Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

thanks για την βοηθεια .Τελικα τα καταφερα και του εβαλα την elelinux 7.0.0 . 2.3.3

 

στο βημα 11. Μόλις γίνει η εγκατάσταση του FlashRec εκτελέστε την εφαρμογή. Κάντε κλικ στο Backup Recovery Image και περιμένετε μέχρι να τελειώσει.

 

μου βγαζει backup failed could not run command .Ολα τα προηγουμενα βηματα εχουν γινει οπως αναφερονται στις οδηγιες

και εγω σε αυτο το σημειο κολλαω,καμια βοηθεια κανεις??

makiaveli27:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα. Προχθες δοκίμασα να κάνω root το κινητό και να εγκαταστήσω μια custom rom. Αφού έγινε το root σωστά(έχω την εντύπωση) έβαλα την elelinux rom με αποτέλεσμα να περιμένω να ανοιξει το κινητό και να μην ανοίγει ποτέ. Αφού λοιπόν το ένωσα σε pc και με ένα φιλο προσπαθούσαμε να το ελέγξουμε δεν καταφέραμε τπτ παρα μόνο να το κάνουμε να φορτίζει ξανά μια και με το που έβαζα την μπαταρία να ανοίγει μόνο του και να μην φορτίζει. Όποιος μπορεί να βοηθήσει σας παρακαλώ γιατί δεν ξέρω τι να κάνω και που να πάω. Είμαι από θεσσαλονίκη
Link to comment
Share on other sites

το μόνο που κάνει είναι να ανοίγει η οθόνη και να δειχνει το ''hero'' και μετά να δείχνει την ονομασία της ρομ που υποτίθεται ότι φορτώνει. Το μ΄νοο που καταφέραμε και μπήκε είναι σε ένα μενού που έλεγε ''fastboot'' sd card και κατι τέτοια το οποίο στο κάτω μέρος της οθόνης είχε τα android σαν να χορεύουνε. Πατήσαμε το power και το πλήκτρο που μειώνει την φωνή
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Στις επιλογές εκείνες (fastboot κλπ) είχε τη recovery. Οπότε φαντάζομαι μπορεί να μπει. Με ποια διαδικασία περάσατε πριν τη rom;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Στο Hero είναι διαφορετικά τα πράγματα σε σχέση με τα καινούρια κινητά της HTC Βασίλη. Για να μπεις σε recovery, κρατάς πατημένο το home και πατάς στιγμιαία το power (χωρίς ν' αφήσεις το home, μέχρι να εμφανιστεί το menu της recovery).
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να κάνω root στο κινητό και να περάσω κάποια άλλη rom (>2.1), κυρίως για να μπορώ να εγκαθιστώ εφαρμογές στην SD, να γίνει πιο γρήγορο (από τα λίγα που έχω διαβάσει κάτι τέτοιο κατάλαβα) και γενικά για να ...παίξω!

 

Κατ' αρχήν, υπάρχει η επιλογή επιστροφής στη default rom σε περίπτωση που το μετανιώσω, ή είναι δρόμος χωρίς επιστροφή;

 

Με το UI τι γίνεται; Το Sense είναι πανέμορφο. Αν δεν υπάρχει (απ' ότι καταλαβαίνω είναι το UI της HTC) τι ακριβώς αλλάζει; Πχ αλλάζουν τα πληκτρολόγια κλπ; Υπάρχουν διαθέσιμα screenshots για την εκάστοτε rom;

 

Ποια rom θα προτείνατε; Θα εξηγήσω τι χρήση του κάνω ώστε αν κάποιος γνωρίζει να μου προτείνει κάτι που θα με καλύψει:

 

Δε με ενδιαφέρει να υπάρχει Ελληνικό interface (ακόμα και να υπάρχει ΔΕ θα το χρησιμοποιήσω). Χρειάζομαι όμως Ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

Από εκεί και πέρα, εκτός από browsing, χρησιμοποιώ τα google apps (gmail, gmaps -με ενδιαφέρει να λειτουργεί το gps- κλπ) και διάφορες social μαλακιούλες (twitter κλπ). Επίσης, ακούω μουσική, χρησιμοποιώ την κάμερα (για photos & notes) και χρησιμοποιώ διάφορες εφαρμογές για να διαχειρίζομαι διάφορα sites που έχω. Γενικά με ενδιαφέρει να είναι γρήγορο (στο μέτρο του δυνατού) με μερικές εφαρμογές ταυτόχρονα ανοιχτές.

 

Παιχνίδια δεν παίζω (παίζουν τα ξαδερφάκια μου το Teeter :p). Video δε βλέπω (κανένα youtube πολύ σπάνια).

 

Τέλος, θα πρέπει να λειτουργεί και το bluetooth (για το hands free). Μπορεί να το παρατραβάω, αλλά δε ξέρω τι προβλήματα μπορεί να έχουν, οπότε τα αναφέρω όλα για καλό και για κακό! :)

 

Αυτά. Οποιαδήποτε απάντηση και βοήθεια, ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καταρχήν καλώς ήρθες. Επίσης να σε ενημερώσω ότι σε ένα forum πρώτα διαβάζουμε και αν δεν βρούμε αυτό που ζητάμε μετά ρωτάμε. Θα συνιστούσα λοιπόν να ρίξεις μια ματιά στο παρόν θέμα και θα λύσεις όλες τις απορίες σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα athanaso77,

 

Γυρνώντας σε fora από το '96, το γνωρίζω και φυσικά το έχω κάνει. Τους τελευταίους μήνες έχω διαβάσει σίγουρα γύρω στις 150 σελίδες από το παρόν και παρεμφερή threads.

 

Ακόμα και με αυτή τη μικρή (σε σχέση με άλλους) περιήγηση είμαι σε θέση να γνωρίζω πως υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός από διαφορετικές roms, η κάθε μία με τα δικά της προβλήματα και δυνατότητες. Επίσης, κάθε μήνα βγαίνουν και καινούριες εκδόσεις τους, οπότε για κάποιον που δεν είναι το κύριο χόμπι του είναι πολύ δύσκολο να τα παρακολουθήσει χωρίς να ρωτήσει κάποιον πιο "ειδικό" (έστω και χομπίστα) στον χώρο.

 

Οπότε, αν εξαιρέσουμε την ερώτηση αν μπορώ να γυρίσω στην default rom το οποίο το έχω διαβάσει παραπάνω από μία φορά αλλά μου διαφεύγει (δεν είναι και τραγική η μονολεκτική απάντηση "ναι" ή "όχι"), νομίζω πως οι υπόλοιπες ερωτήσεις μου είναι απολύτως normal και δε χρειάζεται να διαβάσω ευλαβικά τις 204 σελίδες του συγκεκριμένου topic και ποιος ξέρει πόσες ακόμα ενώ κάποιος άνθρωπος που γνωρίζει επί του θέματος μπορεί να μου απαντήσει συγκεκριμένα αφιερώνοντας ελάχιστα λεπτά από τον χρόνο του (δε χρειάζεται παραπάνω, το γνωρίζω γιατί σε άλλα fora σε θέματα που είμαι "ειδικός" είμαι εγώ στη θέση σου). Δε ζητάω άλλωστε κάτι περισσότερο από το "ναι, μπορείς να γυρίσεις στην παλιά rom. Γι'αυτά που ζητάς, δοκίμασε τις roms mplampla και alpmalpm" (πετώντας και 2 links μέσα).

 

Άλλωστε, αν κοιτάξεις λίγο πιο πάνω στη σελίδα θα δεις άλλη μία ερώτηση για το "πώς μπορώ να περάσω τη default 2.1" που τη ρωτάν ανά 5 σελίδες και είναι τόσο απλό που γίνεται μόνο του... Και όμως έχει απαντηθεί ΚΑΙ στη σελίδα #204. Btw, δε σε κατηγορώ ιδιαίτερα για την απάντηση (αν και δε μου άρεσε ο τόνος σου), καταλαβαίνω απλά πως εκνευρίζεσαι συχνά με τους "noobs" που ρωτάνε χωρίς να ψάξουν κλπ.

 

Καλό μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν είναι θέμα εκνευρισμού και σίγουρα δεν είναι θέμα που πρέπει να το παίρνεις προσωπικά. Νομίζω ότι κατάλαβες το point μου.

 

Η συγκεκριμένη συσκευή έχει κάνει τον κύκλο της εμπορικά και όλες οι πληροφορίες υπάρχουν στο παρόν forum. Καταλαβαίνω ωστόσο ότι ένα thread δεν είναι εύκολο να το συμμαζεύεις και κατά συνέπεια δεν είναι και εύκολο για να το διαβάσει κάποιο νέο μέλος που θέλει να αναζητήσει πληροφορίες.

 

Σε γενικές γραμμές συστήνω να ρίξεις μια ματιά εδώ όπου υπάρχουν τα πάντα (και up-to-date) σχετικά με τις roms, οδηγούς ξεκλειδώματος και φλασαρίσματος και ότι άλλο ενδεχομένως χρειαστείς. Για ελληνικό πληκτρολόγιο αυτό είναι ότι ζητάς.

 

Ωστόσο κάποιος από τους λίγους πια κατόχους ίσως είναι σε θέση να σου δώσει περισσότερο λεπτομερείς και δοκιμασμένες λύσεις για να γλυτώσεις το προσωπικό ψάξιμο.

 

ΥΓ. Αν εξακολουθείς να έχεις απορίες/διαφωνίες σχετικά με τους χειρισμούς μου, μπορείς να απευθυνθείς μαζί μου μέσω προσωπικού μηνύματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει την ellelinux πολύ ελαφριά πολύ γρήγορη , δουλεύουν τα πάντα παρότι μπέτα βασίζεται στην 2.3 !! το μόνο που θα έχεις είναι κάποια force close αλλά γενικά δεν προβληματίζει σε καθημερινή χρήση, έχει και το τελευταίο μάρκετ. Χάνεις το σενς αλλά στον ήρωα μάλλον συν παρά πλην είναι αφού είναι βαρύ για τα χαρακτηριστικά του χωρίς να προσφέρει ιδιαίτερα πολλά για το χιτ στις επιδόσεις. Αν θες πάντως στο xda θα βρεις και ρομ με 2.2 και sense αλλά δεν στο προτείνω προσωπικά. Γενικά οι περισσότερες ρομ για τον ήρωα είναι παρακλάδια του δημοφιλούς cyanogen mod.
Android User since 1.3 , FOSS enthousiast, gadget maniac in rehab.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδια τι γινεται?Εχω ενα hero με 1.5 εκδοση και δεν υπαρχει καν η επιλογη για ενημερωση λογισμικου.Πανω απο την κατασταση δεν εχει απολυτως τιποτα οπως θα επρεπε...Εχει κανεις ιδεα?
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα .... Μπορει καπιος ν με βοηθησει με το root? το εχει κανει κανεις root το hero? Ψαχνω 4 μερες τωρα στο XDA και εχω απογοητευτει... Παω να το κανω με εντολες ADB αλλα μου λεει οτι δε βλεπει τη συσκευη... υπαρχει καπιος αλλος τροπος? Μου χει δωσει το μυαλο στο χερι,.. Απο που το κανατε εσεις?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest manthos
Ρε παιδια τι γινεται?Εχω ενα hero με 1.5 εκδοση και δεν υπαρχει καν η επιλογη για ενημερωση λογισμικου.Πανω απο την κατασταση δεν εχει απολυτως τιποτα οπως θα επρεπε...Εχει κανεις ιδεα?

 

Καλησπέρα από Κύπρο!

Έχω αγοράσει και εγώ ένα used htc hero (firmware version 1.5) (αγορασμένο απο το ΠΛΑΙΣΙΟ), και σε εμένα δεν υπάρχει επιλογή για αναβάθμιση στο menu...

menu-settings-about phone....δεν έχει αναβάθμιση.

Ερώτηση: πως αλλιώς μπορώ να το αναβαθμίσω στην τελευταία official (αλήθεια ποιά είναι η τελέυταια έκδοση android για το hero?) έκδοση λογισμικού?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χαιρετώ το forum. Λοιπόν είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού και έχω βάλει ανεπίσημα την έκδοση Android 2.3.

Εδώ και καιρό προσπαθώ να συνδεθώ μέσω 3G και δεν τα καταφέρνω. Έχω πληρώσει για πακέτο mobile internet αλλά δεν μου έχουν στείλει ρυθμίσεις ή κάτι τέτοιο. Προσπαθώ χειροκίνητα μέσω των Settings->Wireless & Networks->Mobile Networks να κάνω τις ρυθμίσεις αλλά δεν καταφέρνω να συνδεθώ πουθενά. Έχει καταφέρει κανείς τίποτα για να μου πει και μένα?

Ευχαριστώ πολύ.

-Τελικά λύθηκε το πρόβλημα. Έπρεπε απλά να κάνω reboot το κινητό...

Edited by papx
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν από μερικές ημέρες είπα να προσπαθήσω να ξαναδώσω ζωή στο Hero μου. Από ότι θυμάμαι όταν είχε βγει η 2.1 και μου είχε έρθει ΟΤΑ ειδοποίηση κατά την διάρκεια της εγκατάστασης το τηλ. κόλλησε και έκτοτε το μόνο που βλέπω είναι η HERO screen.

Δοκίμασα το hard reset αλλά τίποτα, σσ η συσκευή δεν είναι rooted!

 

Καμμιά πρόταση?;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...