Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακόμη δεν το έχω μάθει το flickr, προφανώς όταν ανέβαζα τις φωτό ήταν σε private, αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω public... Το ψάχνω ακόμη... (Σχεδόν όλες οι άλλες που έχω είναι εντελώς απείραχτες)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να ξαναδοκιμάσω τώρα... Πάλι με το 808, σούρουπο, το γεφυράκι πάνω από τον παραπόταμο του Πηνειού (εντελώς απείραχτη φωτό, απευθείας από το 808, πληρης ανάλυση).

 

14944536853_d6bb3fa2fe_o.jpg2013-05-25-0029 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

Έπρεπε να πας στην κεντρική γέφυρα και να πάρεις μια το ποτάμι με το λιμάνι.

Την άλλη που πείραξες τα χρώματα (κάτω από την γέφυρα) μάλλον την σκότωσες (όπως την βλέπω απο το κινητό τουλάχιστον)....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο το Επαρχειο την εβγαλες ετσι?

Τα ξέρεις βλέπω τα μέρη ε; Ωραία είναι και στον Πύργο, δυο φορές πήγα, αλλά σκοπεύω να ξαναπάω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έπρεπε να πας στην κεντρική γέφυρα και να πάρεις μια το ποτάμι με το λιμάνι.

Την άλλη που πείραξες τα χρώματα (κάτω από την γέφυρα) μάλλον την σκότωσες (όπως την βλέπω απο το κινητό τουλάχιστον)....

Την άλλη κάτω από την γέφυρα του Πηνειού την επεξεργάστηκα με το Office picture manager, ένα παλιό πρόγραμμα της Microsoft, γι αυτό σε μεγάλη ανάλυση, χάλασε η ποιότητα... Για την κεντρική γέφυρα εντός της πόλης που λες, πλάκα πλάκα παίζει να μην έχω βγάλει καμιά! Μου έδωσες ιδέα για την επόμενη φορά που θα ξαναπάω Λάρισα. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρεις βλέπω τα μέρη ε; Ωραία είναι και στον Πύργο, δυο φορές πήγα, αλλά σκοπεύω να ξαναπάω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ωραια φωτο ειναι.

ειναι η γυναικα μου απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Παοκάρα πρωταθλητής στα γήπεδα (για την ώρα τουλάχιστον), πρωταθλητής και στις φωτό! :) Ωραία κοντινή, απλά το hdr νομίζω εδώ γίνεται περισσότερο καλλιτεχνικό και λιγότερο ρεαλιστικό σε κάποια σημεία. Καλή οπτική γωνία όμως και δύσκολη (κόντρα στον ήλιο).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από low light photography, αυτό είναι ένα παράδειγμα με το 808, χωρίς φλας, πίσσα σκοτάδι, πλην δυο τρεις λάμπες. Χωρίς τρίποδο ή στήριγμα.

 

14532438289_4f919e9ec1_h.jpg2013-02-23-0272 by mivas@windowslive.com, on Flickr

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτο ωραία είναι αυτή..Κώστα μάλλον κάτι έπαιζε με της λάμπες Γιατί δεν μου έχει κάνει κάτι..αν και δεν έχω δουλέψει το αργό κλειστρο με την 2...Αυτή η εξωτερική είναι πανέμορφη..Δυστυχώς πλέον το hdr έχει απαλύνει Πολύ σχεδόν νορμάλ φωτο βγαζει

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

#oppo#macro#hdr#

https://flic.kr/p/oNjuXz

 

Έχεις κάνει κάποια αναβάθμιση ή κάτι άλλο στην συσκευή? Μου φαίνεται ότι σε ζουμ 100% υπάρχει καλύτερη λεπτομέρεια σε σχέση με άλλα δείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παοκάρα πρωταθλητής στα γήπεδα (για την ώρα τουλάχιστον), πρωταθλητής και στις φωτό! :) Ωραία κοντινή, απλά το hdr νομίζω εδώ γίνεται περισσότερο καλλιτεχνικό και λιγότερο ρεαλιστικό σε κάποια σημεία. Καλή οπτική γωνία όμως και δύσκολη (κόντρα στον ήλιο).

 

Στην οθονη του macbook που είναι μια από τις καλυτερες, δεν δειχνει υπερβολικη. Ισα ισα θα έλεγα οτι είναι μια καταπληκτική φωτογραφία τοσο απο καλλιτεχνικής αποψης όσο και σε ποιοτητα.

Αν δεν ηταν ο ήλιος κοντρα θα ήταν ακόμα καλύτερη.

 

Πολλές καμερες και ειδικά του OPPO αλλά και του OnePlus One υστερουν στο πρασινο. Το βζάζουν κιτρινωπο. Πιστευω ότι με καταλληλη επεξεργασια διορθωνεται καπως.

 

Την προτιμώ κάπως έτσι

15400131150_4e67b2e762_b.jpg14964017143_a0f03213dc_o by kostaskazeros, on Flickr

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φωτό χρησιμοποιώντας την εφαρμογή HDR-X χωρίς βέβαια να τη πειράξω μετά τη λήψη που σου δίνει τη δυνατότητα.

Τι λέτε;

WP_20141020_001.jpg?psid=1

 

Μάλλον πάντως δεν έχει βγει HDR.... Κάτι λάθος έκανα...

Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Μέχρι να μπορέσω να ανεβάσω νεότερες φωτό, θα βάλω κάποιες παλαιότερες από το 808. Εδώ φαίνεται ο Πύργος από ψηλά (ήταν η πρώτη μου επίσκεψη στην Πελοπόννησο). Απευθείας από την συσκευή, χωρίς αλλαγές (ο κορεσμός στην κάμερα μόνο ήταν στο +2 από όσο θυμάμαι), όλα τα άλλα αυτόματα.

 

14716653884_d6f2b0d12c_h.jpg2013-02-26-0297 colour by mivas@windowslive.com, on Flickr

Παρόλο που τα χρώματα δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα, τους δίνει την ιδανική απόχρωση. Αυτό είναι κάτι που δεν το βρισκεις ευκολα στις αμοιγώς ψηφιακες κάμερες, οι οποιες δίνουν ότι βλέπουν η ότι τους δώσεις με κατάλληλες ρυθμισεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε την kit Kat με colors 2..όποτε βελτιώθηκε η φώτο..Κώστα δοκίμασε το ultra hd στα 24 mp..πιστεύω ότι είναι Πολύ καλύτερο.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που τα χρώματα δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα, τους δίνει την ιδανική απόχρωση. Αυτό είναι κάτι που δεν το βρισκεις ευκολα στις αμοιγώς ψηφιακες κάμερες, οι οποιες δίνουν ότι βλέπουν η ότι τους δώσεις με κατάλληλες ρυθμισεις.

Το 808 επειδή βγάζει πολύ ρεαλιστικές φωτογραφίες, σε αντίθεση π.χ. με το 1020 (κίτρινες, υπερκορεσμένες), κάποιες φορές φαίνονται μουντές, άχρωμες. Οπότε στις ρυθμίσεις της κάμερας πάντα έχω ανεβασμένο κορεσμό +2 ή +3, καθώς και αντίθεση +1 ή +2, για ήπια βελτίωση της εικόνας. Δεν είναι δηλαδή post-processing...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το 808 επειδή βγάζει πολύ ρεαλιστικές φωτογραφίες, σε αντίθεση π.χ. με το 1020 (κίτρινες, υπερκορεσμένες), κάποιες φορές φαίνονται μουντές, άχρωμες. Οπότε στις ρυθμίσεις της κάμερας πάντα έχω ανεβασμένο κορεσμό +2 ή +3, καθώς και αντίθεση +1 ή +2, για ήπια βελτίωση της εικόνας. Δεν είναι δηλαδή post-processing...
Εγω βαζω +1 σε saturation,contrast και sharpness.Εσυ ποσο βαζεις το sharpness?
Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω +1 σε saturation,contrast και sharpness.Εσυ ποσο βαζεις το sharpness?

Λοιπόν οι τωρινές ρυθμίσεις στα C1, C2 είναι κορεσμός 2, αντίθεση 1, οξύτητα 3. Στο C3 μόνο που έχω ενεργό το φλας, έχω μόνο κορεσμό +1, τα άλλα στο 0. Αλλά συνήθως παίζω ανάλογα με τις συνθήκες...

 

Μια ερώτηση τώρα, αν έχεις τεράστια διαφορά φωτός στο πλάνο, π.χ. το φως του ήλιου ανάμεσα στα σύννεφα και το υπόλοιπο πιο σκοτεινό, τι ρυθμίσεις το ευνοούν; (HDR θα ήταν η λύση για τέτοια αντίθεση φυσικά, αλλά για μιλάμε για μια φωτογραφία και μάλιστα εν κινήσει πολλές φορές)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένα παράδειγμα αντίθεσης φωτός είναι εδώ (με το 808). Το φως σαν κουρτίνα ανάμεσα από τα σύννεφα και η αντανάκλαση από τα νερά, σε μια φωτό που θα ήταν διαφορετικά, αρκετά σκοτεινή. Σε δυνατό φως το 808 κάνει αυτόματα underexposing, εκτός κι αν το ρυθμίσεις στα + πρώτα. Η φωτό ήταν μέσα από λεωφορείο εν κινήσει (χωρίς τρίποδο στήριγμα κλπ εννοείται...)

 

15585928852_288e129584_h.jpg2013-03-28-0407 by mivas@windowslive.com, on Flickr

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έχει βγει πολύ καλή με τις συνθήκες φωτισμού

Αν είχε και υποστήριξη raw, στο lightroom μετά θα γινόταν τέλεια! (εδώ είναι απείραχτη φυσικά). Οπότε στον τομέα αυτό του lossless quality, για μετέπειτα επεξεργασία, το καλύτερο είναι σαφώς το 1020.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε και υποστήριξη raw, στο lightroom μετά θα γινόταν τέλεια! (εδώ είναι απείραχτη φυσικά). Οπότε στον τομέα αυτό του lossless quality, για μετέπειτα επεξεργασία, το καλύτερο είναι σαφώς το 1020.

 

+1 για 1020 που βγάζει φοβερές φωτο

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει κάποια αναβάθμιση ή κάτι άλλο στην συσκευή? Μου φαίνεται ότι σε ζουμ 100% υπάρχει καλύτερη λεπτομέρεια σε σχέση με άλλα δείγματα.

 

Εχουν βγει 5-6 official firmwares οπου στιο καθενα η καμερα συμπεριφερεται διαφορετικα.

Τωρα στην τελευταια ...βελτιωσανε τις βραδυνες αλλα χαλασανε ολα τ'αλλα.Εγω τωρα γυρισα πισω στα πρωτα firmwares οπου πιστευω η καμερα ηταν καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλός ο ουρανός αλλά στην πινακίδα τα έχει κάνει μαντάρα

Η φωτό είναι μέσα από το λεωφορείο εν κινήσει, με ταχύτητα, με στροφές και λακούβες, είναι θαύμα και που κατάφερα τότε να βγάλω φωτογραφίες!!! :p

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...