Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από πάντα όχι.

H Eurobank άρχισε να χρεώνει 2% από τον ΣΕΠ 2012.

Η ΕΤΕ εξακολουθεί να μην χρεώνει στις πιστωτικές.

Link to comment
Share on other sites

Από τι ποσό περίπου και επάνω μας συμφέρει την μετατροπή να την κάνει η τράπεζα και όχι το pay pal, amazon κλπ;

Εντελώς χοντρικά και εφόσον τηρούνται οι όροι του παραδείγματος:

Αν η τράπεζα χρεώνει 2% προμήθεια με ελάχιστο 1 ευρώ και το Paypal χρεώνει 4% , μας συμφέρει να κάνει την μετατροπή το paypal μέχρι τα 50 ευρώ.

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ κάρτες που δεν έχουν ελάχιστη προμήθεια και καλούς όρους μετατροπής όπως Ν26, Revolut, Leupay, και νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι η Alpha δεν χρεώνει ακόμα το 1 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει καθώς είμαι σχετικά καινούριος με το paypal.

Έχω καταχωρημένη μια χρεωστική κάρτα η οποία συνδέεται με τον τραπεζικό λογαριασμό μου.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω μια επιπλέον κάρτα η οποία ανήκει σε άλλον δικαιούχο;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

Πρόσφατα συνέδεσα εναν τραπεζικό λογαριασμό (της εθνικής) στον λογαριασμό paypal που έχω και ενώ τον επιβεβαίωσα και μου έστειλε και το σχετικό mail το paypal οταν παταάω ''προσθήκη κεφαλαίων'' μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

Our bank account information has changed. Before you can top up your PayPal account,you'll need to provide your bank with PayPal's new transfer recipient information.

You have requested an outdated version of PayPal. This error often results from the use of bookmarks.

Ξερει κανεις τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΙΒΑΝ λογαριασμός που πρόσθεσες χρησιμοποιείται για να μεταφέρεις χρήματα (αν έχεις) από το balance στον ΙΒΑΝ.

Εάν θέλεις να μεταφέρεις χρήματα από τον ΙΒΑΝ στο balance πρέπει να στείλεις έμβασμα στο λογαριασμό που σου έδωσαν μετά τη σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση όμως επειδή είμαι σχετικά καινούριος θα μπορούσες να μου εξηγήσεις πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέεις ένα λογαριασμό στο paypal σου στέλνει ένα αριθμό λογαριασμού (παλαιότερα στην Deustche Bank) στον οποίο μπορείς να στέλνεις εμβάσματα για top up. Θα τον βρεις στο Wallet/Top Up.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα

1) Εχω φτιάξει λογαριασμό paypal όπου έδωσα λογαριασμό τράπεζας και έχει επιβεβαιωθεί, όπου μου έστειλαν 2 μικρά ποσά στον τραπεζικό λογαριασμό μου και εγω έκανα την επιβεβαίωση με τα 2 ποσά και όντως έχει ολοκληρωθεί η επιβεβαίωση. Βλέπω όμως ότι τα 2 μικρά ποσά δεν εχουν αφαιρεθεί απο το υπόλοιπο μου.

2) Εχω internet banking όπου βλέπω όλες τις κινήσεις στον τραπεζικό λογαριασμό

3) πάω στο site που θέλω να κάνω την αγορά, πατάω για αγορά, με στέλνει στο paypal οπου μου λεει >>> " Η κάρτα National Bank of Greece, S.A.-4511 δεν γίνεται αποδεκτή. Προσθέστε μια άλλη κάρτα για να ολοκληρώσετε την πληρωμή." . Δεν έχω δωσει κάρτα αλλα΄λογαριασμό...

 

αφού δεν γίνεται έτσι πως μπορώ να μεταφέρω ενα ποσό απο τον τραπεζικό λογαριασμό στο υπόλοιπό μου στο Paypal ??

Μήπως υπάρχει κάποιο ΙΒΑΝ του Paypal στο οποίο μπορώ να στέιλω το ποσό ??

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "έχω δώσει λογαριασμό τράπεζας" στο paypal και στη συνέχεια μιλάς για κάρτα;

Τι είδους κάρτα έχεις συνδέσει, αν αυτό εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

εχω συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο paypal δεν εχω συνδέσει καμμια κάρτα

πως μπορώ να παρω ενα ποσό απο τον τραπεζ. λογαρ. μου αυτόν και να τα βάλω

στο υπόλοιπο μου του paypal που τωρα είναι 0.00 ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντάς, όμως, στο θέμα της κάρτας που αναφέρεις στο 3.

Εάν έχεις συνδέσει ΙΒΑΝ στο paypal, που πολύ αμφιβάλω, τότε αυτός χρησιμοποιείται μόνο στην κατεύθυνση αποστολής χρημάτων από το balance, εάν είχες, στον ΙΒΑΝ.

Χρήματα στο balance μπορείς να στείλει μόνο με έμβασμα από τον ΙΒΑΝ σε λογαριασμό που σου δίνει το Paypal.

Link to comment
Share on other sites

μα στο έγραψα "στο paypal δεν εχω συνδέσει καμμια κάρτα" μόνο λογαριασμο με ΙΒΑΝ.

Τελος πάντων λες οτι για να στείλω λεφτα στο paypal χρειάζομαι εναν λογαριασμό του

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ? ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΒΑΝ ΤΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Θα πας ΕΔΩ και, αν έχεις συνδέσει ΙΒΑΝ, θα σου δείχνει τον λογαριασμό στον οποίο μπορείς να στέλνεις εμβάσματα στο balance.
Link to comment
Share on other sites

πατησα εκεί που είπες και βγάζει αυτό https://i.imgur.com/ly434nN.jpg

ύστερα πατάω Log in και μπαινω στην σελίδα μου στο paypal https://i.imgur.com/E7qGTWS.jpg

πατάω "ψηφιακό πορτοφόλι " και βγάζει αυτό https://i.imgur.com/YMKVTMx.jpg

ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΙΒΑΝ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΤΟΥ PAYPAL

Link to comment
Share on other sites

πατησα εκεί που είπες και βγάζει αυτό https://i.imgur.com/ly434nN.jpg

ύστερα πατάω Log in και μπαινω στην σελίδα μου στο paypal https://i.imgur.com/E7qGTWS.jpg

πατάω "ψηφιακό πορτοφόλι " και βγάζει αυτό https://i.imgur.com/YMKVTMx.jpg

ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΙΒΑΝ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΤΟΥ PAYPAL

 

Το προβλημα ειναι οτι το εχεις στα Ελληνικα.Πατα στο γρανάζι πανω δεξια αλλαξε την γλωσσα σε english(Αγγλικα) κανε αποσυνδεση και μετα συνδεση.Μετα πατα στο ''add funds'' Στην σελιδα σου στο PayPal και εκει θα σε εμφανισει της πληροφοριες για το IBAN κ.α.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία, το γυρισα στα Αγγλικα και βρήκα το ΙΒΑΝ του paypal

ευχαριστω

Τώρα μου λεει οτι το ονομα μου στο paypal VASILIOS θα πρεπει να ταιριάζει με το όνομα μου στον λογαριασμο της τράπεζας ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ????

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Έχω συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο paypal εδώ και πολύ καιρό, έκανα κανονικά top up αρκετές φορές στο παρελθόν. Τώρα, μετά από καιρό έκανα πριν 2 μέρες top up και τα χρήματα δεν εμφανίστηκαν ακόμα στο balance. Το ζήτημα είναι ότι δεν έκανα confirm το bank account, γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό χρειάζεται μόνο αν θέλω να κάνω πληρωμές απευθείας μέσω του bank account και μεταφορά από PayPal στο bank account. Ισχύει κάτι τέτοιο ή χρειάζεται να κάνω confirm για να γίνει το top up? Γιατί δεδομένου ότι δεν εμφανίστηκαν τα χρήματα ακόμα αρχίζω και ανησυχώ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πριν στείλεις το έμβασμα, έλεγξες αν ο αριθμός του λογαριασμού υποδοχής είναι ο ίδιος ή μήπως το payapal τον άλλαξε;
Link to comment
Share on other sites

Πριν στείλεις το έμβασμα, έλεγξες αν ο αριθμός του λογαριασμού υποδοχής είναι ο ίδιος ή μήπως το payapal τον άλλαξε;
Επέλεξα top up και εμφάνισε τα στοιχεία του paypal (iban, BIC κλπ). Αυτά τα στοιχεία χρησιμοποίησα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε ένα θέμα.

Ο ΙΒΑΝ που συνέδεσες στο paypal, χρησιμοποιείται μόνο για τη μεταφορά χρημάτων από το balance σ' αυτόν. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να στείλεις έμβασμα από τον συγκεκριμένο, μπορείς και από οποιονδήποτε άλλον.

Συνήθως, το έμβασμα εμφανίζεται στο balance την επομένη το βράδυ, αν το στείλεις πρωί ή τη μεθεπομένη το βράδυ αν το στείλεις απόγευμα.

Περίμενε, λοιπόν, και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε ένα θέμα.

Ο ΙΒΑΝ που συνέδεσες στο paypal, χρησιμοποιείται μόνο για τη μεταφορά χρημάτων από το balance σ' αυτόν.

.

Συγγνώμη δεν κατάλαβα αυτό που γράφεις, μήπως εννοείς μόνο για μεταφορά χρημάτων από τον τραπεζικό λογαριασμό στο balance?

Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να στείλεις έμβασμα από τον συγκεκριμένο, μπορείς και από οποιονδήποτε άλλον.

.

Δηλαδή το iban του paypal που μου εμφανίζει όταν επιλέγω top up είναι προσωπικό? Με αλλά λόγια όποιος στείλει εμβασμα σε αυτό το iban μπαίνει στο δικό μου balance?

 

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

1. Όχι, για το αντίθετο, όπως το έγραψα.

2. Δεν είναι προσωπικός δικός σου, με την έννοια που ξέρουμε, αλλά με τα στοιχεία που δίνεις πιστώνουν το έμβασμα στο δικό σου balance.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά ευτυχώς, εμφανίστηκε το έμβασμα στο balance. Άρα δεν χρειάζεται confirm του bank account για να στείλουμε εμβάσματα στο balance.

Το 1 που αναφέρεις δεν το καταλαβαίνω... :) Εγώ τραπεζικό λογαριασμό είχα συνδέσει και στέλνω έμβασμα στο balance με βάση τα στοιχεία που μου βγάζει στο paypal όταν επιλέγω top up. Να στείλω ποσό από το balance στον τραπεζικό λογαριασμό δεν το έχω δοκιμάσει και υποθέτω για να γίνει αυτό πρέπει να γίνει confirm ο τραπεζικός λογαριασμός.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...