Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
φιλε athanaso77 ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερων, αλλα κατεβασα το Core Player ppc, και δεν ειχε set up αρχειο, αλλα SETUPDLL.999 και SETUPxml δηλαδη στην ουσια αρχεια που μου ζηταει το προγραμα για να μου τα τρεξει....

 

τελικα τα καταφερα...ναστε καλα ρε παιδια...ευχαριστω πολυ

 

Μην το αποσυμπιέζεις. Πέταξε το μέσα στη συσκευή όπως είναι και τρέξτο από εκεί. Τα αρχεία με κατάληξη .cab είναι τα εκτελέσιμα αρχεία στα wm.

 

παιδια μπορειτε να μου πειτε ενα προγραμμα gps που να παιζει χωρiς εξτρα sd card

 

Destinator, iGO, miomap κ.α.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερει κανεις αν υπαρχει καμια λυση ωστε το omnia ii να μπορει να βλεπει 3d τα μηνυματα και να μπορει να τα επιλεξει αλλα και το carousel 3d?
Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγγνώμη, δεν το πρόσεξα!

Ίσα ίσα που θα πρέπει να χαιρόμαστε που και το γυναικείο φύλο εμφανίζεται στο φόρουμ, μιας και αυτό συμβαίνει λίγες φορές..

Νομίζω όλες οι καινούργιες εφαρμογές πια βγαίνουν και σε WVGA λόγω των νέων συσκευών. Δεν νομίζω οτι θα πρέπει να σε απασχολεί αυτό. Δεν έχω βρει καμία εφαρμογή που να την ήθελα και να μην παίζει. Βέβαια, δεν πολυπαίζω παιγνίδια...

 

Εμένα με πιάνει κατα καιρούς :P να παίζω!!!

Παιδιά το spb mobile shell έχει κάποια επιλογή που να εμφανίζει σε full screen την φωτό αυτού που σε καλεί ή σου στέλνει sms ? αν όχι έχδετε να προτείνετε κάποια άλλη?

Επίσης κάποια καλή εφαρμογη για sms ξέρετε? Δεν μ'αρέσει καθόλου το περιβάλλον του mobile shell στα sms.

 

Τέλος εκτός του spb ποιο shell θα μου προτείνατε εναλλακτικά? με τις ίδιες ή παρόμοιες δυνατότητες? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το spb mobile shell είναι το καλύτερο και το δημοφιλέστερο στον τομέα του. Τώρα εάν θέλεις να ψαχτείς μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο pointui.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει επιλογη στο spb mobile shell 3.5.1 αλλα δεν δουλευει στο ομνια 2

 

Σίγουρα; :confused:

Έχω την εντύπωση οτι σε μένα δούλευε (δεν μπορώ να το δώ τώρα γιατί απεγκατέστησα το Mobile Shell). Και το 3D στα email δούλευε.

Ή μάλλον δεν έχω την εντύπωση αλλα ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ!

Πρέπει να το επιλέξεις όμως. Να πατήσεις παρατεταμένα το εικονίδιο των μηνυμάτων, να επιλέγξεις Αρχική Ενέργεια (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς πώς λέγεται :O) και να διαλέξεις 3d εμφάνιση.

Γιά δοκίμασε...

 

Όσο για το carusel 3d...

στο HTC HD εμφανιζόταν μία πρόσθετη επιλογή στην οποία ενεργοποιούσες ή όχι τον του g-sensor. Όταν κουνούσες το τηλέφωνο κουνιόταν και το carusel και στους 2 άξονες. Στο Ο2 η επιλογή αυτή δεν εμφανίζεται. Επίσης δεν εμφανίζεται και ο αντικατοποτρισμός του carusel.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Οι 3d εφαρμογές του SPB δουλεύουν με OpenGL v1 ενώ το omnia 2 έχει OpenGL v2, γι' αυτό και δεν δουλεύει το 3d carousel και τα 3d μηνύματα.

 

Στο modaco έχουν φτιαξει καποιους drivers που σου δίνουν την δυνατότητα να ενεργοποιήσεις τα 3d του SPB μέσω registry αλλά δεν δουλεύει και πολύ σωστά. Καλό θα ήταν πάντως να εγκαταστήσετε τους drivers αυτούς γιατί βοηθάει και σε άλλα προγράμματα και games.

Link to comment
Share on other sites

Οι 3d εφαρμογές του SPB δουλεύουν με OpenGL v1 ενώ το omnia 2 έχει OpenGL v2, γι' αυτό και δεν δουλεύει το 3d carousel και τα 3d μηνύματα.

 

Στο modaco έχουν φτιαξει καποιους drivers που σου δίνουν την δυνατότητα να ενεργοποιήσεις τα 3d του SPB μέσω registry αλλά δεν δουλεύει και πολύ σωστά. Καλό θα ήταν πάντως να εγκαταστήσετε τους drivers αυτούς γιατί βοηθάει και σε άλλα προγράμματα και games.

 

Μα τα 3d μηνύματα μου δουλεύανε...

Θα με κάνετε να ξαναεγκαταστήσω το mobile shell για να το ξαναελέγξω!

Το 3d carusel δούλευε ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Περιστρεφόταν επίσης κανονικά χωρίς πρόβλημα. Απλά δεν μπορούσα να ενεργοποιήσω την επιλογή που κουνάει το carusel ανάλογα με την θέση του τηλεφώνου. Δεν υπήρχε καν σαν ρύθμιση...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Οι 3d εφαρμογές του SPB δουλεύουν με OpenGL v1 ενώ το omnia 2 έχει OpenGL v2, γι' αυτό και δεν δουλεύει το 3d carousel και τα 3d μηνύματα.

 

Στο modaco έχουν φτιαξει καποιους drivers που σου δίνουν την δυνατότητα να ενεργοποιήσεις τα 3d του SPB μέσω registry αλλά δεν δουλεύει και πολύ σωστά. Καλό θα ήταν πάντως να εγκαταστήσετε τους drivers αυτούς γιατί βοηθάει και σε άλλα προγράμματα και games.

 

Εγω γιατι νομιζω οτι μου δουλευει και το 3d carousel και τα 3d μηνύματα; Τουλαχιστον οι επιλογες ειναι διαθεσιμες προς ενεργοποιηση και ενεργοποιημενες νομιζω οτι δουλευουν .Παντως δεν ειμαι 100% σιγουρος γιατι ετσι και αλλιως ψευτο-3d μου φαινοντε

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι νομιζω οτι μου δουλευει και το 3d carousel και τα 3d μηνύματα; Τουλαχιστον οι επιλογες ειναι διαθεσιμες προς ενεργοποιηση και ενεργοποιημενες νομιζω οτι δουλευουν .Παντως δεν ειμαι 100% σιγουρος γιατι ετσι και αλλιως ψευτο-3d μου φαινοντε

 

Ακριβώς... το ψευτο-3d σου δούλευε και όχι το κανονικό, με τα reflection και τα άλλα εφέ.

 

Δες αυτό για να καταλάβεις. Δείχνει το carousel.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... το ψευτο-3d σου δούλευε και όχι το κανονικό, με τα reflection και τα άλλα εφέ.

 

Δες αυτό για να καταλάβεις. Δείχνει το carousel.

 

Εχεις δικιο!!!

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω βαλει καπια προγραματα και θελω να τα απεγκαταστησω, απλα τα διαγραφω απο την την αποθηκη μου; και τα shortcuts που εμφανιζονται στην ¨εναρξη¨ πως διαγραφονται;;;

και κατι αλλο το nodata που χρησιμευει

Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρεα,το πηρα και εγω και σαν πρωτο μου winmobile κινητο εχω εντυπωσιαστη με τις δυνατοτητες που μου προσφερει ειναι καταπληκτικο!

Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου προτεινει καποιο καλο προγραμμα για remote desktop μεσω 3G δυκτιου?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω βαλει καπια προγραματα και θελω να τα απεγκαταστησω, απλα τα διαγραφω απο την την αποθηκη μου; και τα shortcuts που εμφανιζονται στην ¨εναρξη¨ πως διαγραφονται;;;

και κατι αλλο το nodata που χρησιμευει

τα προγραμματα πρωτα τα κανεις απεγκατασταση απο το κινητο"βασικες ρυθμισεις>ρυθμισεις μνημης>κυριος χωρος αποθηκευσης,και μετα τα σβηνεις εαν θελεις απο την καρτα μνημης που τα εχεις αφου συνδεσεις το κινητο με το pc .

το nodata το χρησιμοποιεις εαν θελεις να εχεις ιντερνετ μονο μεσω wi-fi.

Link to comment
Share on other sites

είμαι καινούριος κάτοχος του omnia 2 και ότι και να πω είναι λίγο.. τελικά το κινητό είναι εξωφρενικά καλύτερο από ότι περίμενα xD

μονο η κάμερα μου δεν μου φαίνεται καλή.. μου φαίνεται ότι η 2mp του w810η που είχα παλιά ήταν καλύτερη, tlp..

 

έχω μερικές απορίες..

 

1) αν απενεργοποίησης τους ηχούν τον προγραμμάτων από τις ρυθμίσεις τον windows σταματάει να ακούγεται ακόμα και το ξυπνητήρι.. γίνετε κάπως να κλείσουμε όλους τους ηχους αλλα να αφήσουμε το ξυπνητήρι να ακούγεται κανονικά?

 

2) όταν βάλεις τα hands free και το κινητό στο αθόρυβο τότε από τα hands free δεν ακούγεται τίποτα.. αντίθετα αν το βάλεις στο κανονικό τα πάντα ακούγονται από τα hands free εκτος όταν κάποιος σε καλεί όπου το κινητό κτυπάει / ακούγεται κανονικά. γίνετε να ακούγονται τα πάντα από τα hands free κάπως?

 

3) τι πιστευτέ για το flashing τις rom? αξίζει η πιθανότητα να καεί το κινητό? η αυξήσει τις αποδόσεις είναι μεγάλη? χάνεται η εγγύηση?

 

4) τίποτα special tips για αυξήσει τις αποδόσεις του κινητού? :D

 

5) χρησιμοποιώ ένα προγραμματάκι από το Modaco για autorotation όμως μερικές φορες μου κάνει παράξενα πράγματα όταν το περιστρέφω.. τα πράγματα δεν δείχνουν κανονικά.. δεν γίνετε σε όλες τις εφαρμογές αλλα γίνετε στα μηνύματα πχ καμια λύση?

 

tnx 4 your help :D

Link to comment
Share on other sites

tωρα γιατι το ειπες αυτο για την κάμερα και μου έριξες την ψυχολογία;... σκοπεύω να το πάρω εντός ολίγων ημερων και η καμερα είναι το μονο "σημείο" για το οποίο εχω ενδοιασμούς... δεν περιμένω και καμια σουπερ υπερτέλεια καμερα... αλλα να ανταποκρίνεται αρκετά καλα....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια αυτο το σαβατο αφου διαβασα σχεδον ολο το forum, τελικα πειστικα και πηγα και πηρα το omnia 2 και μεχρι στιγμης εχω πορωθει αγρια!!!

Θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να θεσω μια απορια μου σχετικα με το gps οπου δεν βρηκα καποια απαντηση στο forum και ειναι η εξης:

1) Μαζι με το κινιτο μου δωσανε δωρεαν τους χαρτες της sigyc και τους δοκιμασα σημερα χωρις το xtra ενεργοποιημενο βρηκε απευθειας δορυφορους (μου εκανε εντυποση η ταχυτητα εντοπισμου) αλλα η ανταποκριση του βελους στην οθονη σε σχεση με το που ειμουνα με το αμαξι ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αργη, του στυλ να εχω στριψει και να εχω περασει και 1 τετραγωνο και μετα το βελακι να στριβει. Φταινε οι χαρτες ή το κινιτο?

και επισης μια αλλη απορια:

2) Συνδεθηκα με το router του σπιτιου μου μια χαρα αλλα ο opera αργουσε αρκετα να φορτωσει (?!) και σε μερικα site μου τα εβγαζε λες και μπηκα απο 3G με απλο κινιτο. Και το youtube το εδειχνε διφορετικα αποτι το εδειχνε το nokia 5800 του κολλητου μου! Ετσι ειναι ή εχω κανει κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

tωρα γιατι το ειπες αυτο για την κάμερα και μου έριξες την ψυχολογία;... σκοπεύω να το πάρω εντός ολίγων ημερων και η καμερα είναι το μονο "σημείο" για το οποίο εχω ενδοιασμούς... δεν περιμένω και καμια σουπερ υπερτέλεια καμερα... αλλα να ανταποκρίνεται αρκετά καλα....

 

Μοα χαρα ειναι η καμερα απλως δεν θα παρεις και το καλυτερο αποτελεσμα που μπορει να σου δωσει αν τραβας συνεχεια στο auto πρεπει να ψαχτεις και λιγο με τα scene modes για να επιλεγεις το καταληλοτερο για το θεμα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το nodata το χρησιμοποιεις εαν θελεις να εχεις ιντερνετ μονο μεσω wi-fi.

 

Δεν είναι και τόσο σωστή η συγκεκριμένη διατύπωση. To nodata λοιπόν το χρησιμοποιείς όταν δεν θέλεις να συνδέεται η συσκευή σου στο internet μέσω το GPRS του provider σου.

 

(Γιατί εκτός του wifi, μπορείς να συνδεθείς και μέσω του ActiveSync από το PC)

 

3) τι πιστευτέ για το flashing τις rom? αξίζει η πιθανότητα να καεί το κινητό? η αυξήσει τις αποδόσεις είναι μεγάλη? χάνεται η εγγύηση?

 

Είναι λίγο σχετικό το αν αξίζει και πόσο. Εάν ακολουθήσεις σωστά τις διαδικασίες είναι δύσκολο να κάνεις ζημιά στη συσκευή σου. Όσο είσαι με unofficial ROM βρίσκεσαι εκτός εγγύησης.

 

4) τίποτα special tips για αυξήσει τις αποδόσεις του κινητού? :D

 

Δες την υπογραφή του EchiDNA.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι οθονη εχουμε,WQVGA η WVGA;

θελω να βαλω το ΜSKIP pro plus ultimate elegance και δεν μου καθεται καλα,δεν δουλευουν ολα τα εικονιδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Πως μπορώ να αλλάξω το χρώμα στο background στα menu όπως Contacts, Phonebook, calllog, messages, ouloook email. Αυτήν την στιγμή είναι μαύρο. Εχω δοκιμάσει όλα τα themes αλλά τίποτα. Το πρόβλημα είναι ότι τα email έχοντα μαύρο background και διαφορα χρώματα σαν font color δεν διαβάζονται:(:(:(

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Πως μπορώ να αλλάξω το χρώμα στο background στα menu όπως Contacts, Phonebook, calllog, messages, ouloook email. Αυτήν την στιγμή είναι μαύρο. Εχω δοκιμάσει όλα τα themes αλλά τίποτα. Το πρόβλημα είναι ότι τα email έχοντα μαύρο background και διαφορα χρώματα σαν font color δεν διαβάζονται:(:(:(

 

Ευχαριστώ

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το toutch wiz της samsung..

Λογικά αν έχεις τα skin των windows ενεργοποιημένα θα μπορείς να βλέπεις το φώντο που έχει το κάθε θέμα!

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

τελικα ειχα κανει λαθος και με spb 3.5.1 περναγα την εφαρμογη που ηταν για 3.5,τελος καλο,ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...