Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να κάνω confirm την κάρτα δεν πρέπει πρώτα να μου στείλει το PP των κωδικό για το verification;

Στο online Wallet της revolut βλέπω μόνο τις δύο χρεώσεις (από το PP) με ένδειξη Pending χωρίς να φαίνεται κάπου ο κωδικός (αυτόν που θα έπρεπε να είχε στείλει το PP).

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω confirm την κάρτα δεν πρέπει πρώτα να μου στείλει το PP των κωδικό για το verification;

Στο online Wallet της revolut βλέπω μόνο τις δύο χρεώσεις (από το PP) με ένδειξη Pending χωρίς να φαίνεται κάπου ο κωδικός (αυτόν που θα έπρεπε να είχε στείλει το PP).

 

Θα κανεις confirm την καρτα για να σε χρεωσει περιπου 1,5€ και να σου στειλει κωδικο το paypal. Μετα θα βαλειςτον κωδικο στο paypal, η καρτα θα γινει verify και θα σου επιστραφει το ποσο χρεωσης.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

BANGGOOD TECHNOLOGY CO., LIMITED μόλις σας έστειλε μια πλήρη επιστροφή των 103,14 € ευρώ για την αγορά σας.

Εάν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις σχετικά με αυτή την επιστροφή, παρακαλούμε επικοινωνήστε BANGGOOD TECHNOLOGY CO., LIMITED.

Η επιστροφή χρημάτων θα πάει στην κάρτα που καταβάλλεται με.

Για να δείτε όλες τις λεπτομέρειες της συναλλαγής, παρακαλούμε συνδεθείτε στο λογαριασμό σας PayPal. Μπορεί να χρειαστούν μερικά λεπτά για τη συγκεκριμένη συναλλαγή να εμφανίζονται στο λογαριασμό σας.

 

 

Αυτό το μήνυμα το έλαβα απο το paypal στις 26/1 σήμερα 1/2 μια βδομάδα πέρασε αλλά δεν έχει μπει το ποσό στην revolut.

Να κάνω υπομονή η να αρχίσω να το ψάχνω?

 

Aκυρο, ήρθε σήμερα χαράματα.

Edited by soleman
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε άλλη διαδρομή για να βρεις την κάρτα με τον παλιό look και να τσεκάρεις τι συμβαίνει.

 

Στην αρχική σελίδα πατάς Wallet (επιλογές στην πάνω γραμμή) και στη νέα καρτέλα Old Account View (κάτω αριστερά).

Στη νέα καρτέλα (My Profile) πατάς My Money και στη 2η σειρά Debit and Credit Cards πατάς Update.

Στη νέα καρτέλα εμφανίζονται οι κάρτες που έχεις συνδεδεμένες και δεξιά πρέπει να εμφανιστεί η επιλογή Link and Confirm My Card

Εάν λείπει το Link σημαίνει ότι την έχεις συνδέσει. Σ' αυτή την περίπτωση, πατάς το Confirm *αφού έχεις πάρει τον 4ψήφιο)

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε άλλη διαδρομή για να βρεις την κάρτα με τον παλιό look και να τσεκάρεις τι συμβαίνει.

 

Στην αρχική σελίδα πατάς Wallet (επιλογές στην πάνω γραμμή) και στη νέα καρτέλα Old Account View (κάτω αριστερά).

Στη νέα καρτέλα (My Profile) πατάς My Money και στη 2η σειρά Debit and Credit Cards πατάς Update.

Στη νέα καρτέλα εμφανίζονται οι κάρτες που έχεις συνδεδεμένες και δεξιά πρέπει να εμφανιστεί η επιλογή Link and Confirm My Card

Εάν λείπει το Link σημαίνει ότι την έχεις συνδέσει. Σ' αυτή την περίπτωση, πατάς το Confirm *αφού έχεις πάρει τον 4ψήφιο)

 

Ακολούθησα τα βήματα που πρότεινες, ευχαριστώ.

Δεν υπάρχει το Link και η κάρτα είναι επιλεγμένη ως "primary".

To "Confirm" δεν υπάρχει, μήπως εμφανίζεται μόνο αφού στείλουν το κωδικό;

Στη κίνηση της κάρτας δεν υπάρχει χρέωση με 1,43€ μαζί με τον κωδικό, παρά μόνο οι χρεώσεις των 0,93 με status pending.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τα βήματα που πρότεινες, ευχαριστώ.

Δεν υπάρχει το Link και η κάρτα είναι επιλεγμένη ως "primary".

To "Confirm" δεν υπάρχει, μήπως εμφανίζεται μόνο αφού στείλουν το κωδικό;

Στη κίνηση της κάρτας δεν υπάρχει χρέωση με 1,43€ μαζί με τον κωδικό, παρά μόνο οι χρεώσεις των 0,93 με status pending.

 

Επομένως, η κάρτα σου είναι συνδεδεμένη, verified, και ορισμένη ως primary στο paypal.

Το μόνο που μένει είναι να επιστραφούν τα 2*0,93€ και αυτό θα γίνει σε μερικές μέρες.

Όλα ΟΚ, λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, η κάρτα σου είναι συνδεδεμένη, verified, και ορισμένη ως primary στο paypal.

Το μόνο που μένει είναι να επιστραφούν τα 2*0,93€ και αυτό θα γίνει σε μερικές μέρες.

Όλα ΟΚ, λοιπόν.

 

Μα δεν την έκανα verified, με άλλα λόγια δεν έλαβα κωδικό και δεν καταχώρησα κωδικό για την συγκεκριμένη κάρτα.

Μπορεί να είναι verified χωρίς να καταχωρήσω κωδικό;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά από τότε που ξεκίνησαν τα cc, έφτιαξα έναν προσωρινό λογαριασμό pp, (με διαφορετικό mail εννοείται) χωρίς να έχω συνδέσει κάποια κάρτα η κάποιο λογαριασμό.

Όταν θέλω να κάνω αγορά (από εξωτερικό κυρίως ebay), προσπαθώ να πληρώσω από τον κύριο λογαριασμό που έχω και πάντα τρώω πόρτα.

Στον κύριο λογαριασμό μου έχω δύο κάρτες συνδεμενες. Μια από Πειραιώς και μια από εθνική.

Στέλνω λοιπόν από τον κύριο λογαριασμό στον προσωπικό και σε ένα λεπτό τα χρήματα φορτωνοντε στο balance του προσωρινου και αγοράζω ότι θέλω.

Και τώρα στο νόημα, περιμένω μια επιστροφή χρημάτων από ebay για ένα προϊόν που δεν ήταν όπως το περίμενα και ο άνθρωπος συμφώνησε να μου επιστρέψει τα μισά χρήματα και να κρατήσω το προϊόν. Σε σημερινό του μήνυμα μου είπε ότι θα μου επιστρέφει τα χρήματα σε 48ωρες. Αυτά θα φορτωθουν κατευθείαν στο balance και θα μπορώ αμέσως να τα χρησιμοποιήσω.? Η θα πρέπει να περιμένω 21 μέρες που διαβάζω? Δεν θέλω να τα "βγαλω" ας πούμε. Θέλω απλά να είναι στο balance και να τα χρησιμοποιήσω όποτε θέλω. Ευχαριστώ

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα ερωτηση εχω μια sd64 gb απο ebay που τα κινητα την βλεπουν κατεστραμενη ,ενα προγραμμα για να δοκιμασω format fat32

2αν παω στο dispuite θα το περασω σαν item no as dicriped?θα το δεχθει;

ευχαριστω εκ των προτερων και καλο μηνα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα ερωτηση εχω μια sd64 gb απο ebay που τα κινητα την βλεπουν κατεστραμενη ,ενα προγραμμα για να δοκιμασω format fat32

2αν παω στο dispuite θα το περασω σαν item no as dicriped?θα το δεχθει;

ευχαριστω εκ των προτερων και καλο μηνα σε ολους

Fat32 θα κανεις απο τα windows, δεξί κλικ στην κάρτα και επιλέγεις διαμόρφωση. Όσον αφορά το dispute, αν δεν έχουν περάσει 30 μέρες από την παραλαβή καλύτερα να το ψαξεις αρχικά μέσω ebay, να ανοίξεις case. Θα βρεθεί λύση πολύ πιο γρήγορα από το paypal.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Fat32 θα κανεις απο τα windows, δεξί κλικ στην κάρτα και επιλέγεις διαμόρφωση. Όσον αφορά το dispute, αν δεν έχουν περάσει 30 μέρες από την παραλαβή καλύτερα να το ψαξεις αρχικά μέσω ebay, να ανοίξεις case. Θα βρεθεί λύση πολύ πιο γρήγορα από το paypal.

 

σ ευχαριστω για την απαντηση εχουν περασει 2 μηνες +

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή θα γίνει σε κάθε περίπτωση από το paypal με τη δική του ισοτιμία, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Επομένως, δεν κερδίζεις κάτι.

Ο Dihnekis δεν έγραψε αυτό που μετέφερες αλλά συγκεκριμένα για το αυστραλιανό $, και αμφιβάλω για την ορθότητα του

 

 

 

Εγώ γράφω το εξής. Είχα $6 στο balance μου. Έχω σαν κυρια επιλογή πρώτα να τραβάει από το balance.

 

 

 

Πήγα να αγοράσω ενα back cover για το Lumia μου. Είχα βρει έναν κινέζο, αλλα αυτός τιμολογουσε σε australian USD. Όταν έμπαινα για πληρωμή, δεν εμφάνιζε καν το balance και προσπαθούσε να τραβήξει απευθείας απ την κάρτα.

 

 

 

Τελικά αγόρασα απο κινέζο που πωλούσε σε USD και εκει χρησιμοποιήθηκε το balance.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε άλλη διαδρομή για να βρεις την κάρτα με τον παλιό look και να τσεκάρεις τι συμβαίνει.

 

Ειλικρινά απορώ: δεν έχουν καταλάβει ακόμα εκεί στην Paypal ότι αυτό το "νέο λουκ" είναι σκέτο φιάσκο και δεν βολεύει κανέναν; Ήταν ανάγκη να θυσιαστεί σε τέτοιο βαθμό η λειτουργικότητα μόνο και μόνο για να γίνει responsive; Αφού υπάρχει application για κινητά και ταμπλέτες... Ας ξαναγυρίσουν στο παλιό επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

Mπορω? και αν ναι πως? εκει που λεει copleted και μου λεει τις αγορες που εχω κανει και τα ποσά τους, να μου βγαζει - εμφανιζει, τις τιμες σε ευρω και οχι σε δολλαρια ή λιρες?

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 δοκιμές αγοράς από everbuying.net πηγαίνοντας σε checkout with paypal με ξαναβγάζει στη λίστα επιλογής κάρτας από το paypal δείχνοντας όλες μου τις κάρτες πλην αυτής που είχα επιλέξει Πειραιώς Webuy (που είχε χρήματα). Να υποθέσω ότι απορρίπτεται η συναλλαγή; Δεν είναι ένα από τα μαγαζιά που πέρναγαν Ελληνικές κάρτες το everbuying (μέσω Paypal); Να δοκιμάσω σκέτη την κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, 28 Νοεμβρίου κάνω αγορά κινητού από light in the box με paybal και χρέωση χρεωστικής καρτας. 19 Ιανουαρίου ζητάω ακύρωση της παραγγελίας και επιστροφή χρημάτων(λόγω καθυστέρησης –απώλειας) και την ίδια μέρα μου στέλνουν μήνυμα επιστροφής στην paybal. ; Όντως στην paybal βλέπω στις κινήσεις επιστροφή από την εταιρεία και ότι τα χρήματα πιστώθηκαν στην κάρτα που έγινε η χρέωση. Όμως δεν βλέπω να έγινε επιστροφή. Δεν θα έπρεπε σε 14 μέρες να πιστωθούν τα χρήματα; Επισυνάπτω δυο φωτο μήπως και κάποιος μου απαντήσει.

 

Τελικά δεν μπορω να επισυνάψω φωτο ...

στις 19 Ιανουαριίου γραφει Refund: €76.99 EUR to American Express Credit Card XXXX-XXXXXX-X3003

το balance όμως όπως και η κάρτα φαίνονται με μηδεν υπόλοιπο

Edited by komotineos1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω το εξής. Είχα $6 στο balance μου. Έχω σαν κυρια επιλογή πρώτα να τραβάει από το balance.

 

 

Πήγα να αγοράσω ενα back cover για το Lumia μου. Είχα βρει έναν κινέζο, αλλα αυτός τιμολογουσε σε australian USD. Όταν έμπαινα για πληρωμή, δεν εμφάνιζε καν το balance και προσπαθούσε να τραβήξει απευθείας απ την κάρτα.

 

 

Τελικά αγόρασα απο κινέζο που πωλούσε σε USD και εκει χρησιμοποιήθηκε το balance.

 

Όταν έχουμε χρήματα στο balance, το paypal τραβάει πάντα από εκεί πρώτα και αν τελειώσουν παίρνει το υπόλοιπο από την κάρτα που έχουμε ορίσει primary. Αυτό ορίζεται από το paypal και δεν μπορούμε να το αλλάξουμε εμείς. Απόδειξη ότι όταν το αγόρασες από άλλο πωλητή, χρησιμοποιήθηκε το balance.

 

Ο κινέζος είχε ορίσει την τιμή σε AUD και σ' αυτή θα πλήρωνες αν προχωρούσε η αγορά. Μήπως είχε κάποιες άλλες δεσμεύσεις και περιορισμούς το site του;

Εν πάση περιπτώσει, δεν ενδιαφέρει η περίπτωσή του αφού επιβεβαιώνεται η εξάντληση πρώτα του ποσού που υπάρχει στο balance.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά υπέθεσες. Ξέχνα το πάντως. Εδώ και πέντε μέρες προσπαθώ για κάτι αγορές, τζίφος. Μόνο χθες πέρασαν 2 συναλλαγές. Μετά τίποτα. Έβαλα πιστωτική της nbg και της Πειραιώς... Μιλάμε για τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί κατ' επανάληψη ότι οι αγορές με κάρτα είναι λαχείο και οφείλεται σε πολλούς λόγους.

Άλλες λύσεις, πιο σίγουρες, είναι το φόρτωμα του balance και οι κάρτες εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την καινουρια εφαρμογή του paypal δεν μπορώ να βρώ απο που αλλαζω τη μετατροπή να την καθορίζει η τράπεζα και οχι το paypal.

Μπορει να βοηθήσει κάποιος?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την καινουρια εφαρμογή του paypal δεν μπορώ να βρώ απο που αλλαζω τη μετατροπή να την καθορίζει η τράπεζα και οχι το paypal.

Μπορει να βοηθήσει κάποιος?

Κατω αριστερα (εαν θυμαμαι καλα) εχει επιλογη να πας στο παλιο format.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κατω αριστερα (εαν θυμαμαι καλα) εχει επιλογη να πας στο παλιο format.

 

Ευχαριστώ το εκανα αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι έγινε. Πριν την πληρωμή το βγάζει να το αλλαξω όπως παλιά?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με την καινουρια εφαρμογή του paypal δεν μπορώ να βρώ απο που αλλαζω τη μετατροπή να την καθορίζει η τράπεζα και οχι το paypal.

Μπορει να βοηθήσει κάποιος?

 

Η συντομότερη διαδρομή είναι

Γρανάζι (πάνω δεξιά), preapproved payments (δεξιά κάτω), Set Available Funding Sources (δεξιά στο πινακάκι), Conversion Options (σε κάθε κάρτα) και Bill me ... και Submit

Link to comment
Share on other sites

Η συντομότερη διαδρομή είναι

Γρανάζι (πάνω δεξιά), preapproved payments (δεξιά κάτω), Set Available Funding Sources (δεξιά στο πινακάκι), Conversion Options (σε κάθε κάρτα) και Bill me ... και Submit

 

Ευχαριστώ έγινε!

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...