Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

@user_pixon12 έχεις κάνει πολλές φορές άστοχη κριτική χωρίς επειχειρήματα και γενικά έχεις προκαλέσει πολλά μέλη, είτε γνωρίζοντας ποιοι είναι είτε όχι. Μην βρίσκεις αφορμή τώρα για να την βγεις από πάνω. Είναι εντελώς διαφορετικό θέμα τώρα και δεν θέλω να μου ξεκινήσεις κουβέντα.

 

Αρκετά το κουράσαμε το θέμα.

Αν υπάρξει ξανά παρόμοια συμπεριφορά από τον οποιονδήποτε μπορείτε απλά να μην απαντήσετε και να κάνετε μία αναφορά. Μείνετε στο θέμα παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Lumia κινητο που διαθετει οπτικο σταθεροποιητη, δεν εχει αντιπαλο σε βραδινες φωτογραφιες και γενικα σε εσωτερικους χωρους οπου ο φωτισμος ειναι χαμηλος. Καντε οσα τεστ θελετε.
Link to comment
Share on other sites

Τι υποννοεις? οτι εγω χαλασα το thread?

Δεν υπονοώ ποτέ τίποτα :)

Από εκείνη την χρονική περίοδο πήρε την τροπή που έχει το θέμα, αυτό είπα και αυτό εννοώ.

Το θέμα χάλασε από τις άπειρες σελίδες με προσωπικές αντιπαραθέσεις που αρκετές φορές ηταν και είναι πολύ αστείες. Αυτό βέβαια δεν ενοχλεί εμένα που θα γελάσω και θα κάνω το κέφι μου, μόνο τους μοδεράτορες κλπ :D

Link to comment
Share on other sites

Παντως ελπιζω να μην χαλασει το θεμα γιατι εγω τουλαχιστον το παρακολουθω με ενδιαφερον. Εχει διαπληκτισμο, ιντριγκα και παθος ( :p ) οπως αρμοζει σε καθε καλο θρεντ αλλά βλεπουμε και ωραιες φωτογραφιες. Επισης μαθαινουμε και 5-6 πραγματα περι φωτογραφιας το οποιο ειναι και το πιο σημαντικο κατα τη γνωμη μου. Το μονο που λειπει ειναι λιγη ποικιλια μιας και θα ηθελα να δω συμμετοχη απο s5, g3, z2-3 αλλά και αλλες συσκευες, οχι απαραιτητα ναυαρχιδες. Μπορει ας πουμε να γινει ενα συγκριτικο για το ποια mid range συσκευη βγαζει πιο καλες φωτογραφιες κτλ. Θελω να πω οτι δεν ειναι απαραιτητο να γινεται συζητηση αποκλειστικα για το καλυτερο ολων (φυσικα να γινεται, απλα οχι αποκλειστικα).

 

 

ps Αντε μη βαλω τιποτα απο nexus 4 και χασετε την οραση σας :p

Link to comment
Share on other sites

Φτου έχασα το τζερτζελο τα διαγράψατε τα ποστ και το χασα. Όσο για τον Παοκ μη τον παρεξηγείτε. Απλα είναι Παοκ. Λογικό Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

απο xiaomi redmi

 

2014-05-14%2019.10.22.jpg

 

προτεινετε μια καμερα με αρκετες ρυθμισεις ληψης, διοτι η stock δεν αλλαζει iso speed...

Edited by giannis1_
Link to comment
Share on other sites

απο xiaomi redmi

 

2014-05-14%2019.10.22.jpg

 

προτεινετε μια καμερα με αρκετες ρυθμισεις ληψης, διοτι η stock δεν αλλαζει iso speed...

 

 

πολυ καλη φωτο με ωραια χρωματα

camera FV-5

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία το θέμα δεν έχει να δώσει τίποτα σπουδαίο διότι δεν υπάρχει ανταγωνιστης του 1020.

 

Έτσι, τρωγόμαστε με τα ρούχα μας και ασχολούμαστε με λεπτομερειες όπως το hdr του oppo και κάτι τρέχει στα γυφτικα...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει ανέβει καλά; την ανέβασα από το tapatalk. Δε ξέρω πως φαίνεται.. Στο βάθος Ελ Βενιζέλος. Κάτω δρόμος και το κοκκινο trail από αυτοκίνητο που περνούσε.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται καλά αλλά θα προτιμούσα να την δω σε κανονικό μέγεθος. Όπως επίσης και του giannis1_ θα ήθελα να δω σε πραγματικό μέγεθος.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται καλά αλλά θα προτιμούσα να την δω σε κανονικό μέγεθος. Όπως επίσης και του giannis1_ θα ήθελα να δω σε πραγματικό μέγεθος.

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/106032812/2014-05-14%2019.10.22.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται καλά αλλά θα προτιμούσα να την δω σε κανονικό μέγεθος. Όπως επίσης και του giannis1_ θα ήθελα να δω σε πραγματικό μέγεθος.

 

Λοιπόν την είδα τώρα το πρωί στο pc δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το iso ήταν manual στο 400 αλλα νομίζω το κλείστρο αυτόματο στά 3,3" ήταν πολύ για χωρίς τρίποδο όσο κι αν το κράτησα σταθερά. Ίσως με iso 200 και γύρω στα 2,5" να έβγαινε καλύτερη αν και σκοτεινότερη.. Τραγικός ο θόρυβος αν και οι συνθήκες ήταν απόλυτο σχεδόν σκοτάδι..

Εδώ λοιπόν σε πραγματικό μέγεθος.

 

https://zpvjqq.bl3302.livefilestore.com/y2pwpm0imtTcA6W0ND4SOeU1c5zvAtMF0Z_x-fJ_20vIfQelxL8N5swdYpJd_fDtNazebBmuhR9V-jwAutSEGCd7B8lIgqsDcRy5rvwMMi6BQs/WP_20141012_22_26_22_Pro__highres.jpg?psid=1

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι το iso, αλλά η πολύ αργή ταχύτητα κλείστρου, γι' αυτό και βγήκε θολή.

όταν το έχεις στο αυτόματο η ταχύτητα κλείστρου παραμένει σε ικανοποιητική ταχύτητα ώστε να βγάλεις σταθερή φωτογραφία με το χέρι. Αν αλλάξεις όμως το iso η ταχύτητα αυτόματα αλλάζει και μπορεί να πέσει ακόμα και στην πιο χαμηλή τιμή. Εγώ πιστεύω ότι με το iso που είχες απλά χρειαζόταν ρύθμιση η ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι το iso, αλλά η πολύ αργή ταχύτητα κλείστρου, γι' αυτό και βγήκε θολή.

όταν το έχεις στο αυτόματο η ταχύτητα κλείστρου παραμένει σε ικανοποιητική ταχύτητα ώστε να βγάλεις σταθερή φωτογραφία με το χέρι. Αν αλλάξεις όμως το iso η ταχύτητα αυτόματα αλλάζει και μπορεί να πέσει ακόμα και στην πιο χαμηλή τιμή. Εγώ πιστεύω ότι με το iso που είχες απλά χρειαζόταν ρύθμιση η ταχύτητα.

 

Σωστα...στα αυτοματο η καμερα θα κοιταξει πρωτιστως να μη βγει κουνημενη η φωτογραφια, οποτε θα δωσει υψηλο iso.

H συγκεκριμενη βγηκε κουνημενη (λογικο αφου ειναι με το χερι). Τετοιες συνθηκες μονο με τριποδα και χαμηλο iso φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία το θέμα δεν έχει να δώσει τίποτα σπουδαίο διότι δεν υπάρχει ανταγωνιστης του 1020.

 

Έτσι, τρωγόμαστε με τα ρούχα μας και ασχολούμαστε με λεπτομερειες όπως το hdr του oppo και κάτι τρέχει στα γυφτικα...

 

Μη τα λες έτσι αυτά βρε Κώστα μου, θα προκαλέσεις εγκεφαλικά επεισόδια.....:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστα...στα αυτοματο η καμερα θα κοιταξει πρωτιστως να μη βγει κουνημενη η φωτογραφια, οποτε θα δωσει υψηλο iso.

H συγκεκριμενη βγηκε κουνημενη (λογικο αφου ειναι με το χερι). Τετοιες συνθηκες μονο με τριποδα και χαμηλο iso φυσικα.

 

Θα το ξανακάνω με το σωστό τρόπο όταν βρεθώ στο ίδιο σπίτι σε λίγες μέρες.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Θα το ξανακάνω με το σωστό τρόπο όταν βρεθώ στο ίδιο σπίτι σε λίγες μέρες.

 

Βασικα εχεις ανεβασει την 38αρα γι αυτο φαινετα και περισσοτερο θολη και με θορυβο.Ανεβασε την pureview.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχεις ανεβασει την 38αρα γι αυτο φαινετα και περισσοτερο θολη και με θορυβο.Ανεβασε την pureview.

 

Ποιες οι διαφορές και τελικά ποια είναι καλύτερη?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιες οι διαφορές και τελικά ποια είναι καλύτερη?

 

εξαρταται που θα τις δεις.Την 38αρα αμα την δεις σε τηλεοραση HD 40 ιντσων και παραπανω...θα παθεις πλακα.

Σ'ενα νορμαλ μονιτορ βλεπεις το 25% της πραγματικης αναλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έχει να κάνει κυρίως με το θέμα της ανάλυσης της οθόνης. Οι περισσότερες τηλεοράσεις έχουν 1920*1080. Οπότε οποιαδήποτε μεγαλύτερη ανάλυση φωτογραφίας σε τέτοια οθόνη φαίνεται το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Μια βραδινή απο το Μ8 σε auto και μονο κατεβασμένο το iso στα 800. Στα 400 χάνονταν τα σημεία χωρίς φωτισμό.

Δεν διεκδικώ δάφνες, άλλωστε η συσκευή μου δεν φημίζεται για την κάμερα της.

Την θεωρώ αποδεκτή και πιθανως στις συγκεκριμένες συνθηκες καλύτερη από αλλες καμερες κινητών.

 

Στην οθονη του Mac μου φαίνεται μια χαρά ακόμα και όταν επέλεξα foul size. Η δευτερη είναι crop απο την foul size.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/661/6Z98Oz.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/743/j3EJ7o.png

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...