Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

@PAOΚ εισαι λιγο υπερβολικος ρε συ...ουτε τον τελειο φακο εχω ουτε το lumia 1020 super ultra limited wow edition...και του agamithite βγαζει τις ιδιες, και το δικο σου απο οσο θυμαμαι τις ιδιες και του keras (πλεον) τις ιδιες.

Δεν μπορω να πω οτι βλεπω καποια διαφορα. Του montoya εχει ενα θεματακι δεξια οπως και του keras οταν το ειχε παρει.

@montoya αν και ο paok σε δουλευει-τσιγκλαει :p πριν πας service προτεινω: (συγχωρεστε με για το offtopic αλλα θελω να βοηθησω αμεσα)

Κατεβασε στο Pc σου το nokia sku updater, συνδεσε το κινητο, και κατα 99% θα σου περασε μεσα την cyan. Μεινε με την cyan και κανε τις δοκιμες σου, και επειτα αστο να αναβαθμιστει σε denim. Aν παλι δεν, τοτε πας για αλλαγη καμερας. Αν εισαι Αθηνα θα σου προτεινω το καταστημα Νokia care που προτεινα και στον keras, μιας και ειμαστε και οι 2 καταευχαριστημενοι απο το service.

Επισης οι φωτο του προηγουμενου που ειναι περασμενες απο photoshop, παλι εχουν δεξια θολουρα αλλα σε μικροτερο βαθμο. ;)

Γενικοτερα το 1020 σαν κατασκευη συσκευης, δεν θα ελεγα οτι ειναι και απο τις καλυτερες. Αλλα δεν ειναι της παρουσης αυτα. Η καμερα του, το zoom, το ois ολα μα ολα ειναι μηχανικα εξου και τα προβληματακια κατα καιρους.

Επισης ολες οι τελευταιες φωτο ειναι με denim, και οχι με cyan. (εξακολουθω να πιστευω οτι με cyan εβγαζε καλυτερες ελαφρως).

Ειμαι σε αναμονη να τσιμπισω παλι το g4 για δοκιμη....;)

@alphonso πολυ καλη!!! Αντε πιαστο χωρις xenon αμα κινηθει....

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παρακαλω να επαναληφθει η κοντρα του g4 με ενα μαμα 1020 γιατι οπως φαινεται του demon ειναι πειραγμενο :p
Link to comment
Share on other sites

@paok: Τον έστειλες τον άνθρωπο... :)

Θεωρώ οτι δεν είναι θέμα φακού καλού ή κακού, αλλά θέμα ευαισθησίας του ois που κάτι παθαίνει.

Πήρα πρόσφατα ένα 1020 64άρι που έψαχνα, και είχα θέμα στη φωτογραφία, με θόλωση ειδικά στη δεξιά πλευρά. Πολύ πιθανόν, ο προηγούμενος να μην του είχε φερθεί καλά..

Πήγα στο Nokia Care στην Κατεχάκη (οι άνθρωποι είναι υποδειγματικά εξυπηρετικοί) και μου άλλαξαν, εντός εγγύησης φυσικά, την κάμερα αλλά και την πρόσοψή της (καρούμπαλο κοινώς).

Είναι γνωστό οτι έχει ολόκληρο μηχανισμό μέσα το κουτάκι της κάμερας, και προφανώς είναι ευαίσθητο στις πτώσεις κλπ, όπως λένε και τα παιδιά στο service.

Επίσης, μας είπε και ο Γιώργος (demon) αν θημάμαι καλά, οτι του είχε θολώσει το τζαμάκι της κάμερας και του το καθάρισαν και του άλλαξαν και την κάμερα.

Πιστεύω λοιπόν (εκτός αποδείξεως του εναντίον) οτι δεν είναι θέμα ποιότητας φακού, διότι και όλα τα 1020 που έχω πάρει μέχρι σήμερα (είναι αρκετά) δεν είχαν θέμα, μια χαρά φωτογραφίες έβγαζαν, απλά, πρέπει να προσέχουμε τη συσκευή μας, να της φερόμαστε γλυκά... :)

 

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο έστειλα και το δικό μου το 930, στο service. Έπεσε, κάτι κουνήθηκε μέσα, και έβγαζε ψιλοθολές και μετά δεν εστίαζε κιόλας. Περιμένω να το πάρω πάλι πίσω. Πρέπει να είναι όντως πολύ ευαίσθητα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Το έχει στο αίμα του... Το αμάξι του να δεις... :p

 

:lol::lol: τι υποννοειτε κυριε Κωστα??

@saleakos Ε ναι λοιπον το παραδεχομαι. Το 1020 μου, το εχω κανει διλιτρο και φοραω φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση. :p

Περα απο την πλακα, το G4 ειναι το μονο κινητο που θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα να το παρω στη θεση του 1020. Το μονο που με κολλαει ειναι το xenon και φυσικα το οικονομικο μερος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι... πάρε το G4 και μετά πήγαινε να βγάλεις την κόρη σου σε πάρτυ.. χα χα

ανετα...βαζεις 1/30 και 250 iso και τραβας...με την προυποθεση οτι υπαρχει καλος φωτισμος...που θα υπαρχει γιατι παρτυ ειναι...και σε auto βεβαια 1/24 θα τραβαγε με λιγο iso παραπανω...δεν μιλαω βεβαια να βγαλεις παιδακια που τρεχουν αλλα φαση σβησιματος τουρτας κλπ

Link to comment
Share on other sites

ανετα...βαζεις 1/30 και 250 iso και τραβας...με την προυποθεση οτι υπαρχει καλος φωτισμος...που θα υπαρχει γιατι παρτυ ειναι...και σε auto βεβαια 1/24 θα τραβαγε με λιγο iso παραπανω...δεν μιλαω βεβαια να βγαλεις παιδακια που τρεχουν αλλα φαση σβησιματος τουρτας κλπ

 

Λογικα θα κανεις δουλεια με τις ρυθμισεις που θες, αλλα μην περιμενεις και πολλα πραγματα. Ενδεχεται να παρεις μια αξιολογη φωτο, αλλα δεν το εχω για να το δοκιμασω να εχω αποψη. Απο την εμπειρια μου οσα χρονια ειχα led flash Κινητα ηταν πολυ δυσκολα τα πραγματα. Ξερω παντως εκ των προταιρων οτι xenon δεν γινεται και ειναι λογικο. Αν δεν υστερουσε και καπου το g4, θα ηταν η καλυτερη καμερα κινητου που υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα κανεις δουλεια με τις ρυθμισεις που θες, αλλα μην περιμενεις και πολλα πραγματα. Ενδεχεται να παρεις μια αξιολογη φωτο, αλλα δεν το εχω για να το δοκιμασω να εχω αποψη. Απο την εμπειρια μου οσα χρονια ειχα led flash Κινητα ηταν πολυ δυσκολα τα πραγματα. Ξερω παντως εκ των προταιρων οτι xenon δεν γινεται και ειναι λογικο. Αν δεν υστερουσε και καπου το g4, θα ηταν η καλυτερη καμερα κινητου που υπαρχει!

 

ναι γιωργο δεν το διευκρινησα πριν, δεν μιλησα για φωτο με φλας, απλα να ειναι καλα φωτισμενος ο χωρος και με αυτους τους χρονους το g4 βγαζει καλο αποτελεσμα, με led βγαζει καλα μονο στημενα προσωπα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανεβάζοντας ο καθένας διαφορετικές φωτογραφίες δεν γίνεται σύγκριση.

 

Αν δεν στηθούν μαζί οι συγκρινόμενες συσκευές, μόνο υποθέσεις θα κάνουμε.

 

Οποίος είναι Αθήνα και θέλει ας κανονίσουμε μια συνάντηση μέσα Οκτωβρίου να δούμε πως τα πάνε σε ακριβώς ίδιες συνθήκες σε auto και παρόμοιες ρυθμίσεις

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

LG G4...HDR

21357504890_c556645ebf_c.jpg20150919_192711_HDR by foxy4270, on Flickr

 

manual iso=150, shutter=1/15

21535730352_82c715e610_c.jpg20150919_194006 by foxy4270, on Flickr

 

20925067744_886847cebd_c.jpg20150919_192510_HDR by foxy4270, on Flickr

 

20925189394_817e895b70_c.jpg20150919_194527 by foxy4270, on Flickr

 

21521890626_7652834788_c.jpg20150919_194332 by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια απο εσάς τους ειδικούς θα ήθελα :-)

Προσπαθώ να βγάλω ηλιοβασίλεμα αλλά ο ήλιος βγαίνει πολυ φωτεινος στο αυτόματο ενώ το ολο το πιο αψογο. Τι ρυθμίσεις θα πρέπει να βάλω ώστε να μην βγαίνει έτσι ο ήλιος;

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια απο εσάς τους ειδικούς θα ήθελα :-)

Προσπαθώ να βγάλω ηλιοβασίλεμα αλλά ο ήλιος βγαίνει πολυ φωτεινος στο αυτόματο ενώ το ολο το πιο αψογο. Τι ρυθμίσεις θα πρέπει να βάλω ώστε να μην βγαίνει έτσι ο ήλιος;

 

Βάλε απλά HDR ON. :cool:

Ίσως και εστίαση στο άπειρο (δεν ξέρω τι ρυθμίσεις μπορείς να αλλάξεις στο LG)

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,μόλις κατέληξα σε ασφαλή ίσως συμπεράσματα.

1.εχω ένα θέμα θολούρας δεξιά. Ίσως είναι θέμα τζαμιού ίσως στρώσει με hard reset.

2. Σίγουρα δεν είναι θέμα φακού (paok κάνεις λάθος. Δες και τα υπόλοιπα 1020 του φόρουμ). Κοίτα δείγματα του προηγούμενου κατόχου της συσκευής μου:

15335158123_4edb4fea8e_b.jpghdr by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

15747540301_37cbbc156d_b.jpgmarina2 (2) by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

15702354091_01e70bb3a5_b.jpgthessaloniki street art by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

15707847157_00fe55caf2_b.jpgomprela2 by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

 

Παντα raw τραβουσα παντα μετετρεπα σε jpeg με το photoshop, ενας λογος που πηρα το 1020 ηταν αυτη η δυνατοτητα, σε καποιες δεν εχω επεμβει καθολου περα που απο 36mp τις κατεβαζα σε 5mp.

 

Αυτη με τις ομπρελες και η δευτερη νυχτερινη δεν εχουν επεξεργασια.

 

Αυτη με τις βαρκες ειναι πεντε ληψεις bracketing και ειναι επεξεργασμενη.

 

Γενικα και οξυτητα να πειραξα δεν το εκανα σε μισο καρε σιγουρα, οποτε παλι θα ξεχωριζε με το αλλο μισο.

 

Μηπως σου επεσε καποια στιγμη και καποιος φακος μετακινηθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Παντα raw τραβουσα παντα μετετρεπα σε jpeg με το photoshop, ενας λογος που πηρα το 1020 ηταν αυτη η δυνατοτητα, σε καποιες δεν εχω επεμβει καθολου περα που απο 36mp τις κατεβαζα σε 5mp.

 

Αυτη με τις ομπρελες και η δευτερη νυχτερινη δεν εχουν επεξεργασια.

 

Αυτη με τις βαρκες ειναι πεντε ληψεις bracketing και ειναι επεξεργασμενη.

 

Γενικα και οξυτητα να πειραξα δεν το εκανα σε μισο καρε σιγουρα, οποτε παλι θα ξεχωριζε με το αλλο μισο.

 

Μηπως σου επεσε καποια στιγμη και καποιος φακος μετακινηθηκε;

 

Ναι, μου έπεσε και μάλλον εκεί έγινε το κακό. Αύριο αλλάζω φακό.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, μονο flickr μπορουμε να ανεβαζουμε φωτογραφιες ετσι ωραια? αλλο site ΠΟυ να μην απαιτει yahoo mail παιζει?

 

Πειτε μου τη γνωμη σας για αυτες τις 2:

https://www.dropbox.com/s/a3doik01t7lc180/20150906_193631.jpg?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/6zoulszelxdgb01/DSC_6248.JPG?dl=0

 

και μετα θα πω γιατι ρωταω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ειδομεν......:)

 

Κεραυνος επεσε διπλα στην Εκκλησια...δεν εχω ξανατρομαξει ετσι στη ζωη μου.

21393443078_8db594e4d5_c.jpg20150920_215407 by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Άντε!

Κάνε μας ανταπόκριση - περιγραφή του τι εγινε..

Και πως έπεσε διπλα; Συνήθως οι εκκλησίες έχουν αλεξικέραυνα.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πάντως δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά και γω τωρα τελευταία σε ορισμένες φωτο έχω παρατηρήσει αυτό το θόλωμα στα δεξιά. Και επειδή θέλω να αλλάξω καπάκι, θα το πάω για έναν έλεγχο σε nokia care...

Αυτή πως την βλέπετε;

21564281376_5109910843_c.jpgWP_20150919_13_40_30_Pro by Dimitris Karachalios, on Flickr

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πάντως δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά και γω τωρα τελευταία σε ορισμένες φωτο έχω παρατηρήσει αυτό το θόλωμα στα δεξιά. Και επειδή θέλω να αλλάξω καπάκι, θα το πάω για έναν έλεγχο σε nokia care...

Αυτή πως την βλέπετε;

21564281376_5109910843_c.jpgWP_20150919_13_40_30_Pro by Dimitris Karachalios, on Flickr

Αριστερά φαίνεται έντονα η θολούρα

Εν τω μεταξύ και εγώ σε δικές μου που έβγαλα χθες παρατήρησα κάτι ανάλογο επίσης στα αριστερά (meizu mx4pro). Θα τις ποσταρω αυριο

Μπας και είναι θέμα εστίασης?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...