Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μια βοηθεια!!!Εχω ηδη ενα λογαριασμο στο paypal(personal) τον οποιο τον εχω συνδεδεμενο με μια πιστωτικη.Μεχρι στιγμης μονο αγορες εκανα.Τωρα ομως θελω να πουλησω κατι σε καποιον στην Αμερικη και θελει να με πληρωσει μεσω paypal.Τι πρεπει να κανω ωστε να μπορω να δεχθω τα λεφτα???Το ποσο ειναι 1000 ευρω???

 

Αν διάβαζες λιγα ποστ πιο πάνω θα σου λυνόντουσαν οι απορίες, διάβασε το ποστ 1346

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να μεταφέρω χρήματα από τραπεζικό λογαριασμό

στο λογαριασμό του paypal?

Βεβαίως και μπορείς

Θα πάς στο myaccount επιλογή TOP-UP Εκεί θα σου δώσει ένα κωδικό και έναν αριθμό τραπέζης

Στέλνεις το έμβασμα στον αριθμό αυτό και σαν αιτιολογία βάζεις τον κωδικό που θα σου δώσει.

μόλις τα χρήματα φτάσουν στην τράπεζα του PAYPAL θα πιστωθεί ο λογαριασμός σου

Link to comment
Share on other sites

θελω να συνδεσω το αριθμο λογαριασμου που εχω στην Εθνικη με το paypal.Oταν παω να το κανω μου εμφανιζει μια επιλογη για τον τυπο του λογαριασμου και εχει 2 επιλογες

1-checking

2-savings

πιο επιλεγω???Ο λογαριασμος μου ειναι μισθοδοσιας ταμιευτηριου

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ακομα να λυσω το προβλημα που ειχα με την χρεωστικη μου,εχω εποικινωνησει με paypal και τραπεζα πειραιςως,το refund στο statuς διχνει οτι έχει γινει completed,,αλλα στο balance τα λεφτα δεν τα διχνει,επρεπε να ειχα βαλει λογαριασμο ταμειευτηριου και οχι της χρεωστικης μου λετε ε?θα τα χασω τελειως τα λευτα μου?η παλια καρτα δεν ισχυει πια...
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας αν μπορώ να έχω 2 paypal premium λογαριασμούς,αλλά με διαφορετικές κάρτες και email? (μόνο το όνομα είναι ίδιο) θα το καταλάβει το paypal?:blink:
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας αν μπορώ να έχω 2 paypal premium λογαριασμούς,αλλά με διαφορετικές κάρτες και email? (μόνο το όνομα είναι ίδιο) θα το καταλάβει το paypal?:blink:

 

Θα το καταλάβει, αλλά ετσι απο περιέργεια γιατί 2 παυπαλ?

Link to comment
Share on other sites

Saving είναι ο αριθμός ταμιευτηρίου

 

αρα βαζω savings σωστα?????

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά , αφού είναι λογαριασμός Ταμιευτηρίου , βάζεις Savings
Link to comment
Share on other sites

και μια ακομα ερωτηση ρε παιδια γιατι πρωτη φορα το κανω αυτο,να με πληρωνουν μεσω paypal!!Για να καταθεσει ο αλλος τα λεφτα χρειαζετε μονο το email μου???Και οταν εγω τα δω τα λεφτα απλως τα κανω μεταφορα στον λογαριασμο που εχω συνδεσει στο paypal????

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Θα το καταλάβει, αλλά ετσι απο περιέργεια γιατί 2 παυπαλ?

 

γιατί πολλές φορές μου κλείνουν τον λογαριασμό μου για λίγο και δεν μπορώ να κάνω αγορές η πωλήσεις στο ebay και έχω σπαστεί.ακόμα πολλές φορές τα χρήματα δεν μεταφέρονται για διάφορους λόγους στον τραπεζικό μου λογαριασμό από το paypal,και έτσι αφού μπορώ να μεταφέρω χρήματα δωρεάν από paypal σε paypal λογαριασμό μπορώ να έχω επιλογές να μεταφέρω τα χρήματά μου σε δεύτερη τράπεζα....και τέλος,αν γίνει κάτι και κάποιος κάνει dispute πάλι κλείνουν τον λογαριασμό μέχρι να βγει μια άκρη....γενικώς δεν θέλω το ebay μου να μένει ξεκρέμαστο

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,

 

μετα απο μια μπερδεψιαρικη αγορα στο ebay ο πωλητης μου εκανε refund ενα μικροποσο. Το Paypal αναφερει οτι αν πληρωσα απο καρτα, η επιστροφη θα παει εκει. Οντως στο Paypal balacne δν βλεπω καποιο ποσο. Επειδη ομως δν θυμαμαι να εχω συνδεσει το Paypal με την καρτα, θα μπορεσουν να επιστραφουν? Η το link καρτας-paypal ειναι μονο για πληρωμες?? και τελος, το refund γινεται αμεσα η χρειαζονται μερες? Ευχαριστω πολυ!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

οταν ανοίγεις λογ/σμο δεν υπαρχει κίνδυνος αν δωσεις τα κανονικα προσωπικα στοιχεία, ετσί???

 

χρεωστική από ποια τράπεζα θα προτείνατε να πάρω??

με ενδιαφερουν απλα αγορα απο ιντερνετ και οχι τπτ παραπανω

ή μηπως με βολευει περισσοτερο προπληρωμένη???

 

Thanks

Edited by Salta_paoki
Link to comment
Share on other sites

οταν ανοίγεις λογ/σμο δεν υπαρχει κίνδυνος αν δωσεις τα κανονικα προσωπικα στοιχεία, ετσί???

 

χρεωστική από ποια τράπεζα θα προτείνατε να πάρω??

με ενδιαφερουν απλα αγορα απο ιντερνετ και οχι τπτ παραπανω

ή μηπως με βολευει περισσοτερο προπληρωμένη???

 

Thanks

 

Τα κανονικα σου στοιχεια, βγαλε Κυπρου prepaid.

Link to comment
Share on other sites

Η κυπρου ειχε την πιο απαραδεκτη Prepaid ever! Δεν ξερω αν εχει αλλαξει, αλλα εκανες καταθεση και δν ενημερωνοταν αμεσα, + οτι κρατουσε και προμηθεια τρελη στις αγορες!!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Η κυπρου ειχε την πιο απαραδεκτη Prepaid ever! Δεν ξερω αν εχει αλλαξει, αλλα εκανες καταθεση και δν ενημερωνοταν αμεσα, + οτι κρατουσε και προμηθεια τρελη στις αγορες!!

 

Καταθέτεις το πρωι και τα χρήματα σου και μετα τις 16:00 ειναι περασμένα στην καρτα, που ειναι η καθυστέρηση? Εκτος αν αλλες τραπεζες ειναι πιο άμεσες.

 

Τι προμήθεια κρατάει η κύπρου στις αγορές?

Link to comment
Share on other sites

Στις αγορές δεν έχω δει να κρατάει προμήθεια εδώ και καιρό που τη χρησιμοποιώ...

Στην ανάληψη και κατάθεση κρατάει μόνο 1 ευρώ.

 

Προσωπικά,είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προπληρωμένη της Κύπρου,με αυτήν κάνω όλες τις διαδικτυακές αγορές μου.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τη χρεωση οταν φορτιζεις την καρτα, τι αλλες χρεωσεις εχει και αν ξερετε ποσα?(πχ για ανανεωση)
Link to comment
Share on other sites

Στις αγορές δεν έχω δει να κρατάει προμήθεια εδώ και καιρό που τη χρησιμοποιώ...

Στην ανάληψη και κατάθεση κρατάει μόνο 1 ευρώ.

 

Προσωπικά,είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προπληρωμένη της Κύπρου,με αυτήν κάνω όλες τις διαδικτυακές αγορές μου.

 

Ακριβώς ετσι ειναι.

 

Ισως η καλύτερη καρτα για το ιντερνετ και εγω ειμαι πολύ ευχαριστημένος, επίσης να σας πω οτι το help desk στης Κύπρου ειναι ενα απο τα πιο ενημερωμένα και τα παιδιά εκει ειναι πολυ ευγενικά και πρόθυμα να εξυπηρετήσουν.

 

εκτος απο τη χρεωση οταν φορτιζεις την καρτα, τι αλλες χρεωσεις εχει και αν ξερετε ποσα?(πχ για ανανεωση)

 

Οχι δεν υπαρχουν αλλες χρεωσεις

Link to comment
Share on other sites

Απο τη πρωτη στιγμη που εχω δηλωσει στο paypal μια καινουρια καρτα της eurobank και ενω την εχω επιβεβαιωσει με 4ψηφιο κωδικο, συνεχιζω μετα απο 15 μερες να βλεπω Pay Balance 0.0 euros.

 

Εχω κανει κανονικα 3 αγορες, και μου μενουν και αλλα χρηματα μεσα. Δεν θα επρεπε να με ενημερωνει το paypal εκτος του τι εχω ξοδεψει, τι μου εχει μεινει στην καρτα; Δεν ειναι και τοσο πρακτικο να παιρνω καθε φορα eurobank λεγοντας την ιστορια της ζωης μου για να κανουν επιβεβαιωση και να τους ρωταω ποσα μου απομενουν στην καρτα.:p

Link to comment
Share on other sites

Stephen νομιζω πρεπει να "ανεβασεις" τα χρηματα απο την καρτα στο paypal account σου για να φανουν εκει. Και εγω παρολο που εχω στην Visa μου, το paypal παντα μηδενικο ειναι.

 

 

οσο για το refund που ειχα ρωτησει, τελικα περαστηκε κατευθειαν στην καρτα μετα απο 4 μερες

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Απο τη πρωτη στιγμη που εχω δηλωσει στο paypal μια καινουρια καρτα της eurobank και ενω την εχω επιβεβαιωσει με 4ψηφιο κωδικο, συνεχιζω μετα απο 15 μερες να βλεπω Pay Balance 0.0 euros.

 

Εχω κανει κανονικα 3 αγορες, και μου μενουν και αλλα χρηματα μεσα. Δεν θα επρεπε να με ενημερωνει το paypal εκτος του τι εχω ξοδεψει, τι μου εχει μεινει στην καρτα; Δεν ειναι και τοσο πρακτικο να παιρνω καθε φορα eurobank λεγοντας την ιστορια της ζωης μου για να κανουν επιβεβαιωση και να τους ρωταω ποσα μου απομενουν στην καρτα.:p

 

Όχι. Άλλο το paypal balance, και άλλο το balance της κάρτας. Το paypal δεν μπορεί και δεν πρέπει να βλέπει πόσα έχεις στην κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα, καλο θα ηταν. :p

Το paypal balance τι ακριβως δειχνει δηλαδη;

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Χρήματα που υπάρχουν στον λογαρασμιό του Paypal

Είτε γιατί σου τα στείλανε είτε γιατί τα ανέβασες στο Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...