Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το εξής ζήτημα. Η prepaid Eurobank καρτα που έχω λήγει αυτόν τον μήνα (09/13). Λόγω αυτού του ζητήματος το λογαριασμός μου στο paypal είναι limited με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω καμία συναλλαγή στο ebay . Για να διευθετησω το ζητημα μου προτείνει να επεξεργαστώ το expiration date κάτι που φυσικά δεν γινεται γιατί όταν το αλλάζω πχ το βαζω 09/15 μου λεει οτι δεν μπορει να το κάνει γιατί τράπεζα που έκδωσε την κάρτα δεν το επιτρέπει(λογικό μου ακούγεται). Έβγαλα μια νέα κάρτα prepaid από Eurobank την έβαλα κανονικά στο payapal, την όρισα ως κύρια κάρτα και περιμένω να φανεί στην κίνηση της ο 4ψηφιος κωδικός για να την επικυρώσω. Και σας ρωτάω όταν γίνει αυτό θα επανέλθει ο λογαριασμός μου στα κανονικά του γιατί τώρα δεν μπορώ να διαγράψω την ληγμένη λόγο του περιορισμού και φυσικά δεν μπορω να κάνω τιποτα ετσι ώστε να την ξεφορτωθω .Οταν ο λογαριασμος είναι Limited δεν μπορείς να διαγράψεις καρτα.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό είναι η νέα κάρτα που θα σου στείλουν να έχει λήξη το 2017 παρά το 2015 , αλλά μπορεί να έχει αλλάξει και το τριψήφιο , οπότε καλύτερα κάνε λίγο υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό είναι η νέα κάρτα που θα σου στείλουν να έχει λήξη το 2017 παρά το 2015 , αλλά μπορεί να έχει αλλάξει και το τριψήφιο , οπότε καλύτερα κάνε λίγο υπομονή.

 

Δεν υπάρχει πιστευω περιπτωση να μου στείλουν νέα καρτα καθότι είναι prepaid.

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πιστευω περιπτωση να μου στείλουν νέα καρτα καθότι είναι prepaid.

 

Και εγώ prepaid έχω και μου στέλνουν καινούργια όταν λήγει.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα σχετικα με το veified account στο paypal..ειχα βαλει μια american expressκαι επεξα να γινω verified ετσι μου εκαναν μια χρεωση 1.50 ευρω οπως λενε + μια αλλη 0.78 ευρω που δεν ξερω τον λογο.ετσι περιμενα να δω στο ebanking μου τον 4ψηφιο κωδικο ωστε να γινω verified ομως στην αιτιολογια της συναλλαγης εγραφε απλα

AMEX και κανενα κωδικο ωστε να παρω πισω το ποσο που μου δεσμευσαν.ετσι μετα απο επικοινωνια μας μου ειπαν οτι αν αποσυνδεσω την καρτα απο το paypal θα μου επιστρεψουν το ποσο.το εκανα και την αντικατεστησα κιολας με μια αλλη visa μηπως και ηταν αυτο το προβλημα.μεσα σε ολα αυτα στην επικοινωνια μας μου ειπαν οτι μου δινουν 5 ευρω στο paypal balance,as a good will gesture.Ελα ομως που τα λεφτα στην amex δεν εχουν επιστραφει ακομα και η visa χρεωθηκε παλι με ενα μικροποσο (0.56 ευρω?) που δεν ξερω τον λογο αφου σε αυτη δεν πατησα να γινει verified και επισης ουτε σε αυτη την συναλλαγη εχει ερθει καποιος 4ψηφιος κωδικος.Ενταξει η αληθεια ειναι οτι με τα 5 ευρω που μου εδωσαν και κερδισμενος ειμαι αλλα δεν εχω καταλαβει τι συμβαινει και αν κανω κατι λαθος εγω.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , μου εχει τυχει κατι παραξενο για πρωτη φορα , ενω μου εχουν κανει μια πληρωμη και φαινεται κανονικα στην αρχικη σελιδα , παρολο που παταω accept δεν μου την κανει δεκτη , βασικα δεν κανει τιποτα , σαν να εχει κολλησει το paypal , πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο , εχω λαβει αρκετες πληρωμες και ποτε δεν μου το εχει κανει αυτο ..

 

Εχεις κανεις καμια εμπειρια απο τετοια υποθεση ?

 

Εντωμεταξυ στο ebay συνεχιζει να μου δειχνει οτι το ειδος στο πεδιο pay or not εχει μια κλεψύδρα ?? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Η κλεψύδρα σημαίνει pending , δηλαδή εκρεμότητα στην πληρωμή , μπορεί να σε πλήρωσαν με επιταγή ή με κατάθεση . Μέχρι να εκκαθαριστεί μην στείλεις τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι ρώτησα σε διάφορα site μου είπαν ότι θα επιστράφη σε μια-δύο βδομάδες.

Όντως. Επειδή πρόσφατα πρόσθεσα κι εγώ μία κάρτα, τόσο έκανε να μου επιστραφεί...!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η κλεψύδρα σημαίνει pending , δηλαδή εκρεμότητα στην πληρωμή , μπορεί να σε πλήρωσαν με επιταγή ή με κατάθεση . Μέχρι να εκκαθαριστεί μην στείλεις τίποτα.

 

λες φιλε μου ? μονο paypal εχω βαλει τροπο πληρωμης ... μηπως ειναι κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

λες φιλε μου ? μονο paypal εχω βαλει τροπο πληρωμης ... μηπως ειναι κατι αλλο ?

το ότι εσύ δέχεσαι Paypal , δεν αποκλείει στον άλλον να πληρώσει , στέλνοντας ένα check στο Paypal, ή μιά κατάθεση στο paypal .

Σε αυτήν την περίπτωση βγαίνει η κλεψύδρα για να σε ειδοποιήσει,

Εξάλλου αν βάλεις τον κέρσορα του ποντικιού πάνω στην κλεψύδρα , θα σου πει Pending .

ΠΡΟΣΟΧΗ : δεν ταχυδρομείς πριν πληρωθείς .

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Όντως. Επειδή πρόσφατα πρόσθεσα κι εγώ μία κάρτα, τόσο έκανε να μου επιστραφεί...!

αυτη η ιστορια σε μενα εχει πανω απο δυο βδομαδες..θα δω μπας και τωρα που μπηκε η τριτη βδομαδα μου επιστραφουν..

Link to comment
Share on other sites

το ότι εσύ δέχεσαι Paypal , δεν αποκλείει στον άλλον να πληρώσει , στέλνοντας ένα check στο Paypal, ή μιά κατάθεση στο paypal .

Σε αυτήν την περίπτωση βγαίνει η κλεψύδρα για να σε ειδοποιήσει,

Εξάλλου αν βάλεις τον κέρσορα του ποντικιού πάνω στην κλεψύδρα , θα σου πει Pending .

ΠΡΟΣΟΧΗ : δεν ταχυδρομείς πριν πληρωθείς .

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...

μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος..; εκανα μια μεγαλη βλακεια. ελπιζω να μην υπαρχουν λαθη σε αυτα που θα πω....

εχω μια pre paid,εκανα λογαριασμο σε ebay και paypal τα συνδεσα κανονικα μεταξυ τους. το paypal μου κρατησε κανονικα το 1.50 ευρω και μου ηρθε και ο τετραψηφιος κωδικος μετα απο 2 μερες. και καπου εδω εκανα την βλακεια και αφαιρεσα (ουτε εγω δεν ξερω πως την καρτα μου απο το paypal ) ενω μου εχει ερθει ο κωδικος βλεπω απο την σελιδα του paypal οτι δεν εχω συνδεσει καμια καρτα. παω να βαλω την μια και μοναδικη που εχω,ωστε στο επομενο βημα να βαλω το κωδικο που μου εστειλαν και μου βγαζει λαθος. γιατι εχω δεσμευσει μικροποσα στην καρτα και εχει μεινει υπολοιπο 0.16 λεπτα.

τωρα τι να κανω; να την φορτωσω πχ με 5 ευρω να που ξαναπαρει εναμιση και θα στειλει αλλο κωδικο; και το πρωτο εναμιση που δεν μπορω να επιβεβαιωσω...;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις μεταφορα απο λογαριασμο τραπεζης στο μπαλανσ του πειπαλ θα κρατησει η τραπεζα καποιο ποσο?Αν κανεις πληρωμη μεσω πειπαλ καπου, στις κινησεις του λογαριασμου τραπεζης θα εχει το ονομα του παραληπτη η του πειπαλ?μπορεις να στειλεις ως γκιφτ 1 ευρω?τι διαδικασια χρειαζεται για να κλεισεις πειπαλ λογαριασμο?μπορεις να ξανανοιξεις πειπαλ λογαριασμο αφου τον κλεισεις βαζοντας τον ιδιο τραπεζικο λογαριασμο και καρτα με διαφορετικο εμαιλ?Επισης αν εχεις 30 ευρω στο μπαλανσ και 50 στον τραπεζικο λογαριασμο οταν κανεις πληρωμη απο που θα κρατησει?η μηπως θα σου βγαλει επιλογη να διαλεξεις?Αν εχεις 50 στη χρεωστικη και 2 στο μπαλανσ και κανεις γκιφτ 50 του οποιου τα εξοδα ειναι 3 ευρω θα στειλει 47 στον παραληπτη?αλλιως τι γινεται δεν μπορει να γινει η αποστολη? Edited by tech3
ψ
Link to comment
Share on other sites

Πολλές ερωτήσεις!

 

Στην τελευταία σου:

Το PayPal πρώτα χρησιμοποιεί το balance και μετά τραβάει από την κάρτα.

Τα 3 ευρώ έξοδα από που θα είναι? Από τον λογαριασμό > στο PayPal? 'Η από PayPal σε PayPal?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απο πειπαλ σε πειπαλ.Ας πουμε εκει που πας σεντ μανει βαζεις αμαουντ 50 και λεει αν γινει με βαλανσ η τραπεζικο λογαριασμο ειναι φρι αν γινει με χρεωστικη εχει εξοδα 2 ευρω, εγω εχω συνδεσει τη χρεωστικη με παιπαλ. Γινεται να πληρωσω με τραπεζικο λογαριασμο? εχει καπου να το επιλεξεις, πως γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Απο πειπαλ σε πειπαλ.Ας πουμε εκει που πας σεντ μανει βαζεις αμαουντ 50 και λεει αν γινει με βαλανσ η τραπεζικο λογαριασμο ειναι φρι αν γινει με χρεωστικη εχει εξοδα 2 ευρω, εγω εχω συνδεσει τη χρεωστικη με παιπαλ. Γινεται να πληρωσω με τραπεζικο λογαριασμο? εχει καπου να το επιλεξεις, πως γινεται?

 

Θα πατήσεις TOP UP

Εκεί θα σου δώσει οδηγίες για το πως θα στείλεις χρήματα από τον τραπεζικό σου λογαριασμό με έμβασμα .

Για το αν χρεώνει η τράπεζα σου ρώτα στην τράπεζα σου . Με online Banking συνήθως δίνεις 0,5 ευρώ.

Στην Ελλάδα το Paypal δεν μορεί να χρεώσει λογαριασμό τράπεζας και η χρεωστική ή προπληρωμένη έχει προμήθεια στον πωλητή διότι δουλευει μέσω VISA

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,

 

Eβγαλα μια prepaid καρτα απο την Eurobank πριν λιγες ημερες για να τη συνδεσω με το paypal ομως έκανα λάθος στην πληκτρολόγηση του (4-digit code) απο μεγαλη ^%^&%&* μου για τον έλεγχο της κάρτας από το Paypal (και εγινε disabled η καρτα),και τώρα δεν μου δέχονται την κάρτα και μου ήρθε αυτό το μήνυμα:

 

Re-enable your card with PayPal

You have reached the limit of attempts allowed to confirm your card. If you'd still like to use this disabled card with PayPal, we need you to send us some documents.

Please upload the following documents:

1. A valid photo ID (front/back copy)

2. A recent card statement showing the last four digits of the card, your billing address and your full name as registered on your PayPal account

The documents uploaded should be in English or translated into English and . We'll contact you within 7-10 business days to complete the procedure. If you have any problem uploading the file, please contact our Customer Support for help.

 

Λιγο δυσκολο να το κανω μιας και θελει οπως λεει μεταφρασμενα στα αγγλικα απο (certified by a government agency) κατι που απαιτει χρηματα απο οσο γνωριζω.

 

Βρήκα αυτο που φαινεται πολυ πιο ευκολο:

 

What if I failed to confirm my debit or credit card?

If the PayPal code is entered incorrectly 3 times, the credit card is disabled from the PayPal system.

 

If you would like to use a card that has been disabled, contact us by clicking Contact Us at the bottom of any PayPal webpage so that we can help you re-add it. Once you have re-added the credit card, you can ask to have the PayPal code resent.

 

Log in to your PayPal account.

Click My Account.

Click Confirm my debit or credit card under Notifications.

Click Resend PayPal Code at the bottom of the page. If there is more than one card listed, choose the appropriate card in the drop-down menu.

Click Save and Continue.

 

A new PayPal code may be requested up to 3 times.

 

Ομως το υπογραμμισμενο κομματι δεν το βρίσκω στη σελιδα του paypal καποια βοήθεια;

Τι πρεπει να κανω;Επειγον..

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά βγάλε μία άλλη prepaid .

 

Γινεται μεταφορα των χρηματων απο Prepaid σε Prepaid;

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν δεν γίνεται , μπορείς να ψωνίσεις οπουδήποτε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,

 

Eβγαλα μια prepaid καρτα απο την Eurobank πριν λιγες ημερες για να τη συνδεσω με το paypal ομως έκανα λάθος στην πληκτρολόγηση του (4-digit code) απο μεγαλη ^%^&%&* μου για τον έλεγχο της κάρτας από το Paypal (και εγινε disabled η καρτα),και τώρα δεν μου δέχονται την κάρτα και μου ήρθε αυτό το μήνυμα:

 

 

 

Λιγο δυσκολο να το κανω μιας και θελει οπως λεει μεταφρασμενα στα αγγλικα απο (certified by a government agency) κατι που απαιτει χρηματα απο οσο γνωριζω.

 

Βρήκα αυτο που φαινεται πολυ πιο ευκολο:

 

 

 

Ομως το υπογραμμισμενο κομματι δεν το βρίσκω στη σελιδα του paypal καποια βοήθεια;

Τι πρεπει να κανω;Επειγον..

Στείλε τα έγγραφα, αν έχεις την καινούρια ταυτότητα είναι και στα αγγλικά οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει τρεις φορες λαθος ενα κωδικο στο paypal και τωρα μου λεει οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω την καρτα. τι πρεπει να κανω;

 

copy-paste: This card has been disabled for entry into the PayPal system. Please add a different card. You may also contact us using.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου λεει και το μνμ η βαζεις αλλη καρτα να τελειωνεις γρηγορα η στειλτους mail και πες τους τι εγινε. Ειναι πολυ εξυπηρετικοι παντως και απαντανε αμεσα στα mail να το ξερεις! Αν θελεις βεβαια ακομα πιο γρηγορο αποτελεσμα μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο και να λυσεις το θεμα σε 5 λεπτα. ;)
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...