Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λογο να επικαλεστω;

 

Τα CC.

Είναι η μόνη λογική (και πειστική) δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά alfeios η παραγγελία δεν μπόρεσε να προχωρήσει.Έκανα verification και την κάρτα μου για μελλοντική χρήση.Πως μπορώ με έμβασμα να φορτώσω το paypal balance?Μέσω e-banking θα το κάνω αφού έχω την δυνατότητα.Στην προκειμένη περίπτωση της Πειραιώς.

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

Για να φορτώσεις το balance με έμβασμα πρέπει να έχεις συνδέσει προηγουμένως τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ) στο paypal.

Και αυτό γίνεται είτε τηλεφωνικά είτε με μήνυμα στο οποίο θα γράψεις τον ΙΒΑΝ που θέλεις να συνδέσεις.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να ανοίξεις ticket στο paypal και να ζητήσεις το ίδιο. Σε λίγες μέρες θα σε καλέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να φορτώσεις το balance με έμβασμα πρέπει να έχεις συνδέσει προηγουμένως τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ) στο paypal.

Και αυτό γίνεται είτε τηλεφωνικά είτε με μήνυμα στο οποίο θα γράψεις τον ΙΒΑΝ που θέλεις να συνδέσεις.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να ανοίξεις ticket στο paypal και να ζητήσεις το ίδιο. Σε λίγες μέρες θα σε καλέσουν.

 

Αν είναι θα συνδέσω μέσω IBAN τον λογαριασμό μου στο paypal.Μόνο που έχω την εντύπωση ότι στον λογαριασμό έχουν γράψει λάθος το όνομά μου.Πχ στην ταυτότητα μου είναι EFTHYMIOS και στον λογαριασμό είναι EFTHIMIOS.Λέτε να υπάρξει πρόβλημα για αυτό?Τουλάχιστον στην κάρτα μου έτσι είναι το όνομα :lol: Αν συνδέσω τον λογαριασμό χωρίς πρόβλημα μετά από εκεί πως προτείνεις να κάνω το έμβασμα?Σόρρυ για τις πολλές απορίες απλά είμαι τελείως αρχάριος όσο αφορά το paypal :O

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

Στο paypal υπάρχουν υπάλληλοι που μιλάνε και γνωρίζουν ελληνικά και τέτοιες μικροδιαφορές μπορούν να τις αποδεχτούν.

Μόλις συνδεθεί ο ΙΒΑΝ, θα βρεις στο paypal όλα τα απαραίτητα στοιχεία για την αποστολή εμβάσματος (αριθμό λογαριασμού, BIC, δικαιούχο κλπ).

Googlάροντας μπορείς να βρεις και οδηγούς για τη συμπλήρωση των πεδίων. Είναι πολύ εύκολο.

Επίσης, εάν έχεις λογαριασμό και σε άλλη τράπεζα, μπορείς να στείλες και από αυτή και ο ΙΒΑΝ θα προστεθεί αυτόματα.

 

Το αρνητικό σε αυτή τη διαδικασία είναι ότι ξεχνάς τη δυνατότητα αγοράς με ελληνική κάρτα αφού αυτή θα γίνεται από το balance υποχρεωτικά και στην περίπτωση αγοράς σε συνάλλαγμα η μετατροπή θα γίνεται από το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αντιμετωπίζω και εγω ένα αντίστοιχο πρόβλημα με PayPal, έφτιαξα ένα νεο business account αλλά όταν πάω να κάνω link το IBAN απο Εθνική μου βγάζει το μηνυμα "You cannot add a bank at this time." (απ την παρασκευη που προσπαθω μου βγάζει αυτό το μηνυμα). Να προσθέσω ότι δεν έχω συνδέσει πιστωτική κάρτα δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

 

Στο email που τους έστειλα μου ήρθε κάποια αυτοματοποιημένη απάντηση ότι έχουν πολύ όγκο δουλειάς και για πιο άμεση εξυπηρέτηση μου να τους καλέσω στο 00 3531 436 9111.

 

Έχει κανεις ιδεα τι χρεωσεις παίζουν σε αυτή την κλήση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αντιμετωπίζω και εγω ένα αντίστοιχο πρόβλημα με PayPal, έφτιαξα ένα νεο business account αλλά όταν πάω να κάνω link το IBAN απο Εθνική μου βγάζει το μηνυμα "You cannot add a bank at this time." (απ την παρασκευη που προσπαθω μου βγάζει αυτό το μηνυμα). Να προσθέσω ότι δεν έχω συνδέσει πιστωτική κάρτα δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

 

Στο email που τους έστειλα μου ήρθε κάποια αυτοματοποιημένη απάντηση ότι έχουν πολύ όγκο δουλειάς και για πιο άμεση εξυπηρέτηση μου να τους καλέσω στο 00 3531 436 9111.

 

Έχει κανεις ιδεα τι χρεωσεις παίζουν σε αυτή την κλήση?

 

Χρεωνεσε οσο χρέωση εχει η εταιρία που εχεις για κλήση εξωτερικού προς Ιρλανδία. Φυσικά μιλάς στα αγγλικά και σε 5-10 λεπτα θα σε εχει περασει το IBAN.

Link to comment
Share on other sites

Χρεωνεσε οσο χρέωση εχει η εταιρία που εχεις για κλήση εξωτερικού προς Ιρλανδία. Φυσικά μιλάς στα αγγλικά και σε 5-10 λεπτα θα σε εχει περασει το IBAN.

 

A ωραία, απλώς φοβόμουν μήπως είχε καμια περίεργη χρέωση επειδή ήταν το support. Μήπως ξέρεις και τί στοιχεία ζητάνε για να τα έχω έτοιμα μην τα ψάνχω εκείνη την ώρα? πχ Αριθμό Ταυτότητας, ΑΦΜ κτλ?

 

Ευχαριστώ.

Edited by petros1975
Link to comment
Share on other sites

Χρεωνεσε οσο χρέωση εχει η εταιρία που εχεις για κλήση εξωτερικού προς Ιρλανδία. Φυσικά μιλάς στα αγγλικά και σε 5-10 λεπτα θα σε εχει περασει το IBAN.

 

Την 1η φορά (ΝΟΕ 2015) με κάλεσε η Μαρία και μιλήσαμε ελληνικά.

Υπάρχουν και άλλοι υπάλληλοι που μιλάνε ελληνικά.

 

@petros1975

Δεν είναι απαραίτητο να σου ζητήσει στοιχεία. Εξαρτάται από το προφίλ σου, κυρίως.

Και αν σου ζητήσει, θα τα στείλεις με μήνυμα.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Στο paypal υπάρχουν υπάλληλοι που μιλάνε και γνωρίζουν ελληνικά και τέτοιες μικροδιαφορές μπορούν να τις αποδεχτούν.

Μόλις συνδεθεί ο ΙΒΑΝ, θα βρεις στο paypal όλα τα απαραίτητα στοιχεία για την αποστολή εμβάσματος (αριθμό λογαριασμού, BIC, δικαιούχο κλπ).

Googlάροντας μπορείς να βρεις και οδηγούς για τη συμπλήρωση των πεδίων. Είναι πολύ εύκολο.

Επίσης, εάν έχεις λογαριασμό και σε άλλη τράπεζα, μπορείς να στείλες και από αυτή και ο ΙΒΑΝ θα προστεθεί αυτόματα.

 

Το αρνητικό σε αυτή τη διαδικασία είναι ότι ξεχνάς τη δυνατότητα αγοράς με ελληνική κάρτα αφού αυτή θα γίνεται από το balance υποχρεωτικά και στην περίπτωση αγοράς σε συνάλλαγμα η μετατροπή θα γίνεται από το paypal.

 

Προσπάθησα σε διάστημα 2 ωρών 3 φορές να συνδέσω τον λογαριασμό αλλά έπαιρνα μήνυμα λάθος να προσπαθήσω αργότερα.Ίσως είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά τα στοιχεία τα βάζουμε ελληνικά ή με λατινικούς χαρακτήρες όπως την ταυτότητα?Επειδή όταν το έκανα για να είμαι σίγουρος το έκανα με λατινικούς και σκέφτομαι ότι γιαυτό δεν το δέχεται. :confused:

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

Πως προσπάθησες αφού έχει κλειδωθεί η δυνατότητα σύνδεσης από τον ΙΟΥΛ 2015 και ξεκλειδώνει μόνο με τηλεφώνημα ή με μήνυμα;
Link to comment
Share on other sites

Πως προσπάθησες αφού έχει κλειδωθεί η δυνατότητα σύνδεσης από τον ΙΟΥΛ 2015 και ξεκλειδώνει μόνο με τηλεφώνημα ή με μήνυμα;

 

D'oh! :dash: Μπορώ να πω ότι τώρα νιώθω τελειώς χαζός :lol: :ooch: Πάντος για έμβασμα μίλησα με Πειραιώς και μου είπαν ότι είναι 1 ευρώ η χρέωση από ebanking.Τώρα πρέπει να στείλω email στην paypal για να το διευθετήσω την σύνδεση του λογαριασμού? :wacko:

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

D'oh! :dash: Μπορώ να πω ότι τώρα νιώθω τελειώς χαζός :lol: :ooch: Πάντος για έμβασμα μίλησα με Πειραιώς και μου είπαν ότι είναι 1 ευρώ η χρέωση από ebanking.Τώρα πρέπει να στείλω email στην paypal για να το διευθετήσω την σύνδεση του λογαριασμού? :wacko:

 

στέλνεις μήνυμα στο σαπορτ ότι δεν μπορείς να συνδέσεις το τραπεζικό λογαριασμό

σου απαντούν με αυτοματοποιημένο μήνυμα ,απαντάς σε αυτό το μήνυμα το ίδιο

ότι δεν μπορείς να συνδέσεις το τραπεζικό λογαριασμό

την επομένη μέρα αν θυμάμαι καλά σου στέλνουν μήνυμα με λινκ να ανεβάσεις ταυτότητα ή δίπλωμα οδήγησης και αντίγραφο λογαριασμού ,τα στέλνεις και περιμένεις

περίπου δύο μέρες ,υπάρχει βέβαια και το τηλέφωνο για πιο γρήγορα

ο τραπεζικός λογαριασμός πρέπει να είναι στο όνομα σου

Link to comment
Share on other sites

στέλνεις μήνυμα στο σαπορτ ότι δεν μπορείς να συνδέσεις το τραπεζικό λογαριασμό

σου απαντούν με αυτοματοποιημένο μήνυμα ,απαντάς σε αυτό το μήνυμα το ίδιο

ότι δεν μπορείς να συνδέσεις το τραπεζικό λογαριασμό

την επομένη μέρα αν θυμάμαι καλά σου στέλνουν μήνυμα με λινκ να ανεβάσεις ταυτότητα ή δίπλωμα οδήγησης και αντίγραφο λογαριασμού ,τα στέλνεις και περιμένεις

περίπου δύο μέρες ,υπάρχει βέβαια και το τηλέφωνο για πιο γρήγορα

ο τραπεζικός λογαριασμός πρέπει να είναι στο όνομα σου

 

Οκ θα το επιχειρήσω και θα δω πως θα πάει.Ευχαριστώ για την βοήθεια! :D

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα προσπαθω να συνδεσω τη revolut στο paypal αλλα εχω προβλημα.Μπηκα στο paypal πηγα ''Bank acounts and cards'' στη συνεχεια ''Link a card'' εβαλα τα στοιχεια της καρτας μου και μου τραβηξε γυρω στο 1ευρω οπως βλεπω απο την εφαρμογη της revolut, αλλα δεν μου βγαζει πουθενα confirm a card τι μπορει να συμβαινει;Και εκτος αυτου στη εφορμογη της Revolut στις κινησεις μου βγαζει κανονικα χρεωση απο paypal 1$ αλλα το status λεει pending αλλα δε βλεπω καποιον κωδικο ωστε και να εβγαζε confirm a card να τον βαλω! Για δωστε τα φωτα σας κανω κατι λαθος να περιμενω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα προσπαθω να συνδεσω τη revolut στο paypal αλλα εχω προβλημα.Μπηκα στο paypal πηγα ''Bank acounts and cards'' στη συνεχεια ''Link a card'' εβαλα τα στοιχεια της καρτας μου και μου τραβηξε γυρω στο 1ευρω οπως βλεπω απο την εφαρμογη της revolut, αλλα δεν μου βγαζει πουθενα confirm a card τι μπορει να συμβαινει;Και εκτος αυτου στη εφορμογη της Revolut στις κινησεις μου βγαζει κανονικα χρεωση απο paypal 1$ αλλα το status λεει pending αλλα δε βλεπω καποιον κωδικο ωστε και να εβγαζε confirm a card να τον βαλω! Για δωστε τα φωτα σας κανω κατι λαθος να περιμενω

 

Για να πάρεις τον κωδικο μπες παλι στο ππ και πατα confirm, θα χρεωθείς αλλο 1,5 ευρω που εκει θα εχει τον κωδικο

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις τον κωδικο μπες παλι στο ππ και πατα confirm, θα χρεωθείς αλλο 1,5 ευρω που εκει θα εχει τον κωδικο

Mα αυτο ειναι το προβλημα δε μου βγαζει πουθενα ουτε στη αρχικη σελιδα ουτε στο ''Bank acounts and cards'' confirm card. :what:

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μολις μπηκα απο την εφαρμογη Paypal στο κινητο και μπορεσα και την εκανα ''add a card'' και μου την εμφανισε κανονικα, μενοντας τωρα το confirm!Τωρα μπηκα στον υπολογιστη ξανα να κανω το confirm (εκανα και ενα σβησιμο cache) αλλα παλι τιποτα is not accepted φαγαμε και 5 ευρω με τις προσπαθειες καθως κωδικος ερχετε κανονικα!

 

YΓ Απο την εφαρμογη στο κινητο δε μπορουμε να κανουμε confirm γιατι δεν το βρισκω;

Edited by dertelous
Link to comment
Share on other sites

Tελικα μολις μπηκα απο την εφαρμογη Paypal στο κινητο και μπορεσα και την εκανα ''add a card'' και μου την εμφανισε κανονικα, μενοντας τωρα το confirm!Τωρα μπηκα στον υπολογιστη ξανα να κανω το confirm (εκανα και ενα σβησιμο cache) αλλα παλι τιποτα is not accepted φαγαμε και 5 ευρω με τις προσπαθειες καθως κωδικος ερχετε κανονικα!

 

YΓ Απο την εφαρμογη στο κινητο δε μπορουμε να κανουμε confirm γιατι δεν το βρισκω;

 

οφφ τόπικ αλλά ντεζαβού από adslgr ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω γράψει πάλι σχετικά, μιας και προσπαθώ να εντάξω τραπεζικό λογαριασμό στον PayPal λογαριασμό μου. Όταν πηγαίνω στο wallet μου και προσπαθώ να γράψω το IBAN του τραπεζικού μου λογαριασμού της Ε.Τ.Ε. μου βγάζει συνέχεια το μήνυμα πως δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία τώρα και να προσπαθήσω αργότερα. Έστειλα σχετικό μήνυμα στο PayPal και μου έστειλαν το σχετικό αυτοματοποιημένο email βοήθειας. Αν και έχω διαβάσει εδώ σχετικά, η επόμενη κίνηση μου είναι να απαντήσω στο αυτοματοποιημένο email πως δεν μπορώ να προχωρήσω τη διαδικασία και θα μου στείλουν σχετική φόρμα για να συμπληρώσω τα στοιχεία του τραπεζικού λογαριασμού;
Link to comment
Share on other sites

Όχι, θα απαντήσεις στο αυτοματοποιημένο ζητώντας να συνδεθεί ο συγκεκριμένος ΙΒΑΝ. Εναλλακτικά, μπορείς να τους τηλεφωνήσεις (Ιρλανδία) και να λύσεις το θέμα άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, θα απαντήσεις στο αυτοματοποιημένο ζητώντας να συνδεθεί ο συγκεκριμένος ΙΒΑΝ. Εναλλακτικά, μπορείς να τους τηλεφωνήσεις (Ιρλανδία) και να λύσεις το θέμα άμεσα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, να τους γράψω δηλαδή και το IBAN στην απάντηση στο μήνυμα; Θα πρέπει να γράψω και το SWIFT;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ότι ζητάς να συνδεθεί ο συγκεκριμένος ΙΒΑΝ.

Αυτοί θα σε καλέσουν μετά από λίγες μέρες για να ξεκλειδώσουν το σύστημα και να συνδέσεις το λογαριασμό ή να τον συνδέσουν εκείνοι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το γνωστο αυτοματοποιημενο μηνυμα ελαβα χθες, λογικα θα ακολουθησω και εγω τον ιδιο τροπο με απαντηση στο mail μπας και βγαλω ακρη και ταυτοποιήσουν τη Revolut.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...