Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιώργο, στις τελευταίες σου προτιμώ την δεύτερη απο λεπτομέρεια και την πρώτη απο έκθεση

 

Και 3 φωτο χθεσινές απο βόλτα στην Αθήνα λόγω εορτής του γιου μου :)

 

22514245105_5120b362ae_b.jpgSyntagma Hellenic Parliament - Lumia 1020 by keras, on Flickr

 

21891553884_7443d2a671_b.jpgMonastiraki Square Athens - Lumia 1020 by keras, on Flickr

 

22525394151_9bd08c0210_b.jpgTraditional restaurant in Monastiraki Athens - Lumia 1020 by keras, on Flickr

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την κάμερα, έχω να μάθω και να σετάρω και το λειτουργικό. Δεν είχα ξαναδουλέψει με Android άλλη φορά. ;)

 

Οι πρώτες πρόχειρες φωτό με 1020 στο αυτόματο σε εσωτερικούς χώρους δείχνουν ότι το 1020 μπορεί να νικήσει σε λεπτομέρεια, μόνο σε κάποιες περιπτώσεις, μόνο στο κέντρο της φωτογραφίας (τα άκρα τα χάνει εντελώς) και μόνο σε λειτουργία Pureview στις 5άρες. Τις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να τα δοκιμάσω σε εξωτερικές συνθήκες (και επίσης πρέπει να βρω κάτι για θήκη, μην έχουμε κανένα ατύχημα ακόμη δεν το πήραμε!)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στο σετάκι αυτό θα έλεγα περισσότερο την πρώτη φωτογραφία. Η 2η είναι με ProShot? Επίσης η Proshot δεν υποστηρίζει τις πρώτες εκδόσεις Android 5, οπότε παιδεύομαι να βρω να εγκαταστήσω χειροκίνητα update μέσω SD...

Οχι η πρωτη ειναι η στοκ και η 2η με camera fv5. Την proshot μαλλον θα την στειλω δεν με ικανοποιει ιδιαιτερα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ειχες λογο να μπερδευετεις .Σε σενα πηγαινε η ερωτηση.

Aν και δεν διαχωρισα πιο ξεκαθαρα τις ερωτησεις για το καθε χρηστη ο παοκ 3 jpg ανεβασε.

 

Στανταρακι ειμαι ο μονος που κατεβαζει τις εικονες στην πληρη τους αναλυση. : p

 

Πιθανον...Kαι αυτο ειναι κακο γιατι κανονικα πρεπει να τις κατεβαζουμε για να κρινουμε σωστα. Αλλαζει εντελως το αποτελεσμα απο τα thumbnails + τον παραγοντα αναλυσης οθονης οπου βλεπουμε τις φωτο.

Ναι ειναι png με camera fv-5. Το περασες το test. :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιώργο, στις τελευταίες σου προτιμώ την δεύτερη απο λεπτομέρεια και την πρώτη απο έκθεση

 

Και 3 φωτο χθεσινές απο βόλτα στην Αθήνα λόγω εορτής του γιου μου :)

 

22514245105_5120b362ae_b.jpgSyntagma Hellenic Parliament - Lumia 1020 by keras, on Flickr

 

21891553884_7443d2a671_b.jpgMonastiraki Square Athens - Lumia 1020 by keras, on Flickr

 

22525394151_9bd08c0210_b.jpgTraditional restaurant in Monastiraki Athens - Lumia 1020 by keras, on Flickr

*Tις κανω παραθεση γιατι αλλαξε η σελιδα για να μην χαθουν οι φωτο σου.

Διαχρονικη αξια το 1020...Ο μπαιρακταρης δεν εχει κατι που να με χαλαει, στο μοναστηρακι αν και δυσκολη φωτο τα πηγε καλα (θα ηθελα λιγο καλυτερα τα χρωματα και λιγοτερο exposure αλλα κυριως περισσοτερη λεπτομερεια), και στην τριτη με την βουλη η λεπτομερεια ειναι πολυ καλη με πολυ λιγο off το wb.

Σε γενικες γραμμες φυσικες φωτογραφιες χωρις πολυ επεξεργασια.

Να χαιρεσαι και παλι το παιδι... ;)

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Ποιος καλος ανθρωπος με 930 μπορει να μου κανει μια χαρη??

 

Θα ηθελα να μου ανεβασει σε λινκ dng+5mpx pureview. (το dng με ενδιαφερει περισσοτερο).

 

Αν γινεται με spot metering σε συννεφα/ουρανο στο χαμηλοτερο δυνατο iso που εχει η συσκευη.(ας βγει σκοτεινη δε με ενδιαφερει . Αυτοσκοπος ειναι αυτο).

 

Και σε δευτερη φαση...ποσο κλειστρο φτανει στο μεγιστο της η συσκευη? 4" ή 30"?

Link to comment
Share on other sites

Το fv-5 σε MEIZU MX4 δε δουλεύει (στο δικό μου τουλάχιστον) καλά. Πέρα ότι μου έβγαλε 3 φορές τους drivers της μηχανής off και έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση, στις manual δεν είχε full ανάλυση (uninstalled). (Είναι η πλήρης έκδοση). Εχει κανείς ΜΧ4 και fv-5 για σύγκριση?
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ποιος καλος ανθρωπος με 930 μπορει να μου κανει μια χαρη??

 

Θα ηθελα να μου ανεβασει σε λινκ dng+5mpx pureview. (το dng με ενδιαφερει περισσοτερο).

 

Αν γινεται με spot metering σε συννεφα/ουρανο στο χαμηλοτερο δυνατο iso που εχει η συσκευη.(ας βγει σκοτεινη δε με ενδιαφερει . Αυτοσκοπος ειναι αυτο).

 

Και σε δευτερη φαση...ποσο κλειστρο φτανει στο μεγιστο της η συσκευη? 4" ή 30"?

 

Mπορω να σου απαντησω μονο στο 2ο μιας και δεν εχω 930. 4" μεγιστο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το fv-5 σε MEIZU MX4 δε δουλεύει (στο δικό μου τουλάχιστον) καλά. Πέρα ότι μου έβγαλε 3 φορές τους drivers της μηχανής off και έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση, στις manual δεν είχε full ανάλυση (uninstalled). (Είναι η πλήρης έκδοση). Εχει κανείς ΜΧ4 και fv-5 για σύγκριση?

 

Προφανως δεν εχει θεμα το mx4 σου αλλα υπαρχει μαλλον θεμα συμβατοτητας με τους camera drivers. Στο support list παντως στα manual, δεν το εχει. Ο κινεζος παιζει με δικους του drivers, αν και δεν θα ασχολιομουν τοσο πολυ στη θεση σου. Δοκιμασε το proshot να δεις τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το proshot να δεις τι παιζει.

 

Το proshot μια από τα ίδια. Μόλις πατήσεις για φωτογραφία κάνει πως τραβάει και κλείνει η εφαρμογή. Βίντεο τραβάει (κανονικά????...) μέχρι 720p.

Μπορεί να φταίει η νέα ROM. Δεν τις είχα δοκιμάσει όμως πριν.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι στο ΜΧ4 η μαμά εφαρμογή δίνει τα καλύτερα αποτελέσματα. Camera zoom fx που χρησιμοποίησα παρεπιπτόντως δίνει shutter αλλά όχι iso στο manual...

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλο shutter speed οσο κ ενα προσπαθησα βγαινε θολη η φωτο δεν ξερω τι φταιει..

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

τις εσβησα θα ξαναπροσπαθησω σημερα.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις προσπαθησε με διαφορες τιμες στο κλειστρο μπας και βγαλουμε ακρη

 

Ξεκινα απο 1" αλλη μια στα 2", 4" και μια τελευταια στο μεγιστο που εχει.

 

Τελος θα Τις ηθελα ολες, οσες και αν παρεις, ο,τι και να βγαλει η καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν είχα χρόνο για manual και εξωτερικά photoshootings, έκανα crops με downscale της υψηλότερης ανάλυσης στον υπολογιστή από δυο συσκευές, όλα στο αυτόματο και σε πλήρη ανάλυση. Για άμεσα αποτελέσματα, ανάλυση ποιότητας και σύγκριση σε βαθμό pixel, αλλά και για να μην φανερώσω τις συσκευές, επέλεξα να φτιάξω αποκόμματα. :)

 

Ποια συσκευή προτιμάτε;

 

22517376705_95892b0aa8_b.jpgΑπόκομμα 12 by Mivas Collections, on Flickr

 

22491398756_9f200218c8_b.jpgΑπόκομμα 11 by Mivas Collections, on Flickr

 

22517366395_36bca67330_b.jpgΑπόκομμα 7 by Mivas Collections, on Flickr

 

21896149503_0da49af8b0_b.jpgΑπόκομμα 0 by Mivas Collections, on Flickr

 

Δείτε όλο τον φάκελο εδώ. https://www.flickr.com/photos/126229999@N02/albums/72157660407027841/with/22329663868/

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σε ολους παιδια, πολυ διαφωτιστικα τα τεστ των camera apps

 

@paok @demon εντυπωσιακη η fv5 σε καποιες φωτο, ειμαι σε φαση που την δοκιμαζω και εγω, μολις βγαλω συμπερασμα θα ανεβασω και κανα δειγμα

 

@mivas προτιμω τις φωτο στα αριστερα, περισσοτερη λεπτομερεια...στα δεξια βλεπω μια θολουρα σε μερικες

Link to comment
Share on other sites

Ποια συσκευή προτιμάτε;

Έτσι όπως τα είδα μέσα από το κινητό, η πρώτη στήλη είναι σαφώς ανώτερη της 2ης. Με μεγάλη διαφορά. What's the catch?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σε πλήρη ανάλυση κι εγώ προτιμώ την συσκευή αριστερά. Κι είναι όλα στο αυτόματο. Στο manual, φοβάμαι η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη. Μόλις βρω χρόνο θα κάνω καλύτερο συγκριτικό, θα τις βάλω όλες μαζί χωρίς crops και θα αποκαλύψω τις συσκευές. :)

 

 

@montoya, @keras, την συσκευή στα αριστερά προτιμούν και άλλοι. :lol: Με βλέπω μετά από μερικά συγκριτικά να την δίνω την συσκευή στα δεξιά...

 

@keras, να χαίρεσαι και το μικρό που γιόρταζε. :) Ωραίες, αξιόπιστες φωτογραφίες σαν σύνολο. Υ.Γ. Το Μπαιρακτάρη τον έχω τιμήσει κι εγώ σε πέρασμα από Αθήνα. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σε πλήρη ανάλυση κι εγώ προτιμώ την συσκευή αριστερά. Κι είναι όλα στο αυτόματο. Στο manual, φοβάμαι η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη. Μόλις βρω χρόνο θα κάνω καλύτερο συγκριτικό, θα τις βάλω όλες μαζί χωρίς crops και θα αποκαλύψω τις συσκευές. :)

 

 

@montoya, @keras, την συσκευή στα αριστερά προτιμούν και άλλοι. :lol: Με βλέπω μετά από μερικά συγκριτικά να την δίνω την συσκευή στα δεξιά...

 

@keras, να χαίρεσαι και το μικρό που γιόρταζε. :) Ωραίες, αξιόπιστες φωτογραφίες σαν σύνολο. Υ.Γ. Το Μπαιρακτάρη τον έχω τιμήσει κι εγώ σε πέρασμα από Αθήνα. :)

 

Αν η συσκευή δεξιά είναι 64gb, τότε την αγοράζω εγώ.....:)

Ανέβασε κανονικές φωτογραφίες (όχι crops) και για να μη καταλάβουμε την μπακατέλα στα αριστερά, ανέβασέ τες στο imgour.

Την απάντηση σου την έδωσε ο keras με το πολυβόλο του....:lol: :lol:

 

Μπράβο Κωνσταντίνε και χρόνια πολλά για τον υιό.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή δεξιά είναι 64gb, τότε την αγοράζω εγώ.....:)

Ανέβασε κανονικές φωτογραφίες (όχι crops) και για να μη καταλάβουμε την μπακατέλα στα αριστερά, ανέβασέ τες στο imgour.

Την απάντηση σου την έδωσε ο keras με το πολυβόλο του....:lol: :lol:

 

Ε όχι μπακατέλα η συσκευή αριστερά! :lol: Θα το δω αυτό το που λες, αν είναι τα ανεβάζω κι εκεί ολόκληρα.

 

Άσε λίγο να κάνω μερικά συγκριτικά ακόμη και μετά μου λες μια τιμή για την συσκευή δεξιά ;) (άντε δώρο και η θήκη προστασίας!)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

@mivas σαφως οι αριστερες ειναι καλυτερες. Τι ειναι? cm1?

Οσο για τις φωτο που ανεβασα με το πανεπιστημιο, αν τις κατεβασετε και δειτε και τις στοκ, θα δειτε μεγαλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

22335300190_cbb41d0ea7_h.jpgnature by takis glossidis, on Flickr

Καλησπέρα!!Τωρα πρόσεξα στο Flickr πως δεν βγάζει πληροφορίες, το ειχα ξαναπαθει και σε μια προηγούμενη φωτογραφία, επίσης η ανάλυσή είναι 1080p..Αυτό συμβαίνει γιατί ειχα ενεργοποιημένο το live image στην stock camera των windows,το οποιο για μένα δεν θα έπρεπε να συμβαίνει ή τέλος πάντων να σε προειδοποιεί για την ανάλυση της φωτογραφίας, τι να πω ίσως είναι κάποιο bag των windows 10 στην technical που βρίσκεται τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις φωτο που ανεβασα με το πανεπιστημιο, αν τις κατεβασετε και δειτε και τις στοκ, θα δειτε μεγαλη διαφορα.

Δεν έχω να πω κάτι κακό για την ποιότητα της εφαρμογής στις φωτό που έβαλες, αν και τείνει στην υπερόξυνση, πιθανά και λόγω G4. Απλά η εφαρμογή έχει πολλούς περιορισμούς στις ρυθμίσεις. Ακόμη και στην ανάλυση πχ. εμένα μου βγάζει μέχρι 8MP, ενώ δεν υποστηρίζει καθόλου Variable Aperture...

 

Για τις συσκευές που έβαλα, περιμένετε κι άλλα συγκριτικά, μόλις βρω την ευκαιρία για εξωτερικά photoshootings. :)

 

Tanglos, αν και ποιοτικά η εικόνα που βρήκα δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή, θεματικά είναι πολύ ωραία! :) Αν έχεις τον φωτογράφο, μέσα σου...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

2 και απο μενα shutter 1/4 iso 400 σε πολυ σκοτεινο περιβαλλον...η πρωτη fv5 η δευτερη Stock camera...και οι 2 manual...μου φαινεται ανωτερη της fv5 ...στην stock to wb ειναι λιγο off καθως δεν το ρυθμισα..ξεχαστηκα. Παντως σε auto δεν μπορει η fv5 να ανταγωνιστει την stock... ειδικα απο iso 400 και πανω... εγινε λιγο προχειρα το συγκριτικο βεβαια καθως ημουν στη τρεχαλα ...η δευτερη τωρα που την βλεπω μου φαινεται και λιγο κουνημενη

 

fv5

21901402194_408e1641cb_b.jpgDSC_0134 by saleakos, on Flickr

 

stock

22337322539_bf29523c54_b.jpg20151027_183307 by saleakos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

22335300190_cbb41d0ea7_h.jpgnature by takis glossidis, on Flickr

 

Σορυ για το quote ..απλα για να δει(ς) το αποκατω : d

 

Ποιος καλος ανθρωπος με 930 μπορει να μου κανει μια χαρη??

 

Θα ηθελα να μου ανεβασει σε λινκ dng+5mpx pureview. (το dng με ενδιαφερει περισσοτερο).

 

Αν γινεται με spot metering σε συννεφα/ουρανο στο χαμηλοτερο δυνατο iso που εχει η συσκευη.(ας βγει σκοτεινη δε με ενδιαφερει . Αυτοσκοπος ειναι αυτο).

 

Kατα προτιμηση σε μερα. Εξου και τα συννεφα.

(αν και ο demon απαντησε οτι εχει 4" ...το 1020 εχει παραπανω δευτερολεπτα? (Επειδη νομιζα το 930).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σε πλήρη ανάλυση κι εγώ προτιμώ την συσκευή αριστερά. Κι είναι όλα στο αυτόματο. Στο manual, φοβάμαι η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη. Μόλις βρω χρόνο θα κάνω καλύτερο συγκριτικό, θα τις βάλω όλες μαζί χωρίς crops και θα αποκαλύψω τις συσκευές. :)

 

@montoya, @keras, την συσκευή στα αριστερά προτιμούν και άλλοι. :lol: Με βλέπω μετά από μερικά συγκριτικά να την δίνω την συσκευή στα δεξιά...

 

@keras, να χαίρεσαι και το μικρό που γιόρταζε. :) Ωραίες, αξιόπιστες φωτογραφίες σαν σύνολο. Υ.Γ. Το Μπαιρακτάρη τον έχω τιμήσει κι εγώ σε πέρασμα από Αθήνα. :)

 

Αν η συσκευή δεξιά είναι 64gb, τότε την αγοράζω εγώ.....:)

Ανέβασε κανονικές φωτογραφίες (όχι crops) και για να μη καταλάβουμε την μπακατέλα στα αριστερά, ανέβασέ τες στο imgour.

Την απάντηση σου την έδωσε ο keras με το πολυβόλο του....:lol: :lol:

 

Μπράβο Κωνσταντίνε και χρόνια πολλά για τον υιό.....;)

 

Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο πάντα.. Και απο εμάς τουλάχιστον, είναι σαφώς αναγνωρίσιμο..

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω τον Θανάση που τον θυμάμαι καλύτερο στα καλαμάκια τουλάχιστον.. :)

Οι φωτο ήταν γρήγορες λόγω οικογενειακής βόλτας, δεν μπορώ να πω οτι με ικανοποίησαν ιδιαίτερα απο πλευράς λεπτομέρειας, απλά ήταν όμορφο το θέμα.

 

@xteacher: Και το 1020, 4" έχει

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...