Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, να κάνω μία ερώτηση; Γνωστός μου θέλει να κάνει αγορά περίπου €900,00 μέσω μεταφοράς από το λογαριασμό του, στο PayPal balance. Εννοείται ότι είναι συνδεδεμένος ο τραπεζικός του λογαριασμός έπειτα απο τηλεφωνική επικοινωνία. Η απορία του, που είναι και δική μου, είναι η εξής. Στο top up, κάτω απο τον IBAN, γράφει ότι το ονοματεπώνυμο που έχει στον τραπεζικό λογαριασμό, θα πρέπει να είναι το ίδιο με του PayPal. Όμως ο φίλος μου, στο PayPal έχει το ονοματεπώνυμο με λατινικούς χαρακτήρες. Θα πρέπει να κάνει αλλαγή στο PayPal, ή δεν θα υπάρξει πρόβλημα μιας και ο IBAN απο μόνος του θεωρείται ισχυρή απόδειξη ότι πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο;

 

Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα γιατί τα στοιχεία του αποστολέα (ονοματεπώνυμο) "εκπέμπονται" με λατινικούς χαρακτήρες στα εμβάσματα εξωτερικού τουλάχιστον. Αρκεί να μην έχει κάνει καμιά χοντρή πατάτα η τράπεζά του και δεν έχει ακολουθήσει τον ΕΛΟΤ 743 στη μετατροπή (σπάνιο πλέον αν και όχι αδύνατο). Όλοι έτσι είμαστε εξάλλου. Δεν έχει βάλει κανείς τα στοιχεία του με Ελληνικά στο Paypal...

Link to comment
Share on other sites

μολις προσθεσα νεα καρτα στο παυπαλ.

visa της alphsa bank

θα χρειαστει κανα confirmation ή ειναι ετοιμη για χρηση;

 

το θελω για ανανεωση wu(cosmote)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω να επιστρεψω ενα πακετο στην κινα γιατι μου ηρθε ελλατωματικο ειδα αυτη την υπηρεσια του paypal που ζητας το κοστος αποστολης https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns τι πρεπει να κανω για να ειμαι καλυμμενος να μπω και να ζητησω τα χρηματα πριν το στειλω η αφου το εχω στειλει ?
Link to comment
Share on other sites

μολις προσθεσα νεα καρτα στο παυπαλ.

visa της alphsa bank

θα χρειαστει κανα confirmation ή ειναι ετοιμη για χρηση;

 

το θελω για ανανεωση wu(cosmote)

 

Πάντα κάνουμε confirmation. Πήγαινε ξανά στη λίστα με τις κάρτες σου και πάτα στην εν λόγω κάρτα το "Link and confirm" (κάπως έτσι το λέει). Θα σου κάνει μια χρέωση ακόμα 1,50€ στην κάρτα και θα εμφανιστεί στην αιτιολογία (στις κινήσεις της κάρτας-στο ebanking σου δηλαδή) ένας 4ψήφιος κωδικός τον οποίο θα εισάγεις ξανά στο Paypal πατώντας και πάλι στην κάρτα το "Enter 4digit".

Link to comment
Share on other sites

"Κατόπιν περαιτέρω εξέτασης της υπόθεσης κάναμε δεκτή την προσφυγή του πωλητή. Ο πωλητής μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σας για να ζητήσει να επιστρέψετε την επιστροφή που προηγουμένως σας εκδόθηκε".

Άλλαξαν γνώμη και τελικά δικαίωσαν τον πωλητή αντί εσένα. Δεν θα σου γίνει refund.

Ξαναπήρα τηλέφωνο,μου είπαν ότι έγινε λάθος και έγινε το refund εντός 5 λεπτών...

Τι να πώ? Πολύ περίεργα πράγματα. Ελπίζω να μή ξαναγίνει τίποτα στραβό.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω μια αγορά από το vickmall σήμερα μέσω paypal, αλλά το paypal μου βγάζει μήνυμα

Sorry, we can't move forward

We couldn't verify your account.

 

Η κάρτα είναι συνδεδεμένη με το paypal και confirmed.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα μείνει στο δεδομένο ότι από ebay αγοράζουμε κανονικά με τις ελληνικές κάρτες (με PayPal διαμεσολαβητη) εκτός από πωλητές από Ασία. Προσπαθώ να κάνω μια αγορά από Αγγλία και δεν περνάει η κάρτα, ενώ από Γερμανία έχω ψωνισει επιτυχώς πριν 2 3 μήνες.

 

Γνωρίζετε αν έχουν αλλάξει οι καταστάσεις πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα μείνει στο δεδομένο ότι από ebay αγοράζουμε κανονικά με τις ελληνικές κάρτες (με PayPal διαμεσολαβητη) εκτός από πωλητές από Ασία. Προσπαθώ να κάνω μια αγορά από Αγγλία και δεν περνάει η κάρτα, ενώ από Γερμανία έχω ψωνισει επιτυχώς πριν 2 3 μήνες.

 

Γνωρίζετε αν έχουν αλλάξει οι καταστάσεις πλέον;

 

Νομιζω οτι δεν ισχυε αυτο που λες αλλα οτι μπορουσαμε να αγορασουμε ορισμενες κατηγοριες προίόντων ή υπηρεσιων απο το εξωτερικο.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα μείνει στο δεδομένο ότι από ebay αγοράζουμε κανονικά με τις ελληνικές κάρτες (με PayPal διαμεσολαβητη) εκτός από πωλητές από Ασία. Προσπαθώ να κάνω μια αγορά από Αγγλία και δεν περνάει η κάρτα, ενώ από Γερμανία έχω ψωνισει επιτυχώς πριν 2 3 μήνες.

 

Γνωρίζετε αν έχουν αλλάξει οι καταστάσεις πλέον;

 

Μετά τα CC, οι αγορές από το εξωτερικό με ελληνικές κάρτες υπόκεινται μεν σε περιορισμούς που περιγράφονται στην ΠΝΠ όπως τροποποιήθηκε, αλλά, στην πραγματικότητα, γίνονται με βάση την κατηγοριοποίηση που έχουν κάνει οι τράπεζες στα καταστήματα και τους πωλητές.

 

Έτσι, η επιτυχία ή όχι της αγοράς δεν εξαρτάται από τη χώρα που δηλώνει ο πωλητής αλλά από τα είδη που έχει δηλώσει ότι πουλάει και τον έχει καταγράψει η ελληνική τράπεζα (ο ίδιος πωλητής μπορεί να είναι δε διαφορετική κατηγορία στις 4 ελληνικές τράπεζες).

 

Με λίγα λόγια, η αγορά με ελληνικές κάρτες είναι λαχείο και διέξοδος είναι, προς το παρόν, οι κάρτες εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά περίμενα ένα πακέτο έχει τώρα εδω και 44 με 45 ήμερες για ενα κινητό απο το vickmall και πιο συγκεκριμένα και εδώ και 3 ημέρες άνοιξα dispute.

Εχω κάποιες απορίες όμως 1 πόσο καιρό θα πρέπει να περιμένω για να πάω σε dispute/claim και να μου γινει full refund το ππ μου λέει εχω μέχρι 20 ημέρες .

Το το vickmall δεν εχει απάντησή στο ππ ακόμη,εγω έχω γραψει τους λόγους που άνοιξα dispute και με την πορεία του tracking number που λεει οτι εφτασε 2/4 Ελλαδα,βασικα δεν γνωρίζει κάνεις που βρίσκονται τα πακέτα μας δεν ειναι μόνο το δικο μου με τις ημερομηνίες που γράφουν οτι έφτασαν ελλαδα 27/3 29/3 31/3 και 2/4

Εγω δεν θέλω να παραλάβω το πακετο για να πάρω full refund θα πρέπει να το αναφέρω στο vickmall και να επικοινωνήσω μαζι,η να περιμένω να απάντηση το κατάστημα και μετα να τους γραψω στο ππ που άνοιξα dispute.

Αν ενδιάμεσα λεω ίσως που δεν το πιστευω, τωρα έρθει το πακετο μου τι πρεπει να κάνω,δεν το θελω πλέων έκανα παραγγελία για αλλο κινητό απο ευρωπαϊκή αποθήκη και βασικά αν το κρατήσω δεν θα έχω την υποστήριξη για after sales υπηρεσίες υποστήριξης αφου άνοιξα dispute, θα καθυστέρησή πολύ όλη αυτή η υπόθεση και τι θα με συμβουλεύατε να κάνω απο εδώ και πέρα.

Βασικά θέλω να κλίση ολη η ιστορία και να επιστρέψουν τα χρήματα μου στο ΠΠ,οσο γίνεται συντομότερα.

Ευχαριστώ εκ τον πρότερον για αυτούς που θα απαντήσουν στις ερωτήσεις ,για να γνωρίζω τι να κάνω,δεν εχω ξανακάνει άπλα dispute,έχω ξανακάνει αγορές απο κίνα άπλα τώρα καθυστέρησε πάρα πολύ το πακέτο μου.

δυστυχως εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και τις ιδιες αποριες εχω παραγγειλει το κινητο απο 24/3 στο vickmall και μου λεει οτι απο 2/4 ειναι ελλαδα εχω επικοινωνησει με ελτα αλλα δεν ξερουν κατι εχω ανοιξει dispute και περιμενω...εμαθες κατι μηπως που θα μπορουσε να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και τις ιδιες αποριες εχω παραγγειλει το κινητο απο 24/3 στο vickmall και μου λεει οτι απο 2/4 ειναι ελλαδα εχω επικοινωνησει με ελτα αλλα δεν ξερουν κατι εχω ανοιξει dispute και περιμενω...εμαθες κατι μηπως που θα μπορουσε να βοηθησει?

 

Τα δεματα που ηρθαν ελλαδα απο 27-04 εως 04-05 αγνοουνται ακομη, ολα δειχνουν arrived at overseas αλλα ο carrier 4px δεν γνωριζει τι εγινε και γιατι δεν προχωρανε, μεχρι και 60 ημερες το θεωρουν φυσιολογικο, προχωρηστε σε dispute λογο ΜΗ παραλαβης, το vickmall δεν χανει χρηματα απο αυτη την ιστορια, εγω πηγα σε claim και εχει ηδη γινει το refund.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Τα δεματα που ηρθαν ελλαδα απο 27-04 εως 04-05 αγνοουνται ακομη, ολα δειχνουν arrived at overseas αλλα ο carrier 4px δεν γνωριζει τι εγινε και γιατι δεν προχωρανε, μεχρι και 60 ημερες το θεωρουν φυσιολογικο, προχωρηστε σε dispute λογο ΜΗ παραλαβης, το vickmall δεν χανει χρηματα απο αυτη την ιστορια, εγω πηγα σε claim και εχει ηδη γινει το refund.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση ελπιζω να βγαλω ακρη

Link to comment
Share on other sites

Τα δεματα που ηρθαν ελλαδα απο 27-04 εως 04-05 αγνοουνται ακομη, ολα δειχνουν arrived at overseas αλλα ο carrier 4px δεν γνωριζει τι εγινε και γιατι δεν προχωρανε, μεχρι και 60 ημερες το θεωρουν φυσιολογικο, προχωρηστε σε dispute λογο ΜΗ παραλαβης, το vickmall δεν χανει χρηματα απο αυτη την ιστορια, εγω πηγα σε claim και εχει ηδη γινει το refund.

εφοσον κανω claim ειναι σιγουρο οτι θα δικαιωθω? οποτε μπορω να παραγγειλω απο αλλο site κινητο γιατι με αυτα και με αυτα εχω μεινει ξεκρεμαστος

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήρα τηλέφωνο,μου είπαν ότι έγινε λάθος και έγινε το refund εντός 5 λεπτών...

Τι να πώ? Πολύ περίεργα πράγματα. Ελπίζω να μή ξαναγίνει τίποτα στραβό.

 

Καλησπερα στο τηλεφωνο εχει ελληνικη υποστηριξη ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ανοιξα claim και τωρα ειμαι στην φαση .....

The seller responded to our request for shipment tracking information. We

still need to investigate and confirm this information, but we wanted to

share the seller's response with you:

 

Tracking Company: Other

Tracking Number: ..........

 

No further action on your part is required at this time. We will continue

our investigation, and contact you with any updates.

 

If you received your item, you can cancel your claim. To do so, copy the

link below and paste it in a web browser window. Please follow the

instructions when the web page appears.................... χρειαζεται να κανω κατι ¨? στην σελιδα του παυπαλ γραφει οτι ειναι η σειρα μου να να δωσω πληροφοριες .. στο παυπαλ μπορω να δω View dispute comments και View case history δεν εχω επιλογη για κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ανοιξα claim και τωρα ειμαι στην φαση .....

The seller responded to our request for shipment tracking information. We

still need to investigate and confirm this information, but we wanted to

share the seller's response with you:

 

Tracking Company: Other

Tracking Number: ..........

 

No further action on your part is required at this time. We will continue

our investigation, and contact you with any updates.

 

If you received your item, you can cancel your claim. To do so, copy the

link below and paste it in a web browser window. Please follow the

instructions when the web page appears.................... χρειαζεται να κανω κατι ¨? στην σελιδα του παυπαλ γραφει οτι ειναι η σειρα μου να να δωσω πληροφοριες .. στο παυπαλ μπορω να δω View dispute comments και View case history δεν εχω επιλογη για κατι αλλο.

Σου λεει

No further action on your part is required (από μέρους σας δεν απαιτείται καμία περαιτέρω ενέργεια)

 

Ποσες μερες ειχαν περασει απο τοτε που πλήρωσες μεχρι τοτε που άνοιξες case στο παυπαλ?

Link to comment
Share on other sites

Σου λεει

No further action on your part is required (από μέρους σας δεν απαιτείται καμία περαιτέρω ενέργεια)

 

Ποσες μερες ειχαν περασει απο τοτε που πλήρωσες μεχρι τοτε που άνοιξες case στο παυπαλ?

καλησπερα 60 μερες και ακομη δεν παρελαβα απο 3 μαρτιου .απλα με παραξενεψε οτι στο παυπαλ γραφει Requiring your action αλλα οι μονες επιλογες ειναι να ακυρωσω το claim αν παρελαβα, η αν παρελαβα και δεν ειναι σωστη η παραγγελια ..

Edited by polinerios
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει dispute για ενα ελαττωματικό κινητό που παρέλαβα. Θέλω να το γυρίσω πίσω και να πάρω full refund, θα προχώρησω άμεσα σε claim γιατί γνωρίζω ότι δεν θα το δεχτεί ο πωλητής με τον οποίο εχω ήδη μιλήσει.

Το προβλημα είναι ότι όταν άνοιξα το dispute, από βιασύνη δεν τικαρα την επιλογή που αναγράφεις το ποσό που θες refund. Αν προχώρησω σε claim θα έχει την επιλογή να επιλέξω για full refund ή κάπως να δηλωσω τι επιθυμώ να εκδικάσει το paypal?

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Σαν πρωτάρης και εγώ, έχω μια απορία.

 

Προσπάθησα να κάνα In-app purchase σε ένα παιχνίδι (της Blizzard) με την prepaid της Eurobank οπότε και δεν την δεχόταν το Playstore.

Έφτιαξα λογαριασμό Paypal ώστε να το "τρέξω" έτσι (νομίζω το Paypal τις δέχεται).

Μπήκα Paypal, σύνδεσα την Prepaid, μπήκα στο παιχνίδι και η συναλλαγή προχώρησε μέσω απλού login στο paypal - μου ήρθε και email απόδειξης της Google

 

ΑΛΛΑ... μιας και πρωτάρης δεν ήξερα / ξέχασα να κάνω Confirm την prepaid στο paypal πρίν την αγορά, το οποίο έτρεξα και αργότερα, αλλά ακόμα περιμένω εδώ και κάποια λεπτά να φανεί η αρχική χρέωση της Paypal στο ebanking ώστε να πάρω τον κωδικό και να τον περάσω για Confirm.

Ξέρει κανείς τί γίνετε στην περίπτωση πληρωμής καταρχάς μέσω paypal που έγινε επιτυχώς χωρίς να υπάρχει ποσό; (Μην με κυνηγάνε οι εταιρίες.. :P)

Edit πάνω σε αυτό: Η αγορά που έκανα φαίνεται τύπου -2.76 Euro ως Preapproved payment, αλλά από πού στο καλό θα τα τραβήξει το Paypal αν δεν έχει γίνει Confirm; Έχω καιρό;

Και ξέρετε πόσες μέρες περίπου παίρνει για να εμφανιστεί στο ebanking η κίνηση ενεργοποίησης του Paypal;

 

Σας ευχαριστώ

Edited by r3m4l1
Link to comment
Share on other sites

Για τις κάρτες της Eurobank πρέπει να τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση για να σου πουν τον 4ψήφιο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μήπως ξέρει κανείς γιατί δεν δέχεται η PayPal το ΙΒΑΝ;

 

Sent from mTalk Lumia 640 XL DS 3G

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε CC από τον ΙΟΥΛ 2015.

Μπορείς όμως να τους τηλεφωνήσεις ή να τους στείλεις μήνυμα για να το ξεκλειδώσουν και να προσθέσεις τον ΙΒΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε CC από τον ΙΟΥΛ 2015.

 

Μπορείς όμως να τους τηλεφωνήσεις ή να τους στείλεις μήνυμα για να το ξεκλειδώσουν και να προσθέσεις τον ΙΒΑΝ.

 

 

 

 

 

Και που ακριβώς στέλνουμε μήνυμα για να το ξεκλειδώσει (αν επιτρέπεται)

 

Sent from mTalk Lumia 640 XL DS 3G

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο (αριθμός και επικοινωνία) στο Help & Contact/Message Center.

Στο μήνυμα θα γράψεις τον ΙΒΑΝ που θέλεις να προσθέσεις.

Η τηλεφωνική επικοινωνία έχει άμεσο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Για τις κάρτες της Eurobank πρέπει να τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση για να σου πουν τον 4ψήφιο.

 

Έχω e-banking, ούτε εκεί φαίνεται κάτι (προς το παρών). Το μόνο που με καθησυχάζει λιγάκι είναι πως απ'ότι έμαθα θέλει 3-4 μέρες να εμφανιστεί καθώς και πως η αγορά αντίστοιχα έχει γίνει και ας μήν έχει γίνει verify αλλά θέλει και αυτό λίγες μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...