Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουν γίνει ήδη πολλές παρατηρήσεις να προσέχετε πολύ τι γράφετε. Το πρόβλημα με το Paypal είναι δεδομένο, αλλά αρκεστείτε σε όσα έχουν αναφερθεί που ίσως σας βοηθήσουν. Μη συνεχίσετε.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα σήμερα μια χρεωστική κάρτα Visa στο Paypal, την ενεργοποίησα με τον τετραψήφιο κωδικό, υπάρχει στο προφίλ μου κανονικά, την έκανα primary. Όταν πάω όμως να πληρώσω και επιλέγω αντί για balance τις κάρτες που υπάρχουν στο προφίλ μου δε μου δίνει τη δυνατότητα για την χρεωστική που πρόσθεσα σήμερα αλλά μόνο για τις πιστωτικές που προϋπήρχαν.

Τι μπορεί να φταίει, μήπως ότι η αγορά γίνεται σε δολάρια και πρέπει να γίνει μετατροπή σε ευρώ παίζει κάποιο ρόλο?

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα σήμερα μια χρεωστική κάρτα Visa στο Paypal, την ενεργοποίησα με τον τετραψήφιο κωδικό, υπάρχει στο προφίλ μου κανονικά, την έκανα primary. Όταν πάω όμως να πληρώσω και επιλέγω αντί για balance τις κάρτες που υπάρχουν στο προφίλ μου δε μου δίνει τη δυνατότητα για την χρεωστική που πρόσθεσα σήμερα αλλά μόνο για τις πιστωτικές που προϋπήρχαν.

Τι μπορεί να φταίει, μήπως ότι η αγορά γίνεται σε δολάρια και πρέπει να γίνει μετατροπή σε ευρώ παίζει κάποιο ρόλο?

οχι δεν παιζει ρολο, ποιας τραπεζας χρεωστικη? και τι χρεωστικη? maestro? mastercard? κλπ....απο που πας και την επιλεγεις? γιατι και εγω μερικες φορες σε site ενω εχω primary την visa μου βγαζει την prepaid.... απλα παω other options μεσα απο την σελιδα της πληρωμης και την αλλαζω, ειναι λιγο κουφο και δεν γνωριζω γιατι συμβαινει.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Απο bangood δεν μπορω να αγορασω παντως...

 

με τι τροπο? εγω αγορασα στις 15 Αυγουστου και εχω παραλαβει ηδη, απευθειας ομως με καρτα eurobank visa πιστωτικη.

Link to comment
Share on other sites

Απο bangood δεν μπορω να αγορασω παντως...

banggood με απευθειας eurobank visa περναει μια χαρα, σημερα εκανα αγορα, και με paypal εαν εχεις balance...

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εχω αλφα μισθοδοσιας πφ...αμα προσπαθησω με πειραιως πιστωτικη λες μα πιασει?

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλφα μισθοδοσιας πφ

alpha ειναι δυσκολη τραπεζα, εχει αναφερθει και απο αλλα μελη ως τετοια, με paypal? Η καρτα ειναι χρεωστικη φανταζομαι, mastercard?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ναι....με χρεωστική πειραιώς μολις παρήγγειλα απο bangood ολα καλα :D

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

χωρις request ?

 

Προχθες εκανα μια αγορα απο ebay 45€ και ηταν ολα οκ. Απο χθες προσπαθω να αγορασω παλι απο ebay 8,5€ αλλα συνεχως το paypal μου το κανει denied. Μεχρι και αλλη καρτα προσθεσα και παλι το ιδιο. Τι παιζει??υπαρχει καποιο οριο στο paypal και ποιο ειναι αυτο? Ευχαριστω

 

Μία από τα ίδια. Μέσα της εβδομάδας αγόρασα χωρίς να κάνω κάτι από ebay με πιστ πρώην σίτυ και οκ (17,50€). Εχθές και σήμερα δοκίμασα αγορά 4€ αλλά άκυρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν παιζει ρολο, ποιας τραπεζας χρεωστικη? και τι χρεωστικη? maestro? mastercard? κλπ....απο που πας και την επιλεγεις? γιατι και εγω μερικες φορες σε site ενω εχω primary την visa μου βγαζει την prepaid.... απλα παω other options μεσα απο την σελιδα της πληρωμης και την αλλαζω, ειναι λιγο κουφο και δεν γνωριζω γιατι συμβαινει.

 

Είναι χρεωστική της Πειραιώς, Visa. Όταν βγάζει την επιλογή για πληρωμή από το balance επειδή δε θέλω να χαλάσω τα χρήματα που έχω σ' αυτό επιλέγω πληρωμή με πιστωτική αλλά υπάρχουν μόνο οι πιστωτικές κάρτες της Alpha που έχω και όχι η χρεωστική. Τι μπορεί να φταίει?

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Είναι χρεωστική της Πειραιώς, Visa. Όταν βγάζει την επιλογή για πληρωμή από το balance επειδή δε θέλω να χαλάσω τα χρήματα που έχω σ' αυτό επιλέγω πληρωμή με πιστωτική αλλά υπάρχουν μόνο οι πιστωτικές κάρτες της Alpha που έχω και όχι η χρεωστική. Τι μπορεί να φταίει?

Αν εχεις λεφτα στο balance τραβαει απο εκει και οχι απο καρτα. Για να τραβηξει λεφτα απο καρτα δεν θα πρεπει να εχεις στο balance. Αλλα και να μην ειχες, χλωμο να γινει αγορα απευθειας απο καρτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Είναι χρεωστική της Πειραιώς, Visa. Όταν βγάζει την επιλογή για πληρωμή από το balance επειδή δε θέλω να χαλάσω τα χρήματα που έχω σ' αυτό επιλέγω πληρωμή με πιστωτική αλλά υπάρχουν μόνο οι πιστωτικές κάρτες της Alpha που έχω και όχι η χρεωστική. Τι μπορεί να φταίει?

ο zananiro εχει δικιο, πρωτα τραβαει απ το balance και μετα απο καρτες, εχεις κανει το verify με τον 4ψηφιο κωδικο και δεν στην εμφανιζει?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις λεφτα στο balance τραβαει απο εκει και οχι απο καρτα. Για να τραβηξει λεφτα απο καρτα δεν θα πρεπει να εχεις στο balance. Αλλα και να μην ειχες, χλωμο να γινει αγορα απευθειας απο καρτα.

 

 

 

ο zananiro εχει δικιο, πρωτα τραβαει απ το balance και μετα απο καρτες, εχεις κανει το verify με τον 4ψηφιο κωδικο και δεν στην εμφανιζει?

 

Παρότι εχώ λεφτά στο balance εάν επιλέξω πληρωμή με κάρτα η διαδικασία προχωράει με την πιστωτική κάρτα μέχρι να εμφανιστεί το γνωστό μήνυμα ότι η συναλλαγή απορρίπτεται λόγω cc και του "κατόχου" της κάρτας (Alpha). Πουθενά δεν υπάρχει μήνυμα ότι πρέπει πρώτα να πληρώσω από το balance. Εάν ήταν να πληρώσω μόνο από το balance γιατί δίνει και επιλογή για πληρωμή με τις κάρτες που έχω συνδεδεμένες στο λογαριασμό μου? Η κάρτα έχει κανονικά γίνει veryfied με τον τετραψήφιο κωδικό και δεν την εμφανίζει στις διαθέσιμες κάρτες για πληρωμή ενώ στο προφίλ μου στο PayPal υπάρχει κανονικά.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παρότι εχώ λεφτά στο balance εάν επιλέξω πληρωμή με κάρτα η διαδικασία προχωράει με την πιστωτική κάρτα μέχρι να εμφανιστεί το γνωστό μήνυμα ότι η συναλλαγή απορρίπτεται λόγω cc και του "κατόχου" της κάρτας (Alpha). Πουθενά δεν υπάρχει μήνυμα ότι πρέπει πρώτα να πληρώσω από το balance. Εάν ήταν να πληρώσω μόνο από το balance γιατί δίνει και επιλογή για πληρωμή με τις κάρτες που έχω συνδεδεμένες στο λογαριασμό μου? Η κάρτα έχει κανονικά γίνει veryfied με τον τετραψήφιο κωδικό και δεν την εμφανίζει στις διαθέσιμες κάρτες για πληρωμή ενώ στο προφίλ μου στο PayPal υπάρχει κανονικά.

ειλικρινα,.,.....δεν εχω ιδεα τι μπορει να συμβαινει......

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα σημερα επιτυχημένη αγορά από play store οπου έχω συνδεσει το paypal με κάρτα χρεωστική της Alpha
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο λογαριασμός μου στο paypal είναι premier,όπως πιστεύω είναι και των περισσοτέρων από εμάς,με το γνωστό όριο των 2500€/έτος.

Θέλω να μου πει όποιος γνωρίζει,η αναβάθμιση γίνεται αυτόματα αν ξεπεράσεις το όριο;

 

Φίλος που δεν είναι στην κατηγορία premier αλλά σε άλλη(δεν θυμάμαι πως την ονομάζει) ισχυρίζεται ότι το paypal δεν του έχει ζητήσει ποτέ τίποτα(βεβαιώσεις,ταυτότητα κλπ.) και ότι αυτός δεν έκανε απολύτως τίποτα για αυτή την αναβάθμιση,είναι δυνατόν;

 

Και επίσης στην κατηγορία αυτή που είναι τώρα,δεν μπορώ να βρω το limit που υπάρχει στον δικό μου,άρα αυτός δεν έχει όριο;

Link to comment
Share on other sites

Παρότι εχώ λεφτά στο balance εάν επιλέξω πληρωμή με κάρτα η διαδικασία προχωράει με την πιστωτική κάρτα μέχρι να εμφανιστεί το γνωστό μήνυμα ότι η συναλλαγή απορρίπτεται λόγω cc και του "κατόχου" της κάρτας (Alpha).

Επαρκεί το balance για την αγορά;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

και εγω με ΠΕΙΡΑΙΩΣ VISA μια χαρα

 

Εγώ με Πειραιώς VISA χρεωστική δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω αγορά από το banggood και για χαμηλής αξίας πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Επαρκεί το balance για την αγορά;

 

To balance είναι μεγαλύτερο από την αξία της αγοράς.

 

Εγώ με Πειραιώς VISA χρεωστική δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω αγορά από το banggood και για χαμηλής αξίας πράγματα

 

Το θέμα μου είναι ότι δεν εμφανίζει καν τη χρεωστική της Πειραιώς (Visa) στις επιλογές για πληρωμή.

Επίσης σε άλλα site η επιλογή για πληρωμή είναι μόνο με balance και δεν υπάρχει επιλογή για πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο ΘΕΜΑ: Capital controls: «Επιστρέφουν» οι πληρωμές σε Paypal και eBay http://www.protothema.gr/economy/article/508967/capital-controls-epistrefoun-oi-pliromes-meso-paypal-kai-ebay-/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...