Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, θελω να ρωτησω τα εξης αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει: θελω να παραγγειλω για ενα γνωστο μου πληρωνοντας με paypal. Υπαρχει η δυνατοτητα να προστεθει και αλλο ονομα παραληπτη εκτος απο το δικο μου? Κοιταξα στα profile settings και οταν προσθετω μια νεα διευθυνση δεν βρηκα καποια επιλογη για κατι τετοιο. Μηπως θα πρεπει να συννενοηθω με τον πωλητη? Εχει κανει καποιος κατι παρομοιο?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια συναλλαγή με κάποιον ο οποίος μου κατέθεσε τα χρήματα στο PayPal και εγώ κανονικά έστειλα το προϊόν.

Τώρα το PayPal μου δείχνει τα χρήματα αυτά σε κατάσταση pending και μου λέει πως τα χρήματα θα αποδεσμευτουνε σε 21 μέρες! Είναι λογικό να αργεί τόσο! Τι μπορώ να κάνω από την στιγμή που ο παραλήπτης έλαβε το προϊόν και όλα πήγαν καλά με την συναλλαγή, ώστε να μου αποδεσμευσουν γρηγορότερα τα χρήματα;

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συμφέρει η αλλαγή σε συνάλλαγμα να γίνεται από την τράπεζα μου (νέο τ.τ) η από PayPal?
xiaomi mi3:cool:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συμφέρει η αλλαγή σε συνάλλαγμα να γίνεται από την τράπεζα μου (νέο τ.τ) η από PayPal?

Οι περισσοτερες τραπεζες κρατανε προμηθεια 2%. Στην περιπτωση αυτη συμφερει η τραπεζα γιατι η προμηθεια που προκυπτει απο την ισοτιμια που προσφερει το paypal ειναι μεγαλυτερη. Οποτε για να εισαι σιγουρος, μαθε ποσο σε χρεωνει η τραπεζα και συγκρινε τις τιμες που προκυπτουν.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα σας παραθέτω εδω το προβλημά μου μιας και σχετίζεται και με το thl 5000 :D

Θέλωντας να αγοράσω και εγώ το συγκεκριμένο smartphone πήγα σήμερα και φόρτωσα με χρήματα την προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω την αγορά απο το vickmall. Όλα ωραία όλα καλά, έρχομαι λοιπόν σπίτι και παω στο site για να κάνω την παραγγελία μου. Όμως για κάποιο περίεργο λόγο το paypal δεν με αφήνει να κάνω την αγορά, πετώντας μου σφάλμα: The transaction has been denied. Μετά απο περίπου 15 δοκιμές, οι οποίες έχουν καταγραφεί και ως denied στην καρτέλα με το ιστορικό των αγορών απο το paypal, ο λογαριασμός τρώει εντελώς σκάλωμα και πλέον μόλις πηγαίνω και βάζω τα στοιχεία μου για να κάνω checkout δεν με συνδέει καθόλου και μου πετάει μύνημα: We're sorry, but we can't send your payment right now. :X Δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει, πάντως φαίνετε σαν να κλειδώθηκε το PayPal μετά απο τα πολλά denies(Άλλο ένα παράξενο πρόβλημα που δεν κατάλαβα που οφείλεται μιας και η κάρτα ήταν γεμάτη). Κάποιος που να είχε παρόμοια εμπειρία στο παρελθόν παρακαλώ να δώσει τα φώτα του γιατί έχω απελπιστεί καθώς είμαι χωρίς κινητό (μιας και το παλιό παρέδωσε πνεύμα) και πρέπει οπωσδήποτε να κάνω άμεσα την αγορά. Έψαξα να κάνω checkout δίνοντας μόνο τα στοιχεία της κάρτας αλλα δεν υπάρχει πουθενά τέτοια επιλογή, μόνο PayPal & Western-Union. Παιδιά HELP :!:

Edited by mtk65xx
Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες ειχα αυτο το πρόβλημα στο παρελθόν, ολες ήταν οτι δεν εφταναν τα λεφτα που ειχε η καρτα. Υπολογιζα ακριβως, αλλα εστω και 1 cent να λειπει δε γίνεται η παραγγελία. Αυτο συμβαινει συνηθως οταν κανω πολλες παραγγελίες και πρέπει να υπολογίσω τα δεσμευμενα ποσα, τα οποια κάνουν καποιες μερες..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες ειχα αυτο το πρόβλημα στο παρελθόν, ολες ήταν οτι δεν εφταναν τα λεφτα που ειχε η καρτα. Υπολογιζα ακριβως, αλλα εστω και 1 cent να λειπει δε γίνεται η παραγγελία. Αυτο συμβαινει συνηθως οταν κανω πολλες παραγγελίες και πρέπει να υπολογίσω τα δεσμευμενα ποσα, τα οποια κάνουν καποιες μερες..

 

Η κάρτα έχει 2 ευρώ παραπάνω απο όσο κάνει το κινητό μετά απο έλεγχο στο ATM. :(

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις οτι σου κρατάει και το paypal 2 ευρώ σε κάθε αγορά

 

 

Επειδή τώρα διαβάζω κριτικές για το tinydeal και είναι οι χειρότερες αποφάσισα να το πάρω απο to2c που έχω κάνει κι άλλες αγορές απροβλημάτιστα

Δες και το vickmall, το έχει σε καλή τιμή και είναι και πολυ αξιόπιστο μαγαζί.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα έχει 2 ευρώ παραπάνω απο όσο κάνει το κινητό μετά απο έλεγχο στο ATM. :(

Περίπου τοσο θα ειναι και τα έξοδα μετατροπής, γιαυτό βαλε που σου λεω εναν αερα τουλάχιστον 5 ευρω..

 

Και σορρυ για το off topic.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου τοσο θα ειναι και τα έξοδα μετατροπής, γιαυτό βαλε που σου λεω εναν αερα τουλάχιστον 5 ευρω.

Με την τράπεζα σου μίλησες μήπως δεν έχουν περάσει στο λογαριασμό?

 

Τα χρήματα έχουν μπεί, το τσέκαρα στο ΑΤΜ. Αυτό για τα έξοδα μετατροπής όντως ισχύει αλλά έχω επιλέξει να μην κάνει την μετατροπή σε ευρώ το PayPal αλλα η τράπεζα και έχοντας τσεκάρει το υπόλοιπο μετά απο αγορές στο παρελθόν έχω βγάλει το συμπέρασμα οτι αφαιρούνται απο την κάρτα ακριβώς όσα λεφτά κάνει αυτο που αγοράζω, εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι άλλο. Το θέμα τώρα είναι οτι είναι οτι το paypal είναι σαν να έχει κολλήσει καθώς δεν κάνει τίποτα, απλά μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει την συναλλαγή και με πετάει κάθε φορά που πάω να κάνω checkout. Τι μπορώ να κάνω για αυτό ?

(Sorry για το off-Topic στο παρών θέμα, αν υπάρχει πρόβλημα ας μεταφέρει κάποιος διαχειριστής τα μήνυματά μου σε νέο thread)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε αυτό που επέλεξες κολλάει για την μετατροπή. Έχεις ξανα αγοράσει με αυτήν την κάρτα? Έχει σίγουρα τόσο και κάτι παραπάνω?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τα έξοδα μετατροπής όντως ισχύει αλλά έχω επιλέξει να μην κάνει την μετατροπή σε ευρώ το PayPal αλλα η τράπεζα και έχοντας τσεκάρει το υπόλοιπο μετά απο αγορές στο παρελθόν έχω βγάλει το συμπέρασμα οτι αφαιρούνται απο την κάρτα ακριβώς όσα λεφτά κάνει αυτο που αγοράζω, εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι άλλο.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου κρατανε εστω μια μικρή προμήθεια, απλα δεν το έχεις πάρει χαμπάρι.

Εγω εχω δηλώσει στην τράπεζα να μου στέλνουν sms με καθε κίνηση του λογαριασμού και σε ολα τα κινητα που εχω πάρει μου έχουν κρατήσει απο 0.10 λεπτά εως 2.5 ευρω.

 

Κοίτα τώρα που το ξανασκέφτομαι όταν έκανα αυτόν τον έλεγχο είχα αγοράσει πράγματα πολύ μικρής αξίας απο το ebay οπότε και γιαυτό ίσως να μην παρατήρησα ότι κρατάει όντως προμήθεια το paypal. Άρα πρέπει να πάω να ξανά φορτίσω την Prepaid, και το κακό είναι οτι για να βάλω ενα 5ευρω ακόμα θα πρέπει να ξαναπληρώσω το 2ευρω προμήθειας για την φόρτιση της κάρτας... :S Τι θα κάνω όμως για να ξεμπλοκάρω το account μου στο Paypal που πλέον δεν με αφήνει να κάνω συναλλαγές λογω των πολλών payment denied ?

Link to comment
Share on other sites

Μιλα με την τράπεζα σου, αυτή θα ξέρει να σου πει που έχει κολλήσει η συναλλαγή. Αυτό πρέπει να κάνεις
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help. Δεν με αφήνει να κανω παραγγελία το PayPal, μου εμφανίζει αυτό ενω έχει μεσα χρήματα ο λογαριασμός.

 

 

PayPal gateway has rejected request. This transaction cannot be processed at this time. Please try again later (#10445: This transaction cannot be processed at this time. Please try again later).

 

ακριβως το ιδιο μνμ μου βγαζει και εμενα.γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Συνεννοήθηκα με εναν πωλητή από το eBay να μου κάνει refund ένα ποσό από μία αγορά... Η αγορά είχε γίενι μέσω πιστωτικής και όχι μέσω του PayPal παρότι είχα paypal λογαριασμό... Ο τύπος μου λέει χθες ότι έβαλε τα λεφτά στο PayPal Account μου (λογικά το βρήκε από το eBay Account) και μου έδωσε και ένα "transaction number"...

 

Χαρακτηριστικά μου έγραψε:

The transaction No. is 8EL**************

 

Υπάρχει περίπτωση αν μην έχουν μπει ακόμα... Σε πόσες μέρες συνήθως? Επίσης μπορώ να το ελέγξω μέσω του αριθμού αν έχει γίνει η κατάθεση?

 

Ευχαριστώ

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Συνεννοήθηκα με εναν πωλητή από το eBay να μου κάνει refund ένα ποσό από μία αγορά... Η αγορά είχε γίενι μέσω πιστωτικής και όχι μέσω του PayPal παρότι είχα paypal λογαριασμό... Ο τύπος μου λέει χθες ότι έβαλε τα λεφτά στο PayPal Account μου (λογικά το βρήκε από το eBay Account) και μου έδωσε και ένα "transaction number"...

 

Χαρακτηριστικά μου έγραψε:

The transaction No. is 8EL**************

 

Υπάρχει περίπτωση αν μην έχουν μπει ακόμα... Σε πόσες μέρες συνήθως? Επίσης μπορώ να το ελέγξω μέσω του αριθμού αν έχει γίνει η κατάθεση?

 

Ευχαριστώ

Μπες στον λογαριασμο σου στο paypal. Η συναλλαγη θα πρεπει να φαινεται. Αν ο λογαριασμος ειναι συνδεμενος με πιστωτικη καρτα ισως κανει μερικες να μεταφερθουνε τα χρηματα στην καρτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

H συναλλαγή δεν φαίνεται πουθενά... Ο λογαριασμός μου είναι συνδεδεμένος με prepaid... Θα φανεί όταν θα μπουν τα χρήματα ή έπρεπε ήδη να φαίνεται άσχετα με το αν μπήκαν ή όχι τα λεφτά?
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται αμέσως μπορεί να κάνει 2-3 μέρες να φανεί. Από εκεί και πέρα να ανησυχείς
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

H συναλλαγή δεν φαίνεται πουθενά... Ο λογαριασμός μου είναι συνδεδεμένος με prepaid... Θα φανεί όταν θα μπουν τα χρήματα ή έπρεπε ήδη να φαίνεται άσχετα με το αν μπήκαν ή όχι τα λεφτά?

Η συναλλαγη στο paypal λογικα θα επρεπε να φαινεται αφου σου εδωσε και ταυτοτητα συναλλαγης, ασχετα με το ποτε θα φανουν η θα μπουν τα χρηματα στην καρτα σου. Ξανακοιτα στο view all my transactions. Τουλαχιστον απο την δικη μου εμπειρια οσες φορες μου εγινε refund, η συναλλαγη εμφανιζοταν στο paypal την ιδια ημερα που με ενημερωναν για την ταυτοτητα συναλλαγης. Στειλε του ενα email να του πεις οτι δεν βλεπεις τη συναλλαγη.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος μου λέει χθες ότι έβαλε τα λεφτά στο PayPal Account μου

Αν είναι έτσι, τα χρήματα φαίνονται αμέσως στο paypal balance.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενα πρόβλημα ! Προσπαθώ εδώ και καιρό να πάρω ενα κινητό απο ενα κινεζικό μαγαζί και ενω πριν να πληρωσω βγαίνει πχ 330 στο τέλος στην πληρωμή μέσω PayPal μου λέει 345 !!! Είναι λογικό αυτό ? Μου συμβαίνει σχεδόν σε όλες τις αγορες ! Μπορείτε να βοηθησετε σας παρακαλώ γιατί πραγματικα έχω κουραστεί να καταλάβω τι παιζει ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...