Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.. Έκανα πριν 10 μέρες περίπου μια αγορά από paypal 100$ .. (έχω ξανακάνει κι άλλες φορές αλλά δεν είχα κάποια κάρτα περασμένη).. anyway.. πρόσθεσα μία visa credit πριν κάνω την αγορά και με χρέωσε κανονικά τα 100$ και μου δέσμευσε μάλιστα και 1$ σαν καινούρια κάρτα που πρόσθεσα. Αφού είδα και από τα sms alerts που λαμβάνω στιγμιαία από την τράπεζά μου ότι πραγματοποιήθηκε η αγορά, έσβησα τελείως την κάρτα από το paypal (επειδή είναι πιστωτική. μπορει να ειμαι υπερβολικος αλλα δεν θελω να την εχω μονιμα αποθηκευμένη στο λογαριασμό μου).. Και όλα καλά.. Στο προφιλ μάλιστα στο paypal μου δείχνει κανονικά ότι είναι "completed".

 

Όμως μου ήρθε ένα mail μετά από 3 μέρες της αγοράς περίπου που λεει

 

Your recent PayPal transaction was declined because you do not have a valid payment method added to your PayPal account.

 

If you have used PayPal to send a payment before, it may be that the credit or debit card you added to your account has expired.

 

Και δεν μπορώ να καταλάβω.. Αφού όλα έγιναν κανονικά και μετά από αυτό δεν έκανα κάποια άλλη αγορά.. Μήπως επειδή έβγαλα γρήγορα την κάρτα; Αλλά όλα έδειχναν οκ και η χρέωση έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα. Λόγω μετακόμισης στο εξωτερικό και βάση της πολιτικής του Paypal, πρέπει να κλείσω τον λογαριασμό και να ανοίξω καινούριο. Προς το παρόν είχα βολευτεί, έχοντας δηλώσει κανόνικα την κάρτα που έχω στο εξωτερικό και είχα δώσει και alternate address αυτή που μένω τώρα και οι αγορές μου γινόντουσαν απρόσκοπτα. Αν αποφασίσω να γίνω "νομοταγής" απέναντι στο Paypal, θα μπορέσω τουλαχιστον να κάνω νέο λογαριασμό με κάρτα και e-mail που χρησιμοποιώ και τώρα και ουσιαστικά να αλλάξω μόνο τη χώρα, ή αφου κάνω τη δουλειά μου και μέσω της alternate address να μείνω ως έχει?

 

Δεν ξέρω για πόσο μπορώ να το κάνω αυτό και αν με τσιμπήσουν να χάσω τις ευκολίες του Paypal, αλλά δεν θέλω κι όλας να φτιάχνω και νέα mail και νέες χρεωστικές.

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μια ερωτηση και απο εμενα ολοι βασικα αγοραζουμε με paypal, σε τι ακριβως μας καλυπτει το paypal σε περιπτωση που κατι στραυωσει ποσες μερες μετα την αγορα σε καλυπτει για να ζητησεις τα χρηματα σου πισω? τι γινεται σε περιπτωση που ο πωλητης καθιστερει επιτιδες λογο του οτι το ταχυδρομιο αργει πολυ να ερθει η οι υπιρεσιες η τα προιοντα που πουλαει καπιος ειναι μουφα.?

πιες ειναι οι υποχρεωσεις μας και πως ακριβως (με τι βηματα-και τι δικαιολογια) ζητας refund τα χρηματα σου πισω.

σορι αλλα δυστηχως δεν ξερουμε ολοι τα τελεια αγγλικα και τις διαδικασιες ξερει κανεις να μας τα εξιγησει περιεκτικα πιστευω οτι θα βοηθιθουν πολυ που δεν ξερουν.

Link to comment
Share on other sites

μπορω να χρησιμοποιησω για αγόρες μια χρεωστική κάρτα ΤΤ Visa Electron?συνδεεται με paypal?ή πρεπει να πάω να βγάλω αλλη κάρτα?αν ναι πια προτεινεται?
Link to comment
Share on other sites

μπορω να χρησιμοποιησω για αγόρες μια χρεωστική κάρτα ΤΤ Visa Electron?συνδεεται με paypal?ή πρεπει να πάω να βγάλω αλλη κάρτα?αν ναι πια προτεινεται?

 

Οχι.

Alphabank enter visa

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω συνδέσει κάρτα, αλλά να ρωτήσω για φίλο που θέλει να φτιάξει account μέσω Τραπέζης.

Μας έδωσε κάποια στοιχεία στην σελίδα και μας ζήτησε να κάνουμε κατάθεση εκεί.

Τώρα κάθε φορά αυτο θα κάνουμε;

Όποτε θέλει να αγοράσει κάτι, θα πρέπει να βάζει χρήματα πριν σε αυτόν τον λογαριασμό;

Δεν τα τραβάει αυτόματα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεί να τα τραβήξει αυτόματα. πρέπει να τα στέλνεις εσύ .
Link to comment
Share on other sites

Άμα αγοράσω αυτό http://www.ebay.com/itm/1x-Momax-Sony-Xperia-Sola-MT27i-CLEAR-Transparent-Screen-Protector-Film-Guard-/160882060845?pt=PDA_Accessories&hash=item2575516e2d#shId θα πληρώσω μόνο 1,67€ όπως λέει στο ebay ή θα υπάρχουν και εξτρά χρεώσεις επειδή είναι από Κίνα;
Link to comment
Share on other sites

καληπερα οτι ειναι εκτος ευρωπης εχει δασμους δηλαδη μπορει να σε ζητησουν εξτρα λεφτα για εκτελωνισμο δασμους κτλ.......τωρα για τοσο μικρο πραματακι δεν πιστευω να πληρωσεις τιποτα παραπανω αλλα να αποφευγεις αγορες απο αμερικη η κινα λογω τελωνειου και δασμων και υπαλληλων που αν τους την βαρεσει ζητανε οτι ποσο θελουν
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Πριν μερικές μέρες πήρα μια θήκη από Κίνα και δεν μου χρέωσαν κάτι παραπάνω...αποστέλλεται σε μορφή δώρου..δεν ξέρω τι να κάνω!
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ορίσω στις επιλογες του paypal, στις συναλλαγες που εχω με τους αλλους, να φαινεται καποια αλλη επωνυμια, και οχι απλα το ονομα μου? Πχ θα με βολευε να φαινεται ο διακριτικος τιτλος απο μια -υπο σκεψη- εμπορικη δραστηριοτητα, αντι απλα για ενα ονομα.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΕΣΩ ΠΑΥΠΑΛ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΟ ΠΑΥΠΑΛ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΓΙΝΟΝΤΑΝ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΕΚΕΙ.ΤΩΡΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΠΑΥΠΑΛ ΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ INVOICE ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ .ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΒΙΖΑ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΕΚΕΙ.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΕΣΩ ΠΑΥΠΑΛ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΟ ΠΑΥΠΑΛ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΓΙΝΟΝΤΑΝ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΕΚΕΙ.ΤΩΡΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΠΑΥΠΑΛ ΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ INVOICE ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ .ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΕΣΩ ΠΑΥΠΑΛ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΟ ΠΑΥΠΑΛ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΓΙΝΟΝΤΑΝ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΕΚΕΙ.ΤΩΡΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΠΑΥΠΑΛ ΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ INVOICE ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ .ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

και εμενα μου εχουν στειλει invoice για να πληρωσω με paypal. στελνουν το δικο τους paypal με το ποσο που πρεπει να πληρωσεις και προχωρας στην πληρωμη.

Link to comment
Share on other sites

Εwing καλώς ήρθες στο forum.

 

Σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία! Είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.

 

Επίσης όταν θέλεις να τροποποιήσεις/προσθέσεις κάτι σε υπάρχον μήνυμα σου, χρησιμοποίησε το http://images.myphone.gr/prebuttons/edit.png ώστε να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα. Λόγω μετακόμισης στο εξωτερικό και βάση της πολιτικής του Paypal, πρέπει να κλείσω τον λογαριασμό και να ανοίξω καινούριο. Προς το παρόν είχα βολευτεί, έχοντας δηλώσει κανόνικα την κάρτα που έχω στο εξωτερικό και είχα δώσει και alternate address αυτή που μένω τώρα και οι αγορές μου γινόντουσαν απρόσκοπτα. Αν αποφασίσω να γίνω "νομοταγής" απέναντι στο Paypal, θα μπορέσω τουλαχιστον να κάνω νέο λογαριασμό με κάρτα και e-mail που χρησιμοποιώ και τώρα και ουσιαστικά να αλλάξω μόνο τη χώρα, ή αφου κάνω τη δουλειά μου και μέσω της alternate address να μείνω ως έχει?

 

Δεν ξέρω για πόσο μπορώ να το κάνω αυτό και αν με τσιμπήσουν να χάσω τις ευκολίες του Paypal, αλλά δεν θέλω κι όλας να φτιάχνω και νέα mail και νέες χρεωστικές.

 

 

Κάποια ιδέα για το παραπάνω? Να μιλήσω ή να κάνω την πάπια?

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση που λογικα θα εχει απαντηθει...Καθε φορα που προσθετω μια καρτα στο λογαριασμο του paypal μου λεει οτι μυ κραταει 1,5 ευρω και να παω καπου να επιβεβαιωσω οτι ειναι δικια μου καρτα κλπ..ΠΟΥ παω γιατι πουθενα δεν βλεπω χρεψση 1.5 ευρω ??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση που λογικα θα εχει απαντηθει...Καθε φορα που προσθετω μια καρτα στο λογαριασμο του paypal μου λεει οτι μυ κραταει 1,5 ευρω και να παω καπου να επιβεβαιωσω οτι ειναι δικια μου καρτα κλπ..ΠΟΥ παω γιατι πουθενα δεν βλεπω χρεψση 1.5 ευρω ??

 

Πας στο λογαριασμό σου. Είτε έχεις πρόσβαση μέσω e-banking ή πας στην Τράπεζα και στήνεσαι στην ουρά και ρωτάς τις τελευταίες κινήσεις του λογαριασμού σου ή το βλέπεις από κάποιο ATM ή περιμένεις αυτό το χαρτί που έρχεται κάθε μήνα (σε περίπτωση που είναι πιστωτική) στο σπίτι σου με τις τελευταίες κινήσεις.

Τα 1.5 ευρώ στα επιστρέφει στο τέλος.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά παιδιά..μια απορία σχετικά με paypal *καθ'οτι noobas...Εχω premier account στο paypal,είχα μέχρι περυσι δηλωμένη την πιστωτική μου καρτα για να αγοράζω.Μιας και η πιστωτική ήταν ασύμφορη για μένα γενικότερα την κατήργησα(και απο το paypal).Πρίν αρκετούς μήνες προκειμένου να πουλήσω κάτι χρησιμοποιόντας το paypal έβγαλα μια χρεωστική στην πειραιώς συνδεδεμένη φυσικά με λογαριασμό βιβλιαρίου.Στο paypal δήλωσα τότε μόνο τον αριθμό λογαριασμού μου προκειμένου να λάβω την πληρωμή μου όπως κι έγινε.Οχι την χρεωστική μου κάρτα.Τωρα που θέλω να αγοράσω κάτι απο e bay μπορώ να πάω απλά να καταθέσω στο βιβλιαριό μου το απαιτούμενο ποσο για το αντικείμενο και να κάνω έτσι την αγορά μου ή πρέπει να δηλώσω και την χρεωστική μου ακολουθώντας την προβλεπόμενη διαδικασία(4ψήφιο κωδ κτλ)??Σε περίπτωση που δεν χρειάζεται να δηλώσω την χρεωστική αλλα απλά να βάλω χρήματα στον λογαριασμό που έχω δηλώσει πόσες μέρες χρειάζονται απο την ημερομηνία κατάθεσης για να τα "δει"το paypal?Τα χρήματα πάνε αυτόματα στο balance ή πρέπει να πατήσω κάτι άλλο πρώτα?Συγνώμη αν κούρασα

 

Τα φώτα σας παιδια

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είτε θα προσθέσεις τη χρεωστική σου, είτε θα ακολουθήσεις τις οδηγίες στην επιλογή "Top Up", προκειμένου να τα καταθέσεις στον τραπεζικό λογαριασμό της Paypal Ltd.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Ετσι οπως το θέτεις νομίζω είναι πιο απλή διαδικασία το να δηλώσω την χρεωστική μου.Την διαδικασία με τον 4 φήφιο την γνωρίζω,αν και το status είναι ήδη verified απ'την πρώτη κάρτα(πιστωτική)θα πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία πάλι για την χρεωστική αυτή τη φορά,έτσι δεν είναι?Μόλις καταθέσω στο βιβλιαριό μου το απαιτούμενο για αγορά ποσο και πιστωθεί ο λογαριασμός μου(αρα και η κάρτα που ναι συνδεδεμένη σ'αυτον)τα χρήματα φαίνονται αυτόματα στο paypal balance κι είμαι έτοιμος για αγορά?Αν θέλω να αγοράσω σε λίρες π.χ απλά επιλέγω πληρωμή σε gbp αν θυμάμαι καλά(???).Υπάρχει κάποια χρέωση για την αυτη την μετατροπή νομίσματος?

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by vag223
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να κάνεις ξανά για κάθε κάρτα το verification. Γιατί να μεταφέρεις χρήματα από το λογαριασμό στο PayPal αφού τα τραβάει μόνο του. Για την μετατροπή σε λίρες δεν πληρώνεις κάτι.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. μια βοηθεια παρακαλω... κανω 2 χρονια συνεχεια αγορες απο ebay. μια αγορα που εκανα τον Ιουλιο δεν εφτασε ποτε στο σπιτι μου το δεμα, μηλισα με τον πολητη μετα απο 2 μηνες γαι επιστροφη χρηματων. αν και ειχε φυγει απο το ebay το προιον και δεν μπορουσα να του κανω καταγγελια, αυτος μου ειπε να του στειλω ενα τιμολογιο μεσω paypal με το ποσο του προιοντος και θα μου εστελνε τα χρηματα πισω. το εκανα και μαλλον μου εστειλε τα λεφτα αυτος αλλα δεν τα εχω παρει ακομα γιατι μου εχει ερεθ ενα μηνυμα απο paypal και λεει το εξης

 

τιτλος: Don't forget to claim your money from ??? ??????

μηνυμα:

Dear vasili....

You've still got funds!

 

You received $44.37 USD from shiyanfen.cn@gmail.com on Sep 26, 2012. If you do not claim your money by Oct 26, 2012, this transaction will be canceled and the money will be returned to shiyanfen.cn@gmail.com's account.

 

Log in to your PayPal account to view the details of this transaction.

 

You need to manually claim this money because:

 

You are an international customer and have not manually accepted or denied this payment.

 

If you have questions about this payment, log in to your PayPal account and click on the History subtab. Click the details of the payment in question for more information, or to accept or deny this payment.

 

Yours sincerely,

PayPal

 

δεν μπορω να καταλαβω ομως τι πρεπει να κανω ακριβως για να παρω τα χρηματα, μπορει καποιος να με βοηθησει;;; τι πρεπει να κανω ακριβψς στο paypal; ευχαριστω!!!!

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...