Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Ειδικα εκει που ειναι τα ταξι με proshot υπαρχει μεγαλη διαφορα απο τις αλλες 2 εφαρμογες. Εχει περισσοτερο φως.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ω ρε παοκ μας δακρυσες βραδιατικα!!πολυ ωραια η μπριζολα ηηηη φωτο ηθελα να πω!!! :D

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

@Montoya: Εσύ που λες;;; :D

 

Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο......:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλημέρα.

Χωρίς να υπάρχει εμφανής διαφορά, ίσως λίγο η proshot εδώ να έχει κάνει στις πολύ λεπτομέρειες καλύτερη δουλειά. Κάντο όταν και αν μπορέσεις σε στυλ blindshot να δούμε προς που κλίνουμε. Θα κάνω και γω μια δοκιμή με το ΜΧ4 αν και γύρω στην περιοχή μου δεν έχουμε κανά αντικείμενο άξιο φωτογράφισης....

Χρόνια πολλά και καλά, Υγεία και ξαφνικά λεφτά σε όλους τους Δημήτρηδες...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Παω στοιχημα , κανεις δεν κατεβαζει τις φωτογραφιες να τις δει εε?

Οτι πιασει απο το φλικρ? :p

 

Το φως στο ταξι -επειδη ειπωθηκε- δεν εχει να κανει με την καμερα αλλα με καποιο φως που εκανε αντανακλαση απο απεναντι.

Δεν παιζει με την καμμια τοπικα να πηρε τετοια πρωτοβουλια το προγραμμα.

 

Το proshot για τα δικα μου δεδομενα ειναι ωραιο επειδη δεν εχει κανει τιποτα με τον θορυβο. Ειναι ολα "χυμα" τιγκα στο color και luma noise με οτι (παραπανω) λεπτομερεια μπορει να κρατησει απο την εικονα. Ετσι μπορω να διαλεξω εγω πλεον ποσο θα επεμβω τοπικα σε οποιαδηποτε σημειο για να εξαλειψω τοπικα οσο πιστευω οτι χρειαζεται.

 

Το fv5 εχει πολυ sharpness. Ειναι "καλο" οπου εχει φως, αλλα στα σκοταδια το γυριζει στο θορυβο και δειχνει χειροτερα.

 

Η στοκ απλα εχει στοχο τον θορυβο και σαν αποτελεσμα ειναι να χανει λιγο σε fine details.

 

 

Ολα αυτα δεν εχουν καμμια σχεση και ειναι σαφως υποδεεστερα απο την στιγμη που μπορεις να παρεις το dng και να παιξεις.

Ποσο μαλλον οταν μπορεις να βαλεις manual iso50 και οσο χρονο "πρεπει" και να βγαλεις εικονα που δεν παιρνει κανενα προγραμμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@johnyman25

 

Σορυ που σε πρηζω αλλα επειδη οντως με ενδιαφερει να δω αν μπορεις να ελεγξεις το κλειστρο με το fv5, μπορεις να παρεις μια οποιαδηποτε εικονα??

Βαλε iso 100 , κλειστρο 30" , βαλε και timer 2" και αστο αναποδα σε καποιο τραπεζακι εξω στη βεραντα (κλειστα τα φωτα) η σε κανενα περβαζι (επισης κλειστα τα φωτα). (προφανως το βραδυ)

Δεν με ενδιαφερει η εικονα να ειναι καλλιτεχνικη με ωραιο καδρο κλπ ουτε αν θα βγει κουνημενη . Απλα να δω την εικονα οτι οντως το υποστηριζει.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω σημερα να βρω χρονο κ να το κανω εαν και μια φορα που το δοκιμασα βγαινει πολυ θολη με κατι σαν κουκιδες δεν ξερω.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

22305799420_1ff6f5f4d4_b.jpgWP_20151025_13_29_53_Pro by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

22306910539_3701850ea3_b.jpgWP_20151025_13_29_31_Pro by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση αδικαιολόγητα μεγάλου μεγέθους εικόνων

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο ΜΧ4, το fv-5 (στο manual) δε μου σώζει σε full ανάλυση.... Κάνω κάτι λάθος? Λίγο που κοίταξα τις 3rd εφαρμογές μάλλον δεν αξίζουν... (Για το Meizu πάντα)
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

To G3 παντως τα καταφερνει καλυτερα μονο του,παρα με το proshot.

Αυτοματο σε σταθερο σημειο και στις 2 περιπτωσεις,ρυθμιση νυχτας στο proshot.

 

Stock camera

22309561759_9e5bb8bf68_k.jpg20151026_185114 by panagiotisfx, on Flickr

 

Proshot

22483014352_f08d04de89_k.jpgProShot_20151026_185143 by panagiotisfx, on Flickr

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, ευχαριστώ που εκτέλεσες την παραγγελιά μου :). Στο πρώτο πάνω δείγμα νομίζω ότι βλέπω φωτογραφία που θα κράταγα μεταξύ τους.
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

@paok ειμαι αναμεσα στην 2η και στην 3η. Η πρωτη λογικα ειναι η στοκ.

Ριξτε μια ματια στις παρακατω...(ακομα καλυτερα κατεβαστε τις)

Η πρωτη ειναι του g4, η δευτερη απο τι λετε να ειναι?

iso 200 και στις 2. Θα ηθελα να μου πειτε ποια προτιματε και γιατι (υπομονη η 2η ειναι 32! mb)

 

LG G4 MANUAL ISO 200

22311959949_00c5307669_k.jpg20151026_192104 by George Drizos, on Flickr

 

?

22311020808_80e1c1757d_k.jpgIMG_20151026_192205 by George Drizos, on Flickr

 

 

Kαι παρακατω 2 προχειρα crop τους (αν και σε αυτο ειναι master ο te_salat) ;)

22510097471_adfb7fe628_k.jpg20151026_192104 by George Drizos, on Flickr

22311051800_d8b5f742a8_k.jpgDSC_0118 by George Drizos, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

@paok ειμαι αναμεσα στην 2η και στην 3η. Η πρωτη λογικα ειναι η στοκ.

Ριξτε μια ματια στις παρακατω...(ακομα καλυτερα κατεβαστε τις)

Η πρωτη ειναι του g4, η δευτερη απο τι λετε να ειναι?

iso 200 και στις 2. Θα ηθελα να μου πειτε ποια προτιματε και γιατι (υπομονη η 2η ειναι 32! mb)

 

LG G4 MANUAL ISO 200

22311959949_00c5307669_k.jpg20151026_192104 by George Drizos, on Flickr

 

?

22311020808_80e1c1757d_k.jpgIMG_20151026_192205 by George Drizos, on Flickr

 

 

Kαι παρακατω 2 προχειρα crop τους (αν και σε αυτο ειναι master ο te_salat) ;)

22510097471_adfb7fe628_k.jpg20151026_192104 by George Drizos, on Flickr

22311051800_d8b5f742a8_k.jpgDSC_0118 by George Drizos, on Flickr

 

H δευτερη εχει φοβερες λεπτομερειες αλλα εχει και chroma noise στα σκοτεινα σημεια.Τα χρωματα ελαφρως ψυχρα.

Το G4 πιο λιγες λεπτομερειες αλλα σχεδον καθολου θορυβο.Τα χρωματα ελαφρως ζεστα.

Και οι δυο ειναι παρα πολυ καλες...αλλα θα προτιμησω τη δευτερη.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι η dog ειναι fv5 , ground με proshot και pier με στοκ?

 

 

Το png ειναι οπως ανεφερες το g4 με fv5?

 

Περναμε το τεστ? :p

 

Tωρα που βλεπω οτι πειραματιζεστε ..κατεβαστε μια το lightroom στο κινητο σας δειτε μια αυτο το videaki ..

 

και καντε παιχνιδι.

 

Συμβουλες..προσπαθειστε οπου μπορειτε να τραβατε σε χαμηλα iso (50 - 100 οτι εχει η συσκευη σας..) και μη φτανετε το clarity στο τερμα. (με φειδω ..δεν ειναι για χορταση).

Link to comment
Share on other sites

Ωραία συγκριτικά! Χρειάζονται και τα συγκριτικά εφαρμογών για κάθε λειτουργικό ή και μοντέλο για να παίρνουμε το μέγιστο κάθε φορά.

 

Το ProShot εμένα με έπεισε με αυτά που βλέπω εδώ, θα δω πως μπορώ να δοκιμάσω το demo.

 

 

@Montoya η πλατεία ταχυδρομείου είναι αυτή; (κάπου είδα το Grand Hotel)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο βρισκω την δευτερη εξαιρετικη σε λεπτομερεια.

Κωστα βρισκω τα χρωματα του 1020 μοναδικα..

 

Είναι τα άτιμα.....;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@Montoya η πλατεία ταχυδρομείου είναι αυτή; (κάπου είδα το Grand Hotel)

 

Μέσα είσαι.

Περιμένουμε με το keras το android σου.....:lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το png ειναι οπως ανεφερες το g4 με fv5?

 

Eμενα ρωτας η τον paok? γιατι εχω μπερδευτει λιγο.. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραία συγκριτικά! Χρειάζονται και τα συγκριτικά εφαρμογών για κάθε λειτουργικό ή και μοντέλο για να παίρνουμε το μέγιστο κάθε φορά.

 

Το ProShot εμένα με έπεισε με αυτά που βλέπω εδώ, θα δω πως μπορώ να δοκιμάσω το demo.

 

 

@Montoya η πλατεία ταχυδρομείου είναι αυτή; (κάπου είδα το Grand Hotel)

 

To demo εχει πολλους περιορισμους. Δεν σου δινει πολλες ρυθμισεις, οπως και σε αφηνει να τραβηξεις 4-5 φωτο και μετα κλειδωνει.

Το εχω αγορασει αλλα δεν με ενθουσιασε, αμα θες pm μηπως και μπορω να στο δωσω.

 

Αλλο ενα σετακι, και τα 2 full auto.

22325279649_e5536a314d_k.jpg20151025_081301 by George Drizos, on Flickr

 

22324155430_e34ef29b77_k.jpgDSC_0023 by George Drizos, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Έχει αργήσει πολύ και δεν το βρισκω καλό αυτό...

Εκτός από την κάμερα, έχω να μάθω και να σετάρω και το λειτουργικό. Δεν είχα ξαναδουλέψει με Android άλλη φορά. ;)

 

Οι πρώτες πρόχειρες φωτό με 1020 στο αυτόματο σε εσωτερικούς χώρους δείχνουν ότι το 1020 μπορεί να νικήσει σε λεπτομέρεια, μόνο σε κάποιες περιπτώσεις, μόνο στο κέντρο της φωτογραφίας (τα άκρα τα χάνει εντελώς) και μόνο σε λειτουργία Pureview στις 5άρες. Τις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να τα δοκιμάσω σε εξωτερικές συνθήκες (και επίσης πρέπει να βρω κάτι για θήκη, μην έχουμε κανένα ατύχημα ακόμη δεν το πήραμε!)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[quote=demon2411;6364840To demo εχει πολλους περιορισμους. Δεν σου δινει πολλες ρυθμισεις, οπως και σε αφηνει να τραβηξεις 4-5 φωτο και μετα κλειδωνει.

Το εχω αγορασει αλλα δεν με ενθουσιασε, αμα θες pm μηπως και μπορω να στο δωσω.

 

Αλλο ενα σετακι, και τα 2 full auto.

 

Στο σετάκι αυτό θα έλεγα περισσότερο την πρώτη φωτογραφία. Η 2η είναι με ProShot? Επίσης η Proshot δεν υποστηρίζει τις πρώτες εκδόσεις Android 5, οπότε παιδεύομαι να βρω να εγκαταστήσω χειροκίνητα update μέσω SD...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ρωτας η τον paok? γιατι εχω μπερδευτει λιγο.. :)

 

 

Δεν ειχες λογο να μπερδευετεις .Σε σενα πηγαινε η ερωτηση.

Aν και δεν διαχωρισα πιο ξεκαθαρα τις ερωτησεις για το καθε χρηστη ο παοκ 3 jpg ανεβασε.

 

Στανταρακι ειμαι ο μονος που κατεβαζει τις εικονες στην πληρη τους αναλυση. : p

Link to comment
Share on other sites

Στανταρακι ειμαι ο μονος που κατεβαζει τις εικονες στην πληρη τους αναλυση. : p

 

Για κάποιο λόγο πολλές φωτογραφίες των παιδιών εδώ από flickr δεν κατεβαίνουν πλέον αν δεν συνδεθείς... Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι με την Yahoo...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...