Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αυτό χρειάζεσαι να είναι root το κινητό (ουσιαστικά να βάλεις μια custom rom, πχ. του Paul από το modaco), κ την εφαρμογή app2sd.

 

Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά το να επιλέξεις τον προορισμό αποθήκευσης (τηλέφωνο ή κάρτα μνήμης) αποτελεί "πολυτέλεια" και πρέπει να βάλεις άλλη rom? :mad:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια, γιατι θέλετε να έχετε τις εφαρμογές σας στην SD ? Δεν υπάρχει λόγος. Ο εσωτερικός αποθηκευτικός χωρος ειναι τεραστιος... η καθε εφαρμογή ειναι μονο μερικα kb... Μη σκέπτεστε οπως σκεπτόσασταν για τα Windows Mobile...

 

Έχω βάλει γύρω στις 10-12 εφαρμογές και...ο χώρος τελείωσε. Βέβαια από τις 10-12 είναι 2 εφαρμογές GPS γιατί κάνω testing ;)

 

Αλλά ρε συ γιαυτό παίρνεις μια μεγάλη SD ώστε να μην σκας για αυτά. Το ότι δεν μπορείς να το κάνεις, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

 

Τους έστειλα και άλλο mail τώρα, να δούμε τι θα πούν :)

 

ΥΓ

 

Περί Hero Root συζητάμε εδώ; Μπορεί κάποιος να γράψει τα κατά μιας τέτοιας κίνησης;

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος ποια εφαρμογή είναι υπέυθυνη για την αποθήκευση του google password?

 

Θέλω να της κάνω clear cache για να το ξανα-εισάγω κ να το αποθηκεύσει, διότι μαλλον το είχα αποθηκεύσει λανθασμένα την πρώτη φορά κ τώρα μου το ζητάει συνέχεια.

 

 

@lanc3lot.

 

Έχω περασμένο το ndrive, με δικό του φάκελο στην κάρτα sd όμως, κ περί τις 25 εφαρμογές και ο ελεύθερος χώρος στην εσωτερική μνήμη είναι 112mb :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις ρε παιδια με μια εφαρμογη οπως το MyBackup να κανει backup οτι εχει στο κινητο του (επαφες, SMS , notepad , bookmarks , system , applications κ.λ.π) και μετα να rootαρει το hero του ?

Γιατι ο μονος λογος που με κραταει ειναι ολο αυτο το μπαχαλο ...Το εχω φορτωσει και με τ'αντερά μου.... :lol::rolleyes::D:lol:

 

Αυτο που με καιει ειναι αν θα επανελθουν ολα "ρολοι". ή.... θα μου βγαζει κινεζικα στις Ελληνικες επαφες?

Link to comment
Share on other sites

 

@lanc3lot.

 

Έχω περασμένο το ndrive, με δικό του φάκελο στην κάρτα sd όμως, κ περί τις 25 εφαρμογές και ο ελεύθερος χώρος στην εσωτερική μνήμη είναι 112mb :confused:

 

Μμμ δεν μπορώ να καταλάβω τι έχω κάνει λάθος τότε. Υπάρχει τρόπος για format και να ξαναπεράσω τα πάντα;

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο τι εννοει ο ποιητης;;; .... αρχιζει το επισημο μαγειρεμα ;;;...... :ninja: :cool:

 

Μέσω του kernel, πλέον θα μπορούν να φτιάξουν custom ROMS οι cookers βασισμένες στο σκέτο ui του android.

Δηλαδή θα μπορούμε να έχουμε Donut 1.6 στο HTC hero χωρίς το sense και τα apps της HTC (σαν G1).

 

Και τώρα γίνεται αυτό, απλά δεν υπήρχαν οι drivers για camera/trackball κτλ, ενώ τώρα με το kernel αυτοί οι drivers υπάρχουν.

Τώρα το αν θα κάνει release η HTC κάποια official ROM που να περιέχει 1.6 + Sense UI είναι άλλο θέμα. Απ'όσο έχω ακούσει και αυτό θα γίνει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις ρε παιδια με μια εφαρμογη οπως το MyBackup να κανει backup οτι εχει στο κινητο του (επαφες, SMS , notepad , bookmarks , system , applications κ.λ.π) και μετα να rootαρει το hero του ?

Γιατι ο μονος λογος που με κραταει ειναι ολο αυτο το μπαχαλο ...Το εχω φορτωσει και με τ'αντερά μου.... :lol::rolleyes::D:lol:

 

Αυτο που με καιει ειναι αν θα επανελθουν ολα "ρολοι". ή.... θα μου βγαζει κινεζικα στις Ελληνικες επαφες?

 

Το MyBackup δουλεύει πολύ καλά.. εκτός από τα shortcuts στις 7 οθόνες (μικρό το κακό..).. Για τις επαφές, σού προτείνω να κάνεις backup-restore από το λογαριασμό gmail σου.. Προσωπικά όποτε προσθέτω κάποια επαφή στο τηλέφωνο κάνω export to google .csv και το αποθηκεύω στον υπολογιστή μου.. έτσι είσαι σίγουρος ότι έχεις ένα backup των επαφών σου και με τα facebook links.. :happy:

 

Μμμ δεν μπορώ να καταλάβω τι έχω κάνει λάθος τότε. Υπάρχει τρόπος για format και να ξαναπεράσω τα πάντα;

>>MyBackup<<

 

Ψάξτε και για το MyBackup Pro

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update όσον αφορά το Hero από την ACE μιας που ήμουν σήμερα εκεί για να παραλάβω το ρημάδι μου( λέγε με p3300) είναι ότι δεν το έχουν παραλάβει ακόμα.

Το περιμένουν την εβδομάδα που μας έρχεται και η τιμή του θα είναι 499 euro τελική..

Το τηλεφωνικό τους κέντρο δε έχει πάρει φωτιά από αυτούς που ρωτάνε για το πότε θα έρθει..

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω το mybackup, απλά ρώτησα κυρίως το πως γίνεται το format. Όταν βγει ή 1.6 και την βάλουμε, θα σβήσει τα πάντα;;

 

Περί root. Έκανα λίγο digging και φαίνεται πως 2 καλές root για Hero είναι οι παρακάτω:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=563294 (kings)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=566959 (hero 1.9)

 

H Hero 1.9 είναι ιδανικότερη όπως λένε αν έχεις SD 6 Class.

 

Τώρα η όλη διαδικασία, φαίνεται πως λειτουργεί ως εξής:

 

"download the app called "backup for root users" it'll backup all ur apps and all your data, and redownload that app once u clear ur phone and install a rooted rom, and then hit "restore" on in the "backup for root users" app, and you should be good to go!"

 

Λογικά δεν είναι τόσο απλό (ποτέ δεν είναι). Κανείς που έχει κάνει root εδώ να πάρουμε μια 2η γνώμη;

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω το mybackup, απλά ρώτησα κυρίως το πως γίνεται το format. Όταν βγει ή 1.6 και την βάλουμε, θα σβήσει τα πάντα;;

 

Περί root. Έκανα λίγο digging και φαίνεται πως 2 καλές root για Hero είναι οι παρακάτω:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=563294 (kings)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=566959 (hero 1.9)

 

H Hero 1.9 είναι ιδανικότερη όπως λένε αν έχεις SD 6 Class.

 

Τώρα η όλη διαδικασία, φαίνεται πως λειτουργεί ως εξής:

 

"download the app called "backup for root users" it'll backup all ur apps and all your data, and redownload that app once u clear ur phone and install a rooted rom, and then hit "restore" on in the "backup for root users" app, and you should be good to go!"

 

Λογικά δεν είναι τόσο απλό (ποτέ δεν είναι). Κανείς που έχει κάνει root εδώ να πάρουμε μια 2η γνώμη;

 

Χμ... κοιτας σε λαθος thread και σε αλλο τηλεφωνο!:lol:

Κοιτα εδω ...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=552591:p

Link to comment
Share on other sites

Τα πρότειναν για Hero πάντως αυτά. Έχεις κάνει root εσύ; Μειονεκτήματα;;

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Τα πρότειναν για Hero πάντως αυτά. Έχεις κάνει root εσύ; Μειονεκτήματα;;

 

Κανενα... βαλε την rom που σου εδωσα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά το να επιλέξεις τον προορισμό αποθήκευσης (τηλέφωνο ή κάρτα μνήμης) αποτελεί "πολυτέλεια" και πρέπει να βάλεις άλλη rom? :mad:

 

ρε παιδιά μπορεί να έχει android αλλά δεν παύει να είναι κινητό και όχι pc :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μπορεί να έχει android αλλά δεν παύει να είναι κινητό και όχι pc :ninja:

 

Ο λόγος είναι απλός. Τα payed applications. Αν μπορούσες να τα αποθηκεύεις σε εξωτερική ρομ , μετά η αντιγραφή ήταν απλούστατη.

Τώρα για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις root (κάτι που δεν θέλουν να έχεις..)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μπορεί να έχει android αλλά δεν παύει να είναι κινητό και όχι pc :ninja:

 

 

Δεν είναι "θέμα pc" το να μπορείς να επιλέξεις τον προορισμό αποθήκευσης.

Σχεδόν η πλειοψηφία των κινητών σήμερα έχει αυτή την επιλογή... :(

Και δε μιλώ μόνο για τα applications. Αν θέλεις δηλαδή να κατεβάσεις οτιδήποτε, δεν μπορείς να επιλέξεις τον προορισμό?

Μόνο αν το συνδέσεις με pc, μπορείς να επιλέξεις την κάρτα μνήμης?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα πιο πάνω γιατί δεν γίνεται. (μόνο για τις εφαρμογές συμβαίνει αυτό)

Απλό θέμα ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Λεω να αλλαξω το HTC touch pro με το HERO αλλα θα ηθελα να μάθω πρωτα αν μπορει να κανει τα παρακατω :

 

1. Ενεργοποιηση/Απενεργοποιηση του mobile radio απο την κεντρικη οθονη οπως με το SPB shell.

 

2. Λειτουργια USB stick οταν συνδεθει με pc.

 

3.Λειτουργια modem οταν συνδεθει με USB με pc η και ασυρματα.

 

4. Υποστηριξη ομαδων στις επαφες(εργασια-προσωπικες)

 

5.Ελεγχος για νεο mail χειροκινητα απο κεντρικη οθονη οπως με το touch.

 

6.Ενεργοποιηση/Απενεργοποιηση της συνδεσης δεδομενων απο το κεντρικο μενου

 

Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Λεω να αλλαξω το HTC touch pro με το HERO αλλα θα ηθελα να μάθω πρωτα αν μπορει να κανει τα παρακατω :

 

1. Ενεργοποιηση/Απενεργοποιηση του mobile radio απο την κεντρικη οθονη οπως με το SPB shell.

 

2. Λειτουργια USB stick οταν συνδεθει με pc.

 

3.Λειτουργια modem οταν συνδεθει με USB με pc η και ασυρματα.

 

4. Υποστηριξη ομαδων στις επαφες(εργασια-προσωπικες)

 

5.Ελεγχος για νεο mail χειροκινητα απο κεντρικη οθονη οπως με το touch.

 

6.Ενεργοποιηση/Απενεργοποιηση της συνδεσης δεδομενων απο το κεντρικο μενου

 

Thanks in advance!

 

1. Γίνεται με Gadgets που παρέχει ήδη το τηλέφωνο και το τοποθετείς σε όποια από τις 7 οθόνες σε βολεύει.

2. Ναι το κάνει και χωρίς drivers

3. Το κάνει και με τους 2 τρόπους

4. Έχει ομάδες

5. Το e-mail λειτουργεί πανεύκολα 4 touch και έκανες έλεγχο (μαζί με την επιλογή οθόνης

6. Όμοια όπως το 1.

 

Επίσης έχει μία εφαρμογή το Locale (που απλά κάνει τα πάντα).

more info about locale

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα πιο πάνω γιατί δεν γίνεται. (μόνο για τις εφαρμογές συμβαίνει αυτό)

Απλό θέμα ασφαλείας.

 

A, ok! Αν είναι έτσι, πάσο!

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

1. Γίνεται με Gadgets που παρέχει ήδη το τηλέφωνο και το τοποθετείς σε όποια από τις 7 οθόνες σε βολεύει.

2. Ναι το κάνει και χωρίς drivers

3. Το κάνει και με τους 2 τρόπους

4. Έχει ομάδες

5. Το e-mail λειτουργεί πανεύκολα 4 touch και έκανες έλεγχο (μαζί με την επιλογή οθόνης

6. Όμοια όπως το 1.

 

Επίσης έχει μία εφαρμογή το Locale (που απλά κάνει τα πάντα).

more info about locale

 

 

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!

 

Αν οντως τα κανει ολα αυτα τοτε παω για παραγγελια,μηπως ομως θελει να ειναι root για να τα κανει ολα αυτα?και extra programmata?

Ποσο σημαντικο ειναι τελικα αυτο που λενε πως δεν κανει εγκατασταση των προγραμματων στην καρτα μνημης?

 

Μηπως γνωριζεις καποιο καταστημα να το δω live?

 

Thanks again!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!

 

Αν οντως τα κανει ολα αυτα τοτε παω για παραγγελια,μηπως ομως θελει να ειναι root για να τα κανει ολα αυτα?και extra programmata?

Ποσο σημαντικο ειναι τελικα αυτο που λενε πως δεν κανει εγκατασταση των προγραμματων στην καρτα μνημης?

 

Μηπως γνωριζεις καποιο καταστημα να το δω live?

 

Thanks again!

 

Δεν χρειάζεται να είναι root, έχει έξτρα προγράμματα στο μαρκετ (το οποίο μαρκετ κάνοντας σκρολ δεν μπόρεσα να φτάσω στο τέλος :!:, καλά και έχει ακόμα μόνο free), δεν είναι τόσο σημαντικό η εγκατάσταση προγραμμάτων στην κάρτα μνήμης και είναι πολύ όμορφο αλλά δεν υπάρχει στα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

και είναι πολύ όμορφο αλλά δεν υπάρχει στα καταστήματα.

Μεσα στην εβδομαδα θα ειναι, οπως με ενημερωσε η ACE

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην εβδομαδα θα ειναι, οπως με ενημερωσε η ACE

 

Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο σας!

 

Μια τελευταια ερωτηση,γιατι τοτε τοσος "θορυβος" με το rooting?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθετι παράνομο, πάντα τραβάει θόρυβο.

 

Πάντως το θέμα με την μνήμη είναι σημαντικό, από την άποψη πως σου περιορίζει τις δυνατότητες του πόσα προγράμματα να βάλεις. Τσπα, θα δούμε ή θα κάνω root ή θα βρω κάποια άλλη εναλλακτική. Πέρα από αυτό, το κινητό τα σπάει.

 

Σε σχέση με το GPS μετά από έρευνα :P τελικά copilot > Ndrive. Πολύ πιο ακριβές και με περισσότερες δυνατότητες. Πήρε και το driver package από Expansys και το έστησα και είναι μια χαρά !!

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...