Jump to content

Σε πόσες μέρες ενεργοποιείται η σύνδεση ADSL;;;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

Έκανα σήμερα ηλεκτρονικά αίτηση στον ΟΤΕ για Α.ΡΥ.Σ. και η υπάλληλος που επιβεβαίωσε τηλεφωνικά την παραγγελία μου μού είπε ότι θα μου το ενεργοποιήσουν σε 12 μέρες :eek: !!!!! Πολλής δεν είναι μισός σχεδόν μήνας;

Βέβαια δεν θα έπρεπε να παραπονιέμαι καθώς σε άλλες περιοχές της Αθήνας δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για ISDN... Εγώ είμαι Πατήσια όπου παλαιότερα είχαν εξαντληθεί οι διαθέσιμες συνδέσεις ISDN αλλά απ'ότι φαίνεται αποκαταστάθηκαν σύντομα!

 

Σε άλλες περιοχές: Κυψέλη, Γαλάτσι (29ΧΧ ΧΧΧ), Ψυχικό (67ΧΧ ΧΧΧ) ακόμα περιμένουν διαθεσιμότητα για ISDN...

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα (over ISDN σε Siemens DSLAM) πάει μια χαρά πάντως :p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

H αίτηση ενεργοποιησης ADSL 384 ΟΤΕ (over ΡSTN) στη Λάρισα έγινε Πέμπτη στις 11πμ. Παρασκευή στις 11 πμ είχα σύνδεση με το DSLAM Θεσσαλονίκης.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 ( 5 Φεβ. 2004 , 00:32)

 

τελικά ισχύει ότι η adsl παίζει καλύτερα πάνω σε pstn απ'ότι σε isdn..??:o

 

 

Το πόσο καλά παίζει, συνήθως μετράται από την ταχύτητα που συγχρονίζει το modem. Καθώς οι ταχύτητες είναι ιδιαίτερα χαμηλές σε σχέση με τα ~8Mbps της μέγιστης ταχύτητας του ADSL σε ιδανική γραμμή, είναι μάλλον απίθανο κάποιος να δει διαφορά.

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Αρχιμήδης ( 5 Φεβ. 2004 , 19:41)

 

Το πόσο καλά παίζει, συνήθως μετράται από την ταχύτητα που συγχρονίζει το modem. Καθώς οι ταχύτητες είναι ιδιαίτερα χαμηλές σε σχέση με τα ~8Mbps της μέγιστης ταχύτητας του ADSL σε ιδανική γραμμή, είναι μάλλον απίθανο κάποιος να δει διαφορά.

 

 

thanks a lot... :)

άρα ο μόνος λόγος να υποβαθμίσεις την γραμμή σου σε pstn είναι απλά να μην έχει διαθεσιμότητα σε isdn και να γλυτώσεις 3 περίπου ευρώ,έτσι..?? :o

Link to comment
Share on other sites

Στο ondsl.gr ελεγε χαμηλα εκει που λεει χρονος εγκαταστασης, απο 3-30 ημερες...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζουν μεγάλη κινητικότητα στις νεές συνδέσεις ADSL ,λόγω πτώσης τιμών και δεν έχουν ελεύθερες θύρες για ADSL over ISDN.

Σε έναν φίλο μου του το μετατρέψαν με το ζόρι σε PSTN για να του αναβαθμίσουν την γραμμή!

Τρέχει και δεν φτάνει ο ΟΤΕ!! :)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VarX ( 8 Φεβ. 2004 , 00:17)

 

Αντιμετωπίζουν μεγάλη κινητικότητα στις νεές συνδέσεις ADSL ,λόγω πτώσης τιμών και δεν έχουν ελεύθερες θύρες για ADSL over ISDN.

Σε έναν φίλο μου του το μετατρέψαν με το ζόρι σε PSTN για να του αναβαθμίσουν την γραμμή!

Τρέχει και δεν φτάνει ο ΟΤΕ!! :)

 

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος. Δεν ξέρω τι έγινε στην αρχή που δεν υπήρχε ζήτηση, τώρα όμως φαίνεται ότι έχουν ζοριστεί αρκετά. Εγώ έκανα αίτηση για υποβάθμιση ISDN και ενεργοποίηση ADSL και έχουν περάσει σχεδόν 2 εβδομάδες και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα. Σήμερα έμαθα ότι δεν υπάρχουν modem. Αυτό γίνεται στην Κόρινθο!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος profitis (13 Φεβ. 2004 , 13:43)

 

Που ακριβως ειναι το dslam πατησιων?siemens ειναι,σωστα?

 

 

Ναι, το DSLAM Πατησίων είναι Siemens (Πληροφορία από το γνωστό πλέον σε όλους pdf που γράφει αναλυτικά όλα τα κέντρα της Ελλάδας).

 

Τώρα για το που βρίσκεται το DSLAM θα σε γελάσω, υποθέτω ότι θα είναι στον ΟΤΕ της Πατησίων (Βικτώρια). Αν εννοείες ποιους αριθμούς καλύπτει το εν λόγω DSLAM, μπορείς να τους βρεις στο παραπάνω pdf. Πάντως από μία γρήγορη ματιά, είδα ότι το κέντρο Πατησίων καλύπτει από Πατήσια, Αγ. Παντελεήμονα, Αγ. Νικόλαο μέχρι Κυψέλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει μετατρεψει κανεις την γραμμη του σε PSTN για να βαλει ADSL? Και αν ναι ποσο καιρο πηρε η ολη διαδικασια ρε παιδια? Εγω αυριο κλεινω την 1 βδομαδα μετα την μετατροπη απο ISDN σε PSTN και ακομα ακουω το "παρτε σε 2 εργασιμες για να κανετε αιτηση μετατροπης"..
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος symplektis (17 Φεβ. 2004 , 10:07)

 

Εχει μετατρεψει κανεις την γραμμη του σε PSTN για να βαλει ADSL? Και αν ναι ποσο καιρο πηρε η ολη διαδικασια ρε παιδια? Εγω αυριο κλεινω την 1 βδομαδα μετα την μετατροπη απο ISDN σε PSTN και ακομα ακουω το "παρτε σε 2 εργασιμες για να κανετε αιτηση μετατροπης"..

 

 

Eχεις κάνει αίτηση για dsl ή ακόμα; Απότι κατάλαβα εχει γινει μετατροπή της isdn σε pstn!

Την αίτηση για dsl δεν την έκανες μαζί με την αίτηση για μετατροπή της isdn se pstn? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Και αιτηση εχω κανει για μετατροπη και η μετατροπη εγινε.. Αλλα δυστυχως ο ΟΤΕ δεν δεχεται να κανεις αιτηση για DSL κατευθειαν. Συγκεκριμενα πρεπει πρωτα να σβηστει η αιτηση για μετατροπη (περιμενω να γινει απο την προηγουμενη Τεταρτη) και μετα να κανεις αιτηση για ADSL.. Γι'αυτο και θελω αν καποιος εχει κανει ηδη την ολη διαδικασια (πρωτα ISDN σε PSTN και μετα σε ADSL) να μου πει ποσο καιρο του πηρε μεχρι να εχει ADSL.. Αυτα..
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αιτηση μετατροπης ISDN σε PSTN και ενεργοποιησης ADSL χθες. Σημερα πρωι εγινε η μετατροπη, αλλα η αιτηση για ADSL δεν μπορει να καταχωρηθει στο συστημα γιατι δεν εχουν απαντηθει οι προηγουμενες μου ειπαν απο τον ΠΟΤΕ. 5 DSLAM EXOYN MEINEI KENEΣ.. οποιος προλαβε τον κυριο ειδε......... ελα ομως που δεν μποροθμε να κανουμε κι αλλιως ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΔΩΣΑ ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ 35 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι!!! Και που εισαι ακομα.. Κατσε να δεις ποτε θα παει αυτη η περιβοητη απαντηση!! Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εμενα εκλεισε βδομαδα και ακομα την περιμενουν.. Τι εγινε? Με περιστερι την στελνουν? Για ονομα του Θεου πια. Κατα τ'αλλα εχουν και μηχανογραφηση. ΕΛΕΟΣ! :mad:

 

Και μια ερωτηση: Ποσα DSLAMs εμειναν κενα που το εμαθες?? :blink:

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Σου το ειπε ο υπαλληλος? Α εσυ εισαι τυχερος!! Εγω μολις ξαναπηρα για να μαθω σε τι κατασταση βρισκεται η αιτηση μου και με πληροφορησαν με χαρα πως ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ.. Αφου εξηγησα την ολη κατασταση για αλλη μια φορα, η υπαλληλος εβγαλε το συμπερασμα πως επειδη εκανα μαζι και αιτηση για αναγνωριση δεν καταχωρηθηκε η αιτηση για αλλαγη της γραμμης.. Ξανασυμπληρωσαμε λοιπον την αιτηση και με ρωτησε: "Τι ειδος συνδεσης θελετε? ATM η Ethernet?" Εγω ασυναισθητα ρωτησα τι εννοει και μου απαντησε "Α δεν ξερω και εγω τωρα τα μαθαινω". Στη συνεχεια μου ειπε οτι θα ενεργοποιηθει σε 12 εργασιμες (και οχι απο 1 ως 12 εργασιμες). Οσο για τον εξοπλισμο επρεπε να την ενημερωσω εγω οτι υπαρχει και επιλογη να μου τον στειλουν με courrier γιατι " ειναι καινουρια επιλογη και δεν την θυμομουν" Τα συμπερασματα δικα σας. ΧΑΛΙΑ!!
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

και γω απορω τι μηχανογραφικο συστημα ειναι αυτο που αν δεν ενεργοποιηθουν οι προηγουμενες αιτησεις δεν μπορουν να καταχωρηθουν οι επομενες...... μονο το συστημα is made by ΠΟΤΕ
Link to comment
Share on other sites

Και να ηταν και το μονο του προβλημα.. Στον προσωπικο μου μαραθωνιο σημερα ειχε δημοσιες σχεσεις με τον ΟΤΕ του Πειραια.. Πηγα εκει κατοπιν συνενοησης με το γνωστο 134 απο το οποιο μου ειπαν " Απο αυριο μπορειτε να παραλαβετε τον εξοπλισμο σας απο το καταστημα του Πειραια". Περιττο να αναφερω σε τι κατασταση εφυγα, αφου χρειαστηκε να μιλησω σε 4 διαφορετικους ανθρωπους για να βγαλω ακρη. Συν τοις αλλοις ειχα παραγγειλει τηλεφωνικα το alcatel speedtouch 530 με συνδεση usb και ethernet. Εφυγα κρατωντας το alcatel speedtouch home με συνδεση ethernet. Ουτε φιλτρα δεν ειχαν να μου δωσουν λες και αμα ειχαν stock καμια 10αρια θα εμπαιναν μεσα. Η απογοητευση μου απο τον ΟΤΕ εν γενει δεν μπορει να εκφραστει.. Τωρα για κερασακι στην τουρτα μενει να δω ποτε με το καλο θα με συνδεσουν με το DSLAM.. Αλλα ειναι και η Καθαρη Δευτερα στην μεση οποτε καλο Πασχα..
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος grgr (19 Φεβ. 2004 , 00:58)

 

και γω απορω τι μηχανογραφικο συστημα ειναι αυτο που αν δεν ενεργοποιηθουν οι προηγουμενες αιτησεις δεν μπορουν να καταχωρηθουν οι επομενες...... μονο το συστημα is made by ΠΟΤΕ

 

 

Χειρότερα... by Intracom :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...