Jump to content

iPhone - Νοοτροπία / Mόδα


Dj_Blade
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και ποιος σου ειπε οτι αυτο δεν συμβαινει στους χρηστες αndroid?? και ποιος σου ειπε οτι μια συσκευη οπως το s3 τωρα την βρισκεις καινουργια 300-350€...τι σημασια εχει?? πριν ενα χρονο ειχε 700...αυτο που λες για τους χρηστες των 150€ συσκευη και αφθονα Mb δεν υφισταται!
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ειδικά οι νεαροί χρήστες iPhone διακρίνονται από υπέρτατο κομπλεξισμό. Ειδικά άμα ο άλλος παίρνει 3-4 κατοστάρικα το μήνα και σου σκάει με το iPhone χωρίς μονάδες είναι να γελάς. Το ότι συμβαίνει αυτό, το βλέπω και στη σχολή μου. Έχω φίλη 25 χρονών που παίρνει 300 κατοστάρικα μισθό (με το ζόρι) και έβαλε το μπαμπά της να της αγοράσει iPhone 5 για να το ζήσει κι αυτή βρε αδερφέ γιατί το L5 που πήρε δώρο τα χριστούγεννα αργούσε και δεν μπορούσε να ανεβάσει καλά τις φωτογραφίες στο instagram και να κάνει το check in της όπως πρέπει.

Μου θυμίζει κάτι δημοσίους υπαλλήλους (κυρίως αυτοί τα έπαιρναν) που μέχρι το '09 πήγαιναν και έπαιρναν διακοποδάνεια, γαμοδάνεια, καταναλωτικά, σπίτια, αυτοκίνητα, όλα με δόσεις, ενώ τα χρήματα που έπαιρναν δεν μπορούσαν να υποστηρίξουν τα χρέη τους, ξεκάθαρα με σκοπό να ικανοποιήσουν τον αχαλίνωτο κομπλεξισμό τους. Θεωρώ ότι τα iPhone είναι τα Cayenne (που τόσο είχαμε λατρέψει και μισήσει ταυτόχρονα) των κινητών.

LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

και ποιος σου ειπε οτι αυτο δεν συμβαινει στους χρηστες αndroid?? και ποιος σου ειπε οτι μια συσκευη οπως το s3 τωρα την βρισκεις καινουργια 300-350€...τι σημασια εχει?? πριν ενα χρονο ειχε 700...αυτο που λες για τους χρηστες των 150€ συσκευη και αφθονα Mb δεν υφισταται!

 

Κατα περίεργο τρόπο, αυτοί που έχουν High End HTC, SAMSUNG, LG, NOKIA κτλ, έχουν πραγματικά τη δυνατότητα να το υποστηρίξουν και να το αγοράσουν. Το γιατί ακριβώς δεν είναι ξεκάθαρο αλλά είναι ένα φαινόμενο που υφίσταται

LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά τα πράγματα. Αν κάποιος διαθέτει να δώσει 600+ ευρώ για smartphone και δεν έχει πολύ σχέση με την τεχνολογία, θα πάρει iPhone, γιατί λόγω διαφήμισης νομίζει ότι είναι το καλύτερο. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι το παίρνουν είναι άσχετοι. Απλά ο άσχετος θα πάρει iPhone και όχι κάποιο high end Android που είναι σχεδόν στα ίδια χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι μόδα γιατί οι χρήστες του iPhone είναι αυτοί με τις περισσότερες πιθανότητες να σου κάνουν αναπάντητη. 7 κατοστάρικα για ένα τηλέφωνο με κακή οθόνη (σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα), μέτριο επεξεργαστή, χωρίς NFC, με κάμερα με ελάχιστες προηγμένες λειτουργίες out of the box, π.χ burst shot κτλ, με μια απαίσια εφαρμογή για χάρτες, και κυρίως τρέχει ένα OS το οποίο είναι βαρετό, ελάχιστα έως καθόλου παραμετροποιήσιμο με μηδενικές ελευθερίες στο χρήστη. Πρόκειται δηλαδή για ένα μηχάνημα με τη φιλοσοφία Apple way or no way. Και να μην ξεχνάμε ότι σε 6 μήνες έχει παλιώσει γιατί βγήκε το επόμενο.

Γιατί πουλάει; Γιατί πολύς κόσμος θέλει να το ζήσει. Και για να μην παρεξηγηθώ. Είναι ένα καλό προιόν, σε χείριστη τιμή.

Ο κόσμος στρέφεται όχι απλά στο unix, αλλά στο ελεύθερο λογισμικό όπως το android που καθένας μπορεί να το παραμετροποιήσει όπως του αρέσει, και όχι όπως αρέσει στην εταιρία.

 

 

 

Το να θες να τρέξεις μια εταιρική εφαρμογή ας πούμε, δεν είναι κάτι που αφορά τους ανθρώπους με "παραγωγικές δουλειές";

Δεύτερον, δεν "σκαλίζεις" το τηλέφωνο για να γλιτώσεις χρήματα. Το παραμετροποιείς για να το φέρεις στα δικά σου μέτρα. Για παράδειγμα:

 

Πάρε παράδειγμα την εφαρμογή tasker (που δεν χρειάζεται και "σκάλισμα", δηλαδή root):

Μπαίνω σπίτι (έχω ορίσει την τοποθεσία), ανοίγει το wifi, κλείνουν τα δεδομένα, χαμηλώνει η ένταση

Φεύγω από το σπίτι, κάνει τα ακριβώς αντίθετα.

Μπαίνω ή φεύγω από το πανεπιστήμιο, πάλι προσαρμόζονται οι ρυθμίσεις

Παίρνω το τηλέφωνο από το αυτί μου, μπαίνει αυτόματα μεγάφωνο

Το ξαναβάζω, μπαίνει ακουστικό

Τη νύχτα, απενεργοποιεί δεδομένα, και επιτρέπει τις κλήσεις μόνο από συγκεκριμένα πρόσωπα.

Το πρωί κάνει Restart μόνο του, συγκεκριμένη ώρα.

Όταν είμαι σε ραντεβού, μπαίνει αυτόματα στο αθόρυβο, όταν φέυγω επανέρχεται

 

Αυτά δεν μπορούν να γίνουν στο iPhone λόγω των περιορισμών του.

 

Και για να μιλήσουμε και για out of the box λειτουργίες, μπορείς να αλλάξεις τα default προγράμματα στο iPhone; Άν δεν σου αρέσει δηλαδή το Mail ή το Safari ή το Messages, μπορείς να το αλλάξεις; Η απάντηση είναι όχι

Δεν έχει NFC, οπότε ούτε οικονομικές συναλλαγές μέσω αυτού. Πληρώνεις 700+ ευρώ, περιμένεις ότι το κινητό θα μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες σε 1-2 χρόνια, δεν το παίρνεις για 6 μήνες.

 

Custom Roms υπάρχουν για το iPhone; Πάλι όχι

Μπορείς να κάνεις O/C; Όχι

Μπορείς να συγχρονήσεις χωρίς iTunes; Όχι

SD παίρνει; Όχι

Αλλάζει εύκολα η μπαταρία; Όχι

 

Το iPhone είναι κάτι απλό που μπορούν να το χρησιμοποιήσουν όλοι, αλλά υστερείται δυνατοτήτων παραμετροποίησης έστω και στο ελάχιστο.

 

Πάντως το iPhone δε χρειάζεται restart κάθε μέρα...

:)

 

Και πέραν της πλάκας, μετά από πάνω από 25 android τηλέφωνα, έχω καταλήξει σε iPhone.

Τους λόγους μπορείς να δεις στο blog μου:

 

http://notjusthitech.blogspot.gr/2013/05/irestmycase.html

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά τα πράγματα. Αν κάποιος διαθέτει να δώσει 600+ ευρώ για smartphone και δεν έχει πολύ σχέση με την τεχνολογία, θα πάρει iPhone, γιατί λόγω διαφήμισης νομίζει ότι είναι το καλύτερο. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι το παίρνουν είναι άσχετοι. Απλά ο άσχετος θα πάρει iPhone και όχι κάποιο high end Android που είναι σχεδόν στα ίδια χρήματα.

Αφού η Σαμσάνγκ δίνει 10 φορές παραπάνω λεφτά σε διαφήμιση, να υποθέσω ότι έχεις πέσει στη λούμπα που περιγράφεις;

Link to comment
Share on other sites

Αφού η Σαμσάνγκ δίνει 10 φορές παραπάνω λεφτά σε διαφήμιση, να υποθέσω ότι έχεις πέσει στη λούμπα που περιγράφεις;

 

Όταν λέω διαφήμιση δεν εννοώ μόνο στην τηλεόραση. Διαφήμιση είναι και όταν βλέπεις στην τηλεόραση τους επώνυμους να χρησιμοποιούν iPhone, σε ταινίες κλπ. Ακόμα και όταν βλέπεις τους γύρω σου να μιλάνε για αυτό και να το έχουν. Έχει φτιάξει ένα όνομα, ειδικά από τα πρώτα χρόνια που δεν είχε σοβαρό αντίπαλο και έχει γίνει μόδα τώρα πια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω διαφήμιση δεν εννοώ μόνο στην τηλεόραση. Διαφήμιση είναι και όταν βλέπεις στην τηλεόραση τους επώνυμους να χρησιμοποιούν iPhone, σε ταινίες κλπ. Ακόμα και όταν βλέπεις τους γύρω σου να μιλάνε για αυτό και να το έχουν. Έχει φτιάξει ένα όνομα, ειδικά από τα πρώτα χρόνια που δεν είχε σοβαρό αντίπαλο και έχει γίνει μόδα τώρα πια.

Περίεργο! Όλη μέρα διαφημίσεις Σαμσάνγκ βλέπουμε, το iPhone είναι μόδα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το iPhone δε χρειάζεται restart κάθε μέρα...

:)

 

Και πέραν της πλάκας, μετά από πάνω από 25 android τηλέφωνα, έχω καταλήξει σε iPhone.

Τους λόγους μπορείς να δεις στο blog μου:

 

http://notjusthitech.blogspot.gr/2013/05/irestmycase.html

 

Από αύριο θα βάλω στο πρόγραμμα restart στο note 2 μου, σε ημερήσια βάση, γιατι το έχω αμελήσει 2 χρόνια τώρα με τα note. Πως μου ξέφυγε διαολε με τα παλιό Android? Τι άλλο θα διαβάσουμε πια - τώρα και σε Blog?

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο! Όλη μέρα διαφημίσεις Σαμσάνγκ βλέπουμε, το iPhone είναι μόδα.

 

Είδες ε; Όλα τα εικοσάχρονα κοριτσάκια ονειρεύονται να πάρουν Samsung και όχι iPhone με ροζ θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Καθενας εχει διαφορετικο γουστο. Αν βλεπεις το κινητο ως εργαλειο σιγουρα το ανδροιδ ειναι πρωτη επιλογη, ειδικα αν δεν θελεις να δωσεις και πολλα λεφτα αλλα θελεις να εκμεταλευτεις τα προτερηματα ενος συγχρονου λειτουργικου.

 

Αν ομως το κινητο δεν ειναι απλως ενα εργαλειο επικοινωνιας ή δουλειας τοτε τα πραγματα περιπλεκονται.

Και κατα τα ψεματα, οταν οι ναυαρχιδες κοστιζουν τοσο πολυ δεν σκεφτεσαι μονο σαν να ειναι εργαλειο αλλα και σαν στατους συμβολ, γουστου αλλα και γιατι οχι μεταπωλητικης αξιας. Πολλα πραγματα τα αγοραζουμε χωρις να εχουμε υποψιν αναγκες μας πχ παπουτσια, ρουχα, αμαξια κλπ

 

Εγινε μοδα το αιφον οπως ειχε γινει παλαιοτερα μοδα το νοκια 6600 η το Ν95 (ποσοι αληθεια ηξεραν να τα χρησιμοποιουν).

Δεν αλλαξε κατι, μονο οι “παικτες”

 

Για να σου απαντησω συμφωνα με το παραδειγμα με τα αυτοκινητα, δεν θελουν ολοι φερραρι η λαμπο ακομα και αν ειναι τα καλυτερα. Εγω προτιμω το LFA....

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Είδες ε; Όλα τα εικοσάχρονα κοριτσάκια ονειρεύονται να πάρουν Samsung και όχι iPhone με ροζ θήκη.

 

Μεστός και περιεκτικός, με κάλυψες πλήρως, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα!

 

Επίσης, αυτές οι ασυναρτησίες περι restart στο Android καλύτερα να μην λέγονται γιατί ακούγονται αστείες σε αυτούς που αντιλαμβάνονται βασικά πράγματα. Restart κάνω ουσιαστικά όταν θα τύχει να μου σβήσει από μπαταρία μια φορά το μήνα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Επίσης, το blog αυτό http://notjusthitech.blogspot.gr/2013/05/irestmycase.html που κάποιος το πόσταρε προηγουμένως γράφει ασυναρτησίες:

 

The multitasking philosophy (with apps being suspended after some time - read this, it is very enlightening) is the child of a superior intelligence. It is the best possible implementation (android memory management used to suck big time) on a small screen where you do not want to have multiple windows.

 

Multitasking το iOS;;;;;;;;; Από πότε; Δες φίλε μου τι είναι multitasking: http://www.youtube.com/watch?v=Uxww9G5PBL8

Ναι, μέχρι πριν 2 χρόνια, το Android δεν είχε καλή διαχείριση μνήμης, τώρα έχει την καλύτερη

 

If you happen to own other Apple hardware, you may enjoy a great degree of integration (iCloud is a great cloud implementation) that further simplifies your life.

 

Google+ με instant upload (+ 50GB δώρο στο dropbox για δυο χρόνια με Galaxy S3, Note II, Xperia κ.α). Και δεν με περιορίζει στο είδος των αρχείων.

 

The build quality is indeed fantastic! The industrial design that was launched with iPhone 4 is a case study on it's own. It is obvious that Apple takes care of even minor details both in the hardware manufacturing process as well as on the OS side. The size of the iPhone is "small enough to be comfortable to hold one handed", which is a claim few hi end smartphones can boast about nowadays.

 

Είναι αδύνατο να χρησιμοποιείς το 5 για πάνω από 3 μέρες χωρίς θήκη και μην γίνει το πίσω μέρος χάλια από τις γρατζουνιές. Και ούτε καν HD οθόνη.

 

We have seen the HTC one which is the first non Apple device ever to boast a stunning design and top notch build quality.

 

Nonsense dear, τα nexus ήταν και είναι ανώτερα κατασκευαστηκά και κυρίως είναι ανθεκτικά. Τι να το κάνω το αλουμίνιο άμα δεν μπορώ να το ακουμπήσω σε γραφείο και γεμίσει γρατζουνιές; Επίσης, η Samsung (και φυσικά άλλες εταιρίες) έχουν Corning Gorilla Glass 3. Η Apple βάζει απλό γυαλί.. Ughhh...

 

Εαν το iPhone δεν λεγόταν iPhone και το έβγαζε κάποια άλλη εταιρία, θα ήταν τηλέφωνο για αρχάριους. Επειδή η Apple κάνει καλό marketing, έγινε τηλέφωνο για πουλ μουρ.

 

Και ενα βιντεάκι για όλους:

Edited by luthor
LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι παράλογο να λέμε λοιπόν μόνο to Android λειτουργικό είναι εργαλείο και το ios είναι για τον... Μόστρα χρήστη!!!

Κάτοχος note 2 είμαι μετά από 5 χρόνια ιός και αναγνωρίζω βασικά προτερήματα της Android πλατφόρμας, και πιο πολύ κάποιον Android συσκευών, μα δεν τα ισοπεδώνω όλα...

Και μην ξεχνάμε ότι οι πιο πολλοί από εμάς από ιός πήγαμε στα Android,,

Και πια ειναι η τόσο ειδικευμένη χρήση που κάνεις στον δρόμο η στην καφετέρια με την συσκευή σού που δεν μπορείς να με ένα phone!! Γράφει κανένας κώδικα στο φανάρι η στην καφετέρια με τους φίλους του!

Αυτές οι απόψεις με δόσεις υπερβολης(με το συμπαθειο) είναι περιττές, σε τεχνολογικά φορουμ!!το Πολύ vs βλάπτει τελικά!!

Edited by tzigis
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι απόψεις με δόσεις υπερβολης(με το συμπαθειο) είναι περιττές, σε τεχνολογικά φορουμ!!το Πολύ vs βλάπτει τελικά!!

 

το πολυ VS καιει τον εγκεφαλο! προσπαθουν να πεισουν τους εαυτους τους οτι η αγορα που εκαναν ειναι η καλυτερη και οτι ειναι τοπ! δεν καταλαβαινω γιατι αυτος ο Luthοr το συζηταει ακόμα! μου αρεσουν και τα 2 λειτουργικά...αλλα προτιμώ το μήλο γιατι με βολευει καλυτερα στην δουλεια μου! τα υπολοιπα ειναι κομπλεξικα...ο καθενας κανει τις επιλογες του! ελεος ποια με τον κάθε τυχαιο που με το που μπαινει σε ενα forum μπαινει σε αλλο section και αρχιζει το troll..

Link to comment
Share on other sites

μονο κομπλεξ; ουτε να πληρωνονταν!

το προβλημα ειναι πως δεν λενε απλα την αποψη τους αλλα θελουν να μας πεισουν παρα τα οσα τους εχουμε πει. Ειναι χαζο να προσπαθεις να πεισεις τον αλλον για την δικια σου επιλογη.

 

και το χειροτερο πλεον εγινε και β σαμσουγκ μοδα. Αλλα ξεχασα, τα σαμσουγκ τα αξιζουν τα λεφτα τους, η τουλαχιστον ετσι νομιζουν τα φανμπου

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Καλά το μεγαλύτερο κόμπλεξ το έχω δει από κατόχους iPhone.

Εγώ δεν έχω κανένα κόμπλεξ. Θα αγόραζα iPhone αν μπορούσε να μου προσφέρει αυτά που ήδη κάνω με το κινητό μου και που δεν μπορεί το iPhone.

Όποιος δεν βλέπει ότι έχει γίνει μόδα το συγκεκριμένο κινητό, απλά εθελοτυφλεί.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια επαναλαμβανετσι. Τα λογια εντυπωσιασμου δεν πειθοθν. Οθτε Οι αναγκες σου. Εχεις την αποψη σου και εγω την δικη μου. Ασε τους χαρακτηρισμους. Μπορω να σου παρουσιασω χιλια δυο προβληματα για την επιλογη σου. Ολα ειναι θεμα αποψεων.

θελεις να μου πεις οτι η σαμσουγκ δεν εγινε μοδα; παρακολουθεις καθολου τα υπολοιπα θεματα; εδω βγαινεται καο κραζετε το htc one kai sony xperia z. τετοιο φανατισμο πραγματικα δεν ειδα!

 

κατι τελευταιο, ναι ειναι και μοδα το αιφον γιατι ετσι λειτουργουν ολα. Μοδα ειναι και τα Nike παπουτσια κλπ

ελπιζω να καταλαβαινεις

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια επαναλαμβανετσι. Τα λογια εντυπωσιασμου δεν πειθοθν. Οθτε Οι αναγκες σου. Εχεις την αποψη σου και εγω την δικη μου. Ασε τους χαρακτηρισμους. Μπορω να σου παρουσιασω χιλια δυο προβληματα για την επιλογη σου. Ολα ειναι θεμα αποψεων.

θελεις να μου πεις οτι η σαμσουγκ δεν εγινε μοδα; παρακολουθεις καθολου τα υπολοιπα θεματα; εδω βγαινεται καο κραζετε το htc one kai sony xperia z. τετοιο φανατισμο πραγματικα δεν ειδα!

 

κατι τελευταιο, ναι ειναι και μοδα το αιφον γιατι ετσι λειτουργουν ολα. Μοδα ειναι και τα Nike παπουτσια κλπ

ελπιζω να καταλαβαινεις

 

Δεν χαρακτήρισα κανέναν.

Τον φανατισμό των apple fan boys δεν τον έχω δει σε κατόχους Samsung. Κι εγώ Samsung είχα, αλλά όταν είδα ότι έπαψε να με σέβεται, αφαιρώντας το ραδιόφωνο, το οποίο χρησιμοποιώ, πήγα για άλλες πορτοκαλιές. Δεν την ακολούθησα σαν πιστό πρόβατο. Άλλωστε η μεγάλη ποικιλία συσκευών που τρέχει Android, μου προσφέρει αυτή τη δυνατότητα.

Αφού παραδέχεσαι ότι το iPhone είναι μόδα, το κλείνουμε εδώ. Άλλωστε αυτό είναι και το θέμα του thread.

Link to comment
Share on other sites

....

και το χειροτερο πλεον εγινε και β σαμσουγκ μοδα. Αλλα ξεχασα, τα σαμσουγκ τα αξιζουν τα λεφτα τους, η τουλαχιστον ετσι νομιζουν τα φανμπου

Για τον καημό της σαμσουνγκ να γίνει icon στην θέση της απλ και το ότι πολλοί έχουν τσιμπήσει το δόλωμα (όχι μονό στο φόρουμ μας) συμφωνώ.

 

Δεν θα πω ότι τα αξίζουν τα χρήματά τους τα σαμσουνγκ αλλά σίγουρα είναι πιο τίμια τιμολογημενα (μετά από 2-3 μήνες βεβαία από την αρχική παρουσίασή στο οποίο χρονικό διάστημα έκανε πολύ σημαντική απόσβεσή από τους βιαστικούς και τα early birds όπως λέγονται). Στο σήμερα το s3 κοστίζει 360 ευρώ. Δλδ αν έχεις στην τσέπη 740 ευρώ αγοράζεις η ένα iPhone 5 ή δυο s3. Επίσης το note2 κοστίζει 450 ευρώ όταν αγοράζεις με 400 ευρώ ένα iPhone 4 8gb (πραγματικά χρειάζεται ελεος εκ μέρους της apple) ή με 480 iPhone 4s 16gb. Που να συγκριθούν αυτά τώρα με s3 η note2?

 

Οι τιμές στα κινητά ακολουθούν καθοδική πορεία πάντοτε και από παλιά. Τον κανόνα τον παρενέβη η απλ ακριβώς γιατί ήθελε να δώσει τον τόνο του icon στην συσκευή. Για 5 χρονιά το κατάφερε αλλά πλέον ο βασιλιάς είναι γυμνός. Ούτε το περιβόητο οικοσύστημα σώζει την κατάσταση ούτε η μεταπωλητικη αξία. Π.χ το s2 πωλείται σήμερα περίπου ένα 50ρικο φθηνότερα από το iphone4. Oταν όμως ο ένας αγόρασε το 4 700 ευρώ και ο άλλος το s2 450 είναι προφανές ότι ο πρώτος χάνει περισσότερα χρήματά. Πολύ περισσότερα.

 

Πολυτελή αντικείμενά πάντοτε θα υπάρχουν και θα κοστίζουν ακριβότερα από τα ταπεινά ξαδέλφια τους. Και θα υπαρχουν πάντα άνθρωποι να αποζητούν αυτήν την ακριβή πολυτέλεια. Αυτό δεν είναι κατακριτέο. Κατακριτέο είναι όταν κάποιος (συνήθως από αγνοία η ψηλη μύτη) θεωρεί ότι πλήρωσε κάτι ακριβά αυτό είναι πολύ καλύτερό από όλα τα αλλά ή σίγουρα του κάνει άψογα όλες τις δουλείες.

 

Πριν χρονιά είχα γίνει και εγώ θύμα (με την καλή έννοια) της φανταχτερής λάμψης της apple (Mbp 17, iPod, ipad1, 3gs, 4 ). Έπρεπε να περάσουν περίπου 2 χρονιά για να δω ότι το "οικοσύστημα" δυσκολεύει τη τεχνολογικη Ζωή μου καθώς και των κοντινών μου ανθρώπων αλλά και να σκεφτώ ότι σημασία στη Ζωή έχει η ουσία, η ευελιξια και το "από κατω". Ξαναγυρισα στη ζεστη φωλια των windows και αφου η αγαπημενη νοκια πεθαινε εδωσα μια ευκαιρια στο android. Και στο τελευταιο ειδα οτι ειναι το ... symbian που ονειρευομουν. Και ολα ξαφνικα εγιναν πιο απλα και ευκολα. Με περισσοτερο πλαστικο αλλα και ουσια. Βαρεθηκα αλλωστε στα κινητα μου το ατσαλι, το αλουμινιο, το τιτανιο και ολα αυτα που φαινονται και συνηθως αρεσκομαστε να βλεπουν οι αλλοι και εμεις να χαιδευουμε...

 

Μπορεί να γέρασα, μπορεί και να ωριμασα.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

κομπλεξικός δεν γίνετε κάποιος οταν αγοράσει ενα iphone η ενα note κτλπ....ηταν ανεκαθεν(σε ποσα φορα διαβαζεις για κατοχους i phone και λοιπον κατοχων να σκοτωνονται σαν μεγαλομετοχοι εταιρειων..

κανε μια βολτα απο γειτονικα φορουμ να δεις κομπλεξικούς κατόχους android συσκευων σταλμενους απο μια ανωτερη δυναμη με σκοπο να σωσουν τα αδυναμα προβατα της apple..

τα εχω και τα δυο λειτουργικα και τα γουσταρω και τα δυο και δεν χρειαζομαι κανεναν σωτηρα να με γλυτωση απο την μαστιγα της apple

και το ποιο βασικο δεν θα επιλεξω η απορρίψω μια συσκευη γιατι ειναι μοδα!!

Link to comment
Share on other sites

και το ποιο βασικο δεν θα επιλεξω η απορρίψω μια συσκευη γιατι ειναι μοδα!!

Και ποιος σου είπε ότι εγώ την έχω απορρίψει για αυτό το λόγο; Οι ελλείψεις του λειτουργικού της και η μικρή οθόνη ήταν οι λόγοι που της έχω ρίξει άκυρο.

Όσο με ενοχλεί που βλέπω άσχετους να αγοράζουν iPhone και να το παίζουν μούρη, άλλο τόσο με ενοχλεί που κάποιοι αγοράζουν ακριβό Android κινητό για τον ίδιο λόγο. Απλά οι πρώτοι είναι πολύ περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρω καπου οτι απόρριψες την apple γιατι ειναι μοδα,,οι λογοι αφορουν μονο εσενα και κανεναν αλλο ,

Γιατι ενοχλείτε καποιος με την επιλογη των αλλων δεν εχω καταλαβει???

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου είπε ότι εγώ την έχω απορρίψει για αυτό το λόγο; Οι ελλείψεις του λειτουργικού της και η μικρή οθόνη ήταν οι λόγοι που της έχω ρίξει άκυρο.

Όσο με ενοχλεί που βλέπω άσχετους να αγοράζουν iPhone και να το παίζουν μούρη, άλλο τόσο με ενοχλεί που κάποιοι αγοράζουν ακριβό Android κινητό για τον ίδιο λόγο. Απλά οι πρώτοι είναι πολύ περισσότεροι.

 

Τέθηκε ακριβέστατα...

LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρω καπου οτι απόρριψες την apple γιατι ειναι μοδα,,οι λογοι αφορουν μονο εσενα και κανεναν αλλο ,

Γιατι ενοχλείτε καποιος με την επιλογη των αλλων δεν εχω καταλαβει???

 

Ο καθένας διαλέγει ότι του αρέσει, από εκεί και πέρα σχολιάζουμε τη φιλοσοφία των χρηστών iPhone. Και παραδόξως, οι χρήστες iPhone στην πλειοψηφία τους έχουν την ίδια φιλοσοφία...

LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρω καπου οτι απόρριψες την apple γιατι ειναι μοδα,,οι λογοι αφορουν μονο εσενα και κανεναν αλλο ,

Γιατι ενοχλείτε καποιος με την επιλογη των αλλων δεν εχω καταλαβει???

 

Όταν κάποιος αγοράζει μια ακριβή συσκευή, όχι για να την αξιοποιήσει, αλλά νομίζοντας ότι έτσι ανεβαίνει επίπεδο και για να πουλήσει μούρη, ε αυτό με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...