Jump to content

Acer neoTouch S200 (ACER F1)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο χρόνια πανευρωπαική εγγύηση.

To ψάχνω και εγώ σχετικά με την εγγύηση της ACER. Σκέφτομαι σοβαρά για το F900 ή το Μ900. To κουτί έχει μέσα πανευρωπαϊκή εγγύηση αλλά η ACER δε ξέρω αν έχει τμήμα στην Ελλάδα. Έστειλα ένα e-mail στην ελληνική αντιπροσωπεία (τηλέφωνο δε βρήκα), μέχρι τώρα δε μου έχουν απαντήσει. Το expansys πάντως γράφει ότι αν παρουσιάσει πρόβλημα η συσκευή πρέπει να τη στείλεις στη Γαλλία. Είναι σοβαρός αποτρεπτικός παράγοντας αυτός.

Αν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 889
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά το manila με το Dusk theme δεν παίζεται.

 

Ποιά έκδοση manila χρησιμοποιείς φίλε μου;

 

2 χρόνια πανευρωπαική εγγύηση από το expansys και το clove εννοείς προφανώς ε;Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα για τα Acer κινητά(δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό...)

 

Δεν το έχω ψάξει (και ελπίζω να μην χρειαστεί) αλλά ξέρω ότι για τα laptops της Acer υπάρχει service στην Ελλάδα. Ίσως (λέω ίσως) στο ίδιο service να απευθύνεσαι και για τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση manila χρησιμοποιείς φίλε μου;

 

Την 2.1 που είχες δώσει παλιότερα. Αυτήν "Touch-IT_Blackstone_Manila_HD_FULL.cab". Μόνο το tab της μουσικής έχει θέμα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν το χρειάζομαι.

Manila 2.1 -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=442154

Τaskbar icons & skin -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=570322

Άλλα (πχ psshutxp, showcase) -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=524797

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Την 2.1 που είχες δώσει παλιότερα. Αυτήν "Touch-IT_Blackstone_Manila_HD_FULL.cab". Μόνο το tab της μουσικής έχει θέμα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν το χρειάζομαι.

Manila 2.1 -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=442154

Τaskbar icons & skin -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=570322

Άλλα (πχ psshutxp, showcase) -> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=524797

 

Δυστηχώς αυτή δεν είναι η 2.1 αλλά η παλιά έκδοση του TF3D. Αν πας στα settings θα δεις την ακριβή έκδοση. Πάντως ακόμα και έτσι όντως είναι πανέμορφο το σκιν που έχεις βάλει. Απλά εγώ τελικά μετά από ένα χρόνο περίπου εμπειρίας από Manila στο Xperia καταλήγω στο ότι το SPB Mobile Shell 3.5 είναι καλύτερο και λειτουργικότερο αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχει κανείς τις ρυθμίσεις ιντερνετ για κοσμοτέ.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά μήπως έχει κανείς τις ρυθμίσεις ιντερνετ για κοσμοτέ.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

http://www.htc.com.gr/9090_cosmote.html

 

Για να σε προλάβω... Κάνουν και για τη συσκευή σου. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.htc.com.gr/9090_cosmote.html

 

Για να σε προλάβω... Κάνουν και για τη συσκευή σου. :rolleyes:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το manila με το Dusk theme δεν παίζεται.

ΝΑΙ! super !

 

φανταστικο μηχανακι παιδες!

 

@freco πολυ καλη προσπαθεια το blog...κρατα μας ενημερους!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

@freco πολυ καλη προσπαθεια το blog...κρατα μας ενημερους!

 

Προσπαθώ. Ότι αξιόλογο πέφτει στην αντίληψή μου θα το ανεβάζω εκεί. ;)

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα!!

Ειμαι νεο μελος στο forum,εχω ενα Diamond το οποιο κ βεβαιως του εχω αλλαξει τα φωτα! :D Θελω να παρω κατι καλυτερο κ ... μεγαλυτερο!Ειμουν πολυ κοντα στο να παραγγειλω το HD2 αλλα ..πολυ ακριβο ρε παιδια!Εντελως κατα λαθος σε ενα site ειδα το F1.. κ επαθα πλακα!

2 ερωτησουλες θελω μονο να κανω αν επιτρεπετε..

1)Ισχυει αυτο που κανουμε στα HTC το πατσαρισμα του bootloader (Hard-Spl) για να παιρνει cooked rom πανω του??Επειδη θα ηθελα πολυ να βαλω manila 2.5 κ επειδη δεν υπαρχει σε .cab μορφη (ετσι νομιζω τουλαχιστον) πρεπει λογικα να παει μαζι με rom.

2)Σε ολους εσας που το εχετε κ ηδη το δουλευετε λιγο καιρο ποια ειναι η κατασταλαγμενη εντυπωση σας?Αξιζει να το παρει κανεις αντι του HD2 ??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Don't argue with idiots...they will bring you down to their level and bit you with experience....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Καλώς ήρθες.

 

1) Οι WM συσκευές της ACER δεν έχουν το xda-developers.com από πίσω για να υπάρχει αυτή η υποστήριξη που γνώρισες στο HTC σου. Κατά καιρούς θα κυκλοφορήσουν κάποιες cooked ROM και για αυτή τη συσκευή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα δεις τη δουλειά που έχει γίνει στα HTC. Αυτό είναι ένα μειονέκτημα.

 

2) Εάν δεν σε ενδιαφέρει το παραπάνω αξίζει σαν συσκευή μιας και βρίσκεται στην καλύτερη αναλογία της αγοράς όσον αφορά την τιμή/απόδοση. Αυτό που εκκρεμεί είναι το θέμα της εγγύησης εδώ στην Ελλάδα και αν και ποιος την υποστηρίζει.

 

Το κατά πόσο αξίζει απέναντι στο HD2 εξαρτάται από το πόσο τα παραπάνω είναι σημαντικά για σένα για να δικαιολογήσουν τη διαφορά στην τιμή, συμπεριλαμβανομένων βέβαια και κάποιων δυνατότερων χαρακτηριστικών που συναντάμε στο HD2.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παντως το Manilla 2.5 κυκλοφορησε χθες σε cab μορφη και δουλευει και πολυ καλα εκτος του music album.Τσεκαρε και το blog του φιλου freco απο πανω..

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

2) Εάν δεν σε ενδιαφέρει το παραπάνω αξίζει σαν συσκευή μιας και βρίσκεται στην καλύτερη αναλογία της αγοράς όσον αφορά την τιμή/απόδοση. Αυτό που εκκρεμεί είναι το θέμα της εγγύησης εδώ στην Ελλάδα και αν και ποιος την υποστηρίζει.

 

 

 

Αυτό είναι και το κυριότερο , έχω το diamond μόνο με το mobile shell και απενεργοποιημένο και το HTC Phone , με αποτέλεσμα να έχω αναγκαστεί να βάλω ένα cab για να μου βγάζει το εικονίδιο bluetooth (το έχουν ενσωματωμένο στο skin phone της htc ) στην γραμμή εργασιών . Οπότε από την στιγμή που δεν χρησιμοποιώ τίποτα από τα πρόσθετα της HTC , δεν υπάρχει και λόγος να πληρώσω περισσότερα χρήματα για μια συσκευή .

 

Δεν έχω αλλάξει ακόμη το diamond περιμένοντας κάποια εξέλιξη στο θέμα .

Άντε και το πήρα , να φοβάμαι μην μου πέσει (λέω τώρα) και να πρέπει να πληρώσω courier (γιατί δεν θα είναι θέμα εγγύησης πλέον) για να πάει στο εξωτερικό ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελικά η ποιότητα του ήχου στις τηλεφωνικές κλήσεις είναι τόσο χάλια ; Τόσο εδώ μέσα όσο και σε διάφορα reviews διαβάζω για το συγκεκριμένο πρόβλημα και πραγματικά για μένα είναι ο μόνος αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά του...

Δώστε μας τα φώτα σας !

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό μου θυμίζει κάτι από εποχές Ε-ΤΕΝ και πραγματικά ελπίζω να μην είναι αλήθεια. Ας το διευκρινίσει κάποιος κάτοχος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελικά η ποιότητα του ήχου στις τηλεφωνικές κλήσεις είναι τόσο χάλια ; Τόσο εδώ μέσα όσο και σε διάφορα reviews διαβάζω για το συγκεκριμένο πρόβλημα και πραγματικά για μένα είναι ο μόνος αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά του...

Δώστε μας τα φώτα σας !

 

Όχι, δεν είναι τόσο χάλια όσο περιγράφεται χωρίς όμως να είναι και από τα δυνατά σημεία του τηλεφώνου. Υπάρχουν άλλωστε και τα bluetooth:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ισχύει και στου υπόλοιπους αλλά όταν μιλάς στο κινητό πάτα το volume up. Θα δεις ότι η ένταση κλήσης παρόλο που πριν την είχες στο τέρμα είναι στο μισό στην πραγματικότητα. Αν την βάλεις τέρμα θα ακούνε και οι διπλανοί σου αυτόν που είναι στην άλλη γραμμή.

Εγώ από τότε δεν έχω τέτοιο θέμα. Αντίθετα έτυχε να χρειαστεί να μειώσω την ένταση.

Υποψιάζομαι ότι φταίει το (custom) πρόγραμμα ήχου της Acer (start -> preferences -sounds).

Για τον ήχο γενικότερα των windows δεν βρήκα ακόμα λύση.

 

Εγώ πάντως αρνούμαι να πληρώσω 650+ ευρώ για το Leo όταν στην Αγγλία πωλείται 499 GBP (560 ευρώ) για να μπορώ να το πάω στην Ace. Το πήρα από ελληνικό μαγαζί (το γνωστό, μην αρχίσετε... γουγλήστε λίγο...) και αν πάθει κάτι, εκεί θα το πάω κι ας το στείλει στην Ανταρκτική για φτιάξιμο.

 

Αυτό μου θυμίζει κάτι από εποχές Ε-ΤΕΝ και πραγματικά ελπίζω να μην είναι αλήθεια. Ας το διευκρινίσει κάποιος κάτοχος.

 

Γιατί βρε Γιάννη? Και στο Touch Pro το ίδιο πρόβλημα δεν είχαμε στην αρχή? Στο Diamond τα ίδια. Αυτό το περιβόητο audiopara.csv δεν κυκλοφορεί σε όλα τα forums για τα HTC? Όλοι τα ίδια δεν είναι? Απλά άλλος σου ζητάει 420-460 κι άλλος 650 - 700 γιατί έχει άλλο αυτοκόλλητο.

 

Όσο για το Leo, περιμένετε λίγο (τι είπα τώρα ο άνθρωπος... στο βασίλειο των γκατζετάκηδων :lol:) να το δείτε κι από κοντά. Εγώ πήγαινα φορτσάτος για το Toshiba TG1 αλλά όταν το είδα από κοντά μου φάνηκε τεράστιο.

 

Παντως το Manilla 2.5 κυκλοφορησε χθες σε cab μορφη και δουλευει και πολυ καλα εκτος του music album.Τσεκαρε και το blog του φιλου freco απο πανω..

 

Που είναι το cab OEOOOOO...??? Please δώσε link γιατί δεν το βρίσκω και καθυστερώ... χα χα χα χα χα..

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Χρήστο αυτή δυστηχώς είναι παλιά έκδοση (η 1.3) του TF3D και όχι η 2.5. Έχει ανέβει στο XDA από τις 3 Νοεμβρίου 2008 και απλά στο Modaco το ανακαλύψαν ένα χρόνο μετά.

Όσο και αν έψαξα τελικά δεν βρήκα ούτε την 2.1 ούτε την 2.5. Η μόνη ελπίδα προς το παρόν είναι η ρομ που ετοιμάζεται με 2.5 και θα ανέβει σε λίγες μέρες ίσως και ώρες. Το θέμα όμως είναι να βρούμε και την original ρομ πρωτού φλασάρουμε την custom.

Link to comment
Share on other sites

Sorry δεν το γνωριζα!

Ελπιζω να γινει καλη δουλεια και να μας πεις τις εντυπωσεις σου.

Εγω εντωμεταξυ την μια μερα ειμαι ετοιμος να το παραγγειλω ,και την αλλη το ΟΜΝΙΑ ΙΙ...Κολαση!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Εγω εντωμεταξυ την μια μερα ειμαι ετοιμος να το παραγγειλω ,και την αλλη το ΟΜΝΙΑ ΙΙ...Κολαση!

 

Και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα δύο ήμουνα αλλά τελικά με κέρδισε ο Snapdragon:)

Link to comment
Share on other sites

Οι μοναδικοι λογοι για τους οποιους ηθελω να αγορασω το Leo ειναι φυσικα ο snapdragon και το manila 2.5 .. αν και το manila 2.5 ηδη το δουλευω στο Diamond...αλλα αλλο η οθονη του διαμαντιου και αλλο του leo ;)

Οι μοναδικοι λογοι που με αποθουν στο να αγορασω το Leo ειναι η τεραστια τιμη του(ημαρτον με τοσα λεφτα παιρνω τετραπυρηνο PC!!!)και το τεραστιο μεγεθος του :(

Οι μοναδικοι λογοι που με κανουν να αγορασω το F1 ειναι το πραγματικα τελειο design του,ο Snapdragon και η οχι τοσο τεραστια οθονη του,και φυσικα η τελεια τιμη του(μην ξεχνατε αλλοι (το 90% των ελληνων) δινουν τα ιδια λεφτα να παρουν ενα απλο nokia)!

Ο μοναδικος λογος που με κανει να μην αγορασω το F1 ειναι οτι δεν θα εχει σιγουρα την ανεπισημη υποστηριξη που εχουν τα HTC.Αλλα ποτε δεν ξερεις... ηδη υπαρχει ενα thread στους xda που προσπαθουν να κανουν rom με WM6.5.1 για το F1. ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=578255 )

 

Η τελικη μου αποφαση μαλλον θα ειναι το F1 κυριως λογω design και τιμης.

Οσο για το rom development ή το manila 2.5 θα κανω αρκετα requests σε διαφορα thread στο xda μηπως και καποιος μπορει να κανει ενα cab με manila 2.5.

 

Αντε λοιπον απο βδομαδα το παραγελνω! Απο οσα διαβασα μαλλον καλυτερα ειναι απο clove ετσι?

Don't argue with idiots...they will bring you down to their level and bit you with experience....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θα κανω αρκετα requests σε διαφορα thread στο xda μηπως και καποιος μπορει να κανει ενα cab με manila 2.5.

 

Έχουν ήδη αρχίσει οι πρώτες προσπάθειες για εγκατάσταση του manila 2.5 και σε άλλες συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Acer neoTouch S200 (ACER F1)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...