Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έβγαλα σε μια Prepaid Card VISA στην Τράπεζα Κύπρου.

Το σύντομό μου ερώτημα είναι ότι θέλω να την περάσω στο PayPal, αλλά μου βγάζει το εξής μήνυμα.

 

"This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

 

Πραγματικά έχω εκνευριστεί με το PayPal αλλά θέλω να ψωνίσω απο ebay... :mad:

 

Any info? Μήπως τελικά δεν δέχεται Prepaid?

έχεις υπόλοιπο μέσα στην κάρτα που να το έβαλες τουλάχιστον 2 εργάσιμες πριν?

Link to comment
Share on other sites

έχεις υπόλοιπο μέσα στην κάρτα που να το έβαλες τουλάχιστον 2 εργάσιμες πριν?

 

Λεφτέρη η κάρτα είναι ολοκαίνουρια. Εχτές την πήρα απο την Τράπεζα. Την δίνουν αμέσως εκεί. Και σήμερα έβαλα 50 ευρώπουλα. Λες να περιμένω. Αν ναι πόσο?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λεφτέρη η κάρτα είναι ολοκαίνουρια. Εχτές την πήρα απο την Τράπεζα. Την δίνουν αμέσως εκεί. Και σήμερα έβαλα 50 ευρώπουλα. Λες να περιμένω. Αν ναι πόσο?

Ευχαριστώ πολύ.

Ναι. Συνήθως σε μια εργάσιμη από την κατάθεση είσαι οκ, αλλά προτείνω 2 μερούλες για να είσαι σίγουρος, μιας και είναι και καινουρια η κάρτα. Btw χρειάστηκε να την ενεργοποιήσεις? Αν ναι το έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Συνήθως σε μια εργάσιμη από την κατάθεση είσαι οκ, αλλά προτείνω 2 μερούλες για να είσαι σίγουρος, μιας και είναι και καινουρια η κάρτα. Btw χρειάστηκε να την ενεργοποιήσεις? Αν ναι το έκανες?

 

Δεν μου είπανε απολύτως τίποτα για ενεργοποίηση. Τους έχω στείλει email παντως. Για αυτό την έβγαλα την κάρτα για το PayPal δεν αντέχω πια.. πω πω...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να έχετε κατά νου ότι άλλο Buyer Protection ισχύει για το ebay.com και άλλο για τα διάφορα EBAY των χωρών, όπως πχ. ebay.co.uk.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω ενα θεματακι παλι με το paypal..Exω λεφτα μεσα στην prepaid μου και λεφτα μεσα στο paypal balance..Με το αθροισμα αυτων των δυο εχω το ποσο που θελω(και κατι παραπανω)για να αγορασω ενα αντικοιμενο..αλλα οταν παω να το πληρωσω λεει οτι δεν εχει λεφτα η καρτα μου...Γινεται να προσθεσω τα λεφτα της καρτας με τα λεφτα του paypal balance και να εχω το επιθυμητο ποσο???Ολο αυτο το κανω γιατι θελω να αδειασω τους λογαριασμους του paypal κ της καρτας..Ευχαριστω για την βοηθεια.. Edited by mixalhsxalk
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω ενα θεματακι παλι με το paypal..Exω λεφτα μεσα στην prepaid μου και λεφτα μεσα στο paypal balance..Με το αθροισμα αυτων των δυο εχω το ποσο που θελω(και κατι παραπανω)για να αγορασω ενα αντικοιμενο..αλλα οταν παω να το πληρωσω λεει οτι δεν εχει λεφτα η καρτα μου...Γινεται να προσθεσω τα λεφτα της καρτας με τα λεφτα του paypal balance και να εχω το επιθυμητο ποσο???Ολο αυτο το κανω γιατι θελω να αδειασω τους λογαριασμους του paypal κ της καρτας..Ευχαριστω για την βοηθεια..

 

Δεν γινεται να αθροισεις το ποσο γιατι ουτε γινεται να μεταφερεις απο την prepaid στο paypal balance αλλα ουτε και το αντιστροφο. Ομως αν πας να πληρωσεις με paypal και συνολικα και στα 2 εχεις το ποσο προς πληρωμη , δεν ειναι λογικο να σου λεει οτι δεν εχεις χρηματα. Κανονικα τραβαει οτι εχεις απο το paypal και το υπολοιπο το παιρνει αυτοματα απο την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να αθροισεις το ποσο γιατι ουτε γινεται να μεταφερεις απο την prepaid στο paypal balance αλλα ουτε και το αντιστροφο. Ομως αν πας να πληρωσεις με paypal και συνολικα και στα 2 εχεις το ποσο προς πληρωμη , δεν ειναι λογικο να σου λεει οτι δεν εχεις χρηματα. Κανονικα τραβαει οτι εχεις απο το paypal και το υπολοιπο το παιρνει αυτοματα απο την καρτα.

 

Και ομως υπαρχει προβλημα..Δεν μου τα παιρνει και να φανταστεις οτι τα λεφτα ειναι περισσοτερα απο αυτο που θελω να αγορασω...λες να παιζει κανενα προβλημα??μηπως χρειαζεται να κανω κατι??Κ αν πρεπει να βαλω λεφτα ποσα να βαλω απο την στιγμη που θελω να αδειασω την καρτα??

Link to comment
Share on other sites

Και ομως υπαρχει προβλημα..Δεν μου τα παιρνει και να φανταστεις οτι τα λεφτα ειναι περισσοτερα απο αυτο που θελω να αγορασω...λες να παιζει κανενα προβλημα??μηπως χρειαζεται να κανω κατι??Κ αν πρεπει να βαλω λεφτα ποσα να βαλω απο την στιγμη που θελω να αδειασω την καρτα??

 

Ελεγξε παλι οτι τα χρηματα συνολικα ειναι αρκετα και μετα στειλε email στο paypal και πες τους το προβλημα. Και αν σου πουνε οτι εχει η καρτα προβλημα , μιλα και με την τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

όταν πας να πληρώσεις σου λέει πόσα ακριβώς θα τραβήξει και από που. αν δεν λέει ότι θα πάρει και από το balance σου, πάτα το κουμπάκι από κάτω και επέλεξε κατόπιν την αντίστοιχη επιλογή. όλα αυτά στην σελίδα της πληρωμής.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα κ αλλα λεφτα στην καρτα κ δουλεψαν ολα ρολοι..Αρα προφανως εκανα λαθος στο γεγονος οτι ηταν αρκετα τα λεφτα..Ευχαριστω παντος για την βοηθεια...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

μολις εφτιαξα λογαριασμο στο paypal και εχω μια μικρη απορια στη χρηση του. εκανα εγγραφη προχτες, εβαλα τη χρεωστικη μου, μου τραβηξε το 1,5 €, εκανα και το verification σημερα με τον 4 ψηφιο κωδικο και ολα οκ.

τωρα, στο my account μου γραφει ballance 0,0 €. Αυτο θα πρεπει να γραψει το υπολοιπο της χρεωστικης μου πχ. 100€ απο αυριο-μεθαυριο, και απο τοτε θα ειμαι ετοιμος να το χρησιμοποιησω?(απο φιλο το ακουσα)

ή εκει θα αναγραφεται το ποσο που μου ζηταει καποια αγορα που εκανα και εγω θα πρεπει να επιβεβαιωσω οτι οκ, παρτα, και αρα μπορω να το χρησιμοποιησω και απο σημερα? (πιο πιθανο μου ακουγεται το δευτερο)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

μολις εφτιαξα λογαριασμο στο paypal και εχω μια μικρη απορια στη χρηση του. εκανα εγγραφη προχτες, εβαλα τη χρεωστικη μου, μου τραβηξε το 1,5 €, εκανα και το verification σημερα με τον 4 ψηφιο κωδικο και ολα οκ.

τωρα, στο my account μου γραφει ballance 0,0 €. Αυτο θα πρεπει να γραψει το υπολοιπο της χρεωστικης μου πχ. 100€ απο αυριο-μεθαυριο, και απο τοτε θα ειμαι ετοιμος να το χρησιμοποιησω?(απο φιλο το ακουσα)

ή εκει θα αναγραφεται το ποσο που μου ζηταει καποια αγορα που εκανα και εγω θα πρεπει να επιβεβαιωσω οτι οκ, παρτα, και αρα μπορω να το χρησιμοποιησω και απο σημερα? (πιο πιθανο μου ακουγεται το δευτερο)

Ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Καταρχήν άλλο το balance του paypal άλλο το balance της κάρτα/τράπεζας σου. Στο paypal balance θα δεις χρήματα αν έχεις καμιά επιστροφή, αν πουλήσεις, ή αν σου στείλει γενικώς κάποιος χρήματα εκεί.

Επίσης το balance δεν είναι το ποσό που σου ζητάει η εκάστοτε αγορά. Είναι το ποσό που έχεις στον λογαριασμό του paypal. Όπως έχεις πχ και σε οποιαδήποτε άλλη τράπεζα ένα υπόλοιπο, έτσι και στο paypal.

Από τη στιγμή που έδωσες τα στοιχεία της κάρτας σου, είσαι έτοιμος να κάνεις αγορές άμεσα, αν αυτή έχει υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να κάνω όσον αφορά τις αγορές μέσω paypal. Εχω πιστωτική της Εθνικής συνδεδεμένη με τον λογαριασμό στο Paypal μου. Στις online αγορές μου απο ξένα e-shops υπάρχει η δυνατότητα για δόσεις?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να κάνω όσον αφορά τις αγορές μέσω paypal. Εχω πιστωτική της Εθνικής συνδεδεμένη με τον λογαριασμό στο Paypal μου. Στις online αγορές μου απο ξένα e-shops υπάρχει η δυνατότητα για δόσεις?

 

Το θεωρώ ανέφικτο, για να γινει αυτο θα πρεπει το καταστημα να εχειι υπογραψει συμβαση με την αντιστιχη τράπεζα. Εχω δει βέβαια καποιοι πωλητες να εχουν δόσεις αλλα σε ερώτηση μου μου απάντησαν οτι αφορα σε πελάτες απο την ίδια τους την χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Καταρχήν άλλο το balance του paypal άλλο το balance της κάρτα/τράπεζας σου. Στο paypal balance θα δεις χρήματα αν έχεις καμιά επιστροφή, αν πουλήσεις, ή αν σου στείλει γενικώς κάποιος χρήματα εκεί.

Επίσης το balance δεν είναι το ποσό που σου ζητάει η εκάστοτε αγορά. Είναι το ποσό που έχεις στον λογαριασμό του paypal. Όπως έχεις πχ και σε οποιαδήποτε άλλη τράπεζα ένα υπόλοιπο, έτσι και στο paypal.

Από τη στιγμή που έδωσες τα στοιχεία της κάρτας σου, είσαι έτοιμος να κάνεις αγορές άμεσα, αν αυτή έχει υπόλοιπο.

 

ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση.

ναι αλλα πως με προστατευει απο αναληψη χρηματων απο καποιον τριτο χωρις να το θελω? δεν θα επρεπε να με ρωταει καθε φορα? δεν αμφισβητω την ασφαλεια που παρεχει, απλα προσπαθω να καταλαβω τον τροπο λειτουργιας του

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα.παιδες θελω μια βοηθεια.

εκανα μια παραγγελια απο ενα site και για πληρωμη επελεξα να γινει μεσω paypal.

το site που εκανα την παραγγελια μου εστειλε mail και μου ζηταει να το επιβεβαιωσω.

τί πρεπει να κανω για να το επιβεβαιωσω?

οποιος μπορει ας με βοηθησει,please : )

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα.παιδες θελω μια βοηθεια.

εκανα μια παραγγελια απο ενα site και για πληρωμη επελεξα να γινει μεσω paypal.

το site που εκανα την παραγγελια μου εστειλε mail και μου ζηταει να το επιβεβαιωσω.

τί πρεπει να κανω για να το επιβεβαιωσω?

οποιος μπορει ας με βοηθησει,please : )

 

Τι σου ζηταει να επιβεβαιώσεις τη διεύθυνση μηπως?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα να σου πω την αληθεια.

παντως στο mail που μου εστειλε περιεχει τα στοιχεια μου(διευθυνση κτλ)αλλα και το προιον που εχω επιλεξει και μου λεει ask you to confirm your order.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τους εστειλα mail και τουσ λεω οτι ναι το επιβεβαιωνω.

επειδη ομως ειμαι πρωταρης στις συναλλαγες μεσω paypal μπορεις να μου πεις τη διαδικασια που ακολουθειται?thanks

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση.

ναι αλλα πως με προστατευει απο αναληψη χρηματων απο καποιον τριτο χωρις να το θελω? δεν θα επρεπε να με ρωταει καθε φορα? δεν αμφισβητω την ασφαλεια που παρεχει, απλα προσπαθω να καταλαβω τον τροπο λειτουργιας του

Για να δώσεις εντολή να γίνει μια αγορά μέσω paypal ή για να στείλεις χρήματα σε κάποιον μέσω paypal πρέπει να κάνεις login με το email και το password σου. Όπως κρατάς το pin της κάρτας σου μυστικό έτσι κρατάς και το password του paypal μυστικό.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει αν με βοηθησει σε ενα προβληματακι που εχω.

Αγορασα απο ebay κατι αλλα ο πωλητης μου εστειλε λαθος προιον και μου εκανε refund τα λεφτα μου.Στο paypal στα activities φαινεται η επιστροφη αλλα το balance εμφανιζεται 0.Μηπως πρεπει να περασουν καποιες μερες?Ποσες?

Επισης σε περιπτωση που θα θελα τα λεφτα να τα παρω πως περνανε στη καρτα μου?Στο withdaw ζηταει iban number που δε το εχουν οι χρεωστικες.Ο λογαριασμος που εχω ειναι απλος και καπου διαβασα οτι για δεχεσαι λεφτα πρεπει να τον αναβαθμισεις σε premier.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει αν με βοηθησει σε ενα προβληματακι που εχω.

Αγορασα απο ebay κατι αλλα ο πωλητης μου εστειλε λαθος προιον και μου εκανε refund τα λεφτα μου.Στο paypal στα activities φαινεται η επιστροφη αλλα το balance εμφανιζεται 0.Μηπως πρεπει να περασουν καποιες μερες?Ποσες?

Επισης σε περιπτωση που θα θελα τα λεφτα να τα παρω πως περνανε στη καρτα μου?Στο withdaw ζηταει iban number που δε το εχουν οι χρεωστικες.Ο λογαριασμος που εχω ειναι απλος και καπου διαβασα οτι για δεχεσαι λεφτα πρεπει να τον αναβαθμισεις σε premier.

 

Τα χρηματα θα πανε απο το paypal στην καρτα σου μετα απο 3-4 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...