Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To paypal πρέπει να τραβήξει 1 ευρώ για να δει αν λειτουργεί η καρτα και στο επιστρέφει.Αμα δεν εχει χρήματα η καρτα δεν μπορει να γινει αυτή η επιβεβαίωση και ετσι σε βγάζει άκυρο.

μάλιστα, θα ξανά δοκιμάσω όταν βάλω χρήματα λοιπόν.Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Οκ εγώ την έκανα την αγορά παιδιά από vickmall ένα κινητό με άφησε κατευθείαν να το αγοράσω με eurobank!
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν σου πήρα και το κεφάλι. :)

 

 

 

Αν μπορούμε να το εξαναγκάσουμε να το κάνει λέω. Να ρωτάει π.χ. "δεν επαρκεί το υπόλοιπο της Α κάρτας, από ποιά άλλη θέλεις να χρεώσω συμπληρωματικά;". Αν υπάρχει κάποια επιλογή όπως αυτή που καθορίζουμε το ποιός θα κάνει τη μετατροπή νομίσματος. Υποψιάζομαι ότι δεν γίνεται και αυτό φαίνεται τώρα που αρχίσαμε να το ψάχνουμε ότι είναι σοβαρή παράλειψη. Τουλάχιστον έπρεπε να υπάρχει η επιλογή να φορτώνεις κατ'επιλογήν το balance από τις διάφορες κάρτες που έχεις συνδέσει. Έτσι θα ήταν εκμεταλλεύσιμες πλήρως ακόμα και όταν μειώνεται "επικίνδυνα" το υπόλοιπο κάποιων εξ'αυτών και ανεξάρτητα από το θέμα των capital controls. Μπορεί να ακούγονται περίεργες οι απαιτήσεις μου σε κάποιους, αλλά παρά το ότι έχω pp account όσο πίσω μπορώ να θυμηθώ, είχα μέχρι πρόσφατα συνδεδεμένες κανονικές πιστωτικές (με συνδρομή), ήμουν ξένοιαστος και ουδέποτε είχα πολυασχοληθεί με τέτοιες λεπτομέρειες...

 

Βρε καλα τα λες αλλα δεν ξερω αν γινονται, γινετε βεβαια να στείλεις το ποσον μιας καρτας σε καρτα του εξωτερικού οπως η ρεβολυτ αλλα δεν σου επιτρέπουν τα cc

Link to comment
Share on other sites

ειχα δοκιμασει τον αυγουστο να κανω μια αγορα απ το geekbuing αλλα λογω cc εμεινε unpaid status.τις προαλλες που χαζευα στο site τους,το ειδα και το θυμηθηκα,οποτε ζητησα ακυρωση της παραγγελιας.δυστυχως ομως αρνουνται να την κανουνε,τι μπορω να κανω για να μην τραβηχτουνε καποια στιγμη τα λεφτα απο το paypal;
Link to comment
Share on other sites

Η american express απο alpha bank περναει κατευθειαν απο το paypal χωρις το κολπο κλπ ενω visa η prepaid της ιδιας τραπεζας οχι.
Link to comment
Share on other sites

ειχα δοκιμασει τον αυγουστο να κανω μια αγορα απ το geekbuing αλλα λογω cc εμεινε unpaid status.τις προαλλες που χαζευα στο site τους,το ειδα και το θυμηθηκα,οποτε ζητησα ακυρωση της παραγγελιας.δυστυχως ομως αρνουνται να την κανουνε,τι μπορω να κανω για να μην τραβηχτουνε καποια στιγμη τα λεφτα απο το paypal;

 

Από όσο έχω καταλάβει για το πως λειτουργεί το paypal, δεν θα μπορέσουν να τραβήξουν τα λεφτά. Δεν είναι το ίδιο όπως η χρήση μιας κάρτας. Με το paypal *στέλνεις* (κάνεις πληρωμές κατ'επιλογήν) χρήματα. Αν μια πληρωμή έχει αποτύχει, μόνο αν γίνει νέα απόπειρα από εσένα, πραγματοποιείται αυτή τελικά. Για να είσαι σίγουρος βέβαια, κάνε ερώτημα στο paypal και δήλωσε την πρόθεσή σου να μην εκτελεστεί ποτέ εκείνη η πληρωμή να δεις τι θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

τι εγινε με το paypal αλλαξανε look?

 

εχω την εντυπωση οτι το κανανε πιο δυσκολο η κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

τι εγινε με το paypal αλλαξανε look?

 

εχω την εντυπωση οτι το κανανε πιο δυσκολο η κανω λαθος

Μάλλον αλλάξανε, αυτό παρατήρησα και εγώ χτες. Ψιλοχαλια μου φάνηκε αλλά θα το συνηθίσουμε.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τέρμα κάτω στη σελίδα, υπάρχει επιλογή σε λινκ να γυρίσετε στο παλιό λουκ.

Το σπαστικό είναι ότι δεν πιάνει μόνιμα απ' ότι είδα, δλδ σε κάθε νέα σελίδα-μενού έπρεπε να το ξαναεπιλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Όντως απαίσιο, μπήκα χτες και έπαθα σοκ!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας!

Θελω να κανω μια παραγγελια απο γνωστο κινεζομαγαζο και η πληρωμη θα γινει με paypal!

Επειδη βρισκομαι Αμερικη αυτη τη στιγμη και για καποιο χρονικο διαστημα ακομα, με φιλοξενουν οποτε εβαλα αυτη τη διευθυνση Add για να γινει η αποστολη. Μεχρι εδω ολα καλα! Αυτο που δεν ξερω ειναι αν πρεπει να βαλω το δικο μου ονομα ή το ονομα αυτου που μενει στο σπιτι ?? Εαν γνωριζει καποιος ας βοηθησει....δεν θελω να γινει καμια στραβη, πρωτη φορα παραγγελνω κ απο εξω μεγαλης αξιας πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας!

Θελω να κανω μια παραγγελια απο γνωστο κινεζομαγαζο και η πληρωμη θα γινει με paypal!

Επειδη βρισκομαι Αμερικη αυτη τη στιγμη και για καποιο χρονικο διαστημα ακομα, με φιλοξενουν οποτε εβαλα αυτη τη διευθυνση Add για να γινει η αποστολη. Μεχρι εδω ολα καλα! Αυτο που δεν ξερω ειναι αν πρεπει να βαλω το δικο μου ονομα ή το ονομα αυτου που μενει στο σπιτι ?? Εαν γνωριζει καποιος ας βοηθησει....δεν θελω να γινει καμια στραβη, πρωτη φορα παραγγελνω κ απο εξω μεγαλης αξιας πραγματα.

 

εάν εσύ μείνεις εκεί μέχρι να έρθει το πράγμα που αγόρασες τότε βάλε το δικό σου όνομα, εάν όχι βάλε των ατόμων που μένουν στο σπίτι, καλύτερα βάλε ένα άτομο που να μπορεί να πάει να το πάρει με την ταυτότητα του διότι τις περισσότερες φορές έρχεται με συστημένο και χρειάζεται η ταυτότητα, βέβαια κάποιες άλλες φορές σου έρχεται σαν γράμμα κατευθείαν ( δεν έχω καταλάβει ποτέ έρχεται ως gift και πότε όχι! )

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχτές έκανα 2 αγορές από Κίνα μέσω πευπαλ με χρεωστική της eurobank. Άνοιξε η αγορά για το εξωτερικό; η ήταν τυχαίο;
Link to comment
Share on other sites

@JOHN

 

Σε κάποιον που βρίσκεται στην Αμερική και ζητάει συμβουλές για παραλαβή δέματος εκεί, απαντάς με το πως παραδίνονται δέματα από τα ΕΛΤΑ στην Ελλάδα.

 

Edit

Αλήθεια τι σχέση έχει το gift με το θέμα;

 

@Poliths2014

Βασικό στοιχείο στην παραγγελία σου είναι και το θέμα του τρόπου αποστολής του δέματος.

Εκεί είναι Αμερική με άλλους νόμους σχετικά με την εισαγωγή από τρίτες χώρες. Μάθε σχετικά, πριν παραγγείλεις, για να μην την πατήσεις, πολύ περισσότερο αφού μιλάς για ακριβό αντικείμενο.

 

Αφού θα πληρώσεις με paypal, πρέπει να προσθέσεις τη νέα διεύθυνση και αν θα βρίσκεσαι εκεί όταν πρόκειται να φτάσει το δέμα, άφησε το όνομά σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα. Εχτές έκανα 2 αγορές από Κίνα μέσω πευπαλ με χρεωστική της eurobank. Άνοιξε η αγορά για το εξωτερικό; η ήταν τυχαίο;

 

Αν αγόρασες από μινεζομάγαζα που δέχονται ελληνικές κάρτες, διόλου παράξενο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι άλλαξε η κατάσταση των CC.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρεβολουτ αλλά λέω δεν δοκιμάζω μια πρώτα με τη χρεωστική; και έγινε η αγορά. Στο καπάκι κάνω και μια δεύτερη και την κάνει και αυτή. Για την ιστορία το μαγαζί που ψώνισα είναι το tinydeal.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρεβολουτ αλλά λέω δεν δοκιμάζω μια πρώτα με τη χρεωστική; και έγινε η αγορά. Στο καπάκι κάνω και μια δεύτερη και την κάνει και αυτή. Για την ιστορία το μαγαζί που ψώνισα είναι το tinydeal.

 

Και η χρεωστικη ποια ειναι;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει παραπάνω.

 

Ευχαριστω για την απαντηση σου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτάει π.χ. "δεν επαρκεί το υπόλοιπο της Α κάρτας, από ποιά άλλη θέλεις να χρεώσω συμπληρωματικά;". Αν υπάρχει κάποια επιλογή όπως αυτή που καθορίζουμε το ποιός θα κάνει τη μετατροπή νομίσματος. Υποψιάζομαι ότι δεν γίνεται και αυτό φαίνεται τώρα που αρχίσαμε να το ψάχνουμε ότι είναι σοβαρή παράλειψη. Τουλάχιστον έπρεπε να υπάρχει η επιλογή να φορτώνεις κατ'επιλογήν το balance από τις διάφορες κάρτες που έχεις συνδέσει. Έτσι θα ήταν εκμεταλλεύσιμες πλήρως ακόμα και όταν μειώνεται "επικίνδυνα" το υπόλοιπο κάποιων εξ'αυτών και ανεξάρτητα από το θέμα των capital controls. Μπορεί να ακούγονται περίεργες οι απαιτήσεις μου σε κάποιους, αλλά παρά το ότι έχω pp account όσο πίσω μπορώ να θυμηθώ, είχα μέχρι πρόσφατα συνδεδεμένες κανονικές πιστωτικές (με συνδρομή), ήμουν ξένοιαστος και ουδέποτε είχα πολυασχοληθεί με τέτοιες λεπτομέρειες...

 

Μα αυτό που ζητάς εκ των πραγμάτων δεν γίνεται από το paypal, όπως και από κανένα απλό pos. Δεν μπορεί το paypal να ξέρει το υπόλοιπο σε μια κάρτα. Είτε εγκρίνεται η συναλλαγή, είτε όχι.

 

 

Όσον αφορά το νέο UI του paypal εμένα μου αρέσει, αλλά υπάρχουν σοβαρές ελλείψεις που τις βρίσκεις μόνο εάν κάνεις switch στο παλιό look. Για παράδειγμα, δεν μπορείς να επιλέξεις ποια κάρτα σου είναι primary. Το έψαχνα επί τούτου σήμερα, γιατί πρόσθεσα προχθές την revolut. Ούτε μπορείς να δεις αν πράγματι η Χ κάρτα ή λογαριασμός είναι verified.

 

Να ρωτήσω κάτι, ευκαιρίας δωθήσης. Πρόσθεσα τη revolut Παρασκευή κατά τις 11:30. Αμέσως είδα στο App τη χρέωση pending και τον 4ψηφιο κωδικό. Έκανα το verification, αλλά ακόμα και τώρα (54 ώρες μετά) το status της χρέωσης είναι ακόμα pending.

 

Έχετε εμπειρία;

 

Επίσης, είχα περασμένους μέσα 2 τραπεζικούς λογαριασμούς. Ο ένας ήταν verified ο άλλος όχι. Εκ παραδρομής έσβησα και τους δύο όμως. Τώρα απλώς δεν μπορώ να βάλω εκ νέου λογαριασμό, μέχρι νεωτέρας;

Edited by dBpanos
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. Εχει αντιμετωπισει κανεις σας προβλημα με withdrawal money στον τραπεζικο λογαριασμο;

Ειχα εναν συνδεδεμενο που δεν του αρεσε κ δεν ολοκληρωνε ποτε το withdrawal, το εσβησα κ πηγα να προσθεσω αλλο κ μου πεταει errors. Δεν μπορω να βαλω IBAN.

Τους εστειλα κ μηνυμα αλλα δεν εχω παρει απαντηση ακομα....

 

2. Εχω 4 ακυρωσεις από 30,80€ από το Νοεμβρη, στην τραπεζα ακομα δε φαινεται τιποτα .. Το paypal μου δειχνει μονο cancelled χωρις να εμφανιζει τα ποσα στη στηλη δεξιά. Ενω σε αντιστοιχες περιπτωσεις τα εδειχνε κανονικά.. Τι κανω; Ειναι καμποσα τα λεφτα, ποτε θα εκκαθαριστουν;

Εχω στειλει στην paypal, απαντηση γιοκ. Μηπως να ρωτησω κ την τραπεζα;

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούμε να το εξαναγκάσουμε να το κάνει λέω. Να ρωτάει π.χ. "δεν επαρκεί το υπόλοιπο της Α κάρτας, από ποιά άλλη θέλεις να χρεώσω συμπληρωματικά;". Αν υπάρχει κάποια επιλογή όπως αυτή που καθορίζουμε το ποιός θα κάνει τη μετατροπή νομίσματος. Υποψιάζομαι ότι δεν γίνεται και αυτό φαίνεται τώρα που αρχίσαμε να το ψάχνουμε ότι είναι σοβαρή παράλειψη. Τουλάχιστον έπρεπε να υπάρχει η επιλογή να φορτώνεις κατ'επιλογήν το balance από τις διάφορες κάρτες που έχεις συνδέσει. Έτσι θα ήταν εκμεταλλεύσιμες πλήρως ακόμα και όταν μειώνεται "επικίνδυνα" το υπόλοιπο κάποιων εξ'αυτών και ανεξάρτητα από το θέμα των capital controls. Μπορεί να ακούγονται περίεργες οι απαιτήσεις μου σε κάποιους, αλλά παρά το ότι έχω pp account όσο πίσω μπορώ να θυμηθώ, είχα μέχρι πρόσφατα συνδεδεμένες κανονικές πιστωτικές (με συνδρομή), ήμουν ξένοιαστος και ουδέποτε είχα πολυασχοληθεί με τέτοιες λεπτομέρειες...

 

Σαφως και εχει δίκιο δεν ειναι καθόλου παράλογη η απορία σου, σε επόμενη αξιολόγηση του ππ θα το θέσω, ειναι πάρα πολυ καλη ιδεα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1. Εχει αντιμετωπισει κανεις σας προβλημα με withdrawal money στον τραπεζικο λογαριασμο;

Ειχα εναν συνδεδεμενο που δεν του αρεσε κ δεν ολοκληρωνε ποτε το withdrawal, το εσβησα κ πηγα να προσθεσω αλλο κ μου πεταει errors. Δεν μπορω να βαλω IBAN.

Τους εστειλα κ μηνυμα αλλα δεν εχω παρει απαντηση ακομα....

 

2. Εχω 4 ακυρωσεις από 30,80€ από το Νοεμβρη, στην τραπεζα ακομα δε φαινεται τιποτα .. Το paypal μου δειχνει μονο cancelled χωρις να εμφανιζει τα ποσα στη στηλη δεξιά. Ενω σε αντιστοιχες περιπτωσεις τα εδειχνε κανονικά.. Τι κανω; Ειναι καμποσα τα λεφτα, ποτε θα εκκαθαριστουν;

Εχω στειλει στην paypal, απαντηση γιοκ. Μηπως να ρωτησω κ την τραπεζα;

 

Για να συνδεσεις τραπεζικο λογαριασμό μιλα μαζι του μεσω skype ή στείλε εμαιλ και στο αυτοματοποιημένο που θα σου γυρίσει κανε απαντηση και γρραψε το ιδιο ακριβώς κείμενο με το πρωτο, Αλλα αφου εχεις ρεωολυτ τι τον θελεις τον λογαριασμο?

 

2

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για revolut, συμπλήρωσα τη φόρμα μέσω eurobank ebanking, έβαλα 150€, δε φαινεται τπτ ακομα, ξέρω ότι θέλει και 3-4 εργασιμες, αλλα δεν εμφανιζει την κίνηση ούτε σε εκκρεμότητα. Στο επόμενο βήμα ελεγε μόνο "ακύρωση", υποθέτω δεν ειχα κατι αλλο να κανω.. Απλά περιμένω τώρα;

Αν ειναι off, μπορείς σε pm.. thnx

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για revolut, συμπλήρωσα τη φόρμα μέσω eurobank ebanking, έβαλα 150€, δε φαινεται τπτ ακομα, ξέρω ότι θέλει και 3-4 εργασιμες, αλλα δεν εμφανιζει την κίνηση ούτε σε εκκρεμότητα. Στο επόμενο βήμα ελεγε μόνο "ακύρωση", υποθέτω δεν ειχα κατι αλλο να κανω.. Απλά περιμένω τώρα;

Αν ειναι off, μπορείς σε pm.. thnx

 

Δεν έχεις ξεκινήσει η αποστολή των χρημάτων. Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στην τράπεζα να σε ενεργοποιήσουν την ασφάλεια με sms που είναι ώστε να μπορέσεις να ολοκληρώσεις την μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για revolut, συμπλήρωσα τη φόρμα μέσω eurobank ebanking, έβαλα 150€, δε φαινεται τπτ ακομα, ξέρω ότι θέλει και 3-4 εργασιμες, αλλα δεν εμφανιζει την κίνηση ούτε σε εκκρεμότητα. Στο επόμενο βήμα ελεγε μόνο "ακύρωση", υποθέτω δεν ειχα κατι αλλο να κανω.. Απλά περιμένω τώρα;

Αν ειναι off, μπορείς σε pm.. thnx

 

Εχει και ενα πιστοποιητικό ασφαλειας που πρεπει να περάσεις στο win

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...