Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το top up...

Λέει ότι θα πρέπει να μεταφέρονται λεφτά από λογαριασμό τράπεζας στο PayPal αρκεί να υπάρχει το ίδιο όνομα.

Δηλαδή μία απλή κατάθεση μετρητών δεν μπορεί να γίνει?

Υποθέτω το κάνουν για λόγους διαφάνειας των συναλλαγών, για να φαίνεται από που προήλθαν τα χρήματα, αν τους ζητηθεί.

 

Αν θες πάντως, μπορείς να τους στείλεις μήνυμα για να ρωτήσεις, ούτως ώστε να το επιβεβαιώσουμε ότι όντως δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θελω να ρωτησω κατι δίνοντας 1 παράδειγμα.

Εχω μια πιστωτική κάρτα visa της τρ.πειραιώς συνδεδεμένη με το paypal. Και αυτο για να ψωνίζω προιοντα απο ebay. Εχω επίσης μια κάρτα ανάληψης απο λογαριασμό ταμιευτήριου στην ίδια τράπεζα και το ερωτημα μου είναι αν μπορώ να δηλώσω αυτήν την κάρτα στο paypal και καθε φορά που θα είναι να ψωνίσω κάτι ,να βάζω τα χρήματα μεσα στον λογαριασμό! Αυτο για να μπορω να διαχειρίζομαι τις αγορές μου και να μην επιβαρύνομαι με το βαρβάτο επιτόκιο της πιστωτικής κάρτας. Ξερετε αν μπορεί να γίνει κάτι τετοιο ή κάποια άλλη πρόταση ?

Link to comment
Share on other sites

εκανα dispute αλλα δεν μου στειλαν κανα ενημερωτικο μειλ για το τι θα γινει..

To paypal την στιγμη που άνοιξες dispute σου στέλνει κατ' ευθείαν ενα εμαιλ, τωρα αν θέλεις να δεις τι ακριβώς γίνετε με το dispute μπαίνεις στο paypal και βλεπεις το ιστορικό των dispute.

 

Καλησπέρα παιδιά. Θελω να ρωτησω κατι δίνοντας 1 παράδειγμα.

Εχω μια πιστωτική κάρτα visa της τρ.πειραιώς συνδεδεμένη με το paypal. Και αυτο για να ψωνίζω προιοντα απο ebay. Εχω επίσης μια κάρτα ανάληψης απο λογαριασμό ταμιευτήριου στην ίδια τράπεζα και το ερωτημα μου είναι αν μπορώ να δηλώσω αυτήν την κάρτα στο paypal και καθε φορά που θα είναι να ψωνίσω κάτι ,να βάζω τα χρήματα μεσα στον λογαριασμό! Αυτο για να μπορω να διαχειρίζομαι τις αγορές μου και να μην επιβαρύνομαι με το βαρβάτο επιτόκιο της πιστωτικής κάρτας. Ξερετε αν μπορεί να γίνει κάτι τετοιο ή κάποια άλλη πρόταση ?

Κάρτες που δέχεται το paypal είναι visa, master cart, ammerican express, τώρα οσο αφορα το επιτόκιο αυτο δεν το πολυκατάλαβα, γιατι αν πληρώνεις ολο το πόσον στην κάρτα καμια τράπεζα δεν εχει επιτόκιο και στην τελική συνδεσε μια προπληρωμένη καρτα, σου προτείνω την Κύπρου.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι από πειραιώς.. ναι μπορείς. Έτσι το εχω και εγώ, με λογαριασμό ταμιευτηρίου στην πειραιώς τον εχω συνδέσει με το paypal και κάνω αγορές. Πάνω στην κάρτα γράφει τον αριθμό που θα βάλεις στο paypal. Από κάποιες άλλες τράπεζες δεν μπορείς να το κάνεις αυτό π.χ. από την εθνική.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θελω να ρωτησω κατι δίνοντας 1 παράδειγμα.

Εχω μια πιστωτική κάρτα visa της τρ.πειραιώς συνδεδεμένη με το paypal. Και αυτο για να ψωνίζω προιοντα απο ebay. Εχω επίσης μια κάρτα ανάληψης απο λογαριασμό ταμιευτήριου στην ίδια τράπεζα και το ερωτημα μου είναι αν μπορώ να δηλώσω αυτήν την κάρτα στο paypal και καθε φορά που θα είναι να ψωνίσω κάτι ,να βάζω τα χρήματα μεσα στον λογαριασμό! Αυτο για να μπορω να διαχειρίζομαι τις αγορές μου και να μην επιβαρύνομαι με το βαρβάτο επιτόκιο της πιστωτικής κάρτας. Ξερετε αν μπορεί να γίνει κάτι τετοιο ή κάποια άλλη πρόταση ?

Όλες οι χρεώσεις σε μία πιστωτική κάρτα φαίνονται μετά από λίγες μέρες. Όταν κάνεις μια αγορά μπορείς να τηλεφωνείς στην εξυπηρέτηση πελατών της κάρτας να σου λένε το ακριβές ποσόν για επιβεβαίωση και να το πληρώνεις άμεσα. Δεν χρειάζεται ούτε να περιμένεις να εκδοθεί ο λογαριασμός, ούτε να πληρώνεις επιτόκιο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις και τα σχόλια σας!

Φιλε mcde χανω την μπάλα έτσι αν είναι να ρωτάω ποσο χρέωσαν και μετα να παω να πληρωνω άμεσα την πιστωτική για να μην τοκιστεί το συνολικό το ποσό των κινήσεων μου (αγορών) στην πιστωτική μου κάρτα. Προτιμώ να τα "τσιμπάει" απευθείας το Paypal απο τον λογαριασμό ταμιευτηριου (συνδεδεμενος με winbank τον εχω) μιας και εκει το τραγικό επιτόκιο της πιστωτικής δεν υπάρχει. Μπορω δηλαδή να προσθέσω τα στοιχεία της κάρτας πειραιώς ανάληψης απο ταμιευτήριο και να διαγράψω αυτά της πιστωτικής μου ή να υπάρχουν και οι 2 κάρτες στο Paypal? Φιλε Nikos kallithea αυτο για την προπληρωμένη κάρτα της Κύπρου παλι δεν θα βολέψει γιατί θα πρέπει λογικά να καταθέτω κάθε φορά το ποσό της αγοράς που θα κάνω απο το ιντερνετ, ενω με το e-banking της πειραιώς τα περνάω σαν μεταφορά απο έναν λογαριασμό στον άλλον και βολεύει απο θέμα χρόνου. Αν ξερει κάποιος αν είναι να διαγράψω την πιστωτική και να προσθεσω τα στοιχεία της άλλης ή να ειναι και οι 2 κάρτες συνδεδεμένες? Σας ευχαριστώ και sorry για το μακροσκελές μήνυμα! Επίσης μόλις βρήκα και αυτη την λυση http://www.webuy.gr/characteristics.html και ψάχνω να δω αν συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις και τα σχόλια σας!

Φιλε mcde χανω την μπάλα έτσι αν είναι να ρωτάω ποσο χρέωσαν και μετα να παω να πληρωνω άμεσα την πιστωτική για να μην τοκιστεί το συνολικό το ποσό των κινήσεων μου (αγορών) στην πιστωτική μου κάρτα. Προτιμώ να τα "τσιμπάει" απευθείας το Paypal απο τον λογαριασμό ταμιευτηριου (συνδεδεμενος με winbank τον εχω) μιας και εκει το τραγικό επιτόκιο της πιστωτικής δεν υπάρχει. Μπορω δηλαδή να προσθέσω τα στοιχεία της κάρτας πειραιώς ανάληψης απο ταμιευτήριο και να διαγράψω αυτά της πιστωτικής μου ή να υπάρχουν και οι 2 κάρτες στο Paypal? Φιλε Nikos kallithea αυτο για την προπληρωμένη κάρτα της Κύπρου παλι δεν θα βολέψει γιατί θα πρέπει λογικά να καταθέτω κάθε φορά το ποσό της αγοράς που θα κάνω απο το ιντερνετ, ενω με το e-banking της πειραιώς τα περνάω σαν μεταφορά απο έναν λογαριασμό στον άλλον και βολεύει απο θέμα χρόνου. Αν ξερει κάποιος αν είναι να διαγράψω την πιστωτική και να προσθεσω τα στοιχεία της άλλης ή να ειναι και οι 2 κάρτες συνδεδεμένες? Σας ευχαριστώ και sorry για το μακροσκελές μήνυμα! Επίσης μόλις βρήκα και αυτη την λυση http://www.webuy.gr/characteristics.html και ψάχνω να δω αν συμφέρει!

 

Μπορεις να εχεις και τις δυο συνδεμενες

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δίκιο, μόλις την πρόσθεσα επιτυχώς! Απλα δεν ξερω τωρα ο τετραψήφιος κωδικός για το Paypal για την επιβεβαίωση που θα εμφανιστεί? γιατι δεν είναι πιστωτική να μου ερθει το statement...
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δίκιο, μόλις την πρόσθεσα επιτυχώς! Απλα δεν ξερω τωρα ο τετραψήφιος κωδικός για το Paypal για την επιβεβαίωση που θα εμφανιστεί? γιατι δεν είναι πιστωτική να μου ερθει το statement...

 

Για τον κωδικό τα έχουμε πει εδω πάνω απο 100 φορές, γράφετε απο το paypal στην "αιτιολογία" πρέπει να περιμένεις 3-4 ημερες.

Μπορεις να τους ρωτησεις και τηλεφωνικα να σου τον πουνε

Link to comment
Share on other sites

παίδες ξέρει κανείς με σιγουριά να μου πεί αν εκτός από την αξία και τα μεταφορικά που χρεώνομαι για να έρθει μια παραγγελία από το εξωτερικό πρέπει να πληρώσω επιπλέον και τα ελτα???
Link to comment
Share on other sites

παίδες ξέρει κανείς με σιγουριά να μου πεί αν εκτός από την αξία και τα μεταφορικά που χρεώνομαι για να έρθει μια παραγγελία από το εξωτερικό πρέπει να πληρώσω επιπλέον και τα ελτα???

 

Τα ΕΛΤΑ όχι αλλά πιθανόν να χρειαστεί να πληρώσεις τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

παίδες ξέρει κανείς με σιγουριά να μου πεί αν εκτός από την αξία και τα μεταφορικά που χρεώνομαι για να έρθει μια παραγγελία από το εξωτερικό πρέπει να πληρώσω επιπλέον και τα ελτα???

 

οχι τα ΕΛΤΑ. απο που ερχεται το δεμα?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παραγγείλω κάτι απο την σελίδα http://www.chinavasion.com

δηλαδή από Κίνα!!!!!!

Ένας φίλος μου είπε πως για το ποσό που κάνει αυτό που θέλω γύρω στα 100 euro ΔΕΝ έχει φόρους τελωνείου αλλά δεν ξέρω!!!

Ένας άλλος πάλι μου είπε να το κάνω σε στυλ δώρου (την παραγγελία μου) για να αποφύγω έτσι το τελωνείο!!!

Για πείτε μου κι εσείς αν γνωρίζεται κάτι.......

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παραγγείλω κάτι απο την σελίδα http://www.chinavasion.com

δηλαδή από Κίνα!!!!!!

Ένας φίλος μου είπε πως για το ποσό που κάνει αυτό που θέλω γύρω στα 100 euro ΔΕΝ έχει φόρους τελωνείου αλλά δεν ξέρω!!!

Ένας άλλος πάλι μου είπε να το κάνω σε στυλ δώρου (την παραγγελία μου) για να αποφύγω έτσι το τελωνείο!!!

Για πείτε μου κι εσείς αν γνωρίζεται κάτι.......

αν ειναι μεχρι 40$ δεν πληρωνει φορο.

να στο στειλουν ως δωρο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν χρησιμοποιήσεις συμβατικό ταχυδρομείο έχεις λιγότερες πιθανότητες να πας τελωνείο από ότι αν χρησιμοποιήσεις FEDEX UPS κλπ
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα καθε χώρα ο τύπος συμβατικού ταχυδρομείου ποικίλει σαν ονομα και δεν ειναι στανταρντ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σε ολους παιδια...μου εχει βαλει καποια λεφτα μια εταιρια στο λογαριασμο μου στο paypal...Πως μπορω να τα στειλω στην καρτα μου για να κανω αναληψη?
Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει αυτό το μήνυμα όταν κάνω εγγραφη της κάρτας που έχω κάνει την πατάτα?:D

 

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

 

η κάρτα είναι προπληρωμένη έχω βάλει κανονικά αριθό κάρτας στοιχεια ημερομηνία λήξης και το τριψήφιο κωδικό αλλα δεν το δέχεται ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους παιδια...μου εχει βαλει καποια λεφτα μια εταιρια στο λογαριασμο μου στο paypal...Πως μπορω να τα στειλω στην καρτα μου για να κανω αναληψη?

Δεν μπορείς να τα κάνεις ανάληψη σε κάρτα αλλά μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό. Πρώτα θα πας Profile --> Add or Edit Bank Account για να προσθέσεις έναν τραπεζικό λογαριασμό και μετά θα πας Withdraw για να ζητήσεις την ανάληψη (θα πάρει μερικές εργάσιμες).

 

μου βγάζει αυτό το μήνυμα όταν κάνω εγγραφη της κάρτας που έχω κάνει την πατάτα?:D

 

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

 

η κάρτα είναι προπληρωμένη έχω βάλει κανονικά αριθό κάρτας στοιχεια ημερομηνία λήξης και το τριψήφιο κωδικό αλλα δεν το δέχεται ...

1) Έχεις ενεργοποιήσει την κάρτα με την τράπεζα σου? (σε περίπτωση που αυτό απαιτείται)

2) Έχεις βάλει χρήματα στην κάρτα σου τουλάχιστον 2 εργάσιμες πριν?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κανει ενα dispute αλλα δε βλεπω να γινεται τπτ...

Date 	Actor 	Action Details
Oct 12, 2009 	PayPal 	Case under review
Oct 9, 2009 	PayPal 	Email sent to seller
Oct 9, 2009 	PayPal 	Email sent to buyer
Oct 9, 2009 	Seller 	Tracking information received
Oct 3, 2009 	PayPal 	Email sent to seller

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κανει ενα dispute αλλα δε βλεπω να γινεται τπτ...

Date Actor Action Details

Oct 12, 2009 PayPal Case under review

Oct 9, 2009 PayPal Email sent to seller

Oct 9, 2009 PayPal Email sent to buyer

Oct 9, 2009 Seller Tracking information received

Oct 3, 2009 PayPal Email sent to seller

 

To paypal θα βγάλει απόφαση μετά απο 45 περίπου ημερες δλδ κάπου στις 15/11 άρα υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...