητό? Στο service της Samsung γίνεται η αναβάθμιση αυτή?
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος τι θεση καταλαμβανει η Samsung στην αγορα των smartphones?

 

Διαβασα σημερα οτι οι δυο πρωτες ειναι η (αναμενομενη) apple και η (εκπληξη κατ'εμε) Nokia.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=266040

 

"...τους 3 κορυφαίους σε πωλήσεις κατασκευαστές smartphones, που είναι οι Apple, Nokia και RIM."

 

Η Samsung ειχα την εντυπωση με την ποιοτητα κ το ονομα που εχουν δημιουργησει τα Omnia (αν και οχι ακριβως τελειο,μακραν απο τις καλυτερες μου αγορες το Omnia 2) ηταν στις τρεις πρωτες θεσεις αλλα μαλλον δεν ισχυει αυτο.

Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδια γιατι δεν φτιαχνετε ενα συγκεντρωτικο στην αρχικη σελιδα με τα βασικα θεματα ποθ αφορουν το omnia 2 οπως ποια προγραμματα Gps λειτουργουν, ενημερωσεις σε λειτουργικα, θεματα κ τετοια γιατι εγω που το πηρα τωρα πρεπει 'η να κατσω να διαβασω 178 σελλιδες η' να ξαναρωτησω πραγματα που τα εχουν ρωτησει ξανα!!!!!

 

Με την συνεισφορά των κατόχων, μπορώ να βοηθήσω σε αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να περάσουμε καινούργια rom στο κινητό? Στο service της Samsung γίνεται η αναβάθμιση αυτή?

 

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=15903

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό σημαίνει ότι οι αναβαθμίσεις δεν γίνονται από την ίδια την μαμά αλλά από ιδιώτες?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος τι θεση καταλαμβανει η Samsung στην αγορα των smartphones?

 

Διαβασα σημερα οτι οι δυο πρωτες ειναι η (αναμενομενη) apple και η (εκπληξη κατ'εμε) Nokia.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=266040

 

"...τους 3 κορυφαίους σε πωλήσεις κατασκευαστές smartphones, που είναι οι Apple, Nokia και RIM."

 

Η Samsung ειχα την εντυπωση με την ποιοτητα κ το ονομα που εχουν δημιουργησει τα Omnia (αν και οχι ακριβως τελειο,μακραν απο τις καλυτερες μου αγορες το Omnia 2) ηταν στις τρεις πρωτες θεσεις αλλα μαλλον δεν ισχυει αυτο.

 

 

ψαχνωντας βρηκα αυτα για οσους ενδιαφερονται

 

Worldwide Mobile Handset Sales to End Users in 2009 (thousands of units)

 

Company 2009 Sales 2009 Market

Share (%) 2008 Sales 2008 Market

share (%)

Nokia 440,881.6 36.4 472,314.9 38.6

Samsung 235,772.0 19.5 199,324.3 16.3

LG 122,055.3 10.1 102,789.1 8.4

Motorola 58,475.2 4.8 106,522.4 8.7

Sony Ericsson 54,873.4 4.5 93,106.1 7.6

Others 299,179.2 24.7 248,196.1 20.3

Total 1,211,236.6 100.0 1,222,252.9 100.0

 

2η η Samsung γενικα ομως για τα κινητα και οχι μονο για τα smartphones..Ειχα την εντυπωση οτι η κυριαρχια της Nokia ειχε καταρευσει..Λαθος μεγαλο.Εξακολουθουν να μην μου αρεσουν τα κινητα της παντως.

Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλά όλα αυτά αλλά είναι παντελώς εκτός θέματος. Υπάρχουν άλλα thread όπου συζητάμε για αυτά τα θέματα. Παρακαλώ ας επανέλθουμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...