Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Καλημέρα. Γιώργο μπράβο για το συγκριτικό, πολύ καλό και ακριβες.

Συμφωνώ με αυτά που γράφτηκαν παραπάνω, εγώ θα προτιμήσω σε γενικές γραμμές το 1020 λόγω του ότι δεν προτιμώ την επεξεργασία στη φωτογραφία, θέλω να είναι αυτή όσο λιγότερο γίνεται, προτιμώ να έχω το βάθος πεδίου του 1020 σε σχέση με το "flat" που βγάζει περισσότερο το g4 και όχι μόνο, συν το xenon που σου λύνει τα χέρια παντού.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, demon μπράβο για το συγκριτικό φίλε μου, πολύ λεπτομερές και με πολλά δείγματα!

Εμένα με κάλυψαν οι paok & dimitris...

Θεωρώ καλλίτερο το 1020 στο συγκριτικό σου, αλλά θέλω να τα δω και τα δυο σε low light χωρις flash...

Πάντως αυτή η κιτρινίλα του 1020 χαλάει πάρα πολύ την συνολική είκονα του...

 

keras, επείδη ανέφερες το βάθος πεδίου του 1020, ορίστε...:)

21458575846_ec91212fd7_c.jpgWP_20150916_10_03_26_Pro by Dimitris Karachalios, on Flickr

Edited by agamithite
Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και παλι.

Χαιρομαι που σας αρεσε αν και ξαναλεω οτι μεσα σε 10 λεπτα δεν μπορεσα να κανω ουτε το 1/10 απο αυτα που θα ηθελα. Κυριως θα ηθελα να τα εχω βραδυ και τα 2, οπως ειπε και ο vagos. Που θα παει...θα κατσει καινουργιο. ;)

@saleakos απο τα δειγματα που εχω δει στο νημα,το g4 αποδιδει χειροτερα στο manual απο οτι στο auto. Απλα στο manual δεν υπαρχει το κορυφαιο noise reduction που εχει. :)

Τωρα στις παρατηρησεις σας, δεν μπορω να πω οτι διαφωνω καπου. Για μενα μεταξυ αυτων των 2 καμερων, η καλυτερη ειναι του 1020. Aλλα οχι παντου. Και εξηγω παρακατω.

Το g4 οπως και ολα τα κινητα εχει μια πιο flat απεικονιση. Το βαθος πεδιου του 1020 δυσκολα το βρισκεις. Μετα παμε στο xenon. Οταν βαραει το xenon, ολοι ξερουμε το αποτελεσμα. Κανενα led στον κοσμο δεν το φτανει. Επισης η 5αρα του 1020 (pureview) δεν παιζεται σαν μεγεθος-αναλυση. ΑΛΛΑ.

Χωρις να το εχω κανει, αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα συμβει, αν εχω το g4 και το 1020 ΧΩΡΙΣ ΦΛΑΣ σε βραδυνη στο αυτοματο, το 1020 πιστευω οτι θα χασει. ΑΡΚΕΤΑ. Το αυτοματο του g4 ειναι απεριγραπτα καλο. Και για την καθημερινοτητα ειναι οτι πρεπει. Το μυστικο ειναι ψηλο iso και τρομερο NR. Εκτος απο το φλας. Σε ενα μαγαζι-σπιτι-εκδηλωση που θες να πιασεις κατι σε χαμηλο φωτισμο, το xenon δυστυχως ειναι μονοδρομος.

Αν τα βαλουμε manual, εκει πιστευω το 1020 θα βγει μπροστα, οχι πολυ ομως. Σε κοντρα ηλιο, ναι το 1020 θα χασει. Διορθωνεται εν μερει αλλα οκ. Αν σκεφτουμε και το γεγονος οτι η πραγματικη φωτο δεν ειναι hdr.

Απο την αλλη ειναι ολα αυτα τα καλα που εχει το g4 και δεν τα εχει το 1020. Μεγαλυτερος χρονος κλειστρου, ταχυτητα καμερας, 4κ video, και και και και....Αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα. Αν το g4 ειχε xenon, δεν θα μιλαγαμε τωρα καν.

Παραδεχομαι το G4 σαν καμερα και την θεωρω μακραν την καλυτερη στην κατηγορια του. Παραδεχομαι και τις φωτογραφιες του 1020 παρα την ηλικια του καθως και την ποιοτητα των 1.5mb μεσο ορο που εχουν οι φωτογραφιες του.

Κλεινοντας σχολιαζω τις φωτο μου. (απαντω εν μερει και στον paok)

Οι δυνατοτητες του G4 μπορει να ειναι μεγαλυτερες αλλα αυτο μου εδωσε στο auto οπου και αποδιδει τα μεγιστα. Σαφως ειναι και θεμα φωτο-χωρου-χρονου.

 

1) με φλας ναι το 1020 κερδιζει. Παρολα αυτα δεν εχει καμια σχεση η αποδοση του G4 με τα υπολοιπα κινητα που εχουν led. Αψογη αποδοση.

2) Λεπτομερεια και ευκρινεια ειναι και τα 2 πολυ κοντα. Το g4 για μενα ειναι πιο ευκρινες. Εχει πιο πολυ sharpness σε ολο το φασμα της φωτο. Μπορει σε αυτες να μην φαινεται ιδιαιτερα, αλλα γενικα ισχυει. Στο γαλακτομπουρεκο και τα 2 εχουν χασει την μπαλα με το wb.

3) στα παγωτα, προτιμω τα χρωματα του g4, αλλα ειναι λαθος οντως το wb.

4) στην φωτο με τις σκαλες οντως το 1020 λαθος wb. Εχει λιγο περισσοτερη λεπτομερεια απο το g4.

5) στην φωτο με τα αυγα εχουν λαθος wb και τα 2. Ομως σε λεπτομερεια αν το παρατηρησεις ειναι καλυτερο το 1020. (δες το κελυφος τους)

6) Ναι η εξωτερικη ειναι σχεδον πανομοιοτυπη. Παρα το καλυτερο βαθος πεδιου του 1020, το g4 εξακολουθει να εχει περισσοτερη λεπτομερεια και sharpness. Aν ζουμαρεις και στις 2 θα το παρατηρησεις απο ακρη σε ακρη.

 

Τεχνικες λεπτομερειες-κλειδια για την αποδοση των κινητων: Στην φωτο με τα παγωτα, εχει λαμπα φθοριου cool white. Στο γαλακτομπουρεκο warm white led ταινια. Στο υπογειο (σαπουνι-αυγα) φθοριου cool white. Ο νιπτηρας επιτηδες τραβηχτηκε για να δουμε αποδοση λευκου. Οι φακελοι ηταν στο περιπου απολυτο σκοταδι.

 

edit: Χτες βραδυ ημουν απο τα λημερια του φιλου Keras. Ετσι του την αφιερωνω την παρακατω

Iso 200, ολα τα αλλα στο auto ΧΕΡΑΤΗ. (Ο καδος δυστυχως για ευνοητους λογους δεν μπορουσε να αποφευχθει.)

21474178602_cedba913af_k.jpgWP_20150916_20_29_25_Pro by George Drizos, on Flickr

21461983366_24c5f6058b_k.jpgWP_20150916_20_29_25_Pro by George Drizos, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και παλι.

Χαιρομαι που σας αρεσε αν και ξαναλεω.............................

@saleakos απο τα δειγματα που εχω δει στο νημα,το g4 αποδιδει χειροτερα στο manual απο οτι στο auto. Απλα στο manual δεν υπαρχει το κορυφαιο noise reduction που εχει. :)

......................

.....................

Αν τα βαλουμε manual, εκει πιστευω το 1020 θα βγει μπροστα, οχι πολυ ομως. Σε κοντρα ηλιο, ναι το 1020 θα χασει. Διορθωνεται εν μερει αλλα οκ. Αν σκεφτουμε και το γεγονος οτι η πραγματικη φωτο δεν ειναι hdr.

Απο την αλλη ειναι ολα αυτα τα καλα που εχει το g4 και δεν τα εχει το 1020. Μεγαλυτερος χρονος κλειστρου, ταχυτητα καμερας, 4κ video, και και και και....Αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα. Αν το g4 ειχε xenon, δεν θα μιλαγαμε τωρα καν.

Παραδεχομαι το G4 σαν καμερα και την θεωρω μακραν την καλυτερη στην κατηγορια του. Παραδεχομαι και τις φωτογραφιες του 1020 παρα την ηλικια του καθως και την ποιοτητα των 1.5mb μεσο ορο που εχουν οι φωτογραφιες του.

Κλεινοντας σχολιαζω τις φωτο μου. (απαντω εν μερει και στον paok)

 

..........................

6) Ναι η εξωτερικη ειναι σχεδον πανομοιοτυπη. Παρα το καλυτερο βαθος πεδιου του 1020, το g4 εξακολουθει να εχει περισσοτερη λεπτομερεια και sharpness. Aν ζουμαρεις και στις 2 θα το παρατηρησεις απο ακρη σε ακρη.

 

Τεχνικες λεπτομερειες-κλειδια για την αποδοση των κινητων: Στην φωτο με τα παγωτα, εχει λαμπα φθοριου cool white. Στο γαλακτομπουρεκο warm white led ταινια. Στο υπογειο (σαπουνι-αυγα) φθοριου cool white. Ο νιπτηρας επιτηδες τραβηχτηκε για να δουμε αποδοση λευκου. Οι φακελοι ηταν στο περιπου απολυτο σκοταδι.

 

 

Είτε αν είχαμε xenon στο g4 / είτε το NR του g4 στο 1020, δε θα υπήρχε ανταγωνισμός... Επίσης έχεις πέσει σε πολύ καλό φακό.

 

edit:Από την άλλη σκέφτομαι (για τα bold στο ποστ σου). Μπορεί το 1020 να κερδίσει σε manual vs manual, αλλά τι γίνεται σε g4 auto vs 1020 manual? Θέλω να πω πως, αν στο 1020 με ρυθμίσεις παίρνεις καλύτερη φωτο, στο g4 απλά ανοίγεις την κάμερα και τραβάς... ΠΟυ είναι και το ζητούμενο από την πλειοψηφία των χρηστών (συμπεραλμβανομένου και εμένα). Εκεί είναι που κερδίζει το g4 κατά τη γνώμη μου. Στην ευκολία της όσο πιο δυνατόν "άψογης" φώτο..

 

Η βραδινή σου πολύ καλή, με iso 100 (με βάση το flickr), αλλά γίνεται λίγο ψιλοχαμός στον ουρανό, νομίζω αναπόφευκτο εν προκειμένω (ή απλά έχει πρόβλημα η οθόνη μου :blink: ).

Και τέλος στο γαλακτομπούρεκο χάνω εγώ ο ίδιος τη μπάλα, τα κινητά δε θα τη χάσουν :lol:

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γιώργο μπράβο για το συγκριτικό, πολύ καλό και ακριβες.

Συμφωνώ με αυτά που γράφτηκαν παραπάνω, εγώ θα προτιμήσω σε γενικές γραμμές το 1020 λόγω του ότι δεν προτιμώ την επεξεργασία στη φωτογραφία, θέλω να είναι αυτή όσο λιγότερο γίνεται, προτιμώ να έχω το βάθος πεδίου του 1020 σε σχέση με το "flat" που βγάζει περισσότερο το g4 και όχι μόνο, συν το xenon που σου λύνει τα χέρια παντού.

Και σ αυτό έχεις δίκιο.

Η δική μου άποψη βασίζεται στην ευκολία που παίρνει καθένας μια πολύ καλή φώτο.

 

Έχουμε διαβάσει συχνά πυκνά εδώ κάποιους που αγόρασαν το 1020 να λένε ότι στο auto δεν είναι ευχαριστημένοι και δεν ξέρουν από ρυθμίσεις.

Στα χέρια ενός έμπειρου εκτός από 2-3 περιπτώσεις μπορεί να δώσει καλύτερα ίσως αποτελέσματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Lumia 1020, ProShot camera...ενταξει κι ο παλιος ειναι αλλιως ετσι?

....................

 

@paok έχεις και το 1020 ή είναι τυχαίες(ή από το αρχείο σου ξέρω 'γω...) οι 2 τελευταίες φώτο που ανέβασες? Αν το έχεις γιατί δεν τους πετάς τα μάτια έξω σε ένα VS να γουστάρουμε και οι υπόλοιποι?

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

@paok έχεις και το 1020 ή είναι τυχαίες(ή από το αρχείο σου ξέρω 'γω...) οι 2 τελευταίες φώτο που ανέβασες? Αν το έχεις γιατί δεν τους πετάς τα μάτια έξω σε ένα VS να γουστάρουμε και οι υπόλοιποι?

 

Δεν το εχω...αυτες ειναι παλιες αποθηκευμενες στο OneDrive

Link to comment
Share on other sites

@saleakos απο τα δειγματα που εχω δει στο νημα,το g4 αποδιδει χειροτερα στο manual απο οτι στο auto. Απλα στο manual δεν υπαρχει το κορυφαιο noise reduction που εχει. :)

 

Γιωργο ναι ετσι ειναι σε manual δεν υπαρχει το noise reduction αλλα δεν θα ελεγα οτι αποδιδει χειροτερα...ο λογος ειναι απλος..οταν θα παιξεις με το manual σε βραδινες για να παρεις ιδιο αποτελεσμα που θα βγαλει το lg στο auto με 1/14 και iso 800 ας πουμε, στο manual θα κατεβασεις και κλειστρο και iso οπως θα εκανες και στο 1020 και σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη..θα επαιζες καπου στο 1/2 με iso 200/400 αναλογα την περισταση...και αν κανεις ενα συγκριτικο των 2 τηλεφωνων βραδυ σε manual και στα 2 max 400 iso θα βαλεις...σε γενικες γραμμες μεχρι και 500 iso στο manual ο θορυβος που βγαζει το lg ειναι αποδεκτος στα ματια τουλαχιστον :)

 

ειχα κανει ενα συγκριτικο manual vs auto μεσα στο καλοκαιρι..το ξανα βαζω σε περιπτωση που δεν το εχεις δει

 

LG G4 Auto vs Manual

 

Επισης το manual μου εχει φανει χρησιμο και μερα οπως στις 2 παρακατω φωτο που η manual ειναι πολυ καλυτερη απο αποψη ρεαλισμου..αυτος ηταν ο φωτισμος στην πραγματικοτητα και οχι οπως βγηκε στο auto

 

auto

21486998295_3ee7b92509_c.jpg20150912_180225 by saleakos, on Flickr

 

manual

21206152359_6edc64378b_c.jpg20150912_180216 by saleakos, on Flickr

 

και μερικες random manual που ειναι καλυτερες απο οτι στο auto απλα δεν εχω τις auto πλεον να τις βαλω

 

σε αυτη το φως του ηλιου απο τα παραθυρα εβγαζε υπερφωτεινο ολο το καδρο

21253874115_a3605b4590_c.jpg20150906_112126 by saleakos, on Flickr

 

αυτη με το ψαρι σε auto απλα δεν εβγαινε

20447602003_5ab60b4a67_c.jpg20150831_175134 by saleakos, on Flickr

 

το lg δεν ειναι τελειο οπως και κανενα φωτοκινητο..εχει τα κουσουρια του οπως ολα τα κινητα...με απλα λογια...σε auto θα παρεις στο 85% τον περιπτωσεων πολυ καλες φωτο και μενει ενα 15% που στο manual καποιος που ξερει θα παρει κατι καλυτερο

 

υγ. τις φωτο τις εχω ξαναβαλει απλα τις βαζω παλι για χαρη της συζητησης

Link to comment
Share on other sites

Είτε αν είχαμε xenon στο g4 / είτε το NR του g4 στο 1020, δε θα υπήρχε ανταγωνισμός... Επίσης έχεις πέσει σε πολύ καλό φακό.

 

edit:Από την άλλη σκέφτομαι (για τα bold στο ποστ σου). Μπορεί το 1020 να κερδίσει σε manual vs manual, αλλά τι γίνεται σε g4 auto vs 1020 manual? Θέλω να πω πως, αν στο 1020 με ρυθμίσεις παίρνεις καλύτερη φωτο, στο g4 απλά ανοίγεις την κάμερα και τραβάς... ΠΟυ είναι και το ζητούμενο από την πλειοψηφία των χρηστών (συμπεραλμβανομένου και εμένα). Εκεί είναι που κερδίζει το g4 κατά τη γνώμη μου. Στην ευκολία της όσο πιο δυνατόν "άψογης" φώτο..

 

Η βραδινή σου πολύ καλή, με iso 100 (με βάση το flickr), αλλά γίνεται λίγο ψιλοχαμός στον ουρανό, νομίζω αναπόφευκτο εν προκειμένω (ή απλά έχει πρόβλημα η οθόνη μου :blink: ).

Και τέλος στο γαλακτομπούρεκο χάνω εγώ ο ίδιος τη μπάλα, τα κινητά δε θα τη χάσουν :lol:

Ελα ντε...θα πρεπει να το πιασω στα χερια μου παλι να το δουμε. Πραγματικα δεν ξερω τι θα γινει. Στο 1020 ειναι δεδομενο οτι με manual παιρνεις καλυτερη φωτο, βεβαια σε αρκετα σκοτεινες συνθηκες. Σε ημιφως και indoor τα παει εξαιρετικα καλα στο αυτοματο, να το τονισω αυτο.

Οσο για το g4 σε αυτο που αναφερεις, σαφως και η πλειοψηφια αυτο θελει, εκει το g4 τα παει εξαιρετικα καλα. Εκει που χανει την μπαλα το 1020 κατ'εμε ειναι σε πολυ σκοτεινες συνθηκες στο αυτοματο.

Οσο για την βραδυνη, τωρα βαζω και αλλη μια που τραβηξα ακριβως απο κατω.

Για το γαλ/κο ελα να σε κερασω οποτε θες. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και σ αυτό έχεις δίκιο.

Η δική μου άποψη βασίζεται στην ευκολία που παίρνει καθένας μια πολύ καλή φώτο.

 

Έχουμε διαβάσει συχνά πυκνά εδώ κάποιους που αγόρασαν το 1020 να λένε ότι στο auto δεν είναι ευχαριστημένοι και δεν ξέρουν από ρυθμίσεις.

Στα χέρια ενός έμπειρου εκτός από 2-3 περιπτώσεις μπορεί να δώσει καλύτερα ίσως αποτελέσματα.

 

Συμφωνω. Αν και να σου πω την αμαρτια μου, σε πολυ βραδυνες με πολυ χαμηλο φως, μονο το iso ρυθμιζω και ισως το exposure. Ολα τα αλλα τα κανει μονο του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιωργο ναι ετσι ειναι σε manual δεν υπαρχει το noise reduction αλλα δεν θα ελεγα οτι αποδιδει χειροτερα...ο λογος ειναι απλος..οταν θα παιξεις με το manual σε βραδινες για να παρεις ιδιο αποτελεσμα που θα βγαλει το lg στο auto με 1/14 και iso 800 ας πουμε, στο manual θα κατεβασεις και κλειστρο και iso οπως θα εκανες και στο 1020 και σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη..θα επαιζες καπου στο 1/2 με iso 200/400 αναλογα την περισταση...και αν κανεις ενα συγκριτικο των 2 τηλεφωνων βραδυ σε manual και στα 2 max 400 iso θα βαλεις...σε γενικες γραμμες μεχρι και 500 iso στο manual ο θορυβος που βγαζει το lg ειναι αποδεκτος στα ματια τουλαχιστον :)

 

ειχα κανει ενα συγκριτικο manual vs auto μεσα στο καλοκαιρι..το ξανα βαζω σε περιπτωση που δεν το εχεις δει

 

Επισης το manual μου εχει φανει χρησιμο και μερα οπως στις 2 παρακατω φωτο που η manual ειναι πολυ καλυτερη απο αποψη ρεαλισμου..αυτος ηταν ο φωτισμος στην πραγματικοτητα και οχι οπως βγηκε στο auto

 

το lg δεν ειναι τελειο οπως και κανενα φωτοκινητο..εχει τα κουσουρια του οπως ολα τα κινητα...με απλα λογια...σε auto θα παρεις στο 85% τον περιπτωσεων πολυ καλες φωτο και μενει ενα 15% που στο manual καποιος που ξερει θα παρει κατι καλυτερο

 

υγ. τις φωτο τις εχω ξαναβαλει απλα τις βαζω παλι για χαρη της συζητησης

Δεν τις ειχα δει λογω περιορισμενου χρονου. Πολυ καλες και η εκκλησια και ειδικα το ψαρι το οποιο ειναι πολυ δυσκολο να βγει. Στην manual ειναι πιο ρεαλιστικο λογω χαμηλοτερου exposure. Εξου και hdr και non-hdr.

Τωρα οσο για τις ρυθμισεις, δεν πιστευω οτι ειναι σωστο να βαλω το lg σε manual και το 1020 manual και να βαλω ιδια iso και ιδια κλειστρα.

Το 1020 συμπεριφερεται εντελως διαφορετικα απο το lg και το αντιστροφο. Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος. Παιζουν ρολο οι αλγοριθμοι σε αυτο το κομματι, και φυσικα και οι φακοι τους οπως και το ποσο φως παιρνει ο ενας και ο αλλος, διαφραγματα κτλ κτλ. Αλλη φιλοσοφια το ενα και αλλη το αλλο.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Δεν τις ειχα δει λογω περιορισμενου χρονου. Πολυ καλες και η εκκλησια και ειδικα το ψαρι το οποιο ειναι πολυ δυσκολο να βγει. Στην manual ειναι πιο ρεαλιστικο λογω χαμηλοτερου exposure. Εξου και hdr και non-hdr.

Τωρα οσο για τις ρυθμισεις, δεν πιστευω οτι ειναι σωστο να βαλω το lg σε manual και το 1020 manual και να βαλω ιδια iso και ιδια κλειστρα.

Το 1020 συμπεριφερεται εντελως διαφορετικα απο το lg και το αντιστροφο. Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος. Παιζουν ρολο οι αλγοριθμοι σε αυτο το κομματι, και φυσικα και οι φακοι τους οπως και το ποσο φως παιρνει ο ενας και ο αλλος, διαφραγματα κτλ κτλ. Αλλη φιλοσοφια το ενα και αλλη το αλλο.

 

ναι το ξερω οτι δεν μπορεις να βαλεις τα ιδια iso και κλειστρα δεν εννοουσα αυτο αλλα με 1 stop + - πιστευω ερχονται στα ισια..το πιο σωστο ειναι να γινει στο auto το συγκριτικο που ειναι για τον περισσοτερο κοσμο...το manual καλως η κακως ειναι για λιγους που δεν θα μπουν σε αυτη τη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

@Saleakos

Το παρατηρώ κι εγώ στο Note5 οτι με manual μπορείς και σε ημερησιες να πετυχεις καλυτερο αποτέλεσμα σε δυσκολες περιπτωσεις.

Εχω ηδη αποθηκευσει ενα profile ρυθμισεων για φωτο σε εσωτερικους χωρους με κακό φωτισμό που δίνει καλύτερο αποτελεσμα σε θόρυβο, κοντραστ και χρώματα.

Πολυ βολική η αποθηκευση δοκιμασμένων ρυθμίσεων.

 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή free για επεξεργασία raw?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω οτι δεν μπορεις να βαλεις τα ιδια iso και κλειστρα δεν εννοουσα αυτο αλλα με 1 stop + - πιστευω ερχονται στα ισια..το πιο σωστο ειναι να γινει στο auto το συγκριτικο που ειναι για τον περισσοτερο κοσμο...το manual καλως η κακως ειναι για λιγους που δεν θα μπουν σε αυτη τη διαδικασια

 

Σωστα. Γιαυτο το εκανα στο auto (οπως και ολα τα συγκριτικα μου) αλλα και γιατι το lg αποδιδει εξαιρετικα στο auto σε σχεση με αλλα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

@agamithite:

Η φωτο σου έχει άψογη απόδοση σε λεπτομέρεια και βάααααααααααθος... :)

@demon:

Ωραία βραδινή και επίσης άψογη απόδοση λεπτομέρειας! Που πέτυχες αυτό το κτίριο βρε μπαγασάκο και δεν το έχω δει;;

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατι πληροφοριακα...δεν βγαζουν ολα τα 1020 σαν του daemon.Toy daemon ειναι ειδικη περιπτωση.

Εχει πεσει σε πολυ καλο φακο...εξ ου και οι τελειες φωτογραφιες.

Του @Montoya παραδειγματοσ χαρη...ειναι τραγικο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατι πληροφοριακα...δεν βγαζουν ολα τα 1020 σαν του daemon.Toy daemon ειναι ειδικη περιπτωση.

Εχει πεσει σε πολυ καλο φακο...εξ ου και οι τελειες φωτογραφιες.

Του @Montoya παραδειγματοσ χαρη...ειναι τραγικο.

Τι λες ρε γατάκι????:D

Πάρε μια τον Κίσσαβο

21304664928_982ef036bf_b.jpgWP_20150917_18_55_48_Pro by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

Edited by impreza_sti

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

@paok: Τον έστειλες τον άνθρωπο... :)

Θεωρώ οτι δεν είναι θέμα φακού καλού ή κακού, αλλά θέμα ευαισθησίας του ois που κάτι παθαίνει.

Πήρα πρόσφατα ένα 1020 64άρι που έψαχνα, και είχα θέμα στη φωτογραφία, με θόλωση ειδικά στη δεξιά πλευρά. Πολύ πιθανόν, ο προηγούμενος να μην του είχε φερθεί καλά..

Πήγα στο Nokia Care στην Κατεχάκη (οι άνθρωποι είναι υποδειγματικά εξυπηρετικοί) και μου άλλαξαν, εντός εγγύησης φυσικά, την κάμερα αλλά και την πρόσοψή της (καρούμπαλο κοινώς).

Είναι γνωστό οτι έχει ολόκληρο μηχανισμό μέσα το κουτάκι της κάμερας, και προφανώς είναι ευαίσθητο στις πτώσεις κλπ, όπως λένε και τα παιδιά στο service.

Επίσης, μας είπε και ο Γιώργος (demon) αν θημάμαι καλά, οτι του είχε θολώσει το τζαμάκι της κάμερας και του το καθάρισαν και του άλλαξαν και την κάμερα.

Πιστεύω λοιπόν (εκτός αποδείξεως του εναντίον) οτι δεν είναι θέμα ποιότητας φακού, διότι και όλα τα 1020 που έχω πάρει μέχρι σήμερα (είναι αρκετά) δεν είχαν θέμα, μια χαρά φωτογραφίες έβγαζαν, απλά, πρέπει να προσέχουμε τη συσκευή μας, να της φερόμαστε γλυκά... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι λες ρε γατάκι????:D

Πάρε μια τον Κίσσαβο

...................................................

 

Κώστα, τρέχα στο service, έχεις νομίζω θολούρα δεξιά...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

@paok: Τον έστειλες τον άνθρωπο... :)

Θεωρώ οτι δεν είναι θέμα φακού καλού ή κακού, αλλά θέμα ευαισθησίας του ois που κάτι παθαίνει.

Πήρα πρόσφατα ένα 1020 64άρι που έψαχνα, και είχα θέμα στη φωτογραφία, με θόλωση ειδικά στη δεξιά πλευρά. Πολύ πιθανόν, ο προηγούμενος να μην του είχε φερθεί καλά..

Πήγα στο Nokia Care στην Κατεχάκη (οι άνθρωποι είναι υποδειγματικά εξυπηρετικοί) και μου άλλαξαν, εντός εγγύησης φυσικά, την κάμερα αλλά και την πρόσοψή της (καρούμπαλο κοινώς).

Είναι γνωστό οτι έχει ολόκληρο μηχανισμό μέσα το κουτάκι της κάμερας, και προφανώς είναι ευαίσθητο στις πτώσεις κλπ, όπως λένε και τα παιδιά στο service.

Επίσης, μας είπε και ο Γιώργος (demon) αν θημάμαι καλά, οτι του είχε θολώσει το τζαμάκι της κάμερας και του το καθάρισαν και του άλλαξαν και την κάμερα.

Πιστεύω λοιπόν (εκτός αποδείξεως του εναντίον) οτι δεν είναι θέμα ποιότητας φακού, διότι και όλα τα 1020 που έχω πάρει μέχρι σήμερα (είναι αρκετά) δεν είχαν θέμα, μια χαρά φωτογραφίες έβγαζαν, απλά, πρέπει να προσέχουμε τη συσκευή μας, να της φερόμαστε γλυκά... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κώστα, τρέχα στο service, έχεις νομίζω θολούρα δεξιά...

 

Λοιπόν,μόλις κατέληξα σε ασφαλή ίσως συμπεράσματα.

1.εχω ένα θέμα θολούρας δεξιά. Ίσως είναι θέμα τζαμιού ίσως στρώσει με hard reset.

2. Σίγουρα δεν είναι θέμα φακού (paok κάνεις λάθος. Δες και τα υπόλοιπα 1020 του φόρουμ). Κοίτα δείγματα του προηγούμενου κατόχου της συσκευής μου:

15335158123_4edb4fea8e_b.jpghdr by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

15747540301_37cbbc156d_b.jpgmarina2 (2) by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

15702354091_01e70bb3a5_b.jpgthessaloniki street art by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

15707847157_00fe55caf2_b.jpgomprela2 by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

Edited by impreza_sti
Τροποποίηση εικόνων μεγάλου μεγέθους

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη λύση είναι το Hard reset, η δεύτερη και πιο σίγουρη είναι να φλασάρεις το firmware της συσκευής σου απο την εφαρμογή στον υπολογιστή, για να το έχεις ασφαλώς καθαρό και σωστό μήπως έχει "χτυπήσει" κάτι που έχει σχέση με την κάμερα και τις φωτο του λειτουργικού (που εγώ δεν το νομίζω), αλλά απο οτι ξέρω μετά απο συζητήσεις στο service. Αναμένω αποτελέσματα.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,μόλις κατέληξα σε ασφαλή ίσως συμπεράσματα.

1.εχω ένα θέμα θολούρας δεξιά. Ίσως είναι θέμα τζαμιού ίσως στρώσει με hard reset.

2. Σίγουρα δεν είναι θέμα φακού (paok κάνεις λάθος. Δες και τα υπόλοιπα 1020 του φόρουμ). Κοίτα δείγματα του προηγούμενου κατόχου της συσκευής μου:

15335158123_4edb4fea8e_b.jpghdr by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

15747540301_37cbbc156d_b.jpgmarina2 (2) by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

15702354091_01e70bb3a5_b.jpgthessaloniki street art by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

15707847157_00fe55caf2_b.jpgomprela2 by Konstantinos Τsiaousis, on Flickr

 

ναι ναι καλα...αυτες ειναι επεξεργασμενες ρε.Σιγα μη βγαζει ετσι το 1020.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη λύση είναι το Hard reset, η δεύτερη και πιο σίγουρη είναι να φλασάρεις το firmware της συσκευής σου απο την εφαρμογή στον υπολογιστή, για να το έχεις ασφαλώς καθαρό και σωστό μήπως έχει "χτυπήσει" κάτι που έχει σχέση με την κάμερα και τις φωτο του λειτουργικού (που εγώ δεν το νομίζω), αλλά απο οτι ξέρω μετά απο συζητήσεις στο service. Αναμένω αποτελέσματα.

 

Για την ώρα δεν κάνω τίποτα γιατί δεν υπάρχει χρόνος. Άλλωστε ειμαι ακόμη εντός εγγύησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι ναι καλα...αυτες ειναι επεξεργασμενες ρε.Σιγα μη βγαζει ετσι το 1020.

 

Και έφυγε η θολούρα με την επεξεργασία? Και των υπολοίπων παδιων είναι επεξεργασμένες? Και οι προηγούμενες δικες μου είναι επεξεργασμένες?

Π.Χ.:

WP_20150304_18_51_42_Pro

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι καλα...αυτες ειναι επεξεργασμενες ρε.Σιγα μη βγαζει ετσι το 1020.

 

Αυτές οι φωτο έχουν ξανα-ανέβει εδώ παλαιότερα, τις θυμάμαι.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

 

 

Και έφυγε η θολούρα με την επεξεργασία? Και των υπολοίπων παδιων είναι επεξεργασμένες? Και οι προηγούμενες δικες μου είναι επεξεργασμένες?

 

Μια απλή ματιά να εριχνες στα exif θα έβλεπες φαρδιά-πλατιά τις λέξεις adobe photoshop..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα δεν κάνω τίποτα γιατί δεν υπάρχει χρόνος. Άλλωστε ειμαι ακόμη εντός εγγύησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και έφυγε η θολούρα με την επεξεργασία? Και των υπολοίπων παδιων είναι επεξεργασμένες? Και οι προηγούμενες δικες μου είναι επεξεργασμένες?

Π.Χ.:

WP_20150304_18_51_42_Pro

 

@montoya...δες την αληθεια καταματα.

Εχεις χαλια φακο.Εγω ειχα μετριο φακο.Ο daemon εχει τον απολυτο φακο:shock:

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ματιά να εριχνες στα exif θα έβλεπες φαρδιά-πλατιά τις λέξεις adobe photoshop..:rolleyes:

 

Μα το είδα. Γι αυτό ρώτησα αν φευγει η θολούρα με την επεξεργασία.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...