Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Τι κάνεις ακριβώς; To πρόγραμμα Threading SMS το εγκατέστησες; Το βλέπεις στα προγράμματα; Το τρέχεις και επιλέγεις 'Classic'; Έκανες επανεκκίνηση και δεν δουλεύει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι κάνεις ακριβώς; To πρόγραμμα Threading SMS το εγκατέστησες; Το βλέπεις στα προγράμματα; Το τρέχεις και επιλέγεις 'Classic'; Έκανες επανεκκίνηση και δεν δουλεύει;

 

Ναι φιλε.Ετσι ακριβως οπως τα γραφεις τα εκανα αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι να πω... ας μας απαντήσει και κάποιος άλλος, κάτοχος της συσκευής μιας και εγώ δεν είμαι! :worry:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καποια βοηθεια για τα sms... Δεν την παλευω αλλο :dizzy:

 

* Disable the Threading SMS in Samsung SMS skinned application

Go to HKLM/Software/Samsung/JINBOX and set "ThreadedViewDisabled" from 0 to 1.

After changing you need to softreset your device.

 

http://www.modaco.com/content/i8000-omnia-ii-http-i8000-modaco-com/294591/omnia-2-tweaks-flash-guide-suggested-programs-faq/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Χμ... προφανώς η samsung διαφέρει σε αυτό το θέμα (και όχι μόνο) σε σχέση με τις υπόλοιπες windows mobile συσκευές.

 

Πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο link από modaco. Θα το προσθέσω στο πρώτο thread εάν δεν έχετε αντίρρηση.

 

EDIT: Προστέθηκε ήδη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά,

έχει 1 βδομάδα που πήρα το omnia και έχω κάποια θεματάκια που δεν μπορώ να βρω λύση!

 

Βασικά το μεγαλύτερο πρόβλημα μου αυτή τη στιγμή, (και αυτό που θα λυθεί πιο εύκολα) είναι πως άλλαξα τη γλώσσα του λειτουργικού στα Αγγλικά. έτσι όμως έχασα το ελληνικό πληκτρολόγιο, που για να πω την αλήθεια δεν με απασχολεί τόσο για τα μηνύματα όσο για το internet. Διάβασα κάπου εδω μεσα για το dynatype, αλλα δεν μπορώ να βρω από που να το κατεβάσω. να υποθέσω πως δεν μπορώ να το βρω σπασμένο ε?

 

Επίσης, κάτι έκανα και άλλαξα το τρόπο που κάνει scroll στο menu των windowns. Αρχικά όταν κατέβαινα στο menu αν έκανα μια φορα τη κίνηση με το δάχτυλο μου κουνιότανε πολλές γραμμές, ενώ τώρα όσο κουνάω το δάχτυλο κατεβαίνει και μετά σταματάει. δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, συγγνώμη αν δεν μπορείτε να καταλάβετε ακριβώς τι ενός.

 

ξέρετε αν μπορώ να βάλω shortcuts στην επιφάνεια και όχι την επιλογή από το today; είναι σπαστικό να βλέπω ολόκληρο το menu από μια εφαρμογή και να μην μπορώ απλά να την ανοίξω. βασικά προσπάθησα να βρω μέσα στο φάκελο τον windows αν υπάρχει κάποιος φάκελος για desktop αλλα δεν βρήκα κάτι. Βρήκα ένα προγραμματάκι που μπορείς να αλλάξεις τα προγράμματα που βρίσκονται στο "windows default" αλλα είναι beta και αναφέρει πως μπορεί να υπάρχουν προβλήματα με το registry, οποτε δεν το δοκίμασα. Συγγνώμη αλλα δεν θυμάμαι τώρα το όνομα του προγράμματος.

 

A, και μπορείτε να μου προτείνεται κάνα καλο gps και με αγγλικά ονόματα των δρόμων? όπως είπα και πιο πάνω με βολεύει καλύτερα η αγγλική γλώσσα.

 

και κάτι άσχετο με το omnia. μπορώ να αλλάξω το background στο excell? ανοίγω ένα αρχείο και όλα τα κελιά είναι μαύρα με άσπρα γράμματα! είναι πολύ άθλιο.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δες στο link που δίνω στο πρώτο post. Θα λύσεις πολλές απορίες σου.

 

Υπάρχει πάντα και η λύση του hard reset αν θέλεις να επαναφέρεις την συσκευή σου στην αρχική της κατάσταση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.εχω ένα θεματακι κ χρειάζομαι τα φώτα σας.εγκατέστησα το spb shell το οποίο είναι εκπληκτικό αλλα κάθε φορά που μπαίνω msn μου κάνει συγχρονισμό με τις επαφές.μπορω να το αλλάξω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.εχω ένα θεματακι κ χρειάζομαι τα φώτα σας.εγκατέστησα το spb shell το οποίο είναι εκπληκτικό αλλα κάθε φορά που μπαίνω msn μου κάνει συγχρονισμό με τις επαφές.μπορω να το αλλάξω?

Πρέπει να μπεις στιε ρυθμίσεις του msn και να απενεργοποιήσεις την επιλογή για συγχρονισμό επαφών! :)

Το μενου τυ HTC υπαρχει για το O2 οπως το SPB?

Υπάρχει μια έκδοση του TF3D 1.3 θα την βρεις εδώ.

ερωτηση,

κανωντας συχνα hard reset,υπαρχει προβλημα;

Αν δεν βαριέσαι να ξαναπερνάς τα πάντα από την αρχή... κανένα πρόβλημα! Θεωρητικά βέβαια οι μνήμες έχουν κάποια διάρκεια ζωής... αλλά δεν νομίζω να το εξαντλήσεις! :p:p:p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είμαι και εγώ κάτοχος του OMNNIA II εδώ και 3 βδομάδες και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

Παιδεύτηκα λίγο βέβαια μέχρι να το φέρω στα "μέτρα" μου και κοντά στα "μέτρα" του HTC HD που είχα.

 

Τώρα έχω το εξής πρόβλημα:

Στο HTC HD που είχα με το που έβαζα το καλώδιο USB για να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου έβγαζε τρεις επιλογές σύνδεσης:

1) Σύνδεση με ActiveSync

2) Σύνδεση σαν εξωτερικός σκληρός δίσκος(κάρτα αποθήκευσης)

και

3) Σύνδεση ως Modem και έτσι είχα ιντερνετ στον υπολογιστή μεσω 3G.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βρίσκω αυτή την επιλογή πουθενά για να συνδέσω τον υπολογιστή μου με το ιντερνετ χρησιμοποιώντας ως modem το OMNIA II………

 

Εάν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ....

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είμαι και εγώ κάτοχος του OMNNIA II εδώ και 3 βδομάδες και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

Παιδεύτηκα λίγο βέβαια μέχρι να το φέρω στα "μέτρα" μου και κοντά στα "μέτρα" του HTC HD που είχα.

 

Τώρα έχω το εξής πρόβλημα:

Στο HTC HD που είχα με το που έβαζα το καλώδιο USB για να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου έβγαζε τρεις επιλογές σύνδεσης:

1) Σύνδεση με ActiveSync

2) Σύνδεση σαν εξωτερικός σκληρός δίσκος(κάρτα αποθήκευσης)

και

3) Σύνδεση ως Modem και έτσι είχα ιντερνετ στον υπολογιστή μεσω 3G.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βρίσκω αυτή την επιλογή πουθενά για να συνδέσω τον υπολογιστή μου με το ιντερνετ χρησιμοποιώντας ως modem το OMNIA II………

 

Εάν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ....

Η αλήθεια είναι ότι δεν γίνεται με τα προγράμματα που έχει η Samsung! Μπορείς να το κάνεις χρησιμοποιώντας πρόγραμμα κάποιου τρίτου κατασκευαστή! ;)

 

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό: http://www.wmwifirouter.com/

Δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν γίνεται με τα προγράμματα που έχει η Samsung! Μπορείς να το κάνεις χρησιμοποιώντας πρόγραμμα κάποιου τρίτου κατασκευαστή! ;)

 

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό: http://www.wmwifirouter.com/

Δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος!

 

Ευχαριστώ πολύ!!! Θα το δοκιμάσω αργότερα....

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

* Disable the Threading SMS in Samsung SMS skinned application

Go to HKLM/Software/Samsung/JINBOX and set "ThreadedViewDisabled" from 0 to 1.

After changing you need to softreset your device.

 

http://www.modaco.com/content/i8000-omnia-ii-http-i8000-modaco-com/294591/omnia-2-tweaks-flash-guide-suggested-programs-faq/

 

Που ειναι αυτο το HKLM? Δεν το βρισκω..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Που ειναι αυτο το HKLM? Δεν το βρισκω..

 

Είναι το HKEY_LOCAL_MACHINE. Για να πας εκεί χρειάζεσαι έναν registry editor...

 

http://www.phm.lu/Products/PocketPC/RegEdit/regedit_ss.gif

 

Το κατεβάζεις από εδώ... http://www.phm.lu/Products/PocketPC/RegEdit/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!Ειναι σε μορφη .msi το περναω ετσι και εγκατασταση στο κινητο?

 

Παιζει να χαθει τιποτα η καμια στραβη γενικοτερα που θα επεμβω στη registry?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Κατέβασε την έκδοση Pocket PC 2002, 2003 (ARM/PXA)

 

Είναι σε μορφή .cab που τρέχει κατευθείαν από τη συσκευή σου.

 

Μην πειράξεις πράγματα που δεν είσαι σίγουρος και δεν γνωρίζεις γιατί δεν θα το γλυτώσεις το hard reset.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την έκδοση Pocket PC 2002, 2003 (ARM/PXA)

 

Είναι σε μορφή .cab που τρέχει κατευθείαν από τη συσκευή σου.

 

Μην πειράξεις πράγματα που δεν είσαι σίγουρος και δεν γνωρίζεις γιατί δεν θα το γλυτώσεις το hard reset.

 

Ok.Το εκανα επιτελους :D Ευχαριστω οσους βοηθησαν :clap:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναφέρω (μπορεί κάποιοι ήδη να το ξέρουν) ότι υπάρχουν μέσα στο ΟΜΝΙΑ δύο προγράμματα:

- Youtube player (\Program Files)

- GoogleMaps (\Η αποθ. μου\Program Filew)

 

Το αναφέρω επειδή δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες συντομεύσεις και από ότι είδα κάνουν και τα δύο πολύ καλά την δουλειά τους.

Huawei Mate 20 pro

LG G2, G4, G6

Samsung Galaxy S2

Samsung OMNIA II WM 6.5 (firmware K5)

Eten GloFiish X500+ WM 6.1

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου υπαρχουν οι συντομευσεις εξ αρχης.

Πιστευω ότι δεν αναφέρεσαι σε Widgets της Samsung αλλα σε συντομευσεις στα Windows.

Huawei Mate 20 pro

LG G2, G4, G6

Samsung Galaxy S2

Samsung OMNIA II WM 6.5 (firmware K5)

Eten GloFiish X500+ WM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;

Encrese the screen responsiveness : Go to HKLM>system>GWE>touch>filter and set "minimumtaptime" to 0

 

Επίσης :

 

Enabling NetCompactFramework 3.5 : Open any registry editor, go to HKLM\Software\Microsoft\.NETCompactFramework

change 2.0.7045.00 from 1 to 0

then change 3.5.7283.00 from 0 to 1

wait 30 secs then soft reset

 

Δηλαδή το Netframework 3.5 υπάρχει προεγκατεστημένο αλλά είναι απενεργοποιημένο; :confused:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δηλαδή το Netframework 3.5 υπάρχει προεγκατεστημένο αλλά είναι απενεργοποιημένο; :confused:

 

Είτε είναι προεγκατεστημένο είτε εγκατασταθεί μετά... αυτή η αλλαγή στη registry είναι απαραίτητη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...