Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια για το κολπο τι ειναι καλυτερο να κανω send ή request money???

 

Το send money ειναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω την απάντηση σε παρόμοια ερώτηση, που έγραψα χθες αε άλλο forum

 

 

 

Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια, στέλνουμε μήνυμα στο PayPal, μέσω του Help, ζητώντας να μας προσθέσει το ΙΒΑΝ του τραπεζικού μας λογαριασμού. Σε λίγη ώρα έρχεται αυτοματοποιημένο μήνυμα με πιθανές λύσεις στο πρόβλημα. Στο μήνυμα αυτό απαντάμε επαναλαμβάνοντας τα ίδια που είχαμε γράψει στο προηγούμενο.

 

 

 

Στη συνέχεια, είτε θα ας καλέσουν από την Ιρλανδία (σε 1-2 μέρες) στο τηλέφωνο που έχουμε δηλώσει είτε θα καλέσουμε εμείς, αν βιαζόμαστε, στο τηλέφωνο που αναγράφεται στο Help (μπορούμε και μέσω Skype). Μετά από μια γρήγορη και εύκολη διαδικασία ταυτοποίησης (email κλπ), ο υπάλληλος θα ανοίξει το σύστημα και είτε θα προσθέσουμε τον ΙΒΑΝ του λογαριασμού μας είτε θα τον προσθέσει εκείνος.

 

 

 

Αμέσως μετά έρχεται μήνυμα με τα (προσωπικά) στοιχεία που είναι απαραίτητα για κάθε αποστολή εμβάσματος. Αξίζει να σημειωθεί ότι μπορούμε να στέλνουμε έμβασμα και από λογαριασμό άλλης τράπεζας αρκεί ο λογαριασμός αυτός να περιλαμβάνει το ίδιο όνομα που έχει καταγραφεί στο paypal. Τέλος, παρά το γεγονός ότι το paypal λέει στις οδηγίες του ότι τα έξοδα αποστολής εμβάσματος πρέπει να βαραίνουν τον εντολέα, εμείς μπορούμε να το στέλνουμε με την ένδειξη SHA (shared), με την οποία χρεωνόμαστε μόνο 1€ σε κάθε έμβασμα και το ποσό που στέλνουμε μεταφέρεται ολόκληρο στο balance (η προμήθεια του 1€ χρεώνεται στον τραπεζικό μας λογαριασμό).

 

 

 

Φυσικά, μετά την προσθήκη του τραπεζικού λογαριασμού στο paypal, μπορείς να μεταφέρεις χρήματα του balance στον τραπεζικό σου λογαριασμό, που είναι αυτό που σ' ενδιαφέρει.

 

 

Ωραία ο λογαριασμός προσθέθηκε. Τώρα μεσα από την σελίδα του paypal κανω την μεταφορα στο balance? H από την τράπεζα; Ευχαριστώ

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ο λογαριασμός προσθέθηκε. Τώρα μεσα από την σελίδα του paypal κανω την μεταφορα στο balance? H από την τράπεζα; Ευχαριστώ

Σε τι κεντα έχω πέσει;;;; Δεν μπορώ να προσθέσω λογαριασμό στο PayPal, έχω στειλει μήνυμα στο; help desk τους και έχουν περάσει δύο μέρες χωρίς να Έχω πάρει απάντηση

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθηστε με σας παρακαλω. Ειχα κανει προπαραγγελια απο το fnac πορτογαλιας και για καποιο λογο ακυρωθηκε αλλα τα χρηματα μου ειναι δεσμευμενα απο την eurobank απο τις 5 νοεμβριου. Η τραπεζα μου ειπε οτι κανει 1 μηνα η αποδεσμευση αλλα εγω τα θελω αμεσα. Το fnac μου ζητησε το order ακυρωσης και μετα δεν ξανααπαντησε στο fb. Εχω απελπιστει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθηστε με σας παρακαλω. Ειχα κανει προπαραγγελια απο το fnac πορτογαλιας και για καποιο λογο ακυρωθηκε αλλα τα χρηματα μου ειναι δεσμευμενα απο την eurobank απο τις 5 νοεμβριου. Η τραπεζα μου ειπε οτι κανει 1 μηνα η αποδεσμευση αλλα εγω τα θελω αμεσα. Το fnac μου ζητησε το order ακυρωσης και μετα δεν ξανααπαντησε στο fb. Εχω απελπιστει.

 

παγκοσμιως αποδεκτο απο τις τραπεζες ειναι η παροδος 10 ημερων, εαν ο πωλητης δεν εχει τραβηξει τα χρηματα τοτε η τραπεζα οφειλει κατ εντολη σου να τα αποδεσμευσει, δυστυχως στο ελλαδισταν τα πιστωτικα ιδρυματα λειτουργουν με cc και δικους τους νομους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε τι κεντα έχω πέσει;;;; Δεν μπορώ να προσθέσω λογαριασμό στο PayPal, έχω στειλει μήνυμα στο; help desk τους και έχουν περάσει δύο μέρες χωρίς να Έχω πάρει απάντηση

 

εισαι σιγουρος? πλεον σου στελνουν ενα email να συνδεθεις στο λογαριασμο σου και να πας στο πεδιο message center, εκει πλεον ανταλλασεις μηνυματα. το τσεκαρες?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

παγκοσμιως αποδεκτο απο τις τραπεζες ειναι η παροδος 10 ημερων, εαν ο πωλητης δεν εχει τραβηξει τα χρηματα τοτε η τραπεζα οφειλει κατ εντολη σου να τα αποδεσμευσει, δυστυχως στο ελλαδισταν τα πιστωτικα ιδρυματα λειτουργουν με cc και δικους τους νομους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εισαι σιγουρος? πλεον σου στελνουν ενα email να συνδεθεις στο λογαριασμο σου και να πας στο πεδιο message center, εκει πλεον ανταλλασεις μηνυματα. το τσεκαρες?

Ναι τι τσέκαρα, τίποτα, μάλιστα σήμερα μου έστειλαν email για να κάνω αξιολόγηση των υπηρεσιών τους.

Αύριο θα προσπαθήσω πάλι

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ναι τι τσέκαρα, τίποτα, μάλιστα σήμερα μου έστειλαν email για να κάνω αξιολόγηση των υπηρεσιών τους.

Αύριο θα προσπαθήσω πάλι

 

κατι αλλο συνεβει, ισως κατα λαθος ο ανταποκριτης εκλεισε το νημα σου, ξαναπροσπαθησε.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ο λογαριασμός προσθέθηκε. Τώρα μεσα από την σελίδα του paypal κανω την μεταφορα στο balance? H από την τράπεζα; Ευχαριστώ

 

 

Αφού προστέθηκε ο τραπεζικός λογαριασμός, έχεις τα προσωπικά σου στοιχεία και ακολουθείς τα βήματα της προτελευταίας παραγράφου, δηλαδή στέλνεις έμβασμα στο paypal (με τα στοιχεία που σου έδωσαν) είτε από τον συνδεδεμένο λογαριασμό είτε από λογαριασμό που έχεις σε άλλη τράπεζα. Τα χρήματα του εμβάσματος θα φανούν στο balance την επομένη, συνήθως, και το paypal θα σου στείλει μήνυμα.

 

Έχουν αναρτηθεί σε άλλο forum οδηγοί για την αποστολή εμβάσματος από ΕΤΕ και Eurobank. Το πρώτο είναι στο post #7818 σελ 522 και το 2ο #7551 σελ 504.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Σε τι κεντα έχω πέσει;;;; Δεν μπορώ να προσθέσω λογαριασμό στο PayPal, έχω στειλει μήνυμα στο; help desk τους και έχουν περάσει δύο μέρες χωρίς να Έχω πάρει απάντηση

 

Η άμεση λύση είναι να τους τηλεφωνήσεις.

Το κόστος δεν είναι σημαντικό σε ορισμένες περιπτώσεις. Υπάρχει και το spype.

 

Διαβάζοντας το επόμενο μήνυμά σου, θυμήθηκα ότι στην πρώτη μου προσπάθεια αντιμετώπισα την ίδια ακριβώς κατάσταση, προσπάθησα 2η φορά, και στο αυτοματοποιημένο έστειλα απάντηση ζητώντας να προσθέσουν το ΙΒΑΝ. Στη συνέχεια με κάλεσε η Μαρία από Ιρλανδία, άνοιξε το σύστημα, πρόσθεσα το λογαριασμό μου, ήρθαν τα προσωπικά στοιχεία και έστειλα το έμβασμα πρώτα από τον συνδεδεμένο και μετά από λογαριασμό άλλης τράπεζας.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Αφού προστέθηκε ο τραπεζικός λογαριασμός, έχεις τα προσωπικά σου στοιχεία και ακολουθείς τα βήματα της προτελευταίας παραγράφου, δηλαδή στέλνεις έμβασμα στο paypal (με τα στοιχεία που σου έδωσαν) είτε από τον συνδεδεμένο λογαριασμό είτε από λογαριασμό που έχεις σε άλλη τράπεζα. Τα χρήματα του εμβάσματος θα φανούν στο balance την επομένη, συνήθως, και το paypal θα σου στείλει μήνυμα.

 

Έχουν αναρτηθεί σε άλλο forum οδηγοί για την αποστολή εμβάσματος από ΕΤΕ και Eurobank. Εάν έχεις λογαριασμό σ' αυτές, μπορώ να σου δώσω links.

 

Δεν δίνει το link να το έχουμε?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αφού προστέθηκε ο τραπεζικός λογαριασμός, έχεις τα προσωπικά σου στοιχεία και ακολουθείς τα βήματα της προτελευταίας παραγράφου, δηλαδή στέλνεις έμβασμα στο paypal (με τα στοιχεία που σου έδωσαν) είτε από τον συνδεδεμένο λογαριασμό είτε από λογαριασμό που έχεις σε άλλη τράπεζα. Τα χρήματα του εμβάσματος θα φανούν στο balance την επομένη, συνήθως, και το paypal θα σου στείλει μήνυμα.

 

Έχουν αναρτηθεί σε άλλο forum οδηγοί για την αποστολή εμβάσματος από ΕΤΕ και Eurobank. Εάν έχεις λογαριασμό σ' αυτές, μπορώ να σου δώσω links.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Η άμεση λύση είναι να τους τηλεφωνήσεις.

Το κόστος δεν είναι σημαντικό σε ορισμένες περιπτώσεις. Υπάρχει και το spype.

 

Διαβάζοντας το επόμενο μήνυμά σου, θυμήθηκα ότι στην πρώτη μου προσπάθεια αντιμετώπισα την ίδια ακριβώς κατάσταση, προσπάθησα 2η φορά, και στο αυτοματοποιημένο έστειλα απάντηση ζητώντας να προσθέσουν το ΙΒΑΝ. Στη συνέχεια με κάλεσε η Μαρία από Ιρλανδία, άνοιξε το σύστημα, πρόσθεσα το λογαριασμό μου, ήρθαν τα προσωπικά στοιχεία και έστειλα το έμβασμα πρώτα από τον συνδεδεμένο και μετά από λογαριασμό άλλης τράπεζας.

 

Έστειλα και άλλο μήνυμα, αναμένω λοιπόν.........

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αφού προστέθηκε ο τραπεζικός λογαριασμός, έχεις τα προσωπικά σου στοιχεία και ακολουθείς τα βήματα της προτελευταίας παραγράφου, δηλαδή στέλνεις έμβασμα στο paypal (με τα στοιχεία που σου έδωσαν) είτε από τον συνδεδεμένο λογαριασμό είτε από λογαριασμό που έχεις σε άλλη τράπεζα. Τα χρήματα του εμβάσματος θα φανούν στο balance την επομένη, συνήθως, και το paypal θα σου στείλει μήνυμα.

 

Έχουν αναρτηθεί σε άλλο forum οδηγοί για την αποστολή εμβάσματος από ΕΤΕ και Eurobank. Εάν έχεις λογαριασμό σ' αυτές, μπορώ να σου δώσω links.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η άμεση λύση είναι να τους τηλεφωνήσεις.

Το κόστος δεν είναι σημαντικό σε ορισμένες περιπτώσεις. Υπάρχει και το spype.

 

Διαβάζοντας το επόμενο μήνυμά σου, θυμήθηκα ότι στην πρώτη μου προσπάθεια αντιμετώπισα την ίδια ακριβώς κατάσταση, προσπάθησα 2η φορά, και στο αυτοματοποιημένο έστειλα απάντηση ζητώντας να προσθέσουν το ΙΒΑΝ. Στη συνέχεια με κάλεσε η Μαρία από Ιρλανδία, άνοιξε το σύστημα, πρόσθεσα το λογαριασμό μου, ήρθαν τα προσωπικά στοιχεία και έστειλα το έμβασμα πρώτα από τον συνδεδεμένο και μετά από λογαριασμό άλλης τράπεζας.

 

Δεν χρειάζεται βέβαια να συνδέσεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό με το Paypal για να στείλεις έμβασμα, απλώς να συμπληρώσεις σωστά στη φόρμα του εμβάσματος της τράπεζάς σου τα στοιχεία που θα σου δώσει το Paypal όταν πας Top up > Add Money (takes a few days).

...αυτό τουλάχιστον μου είπε η υπάλληλος στο Paypal όταν είχα καλέσει πριν από μερικές μέρες...

 

Η σύνδεση του τραπεζικού λογαριασμού για μας εδώ - στη πλειονότητα των περιπτώσεων/τραπεζών - χρησιμεύει για να αποσύρεις τα χρήματα του Paypal στον τραπεζικό σου λογαριασμό, δηλαδή να στέλνεις έμβασμα ΑΠΟ το paypal στην τράπεζά σου.

 

Όντως η ταχύτητα του εμβάσματος είναι εκπληκτική πλέον...την Πέμπτη το απόγευμα στις 5:45μμ έστειλα έμβασμα από ΕΤΕ και την Παρασκευή (χθες) πέρασε στο Paypal κατά τις 12 το μεσημέρι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει το link να το έχουμε?

 

Συμπλήρωσα με τα links και τα posts/σελίδες στο προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται βέβαια να συνδέσεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό με το Paypal για να στείλεις έμβασμα, απλώς να συμπληρώσεις σωστά στη φόρμα του εμβάσματος της τράπεζάς σου τα στοιχεία που θα σου δώσει το Paypal όταν πας Top up > Add Money (takes a few days).

...αυτό τουλάχιστον μου είπε η υπάλληλος στο Paypal όταν είχα καλέσει πριν από μερικές μέρες...

 

Η σύνδεση του τραπεζικού λογαριασμού για μας εδώ - στη πλειονότητα των περιπτώσεων/τραπεζών - χρησιμεύει για να αποσύρεις τα χρήματα του Paypal στον τραπεζικό σου λογαριασμό, δηλαδή να στέλνεις έμβασμα ΑΠΟ το paypal στην τράπεζά σου.

 

Όντως η ταχύτητα του εμβάσματος είναι εκπληκτική πλέον...την Πέμπτη το απόγευμα στις 5:45μμ έστειλα έμβασμα από ΕΤΕ και την Παρασκευή (χθες) πέρασε στο Paypal κατά τις 12 το μεσημέρι...

Για κάνε το πιο λανιά.....τι εννοείς? ότι δεν κάνεις την διαδικασία μέσω paypal αλλά μέσω web banking περνάς τα στοιχεία σου που έχεις στο paypal?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται βέβαια να συνδέσεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό με το Paypal για να στείλεις έμβασμα...
Γιατί όμως γράφει "To top up your PayPal account, all you need to do is link a bank to your account.";

...απλώς να συμπληρώσεις σωστά στη φόρμα του εμβάσματος της τράπεζάς σου τα στοιχεία που θα σου δώσει το Paypal όταν πας Top up > Add Money (takes a few days).

...αυτό τουλάχιστον μου είπε η υπάλληλος στο Paypal όταν είχα καλέσει πριν από μερικές μέρες...

Εγώ πάντως δεν μπορώ να βρω τα στοιχεία για το έμβασμα στη σελίδα του PayPal.

Μόνο στοιχεία για instant TopUp με TrustPay κατάφερα να πάρω το καλοκαίρι (φυσικά τότε το έμβασμα δεν πέρασε).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως γράφει "To top up your PayPal account, all you need to do is link a bank to your account.";

 

Εγώ πάντως δεν μπορώ να βρω τα στοιχεία για το έμβασμα στη σελίδα του PayPal.

Μόνο στοιχεία για instant TopUp με TrustPay κατάφερα να πάρω το καλοκαίρι (φυσικά τότε το έμβασμα δεν πέρασε).

 

Ίσως εννοεί το "instant popup" το οποίο δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα (μια τράπεζα νομίζω μόνο υποστηριζόταν, με τα cc δεν λειτουργούσε έτσι κι αλλιω΄ς, τώρα θα σταματήσει κι αυτό)

Πήγες "Top up > Add money (takes a few days)" και δεν σου βγάζει τίποτα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για κάνε το πιο λανιά.....τι εννοείς? ότι δεν κάνεις την διαδικασία μέσω paypal αλλά μέσω web banking περνάς τα στοιχεία σου που έχεις στο paypal?

Ασφαλώς, αν δεν ήταν έτσι, γιατί να σου έδινε τα στοιχεία (IBAN, BIC κτλ) του Paypal και να σου λέει να τα συμπληρώσεις στη φόρμα αποστολής εμβάσματος στη τράπεζά σου;

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Ίσως εννοεί το "instant popup" το οποίο δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα (μια τράπεζα νομίζω μόνο υποστηριζόταν, με τα cc δεν λειτουργούσε έτσι κι αλλιω΄ς, τώρα θα σταματήσει κι αυτό)

Πήγες "Top up > Add money (takes a few days)" και δεν σου βγάζει τίποτα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ασφαλώς, αν δεν ήταν έτσι, γιατί να σου έδινε τα στοιχεία (IBAN, BIC κτλ) του Paypal και να σου λέει να τα συμπληρώσεις στη φόρμα αποστολής εμβάσματος στη τράπεζά σου;

 

Από τα δύο παραπάνω σχόλια, βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν έχεις δοκιμάσει τη διαδικασία αλλά την υποθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως εννοεί το "instant popup" το οποίο δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα (μια τράπεζα νομίζω μόνο υποστηριζόταν, με τα cc δεν λειτουργούσε έτσι κι αλλιω΄ς, τώρα θα σταματήσει κι αυτό)

Πήγες "Top up > Add money (takes a few days)" και δεν σου βγάζει τίποτα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ασφαλώς, αν δεν ήταν έτσι, γιατί να σου έδινε τα στοιχεία (IBAN, BIC κτλ) του Paypal και να σου λέει να τα συμπληρώσεις στη φόρμα αποστολής εμβάσματος στη τράπεζά σου;

Αυτά είναι λειτουργίες και μηνύματα που βλέπεις εσύ επειδή έχεις ήδη δηλωμένο λογαριασμό στο PayPal.

Σε εμάς που δεν έχουμε, βγάζει απλά μια φόρμα για εισαγωγή ΙΒΑΝ του λογαριασμού που θέλουμε να συνδέσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Από τα δύο παραπάνω σχόλια, βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν έχεις δοκιμάσει τη διαδικασία αλλά την υποθέτεις.

 

Είσαι μεγιστάνας...

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=64584&stc=1&d=1448707691

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι λειτουργίες και μηνύματα που βλέπεις εσύ επειδή έχεις ήδη δηλωμένο λογαριασμό στο PayPal.

Σε εμάς που δεν έχουμε, βγάζει απλά μια φόρμα για εισαγωγή ΙΒΑΝ του λογαριασμού που θέλουμε να συνδέσουμε.

 

Ο δικός μου λογαριασμός είναι συνδεδεμένος από καιρό, οπότε μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά ρώτησα ρητά για κάτι τέτοιο σε τηλεφώνημά μου στο Paypal και δεν μου είπε πως είναι αναγκαίο να είναι συνδεδεμένοι...παραθέτω το μήνυμα που μου έστειλαν μετά την επικοινωνία...

 

Dear ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,

 

Thank you for contacting PayPal, following our recent phone conversation regarding Topping up your PayPal account.

 

Here’s how to top up your PayPal account:

1.Go to http://www.paypal.com and log in to your account.

2.Click Top Up Account.

3.Log in to your online bank account and follow your bank’s online instructions to start the transfer.

 

Your money will be in your PayPal account in 2 to 3 working days. We’ll email you when the money is in your PayPal account. We don’t charge a fee to transfer money from your bank account. Your bank may charge a fee to transfer the money.

 

Note:

• Your bank and your PayPal account need to be registered in the same country.

• The name on your bank account needs to match the name on your PayPal account.

• You can only top up to your PayPal account using bank account. Payments from transfer services or cash machines will not complete to your account.

• You need to have sufficient money in your bank account to successfully transfer money to your PayPal account.

 

Mr. ΧΧΧΧ, your Virtual IBAN used for Bank Transactions

DE15120700ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

Our banks details to make the transfer to:

SWIFT Code DEUTDEDBPAL

Bank: DEUTSCHE BANK PRIVAT UND GESCHAEFTSKUNDEN AG

Branch: DEUTSCHE BANK VIRTUAL ACCOUNTING

Address: FRANKFURT AM MAIN

City: FRANKFURT AM MAIN

Country: GERMANY (DE)

 

 

I hope that I have been able to resolve your query and the information I have provided to you has been of use. However, please do not hesitate to contact us if you require any further assistance.

 

Have a really nice day!

 

 

Yours sincerely,

Natalia

PayPal

 

Copyright © 1999-2015 PayPal. All rights reserved.

 

PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie, S.C.A.

Société en Commandite par Actions

Registered Office: 22-24 Boulevard Royal L-2449, Luxembourg

RCS Luxembourg B 118 349

Δεν μου είπε ούτε μου έγραψε ότι πρέπει να είναι συνδεδεμένοι οι λογαριασμοί τράπεζας και Paypal ως προϋπόθεση αποστολής εμβάσματος...αν υπονοείται ή θεωρείται δεδομένο δεν μπορώ να σου πώ 100%.

 

Επίσης το Paypal δεν ενημερώνει ότι πρέπει να είναι συνδεδεμένοι οι λογαριασμοί για να δεχθεί έμβασμα, πχ όταν πατάω εγώ στο "Top Up" μου βγάζει

Our bank account information has changed. Before you can top up your PayPal account,you'll need to provide your bank with PayPal's new transfer recipient information.

 

1. To get started, add PayPal as a transfer recipient by logging in to your online bank account (or visiting your bank) and following your bank's instructions.

 

2. Print the information below, or copy and paste it directly into your bank's online form.

PayPal transfer recipient information

Payee PayPal Europe 
Payee's bank Deutsche Bank 
PayPal IBAN DEΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
BIC DEUTDEDBPAL 

 

3. Make sure the name on your bank account matches the name on your PayPal account: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ What if it doesn't match?

4. We'll send you an email to let you know when the money has been transferred from your bank to your PayPal account. Please allow 1-2 business days.

 

 

Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account.

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι λειτουργίες και μηνύματα που βλέπεις εσύ επειδή έχεις ήδη δηλωμένο λογαριασμό στο PayPal.

Σε εμάς που δεν έχουμε, βγάζει απλά μια φόρμα για εισαγωγή ΙΒΑΝ του λογαριασμού που θέλουμε να συνδέσουμε.

 

Σωστός, για άλλη μια φορά.

Γι' αυτό έγραψα "κομψά" ότι είναι υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου λογαριασμός είναι συνδεδεμένος από καιρό, οπότε μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά ρώτησα ρητά για κάτι τέτοιο σε τηλεφώνημά μου στο Paypal και δεν μου είπε πως είναι αναγκαίο να είναι συνδεδεμένοι.

 

Αυτά μου φαίνονται σαν οδηγίες για όσους έχουν ήδη δηλωμένο λογαριασμό. Το θέμα είναι οτι στη σελίδα του TopUp δεν υπάρχουν οι απαραίτητες πληροφορίες για την αποστολή εμβάσματος.

 

Θα επικοινωνήσω μαζί τους για να το ξεκαθαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά μου φαίνονται σαν οδηγίες για όσους έχουν ήδη δηλωμένο λογαριασμό. Το θέμα είναι οτι στη σελίδα του TopUp δεν υπάρχουν οι απαραίτητες πληροφορίες για την αποστολή εμβάσματος.

 

Θα επικοινωνήσω μαζί τους για να το ξεκαθαρίσω.

Κι όμως δεν το αναφέρει ως προϋπόθεση ούτε η υπάλληλος μου είπε ή μου έγραψε ότι είναι απαραίτητο...κάνε ένα τηλέφωνο κι εσύ να δουμε τί θα σου πουν.

 

Σε τί νόμισμα έχεις τον λογαριασμό Paypal;

μήπως είναι κάτι άλλο σχετικό που αποτρέπει την εμφάνιση τέτοιων πληροφοριών...

 

Σωστός, για άλλη μια φορά.

Γι' αυτό έγραψα "κομψά" ότι είναι υποθέσεις.

 

Εσύ κάνε πως δεν βλέπεις...κομψά πάντα...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Είσαι μεγιστάνας...

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=64584&stc=1&d=1448707691

 

Ευχαριστώ για το compliment.

Με το επόμενο post σου, όμως, παραδέχεσαι ότι έχεις συνδεδεμένο λογαριασμό και ΔΕΝ έχεις χρησιμοποιήσει τη διαδικασία που πρότεινες.

 

Αρκετά, όμως, το ταλαιπωρήσαμε και, ίσως, πολύ περισσότερο, εκείνοι που διάβασαν την πρότασή σου για απ' ευθείας έμβασμα στο balance, χωρίς να έχουν συνδεδεμένο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε τί νόμισμα έχεις τον λογαριασμό Paypal;

μήπως είναι κάτι άλλο σχετικό που αποτρέπει την εμφάνιση τέτοιων πληροφοριών...

 

Δοκίμασα και € και $, καμιά διαφορά. Το ίδιο μήνυμα βγάζει: "To top up your PayPal account, all you need to do is link a bank to your account. To get started, please enter your bank information below."

Link to comment
Share on other sites

Ενώ μου περάσαν τον λογαριασμό και μου στείλαν προσωπικό μήνυμα στο message centre πάω από το winbank της πειραιώς να στείλω έμβασμα και μου λέει ότι το όνομα του δικαιούχου πρέπει να είναι με κεφαλαία. Το βαζω ως PAYPAL EUROPE. Πάλι τα ίδια ´ομως γιατί; Έχει κανείς screenshot από το winbank της πειραιώς πως πρέπει να είναι τα στοιχεία ;
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...