Jump to content

Ποια είναι η καλύτερη κατασκευάστρια εταιρεία; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια είναι η καλυτερη κατασκευάστρια εταιρεία;  

675 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η καλυτερη κατασκευάστρια εταιρεία;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      69
    • HTC
      110
    • LG
      30
    • Motorola
      19
    • Nokia
      188
    • Samsung
      134
    • Sony Ericsson
      83
    • ...άλλη εταιρεία
      22
    • ΔΞ/ΔΑ
      14


Recommended Posts

Ωρα να πω και εγω την αποψη μου.Ψηφιζω Νοκια.

 

Σε θεμα ποιοτητας κατασκευης το καλυτερο κινητο με τεραστια διαφορα που ειχα ποτε (και ειχα πολλα) ειναι χωρις αμφιβολια το Ν91.

 

Η full ατσαλινη κατασκευη του δινουν μια απιστευτη αισθηση ποιοτητας και στιβαροτητας (χωρις τριξηματα, σπασιματα κλπ κλπ). Απλα αν πεσει κατω η πτωση αφηνει σουβενίρ:lol:)

 

 

Κατα τα αλλα ομως η εν λογω συσκευη ειναι πολυ βαρια και αργη σε ταχυτητα.

 

 

 

υγ: επισης πολυ καλο το Γιαπωνεζακι το Sharp GX30i και το αλλο Γιαπωνεζακι το SE W900i

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 133
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω πιστευω πως η καλυτερη ειναι η νοκια...

Αν οχι η νοκια τοτε η σονι ερικσον...

 

Σε καμία περιπτωση παντως δεν ειναι η SAMSUNG

Μπορει τα τελευταια 1-2 χρονια η Samsung να εχει βγαλει το καλυτερο φωτοκινητο και κινητο με HD video αλλα μία εταιρεια δεν κρινεται απο το τι κανει τα τελευταια 1-2 χρονια αλλα το τι εκανε σε βαθος χρονου...Στο μονο στο οποιο η samsung υπερισχυει απο παντα εως σημερα ειναι το design και η ποιτητα κατασκευης των κινητων της...Κατα τα αλλα αν εξαιρεσουμε τα τελευταια 1-2 χρονια τα προηγουμενα χρονια τα κινητα της samsung ηταν ετη φωτος πισω απο τα Νοκια και τα SE στο θεμα δυνατοτητων των κινητων......

 

 

Τωρα γιατι ψηφισα Νοκια και οχι SE παροτι εχω SE....

 

και οι 2 εταιρειες ειναι ισαξιες στα ΚΥΡΙΑ χαρακτηριστικα των τηλεφωνων(internet,gps,megapixel και ολες αυτες τις νεες ''μοδες'')

 

Ομως η νοκια δεν στεκεται μονο σ' αυτα..δημιουργει κινητα ολοκληρωμενα οχι κινητα που απλα στοχευουν να εντυπωσιασουν με τα πολλα megapixel κλπ...Κινητα που δεν ειναι πλαστικουρες οπως της SE,με 16.500.000 χρωματα(η SE μολις πριν 1-2 χρονια εβγαλε κινητο με 16.500.000 χρωματα νομιζω),μοντερνο λειτουργικο και ωραιο design(οχι βεβαια σαν της samsung) και πληθος αλλων εφαρμογων...(χωρις βεβαια να λεω πως δεν υπαρχουν και SE που να τα εχουν αυτα)....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

sony ericsson φυσικα και για παντα....

 

παραθέτω λόγους:

 

 

ταχυτητα αποκρισης τηλεφωνου (τι να κανω το n900 οταν κανει 3sec να μπει στο μενου?)

ανθεκτικοτητα (εχω κ770 εδω κ 20 μηνες κ δεν εχει παθει απολυτως τιποτα)

custom drivers για καμερα οθονη κ ηχο

patches για καθε μοντελο...

elfs που συναγωνιζονται apps του symbian για πλακα....

 

οποιος μου βρει κινιτο που να κανει ολα αυτα (κ αυτα που δεν ανεφερα) με λιγοτερα απο 200ε εγω δεν ξανα αγοραζω se, μεχρι τοτε ομως.....

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

sony ericsson φυσικα και για παντα....

 

παραθέτω λόγους:

 

 

ταχυτητα αποκρισης τηλεφωνου (τι να κανω το n900 οταν κανει 3sec να μπει στο μενου?)

ανθεκτικοτητα (εχω κ770 εδω κ 20 μηνες κ δεν εχει παθει απολυτως τιποτα)

custom drivers για καμερα οθονη κ ηχο

patches για καθε μοντελο...

elfs που συναγωνιζονται apps του symbian για πλακα....

 

οποιος μου βρει κινιτο που να κανει ολα αυτα (κ αυτα που δεν ανεφερα) με λιγοτερα απο 200ε εγω δεν ξανα αγοραζω se, μεχρι τοτε ομως.....

Ο αδερφός μου έχει το c903 το οποίο κάθε τρεις και λίγο δεν βρίσκει την καρτα μνήμης.

To c902 που είχε όλο έκανε κάτι επανεκκινησεις όποτε ήθελε ή κάτι κουλά με την οθόνη. Και αυτό το έκανε και c902 φίλου. Όσο για ταχύτητα πρέπει να έκανε το λιγότερο κανά 2λεπτο μέχρι να είναι έτοιμο το κινητό για κλήση από κλειστό να το ανοίξεις, να ζητήσει κωδικό sim και να είναι έτοιμο...

 

Παλιά αυτα τα κολλήματα δεν τα χαν...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ειχα την τυχη να το χρησιμοποιησω, αλλα ειναι και διαφορετικης πλατφορμας, επισης λογικο ειναι να κανει καποιο χρονο απο κλειστο μεχρι να ανοιξει, εγω μιλησα για αποκριση κατα την χρηση....

 

παντως καλυτερο κινητο πρεπει να ηταν το κ750, απλα οταν βγηκε τα εσπαγε...

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εντάξει καλό το iphone 2g αλλα μην ξεχνάμε οτι είναι σφραγισμένο σαν αστακός. Ούτε καπάκια μπαταρίας, ούτε slide, ούτε πολυπλήκτρα, ούτε τίποτα... Το έχουν "ηλεκτροκολλήσει" το εργαλείο. Αυτό μας έλειπε να έχει και ποιοτικές ατέλειες...!

 

Το έχουν ηλεκτροκολλήσει το εργαλείο! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:lol::lol::lol::lol::lol:

Ακόμα γελάω. Κορυφαίος...

 

Πέρα από την πλάκα ψήφισα Nokia.Από προσωπική πείρα όποιο κινητό Nokia είχα δεν παρουσίασε ποτέ κανένα πρόβλημα, ήταν πολύ ανθεκτικό και με άριστη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
τωρα εχω htc...αλλα παρ'ολα αυτα θα ψηφισω κι εγω nokia...λογω οτι ειναι μεγαλη δυναμη απο παλια...πιστευω ομως στο κοντινο μελλονι η htc οπως καιη samsung με τις συσκευες που βγαζουν τα τελευταια 2-3 χρονια θα ανατρεψουν την κατασταση...για να μην πω οτι εχει:) αρχισει ηδη να ανατρεπεται......

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ήταν η νόκια!τώρα τα κινητά της είναι πλαστικούρα!έχει χάσει πολύ από ποιότητα!πιστεύω όπως και ο φίλος παραπάνω ότι η htc ανεβαίνει πολύ γρήγορα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sony Ericsson:

 

Ποιότητα κατασκευής

Αξιοπιστία

Εύχρηστα τηλέφωνα (σε μια καλή συσκευή SE μέσα από το μενού κάνεις σχεδόν τα πάντα, και συνήθως ακριβώς με τον τρόπο που θα περίμενες)

 

Τώρα φυσικά και είναι υποκειμενική η απάντηση στο ερώτημα "Ποια είναι η καλύτερη κατασκευάστρια εταιρεία;".

Εννοούμε αποκλειστικά και μόνο την ποιότητα κατασκευής; Αν ναι, φυσικά και η Apple δεν πιάνεται. Εννοούμε συνολικά την εικόνα των συσκευών μιας εταιρείας κατά μεσο όρο; Τότε ο καθένας θα δώσει άλλη απάντηση, γιατί απλά ο καθένας ορίζει την ποιότητα μιας συσκευής σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια και σύμφωνα με τη χρήση για την οποία θέλει τη συσκευή.

 

Όταν κρίνουμε δηλαδή την ποιότητα των τηλεφώνων μιας εταιρείας δεν παίζει ρόλο η ευχρηστία, το design, και στο κάτω κάτω το πόσο καλό τηλέφωνο είναι ένα τηλέφωνο; Για να το παρατραβήξω λίγο, δεν "βαθμολογούμε" και το service της εταιρείας; :dizzy:

 

Για παράδειγμα το iPhone από μία άποψη υστερεί σε ορισμένους τομείς (χωρίς να είμαι καθόλου εναντίον του iPhone): είναι ακριβό, και δεν είναι πρακτικό γιατί είναι μεγάλο σε μέγεθος.

Επίσης δεν ξέρω αν μία συσκευή που είναι μόνο κατά ένα μέρος τηλέφωνο και ταυτόχρονα όλα τα άλλα πράγματα που είναι το iPhone θεωρείται τελικά πρακτικό και εύχρηστο τηλέφωνο...

 

Οπότε αν λάβουμε υπ' όψιν περισσότερες παραμέτρους και όχι αυστηρά την ποιότητα κατασκευής, τότε μία εταιρεία όπως η Apple (και άλλες) δεν μπορεί να "κερδίσει" διεθέτοντας τόσο ακριβές, τόσο "πολυεργαλεία", ή τόσο μεγάλες σε μέγεθος συσκευές...

 

Το αγαπημένο μου παράδειγμα είναι το πλυντήριο: Αν κατασκευάσω ένα άριστης ποιότητας πλυντήριο ρούχων το οποίο θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για να κάνουμε τηλεφωνικές κλήσεις, θα θεωρείται καλό τηλέφωνο;;; :)

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι αντι-iPhone, παραθέτω απλά μία άλλη οπτική γωνία. Θέλω να καταλήξω ότι θα μπορούσε να δοθεί ευκολότερα μία πιο σαφής απάντηση, σε μια ερώτηση που θα έθετε πιο συγκεκριμένα κριτήρια. :mobile:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θα μπορούσα να πω τα samsung αλλά με όσα nokia είχα (και φίλοι μου) τράβηξαν τα πάνδεινα και σπάνια παρέδωσαν πνεύμα.Μιλάω για στρατό + πεσίματα + γρατσουνιές + πατήματα κουμπιών.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αναλογα την περιοδο.Παλαιοτερα ηταν Nokia μετα sonyericson τωρα...??

 

Ποτε ακριβως ηταν η Sony Ericsson?!:blink:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ήταν η νόκια!τώρα τα κινητά της είναι πλαστικούρα!έχει χάσει πολύ από ποιότητα!πιστεύω όπως και ο φίλος παραπάνω ότι η htc ανεβαίνει πολύ γρήγορα...

 

Ε71

Ε72

Ν86

Ν8

Ε7

Ν91

8χχχ

8600

και παει λεγοντας...

 

ε οχι και πλαστικουρες... τι να πουνε αλλοι δηλαδη...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Sony Ericsson Cedar

Sony Ericsson W200

 

πλακα κανεις ετσι?

η σειρα arte της νοκια ειναι οτι πιο ποιοτικο υπαρχει, αλλα κοστιζει κατι παραπανω απο ενα μηνιατικο.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Oτιδηποτε πλαστικο ξεφτιζει καποια στιγμη.

Οποτε θα εριχνα την ψηφο μου σε κατι μεταλλικο.

Το Ν91 εχει καταπληκτικη ποιοτητα κατασκευης.

Και υποθετω ολα τα μεταλλικα 8αρια της nokia, ειδικα το 8910, 8800(και παραλλαγες) που στο χερι δινουν απιστευτη αισθηση, δυστηχως δεν τα εχω ζησει προσωπικα για να ξερω πως καταληγουν.

Απο συχρονα, υπαρχουν καποια touch κινητα που ειναι κατασκευασμενα απο αλουμινιο, ειχα παιξει με ενα htc legend για λιγο, και ειχε θεϊκη αισθηση.

Θα ηθελα να δω επισης το htc mozard, που και εκεινο ειναι κατασκευασμενο απο ενα κομματι αλουμινιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι οτι ενα κινητο αφης δεν μπορει να θεωρηθει ποιοτικο.. ειναι οπως και να το κανουμε ευαισθητο.. πχ εκεινο το βιντεο με το αι φονε που το πεταει ο αλλος κατω και σπαει..
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...