Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ααα τωρα το πιασα!

 

btw δεν ημουν εγω αυτος που σε ρωτησε σχετικα!Εγω απλως παρενεβηκα στη σηζητηση με την συγκεκριμενη απορια!:D

 

Ααα, Οκ!! Sorry δεν πρόσεξα το nickname! :lol:

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
φιλε athanaso γιαυτο που σε ρωτησα με pm.. εσβησα το sys.txt (απο το κινητο και αφου πρωτα το εκανα εγκατασταση) ,προσπαθησα μετα να τρεξω το προγραμματακι αλλα παλι το ιδιο μηνυμα λαθους βγαζει..παλι δεν τρεχει.Καμια αλλη ιδεα?

 

υ.γ δοκιμασα να σβησω το sys.txt και πριν κανω την εγκατασταση στο κινητο και αυτη τη φορα οταν παω να το τρεξω μου βγαζει το εξης μηνυμα: " Program application database cannot be found.Please insert original application sd card."

 

υ.γ 2 χρησιμοποιω micro sd card 8 gb .λες να παιζει ρολο αυτο?μηπως θελει μικροτερη χωριτικοτητα?

 

Δεν φταίει η κάρτα. Βασικά όταν σου είπα να το συζητήσουμε στο forum εννοούσα του iGO μιας και αφορά αποκλειστικά αυτό και την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Σχετικά με αυτό τώρα ψάξε να βρεις μια έκδοση του iGO προεγκατεστημένη που τρέχει κατευθείαν από την κάρτα μνήμης ή την μνήμη αποθήκευσης. Εάν δεν σου τρέχει, απλά σβήσε το sys.txt και ξαναδοκίμασε να το τρέξεις.

 

Συνέχεια περί τούτου όμως στο σχετικό thread του iGO... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=166681

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σετάρει τις ρυθμίσεις για mms και GPRS του provider σου;

 

Μαλλον οχι. Δεν πειραξα κατι διοτι νομιζα οτι γινεται αυτοματα. Θα σου ηταν ευκολο να μου πεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μια ερωτηση.το κινητο εχει πανω 2 προγραμματα για internet.το opera και τον internet explorer.και τα 2 οταν τα χρησιμοποιω στο wifi ειναι χωρις χρεωση η ο internet explorer ειναι μονο με gprs και χρεωνει?

και τα δύο μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με wifi. Σου προτείνω να ανοίξεις τα προγράμματα χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ τη 1η φορά και να ρυθμίσεις π.χ. αρχική σελίδα το google γιατί αντιθέτως μπαίνει στο cosmote και μπορεί να σου κολλήσει το κινητό. Επίσης απενεργοποίησε τα flash/java την 1η φορά. Αυτή τη στιγμή ο καλύτερος explorer για το κινητό μας είναι ο Opera mobile 10 beta 3. Μακράν... δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.αλλο ενα τωρα παλι!ποιος browser απο τους 2 ειναι πιο γρηγορος?η συνδεση στο wifi λογικα πρεπει να εχει να κανει με το ποσο γρηγορο ειναι το συγκεκριμενο spot και απο το ποσα ατομα ειναι συνδεμενα την συγκεκριμενη στιγμη μαζι με εσενα.δηλ.αν ειναι πολυ φορτωμενο το spot τοτε το internet στο κινητο σου θα σερνεται!ειναι ετσι??:blink:

Ο πιο γρήγορος browser είναι ο Opera mobile 10 beta 3. Η ταχύτητα της σύνδεσης σου δε νομίζω ότι παίζει ρόλο γιατί έκανα δύο τρία downloads σε γρήγορο δίκτυο και νομίζω έπιανε μέγιστο 100-200kb/s. Είναι ΟΚ για κινητό νομίζω! Επίσης δε θα δεις τρελές διαφορές διότι ο Opera συμπιέζει τις σελίδες πριν σου τις στείλει οπότε λίγο πολύ ίδια ταχύτητα θα δεις.

Τι κέρδισες σε μνήμη και πως παέι τώρα από θέμα ταχύτητας?Χρειάζεται hard reset μετά?

 

Ξέρει κανένας αν μπορούμε να έχουμε zoom στη φωτ. μηχανή? Το φλάς μπορεί να ρυθμιστεί ως πρός τη φωτεινότητα? Οι φωτογραφίες μου βγαίνουν σχεδόν όλες με πολύ φως. Έχω αλλάξει και την ευιασθησία (ISO) και πάλι χωρίς καλά αποτελέσματα. Με μικρό ISO βγαίνουν "κουνημένες" και με μεγάλο υπερφωτισμένες. Καμμιά πρόταση?

Σε μνήμη έχω κερδίσει χρησιμοποιώντας το Resco Explorer αντί του Samsung Widget που κυριολεκτικά γονατίζει το κινητό. Επίσης γενικά είναι ταχύτερο και πιο σταθερό. Σας τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Καλύτερα όμως να βάλετε την Α5 και όχι την J1 που είναι 20 μέρες νεώτερη διότι έχουν αναφερθεί κάποια προβληματάκια. Τέλος τη 1η φορά μην αναβαθμίσετε το "phone" & "eboot" και τέλος, φυσικά και απαιτεί hard reset αλλά υπάρχει δυνατότητα να αποφύγεις το format της μνήμης αποθήκευσης (αυτή των 8GB).

Η αναβαθμιση ειναι ευκολη υποθεση και μπορουμε να κανουμε ευκολα update μεσω ΟΤΑ και ασυρματης συνδεσης και πως βλεπουμε τι ρομ φοραει το κινητο μας? Επισης να πω οτι δοκιμασα επιτυχως σε ενα Diamond 1 ΤΟ spb shell 3.5.3 και πανω του το Mobile sense και ειναι αψογο θυμιζοντας πολυ htc android phone με παραλλαγες αλλα και το περιβαλλον το sense ui. Φωτο θα βλαω στο blog μου συντομα...

Την rom την βλέπεις κάπου στις ρυθμίσεις όπου έχει πληροφορίες συσκευής τόσο λογισμικού όσο και hardware...

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπόν πας "windows/start menu/programs. Εκεί θα έχει συντομεύσεις για την επιφάνεια εργασίας όπως λες. Από εκεί θα σβήσεις ότι θες. Δε ξέρω όμως πως θα ξαναβρεθούν τα default προγράμματα που έχει από μαμά. Τώρα αν θες να προσθέσεις εσύ, αντιγράφεις το αρχείο που θες και πας στο μενού αυτό και κάνεις επικόλληση ως "paste sortcut".

 

 

 

 

ειχα ρωτησει πως βαζω μια συντομευση/εικονιδιο για ενα προγραμμα στην επιφανεια εργασιας(εκειπου ειναι μαζεμενα και τα αλλα εικονιδια)

 

Το "paste sortcut " πως το επιλεγω??????Πατησα "Αντιγραφη σε", διαλεξα το Igo 8 exe , επελεξα windows/start menu/programs το εκανα επικοληση και εκανε επικοληση ολο το exe..ελεος:lol: και οταν παω να το τρεξω απο την εποιφανεια εργασιας δεν ξεκιναει αλλα βγαζει και κατι αλλα κουτακια οπως save content κλπ. :help:

Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να απεγκαταστησουμε καποιες εφαρμογες απο τη μαμα ρομ πχ τα παιχνιδια? για να γλυτωσουμε λιγη μνημη?
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχω παραγγειλει το κινητακι και εγω.εχει πανω στην οθονη καποιο υποτυπωδες screenprotector?ποσο ευκολα γρατζουνιεται η οθονη?
NUEDO
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το "paste sortcut " πως το επιλεγω??????

 

Στο resco explorer υπάρχει η επιλογή εκτός του Paste και του Paste Shortcut.

 

μπορουμε να απεγκαταστησουμε καποιες εφαρμογες απο τη μαμα ρομ πχ τα παιχνιδια? για να γλυτωσουμε λιγη μνημη?

 

Δεν μπορείς να αφαιρέσεις ότι υπάρχει embedded στη rom.

 

Σημερα εχω παραγγειλει το κινητακι και εγω.εχει πανω στην οθονη καποιο υποτυπωδες screenprotector?ποσο ευκολα γρατζουνιεται η οθονη?

 

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=samsung+i8000+screen+protector&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&LH_PrefLoc=2&_odkw=samsung+i8000+screen&_osacat=0

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχω παραγγειλει το κινητακι και εγω.εχει πανω στην οθονη καποιο υποτυπωδες screenprotector?ποσο ευκολα γρατζουνιεται η οθονη?

 

Αρκετά εύκολα δυστυχώς:mad: Δεν έχει μέσα στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Της brando έχετε βρει για το Omnia II? Έψαξα στο e-bay αλλά δεν βρήκα..

Και κάτι άλλο: Υπάρχουν μερικές που δεν αφήνουν δαχτυλιές, όπως αυτή. Έχει δοκιμάσει κανείς τέτοιου είδους? Υποψιάζομαι οτι το δάχτυλο δεν θα γλιστράει καλά πάνω της.. :worry:

Απο τις privacy όπως αυτή έχει κανείς εμπειρία? Λέει οτι το Brightness μειώνεται 35%. Θα είναι αρκετά σκοτεινή η οθόνη μετά?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανένα screen saver στην οθόνη για να δείχνει την ώρα all the time όπως το large time screensaver για symbian κινητά?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, απο που μπορουμε να απεγκαταστησουμε εφαρμογες που εχουμε βλαει στην καρτα Η Αποθηκη μου και τρεχουν ολες απο εκει? Το υπομενου δεν το βρηκα πουθενα για Απεγκατασταση προγραμματων...
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον λόγο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ξαφνικά το WiFi.Προσπαθώ να κάνω αναζήτηση ασύρματων δικτύων και διακόπτεται γρήγορα χωρίς να βρίσκει κανένα.Επίσης ενώ πατώντας στο εικονίδιο της κεραίας μου έβγαζε τρεις επιλογές για άμεση ενεργοποίηση/απενεργοποίηση, 1.Τηλέφωνο 2.Bluetooth 3.WiFi, το WiFi εξαφανίστηκε από τη λίστα.Καμια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια προσπαθω να σβησω ενα αρχειο βιντεο avi rawless (ή καπως ετσι) απο την καρτα micro sd 8gb που χρησιμοποιω για το κινητο αλλα δεν σβηνεται με τιποτα(οταν παω να το σβησω απο τον υπολογιστη μου βαγζει μυνημα σφαλματος οτι και καλα εχει ασφαλεια εγραφης ή οι να τσεκαρω μηπως χρησιμοποιειται κκαι λοιπες βλακειες!!)!!!Και το κακο ειναι οτι λογω αυτου του αρχιου μολις παω να ανοιξω την καρτα απο το κινητο μου βγαζει μηνυμα οτι κατι πηγε λαθος και να κανω αποστολη αναφορας του λαθους και κατιτετοια και αμεσως κλεινει με αποτελεσμα να μην μπορω να χρησιμοποιησω την καρτα!!!!!!!!

 

:help: Πως μπορω να σβησω απο την καρτα αυτο το αρχειο??? Γιατι με απλο delete ή αποκοπη δεν λεει να σβηστει με τιποτα!!!!!! :help:

Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να το σβησεις οταν το κινητο δεν ειναι συνδεδεμενο με το Pc σου. διαφορετικα μπορεις να παρεις εναν τετοιο adapter βλεπε : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553549&u=APACER-MEGA-STENO-AS130 και σβηστο ετσι..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά υπάρχει κανένα screen saver στην οθόνη για να δείχνει την ώρα all the time όπως το large time screensaver για symbian κινητά?

 

Υπάρχει το Spb Time αλλά δεν συνιστώ την χρήση τέτοιων εφαρμογών που τρέχουν μονίμως στο background.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια προσπαθω να σβησω ενα αρχειο βιντεο avi rawless (ή καπως ετσι) απο την καρτα micro sd 8gb που χρησιμοποιω για το κινητο αλλα δεν σβηνεται με τιποτα(οταν παω να το σβησω απο τον υπολογιστη μου βαγζει μυνημα σφαλματος οτι και καλα εχει ασφαλεια εγραφης ή οι να τσεκαρω μηπως χρησιμοποιειται κκαι λοιπες βλακειες!!)!!!Και το κακο ειναι οτι λογω αυτου του αρχιου μολις παω να ανοιξω την καρτα απο το κινητο μου βγαζει μηνυμα οτι κατι πηγε λαθος και να κανω αποστολη αναφορας του λαθους και κατιτετοια και αμεσως κλεινει με αποτελεσμα να μην μπορω να χρησιμοποιησω την καρτα!!!!!!!!

 

:help: Πως μπορω να σβησω απο την καρτα αυτο το αρχειο??? Γιατι με απλο delete ή αποκοπη δεν λεει να σβηστει με τιποτα!!!!!! :help:

 

προσπαθησε να το σβησεις οταν η συσκευη σου δεν ειναι συνδεδεμενη me to pc σου. Αν δεν γινει τιποτα βγαλε τη μνημη σου κ βαλτην σε ενα adapter (βλεπε εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553549&u=APACER-MEGA-STENO-AS130 ) και τοτε δοκιμασε μεσω του pc σου..

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να το σβησεις οταν η συσκευη σου δεν ειναι συνδεδεμενη me to pc σου. Αν δεν γινει τιποτα βγαλε τη μνημη σου κ βαλτην σε ενα adapter (βλεπε εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553549&u=APACER-MEGA-STENO-AS130 ) και τοτε δοκιμασε μεσω του pc σου..

 

card reader ειναι ετσι?εχω τετοιο και δυο μαλιστα και βαζω την καρτα micro sd μεσα το συνδεω με το pc (χωρις να ειναι συνδεδεμενο το κινητο) , προσπαθω να το σβησω και τιποτα.

 

Κανενα προγραμμα ολικης εκαθαρισης της καρταςδεν υπαρχει??:p

 

Να πω οτι απο το κινητο οταν παω μεσω file explorer διαβαζει κανονικα την καρτα ευτυχως και μπορω να κανω τη δουλεια μου.αλλα οταν παω μεσω της "Διαχειρησης Αρχειων" εκει ειναι που μπλοκαρει και δεν λειτουργει.

 

Anyway αφου μεσω του "File Explorer" γινεται δουλεια να μην σας κουραζω αλλο με αυτο/

 

thanx για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κανενα προγραμμα ολικης εκαθαρισης της καρταςδεν υπαρχει??:p

 

Πολλά. Ένα εξ' αυτών είναι και το SKTools.

 

Anyway αφου μεσω του "File Explorer" γινεται δουλεια να μην σας κουραζω αλλο με αυτο/

 

Όπως πρότεινα και πιο πάνω, συστήνω ανεπιφύλακτα την χρήση του resco explorer έναντι του default file explorer της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολλά. Ένα εξ' αυτών είναι και το SKTools.

 

 

 

Όπως πρότεινα και πιο πάνω, συστήνω ανεπιφύλακτα την χρήση του resco explorer έναντι του default file explorer της συσκευής.

 

-το sktools ειναι για windows mobile ετσι?μπορεις να μου πεις και ενα αντιστοιχο για windows κανονικου pc?

 

-μπορειτε να μου ονομασετε δυο - τρεις Auto-Rotate screen applications για windows mobile που να ειναι συμβατες με Omnia 2????

 

υ.γ οντως το resco explorer (file explorer) αποδεικνυεται ιδιαιτερα χρησιμο και αξιοπιστο.

Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
-το sktools ειναι για windows mobile ετσι?μπορεις να μου πεις και ενα αντιστοιχο για windows κανονικου pc?

 

Να το κάνεις τι;

 

-μπορειτε να μου ονομασετε δυο - τρεις Auto-Rotate screen applications για windows mobile που να ειναι συμβατες με Omnia 2????

 

Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς γιατί εν τέλει περισσότερα μπελάς είναι παρά εξυπηρέτηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις τι;

 

 

 

Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς γιατί εν τέλει περισσότερα μπελάς είναι παρά εξυπηρέτηση.

 

φανταζομαι θα ειναι πιο ευκολο κανω εκαθαριση της καρτας μεσω pc γιαυτο το λεω.

 

περισοτερος μπελας ε?οκ then.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μέσω του PC δεν είναι περισσότερος μπελάς. Απλά την βάζεις σε έναν card reader και με δεξί κλικ κάνεις format την κάρτα (κατά προτίμηση σε FAT32).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...