Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Τώρα γυρεύοντας πας μου φαίνεται. Ξέρω καλά τι γράφω.

Όταν θέλεις να σου βγει καθαρό κάτι και να μην νεταρει μόνο του όπου θελει, κανεις ταπ πρώτα σε αυτό που θέλεις για φωτιστεί σωστά. Αλλιώς πολύ πιθανόν να πάρεις αποτυχημένη φωτογραφία. Αλλά και παλι, αν το αφήσεις με τη μια, αργο είναι, και ακαριαία δεν βγάζει σε καμία περιπτωση.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα γυρεύοντας πας μου φαίνεται. Ξέρω καλά τι γράφω.

Όταν θέλεις να σου βγει καθαρό κάτι και να μην νεταρει μόνο του όπου θελει, κανεις ταπ πρώτα σε αυτό που θέλεις για φωτιστεί σωστά. Αλλιώς πολύ πιθανόν να πάρεις αποτυχημένη φωτογραφία. Αλλά και παλι, αν το αφήσεις με τη μια, αργο είναι, και ακαριαία δεν βγάζει σε καμία περιπτωση.

 

Δε συμφωνω ...το laser δεν κανει λαθος.Τραβα σε σκοταδι ενα αντικειμενο 3-4 μετρα αποσταση με φλας.

Τραβα 20 φωτο με το S6 και 20 με το G4...οι 19/20 με το G4 θα εχουν εστιασει σωστα.Για το S6 αμφιβαλλω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υποστηριζω το S6 και ούτε με ενδιαφέρει σαν συσκευή. Απλά λέω ότι το φλας του G4 είναι αργο, και με δυσκολεύει όταν θέλω να βγάλω ανθρώπους. Σε ακίνητα αντικείμενα δεν είναι τόσο πρόβλημα αν είναι αργό.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υποστηριζω το S6 και ούτε με ενδιαφέρει σαν συσκευή. Απλά λέω ότι το φλας του G4 είναι αργο, και με δυσκολεύει όταν θέλω να βγάλω ανθρώπους. Σε ακίνητα αντικείμενα δεν είναι τόσο πρόβλημα αν είναι αργό.

 

Αυτό συμβαίνει γιατί καλόμαθες με το xenon. Γιατί αυτο είναι το καλύτερο φάρμακο για τους κινούμενους"στόχους".....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το καλύτερο. Είναι το μοναδικό. Αλλά δεν συγκρίνω, αναφέρομαι στο φλας του G4 που λόγω laser θα έπρεπε να είναι πιο γρήγορο, εκτός αν αυτό παίζει ρόλο μόνο στην σωστή εστίαση και όχι στην ταχύτητα. Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τον κόπο και τον χρόνο! :) Πολλές φωτό και θέλει περισσότερη μελέτη πράγματι. Πάντως, σε αρκετές περιπτώσεις οι διαφορές είναι οριακές, σε άλλες το S6 δυσκολεύεται, ενώ παρά την αυξημένη όξυνση, τείνει σε πιο φυσικά χρώματα και απεικόνιση (π.χ. το στυλ που θα έβγαζε το 808). Η βλάστηση μου φαίνεται πιο αληθινή στο S6. Πιο λευκό φως, αληθινά χρώματα κλπ... Παρόλα αυτά όταν είχαν πρωτοβγεί τα δυο, είχα πει την προτίμησή μου για το G4, το οποίο γενικά δίνει πιο όμορφα αποτελέσματα συνολικά.

 

Δεν διαφωνω, το g4 δινει πιο πρασινο στο φλας του ενω το g6 πιο κοκκινο. Στην βλαστηση και τα 2 ειναι off στα χρωματα, αλλα το g6 Πιο σωστο χρωματικα. Στον τομεα λεπτομερειας, το g4 ειναι καλυτερο σε ολες τις περιπτωσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιωργο μπραβο για το συγκριτικο σου για αλλη μια φορα :) να ξεκαθαρισω οτι δεν θα ειμαι αντικειμενικος :lol: και αυτο γιατι πριν αγορασω το g4 ειχα και το g4 και το s6 απο φιλους για μια μερα και τελικα διαλεξα το g4 οποτε και τωρα στο συγκριτικο σου βλεπω ανωτερο το g4, δεν βλεπω να εχει αλλαξει κατι ... ειδικα στις 3 πρωτες φωτο που ειναι auto υπαρχει χαωδης διαφορα στην λεπτομερεια...η μονη φωτο που μου φανηκε καλυτερη του s6 ειναι του evo διχως το φλας αλλα μετα ειδα οτι ειναι hdr το οποιο το βραδυ ακυρωνει το noise reduction οποτε οκ

 

Σε ευχαριστω φιλε μου (και ολους οσους σχολιασαν το συγκριτικο φυσικα).

Οντως η διαφορα ειναι μεγαλη στην λεπτομερεια κυριως σε αυτες χωρις φλας. Οποιος ανοιξει τις φωτογραφιες σωστα, μπορει να το διακρινει ανετα.

Σε αυτην που λες οτι ειναι καλυτερη το s6 οντως το g4 εχει βαλει hdr με αποτελεσμα να εχει περισσοτερο θορυβο (και χρωματικο), αλλα εχει πιασει καλυτερη λεπτομερεια σε ολο το φασμα και σαφως εχει πιο φωτεινη φωτογραφια λογω Hdr.

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια εκδοση software φοραει το S6?

 

Tην τελευταια lollipop 5.1

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικοτητες μονο τα "iphone" βγαζουν ωραιες φωτο ανα εποχη που βγαινουν.

Απο τα nokia μονο 2-3.

 

 

@demon

Τι καμερα φοραει το s6? To κοιτας μια μεσω aida.

 

Eπισης -απορω που δεν ρωταει κανεις αλλος-...αλλα τι εννοεις

"Το s6 νεταρει πιο γρηγορα σε σκοτεινες συνθηκες λογω πιο αργης ρυθμισης κλειστρου του lg στο αυτοματο" ??

και

"το φλας του s6 ειναι πιο γρηγορο απο αυτο του lg, " ??

To frame rate του viewfinder πριν τραβηξεις την φωτο ειναι αισθητα πιο γρηγορο στο s6 (γυρω στα 28-30 fps) ενω στο g4 περιπου τα μισα.

Σαφως ομως το s6 ειναι πιο σκοτεινο αν το παρατηρησεις. Αυτο που εννοω με το κλειστρο, ειναι οτι το s6 εχει στο auto πιο "γρηγορη" ρυθμιση κλειστρου απο το g4, με αποτελεσμα να νεταρει πιο γρηγορα (χωρις φλας). Ελπιζω να ειμαι κατανοητος.

Οσο για το φλας, απο την ωρα που πατας το shutter για να παρεις την φωτο, το s6 αναβει το Led και το κραταει αναμμενο μεχρι να νεταρει και μετα φυσικα αναβει περισσοτερο αμεσως πριν παρει την φωτο (2nd step flash). Την ιδια ακριβως διαδικασια ακολουθει και το g4,(οπως και ολα σχεδον τα κινητα) αλλα λογω πιο αργου νεταρισματος "κραταει" περισσοτερη ωρα το φλας αναμμενο. Επισης στο 2ο step του φλας (εντονο) πριν τραβηξει την φωτο, παλι το κραταει περισσοτερο απο το s6.

Στο θεμα αισθητηρα που με ρωτας με το aida, δεν το εχω μπροστα μου , αλλα ευχαριστως να ειδοποιησω τον φιλο που το εχει να το τσεκαρει να δουμε αν ειναι samsung η sony.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

]LG G4 / Stock camera vs Camera FV-5

manual shutter 1/4, iso=200

 

πολυ ενδιαφερον αυτο που παραθετεις. Αυτο που παρατηρω ειναι πιο ψυχρα χρωματα στην fv5 Και πιο θερμα στην στοκ. Επισης η στοκ παιζει να σου εχει κουνηθει λιγο αν δεν κανω λαθος.

Επισης σε ημερησιες εχω παρει καλυτερο αποτελεσμα με την open camera παρα με την στοκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό συμβαίνει γιατί καλόμαθες με το xenon. Γιατί αυτο είναι το καλύτερο φάρμακο για τους κινούμενους"στόχους".....

 

Πικρες αληθειες.... :rolleyes:

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εννοω με το κλειστρο, ειναι οτι το s6 εχει στο auto πιο "γρηγορη" ρυθμιση κλειστρου απο το g4, με αποτελεσμα να νεταρει πιο γρηγορα (χωρις φλας). Ελπιζω να ειμαι κατανοητος.

 

Kατανοητος στη προταση σου ναι , απλα δεν νομιζω οτι συσχετιζεται το ποσο γρηγορα νεταρει με το κλειστρο.

Σε μηχανες η εστιαση ειναι αδιαφορη του κλειστρου .Δεν υπαρχει κλειστρο πριν τη ληψη. (δε μιλαμε να εχει πεσει στα σκοταδια χωρις ιχνος contrast)

 

Κατι αλλο πρεπει να παιζει.

Η ειναι πιο γρηγορο του s6 απλα και ωραια..ή απλα προτιμησαν accuracy over speed για το lg.(ναι παραμενει παλι πιο αργο σαν αποτελεσμα αλλα αν στη πραξη παιρνεις παντου και παντα καθαρες εικονες -υποτιθεται- οτι την κανεις τη θυσια.)

Eπαιρνες παντου και παντα αισθητα πιο καθαρες εικονες? (απο θεμα εστιασης κυριως).

 

 

Πολυ απλοικα βαλε -την επομενη φορα- manual ρυθμισεις και δωσε το κλειστρο υπερ του g4. Λογικα παλι το s6 θα εστιασει πρωτο.

(ας βγει διαφορετικη η εικονα..το νεταρισμα κυνηγαμε).

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@παοκ..

 

Αν εχει "sharpness" το fv5 , μειωσε το λιγακι(ενα βημα). και κανε μια δοκιμη παλι.

(ή και περισσοτερες δοκιμες ,μια οπως εισαι, μια με sharpness λιγο πιο κατω και μετα με τη στοκ καμερα ιδια ληψη σε τριποδο).

Link to comment
Share on other sites

]LG G4 / Stock camera vs Camera FV-5

manual shutter 1/4, iso=200

22444667625_0e71a2d79f_c.jpg20151025_000755 by foxy4270, on Flickr

22431432322_2fcc6bedfc_c.jpgDSC_0079 by foxy4270, on Flickr

 

Πλήττεις???

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kατανοητος στη προταση σου ναι , απλα δεν νομιζω οτι συσχετιζεται το ποσο γρηγορα νεταρει με το κλειστρο.

Σε μηχανες η εστιαση ειναι αδιαφορη του κλειστρου .Δεν υπαρχει κλειστρο πριν τη ληψη. (δε μιλαμε να εχει πεσει στα σκοταδια χωρις ιχνος contrast)

 

Κατι αλλο πρεπει να παιζει.

Η ειναι πιο γρηγορο του s6 απλα και ωραια..ή απλα προτιμησαν accuracy over speed για το lg.(ναι παραμενει παλι πιο αργο σαν αποτελεσμα αλλα αν στη πραξη παιρνεις παντου και παντα καθαρες εικονες -υποτιθεται- οτι την κανεις τη θυσια.)

Eπαιρνες παντου και παντα αισθητα πιο καθαρες εικονες? (απο θεμα εστιασης κυριως).

 

 

Πολυ απλοικα βαλε -την επομενη φορα- manual ρυθμισεις και δωσε το κλειστρο υπερ του g4. Λογικα παλι το s6 θα εστιασει πρωτο.

(ας βγει διαφορετικη η εικονα..το νεταρισμα κυνηγαμε).

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@παοκ..

 

Αν εχει "sharpness" το fv5 , μειωσε το λιγακι(ενα βημα). και κανε μια δοκιμη παλι.

(ή και περισσοτερες δοκιμες ,μια οπως εισαι, μια με sharpness λιγο πιο κατω και μετα με τη στοκ καμερα ιδια ληψη σε τριποδο).

Mαλιστα...κατανοητο. Βεβαια αναφερομαι σε φαση νυχτερινων οπως ειδες στα δειγματα. Σε ημερησιες το lg ειναι ελαφρως πιο γρηγορο στο νεταρισμα απο το s6. Δεν εχω το κινητο εδω για να το τσεκαρω οπως πρεπει, αλλα θα δοκιμασω τα παραπανω που ανεφερες.

Παιζει και το ενδεχομενο που ειπες (accuracy over speed). Φαινεται και στα δειγματα μου. Π.χ. σε αυτη με το evo με φλας, το αριστερο μερος ειναι θολο στο s6 ενω στο g4 καθαρο παντου. Οπως και σε αλλες χωρις φλας.

 

Οσο για το fv5 το τσεκαρω και εγω, (το ειχα τσεκαρει και παλαιοτερα αλλα δεν ασχοληθηκα μιας και δεν εχει κλειστρο πανω απο 0.7sec.

Βεβαια οφειλω να πω, οτι απο ρυθμισεις τσακιζει την στοκ καμερα. Εχει touch to focus,ρυθμιση sharpness-saturation-contrast, ρυθμιση μεγεθους αναλυσης (mpixels), διαφορετικα modes για το flash, εχει εξοδο format σε png και σε jpg, (με τιμημα το μεγεθος αρχειου) π.χ. ιδια ακριβως φωτο με την στοκ σε jpg 5.6mb σε png 26! mb, και αλλες πολλες ρυθμισεις που υστερει η stock καμερα. Ακομα το ψαχνω...

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Οσο για το fv5 το τσεκαρω και εγω, (το ειχα τσεκαρει και παλαιοτερα αλλα δεν ασχοληθηκα μιας και δεν εχει κλειστρο πανω απο 0.7sec.

Βεβαια οφειλω να πω, οτι απο ρυθμισεις τσακιζει την στοκ καμερα. Εχει touch to focus,ρυθμιση sharpness-saturation-contrast, ρυθμιση μεγεθους αναλυσης (mpixels), διαφορετικα modes για το flash, εχει εξοδο format σε png και σε jpg, (με τιμημα το μεγεθος αρχειου) π.χ. ιδια ακριβως φωτο με την στοκ σε jpg 5.6mb σε png 26! mb, και αλλες πολλες ρυθμισεις που υστερει η stock καμερα. Ακομα το ψαχνω...

 

 

Το είδα κι εγώ αυτό το πρόγραμμα, έχει αρκετούς περιορισμούς... Υπάρχει κάποιο με περισσότερες ρυθμίσεις και καλή ποιότητα; Το CameraPro π.χ. ήταν το καλύτερο 3rd party app για Symbian. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε άλλα λειτουργικά;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

png ή dng?

 

Βασικα αν εχει dng και ασχοληθειτε ελαχιστα -εφοσον σας αρεσει η φωτογραφια- δεν ειναι τιμημα το μεγεθος. Δεν παιζει να ξαναδειτε αλλο κινητο αν δεν υποστηριζει εξαρχης ή με καποιο τροπο dng.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ αυτό το πρόγραμμα, έχει αρκετούς περιορισμούς... Υπάρχει κάποιο με περισσότερες ρυθμίσεις και καλή ποιότητα; Το CameraPro π.χ. ήταν το καλύτερο 3rd party app για Symbian. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε άλλα λειτουργικά;

Για android θες? εχω δοκιμασει fv-5, open camera, best camera, google camera, και φυσικα modded camera μεσω root σε αλλες συσκευες.

Εξαρταται τι θες.

 

*αυτο που βλεπω μεχρι στιγμης σε ημερησιες μπορω να πω οτι με εκπλησσει με το fv-5...! Eπανερχομαι με δειγματα αν ενδιαφερεστε.

Link to comment
Share on other sites

Και για android proshot απο μένα εναλλακτική της στοκ στο δικό μου g4
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Και για android proshot απο μένα εναλλακτική της στοκ στο δικό μου g4

 

Σε μενα που δοκιμασα το proshot δεν με βγαζει ουτε iso να ρυθμισω ουτε sutter speed τπτ ενω το fv-5,opencamera κτλ το εχουν κανονικα.να σημειωσω οτι αγορα την full εκδοση αλλα επειδη δεν τα εβγαζε εκανα επιστροφη χρηματων.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Το Open Camera που είδα έχει παρόμοιες δυνατότητες με το fv-5, αλλά επιλέγει καλύτερες ρυθμίσεις στο αυτόματο και έχει πιο εύκολο UI. Επίσης έχει όλο το φάσμα ISO που υποστηρίζει η συσκευή...

 

Δυστυχώς κανένα από τα δύο δεν με καλύπτει πλήρως, δεν υποστηρίζουν RAW, ούτε πλήρη ανάλυση, ούτε πλήρως το Shutter κλπ... Μάλλον μένω με την Stock Camera...

 

Και για android proshot απο μένα εναλλακτική της στοκ στο δικό μου g4

Είπα να δοκιμάσω το demo αλλά δεν υποστηρίζεται σε 5.02...

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω το demo αλλά δεν υποστηρίζεται σε 5.02...

 

Που έχεις μπλέξει παιδί μου???:lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που έχεις μπλέξει παιδί μου???:lol: :lol:

Ας μην ήταν η συσκευή και δεν έμπλεκα με την καμία με Android!!! ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Στο proshot έχει raw, raw+jpeg, jpeg και iso 50 - 800. Χρόνο κλείστρου μέχρι 0,7sec Ίσως είναι συνήθεια που Μου εμεινε απο το 1020 που το χρησιμοποιούσα.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η ιδεα μου ή η proshoot τα καταφερε λιγο καλυτερα απο την στοκ;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

σαν περισσοτερο sharpness να εχει το proshot.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...