Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρήγγειλα 2 κινητά και το ένα μόνο λειτουργεί. Τι κάνω για να πάρω τα λεφτά μου πίσω;; Το μαγαζί (geekbuying) μου λέει τα τρελά του (οτι θα επικοινωνήσουν μαζί μου μέσα σε 2 μέρες κλπ), λογικά για να περάσει η προθεσμία για να κάνω refund..
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο.

Μου διεφυγε οτι...it takes two για να γινει μια συναλλαγη...

:(

 

 

 

- Μου λες σε παρακαλω, με επιλογη SHA πως γινται;

 

- Το top up γινεται απο την επιλογη που εχει εντος paypal, σωστα;

 

- Και μια τυπικη χρεωση για το ανεβασμα χρηματος, πχ εχω χρεωστικη πειραιως, ποσο ειναι;

 

- Ειναι η ιδια η προμηθεια του paypal οταν τα τραβα απευθειας απο την καρτα, ή τον λογαριασμο, απο το να κάνεις top up?

 

Ας μου απαντησει οποιος μπορει, κι ας ανοιξουν σε 5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα 2 κινητά και το ένα μόνο λειτουργεί. Τι κάνω για να πάρω τα λεφτά μου πίσω;; Το μαγαζί (geekbuying) μου λέει τα τρελά του (οτι θα επικοινωνήσουν μαζί μου μέσα σε 2 μέρες κλπ), λογικά για να περάσει η προθεσμία για να κάνω refund..

Ποια ημερομηνία να περάσει? Έχεις 180 μέρες περιθώριο από το paypal. Επικοινώνησε μαζί τους, άσε να δεις τι θα σου πουν και αν τα βρείτε με κάποιο τρόπο έχει καλώς. Αν δεν τα βρείτε τους λες ότι θα ζητήσεις refund, περιμένεις να δεις μήπως και σου κάνουν κάποια αντιπρόταση που να σε ικανοποιεί και αν όχι τότε προχωράς σε refund.

Link to comment
Share on other sites

6 χρόνια έκανε η Ιρλανδία και 2 η Κύπρος, μην βιάζεσαι

2 χρόνια έκανε η Κύπρος για να σταματήσουν τελείως τα capital controls και να απελευθερωθουν τελείως οι αγορές κεφαλαίων. Στο μεσοδιαστημα υπήρχε σταδιακή άρση. Μόλις αρχίσουν να έρχονται τα αεροπλάνα από τη Φρανκφούρτη με €, το ιδιο θα γίνει και εδώ. Οπότε κάποια μικροποσα θα επιτρέπεται να μεταφέρονται στο εξωτερικό...αλλα αυτό πάρει μήνες. Η Ιρλανδία πότε είχε 6 χρόνια capital controls?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο.

Μου διεφυγε οτι...it takes two για να γινει μια συναλλαγη...

:(

 

 

 

- Μου λες σε παρακαλω, με επιλογη SHA πως γινται;

 

- Το top up γινεται απο την επιλογη που εχει εντος paypal, σωστα;

 

- Και μια τυπικη χρεωση για το ανεβασμα χρηματος, πχ εχω χρεωστικη πειραιως, ποσο ειναι;

 

- Ειναι η ιδια η προμηθεια του paypal οταν τα τραβα απευθειας απο την καρτα, ή τον λογαριασμο, απο το να κάνεις top up?

η επιλογή SHARE σημαίνει ότι μοιράζομαι τα έξοδα, δηλαδή πληρώνω μόνο τα έξοδα της Πειραιώς, (δεν γνωρίζω όμως πως το κάνει αυτή η τράπεζα )

Δευτερον έχω απαντήσει επανηλειμένα ότι Top UP δεν γίνεται από χρεωστική ούτε από πιστωτική , γίνεται μόνο με έμβασμα .

Η προμήθεια του Paypal είναι μηδενική ( το έγραψαν και άλλοι )

Η προμήθεια που θα πάρει από τον πωλητή είναι άλλο πράγμα και δεν με αφορά.

Link to comment
Share on other sites

η επιλογή SHARE σημαίνει ότι μοιράζομαι τα έξοδα, δηλαδή πληρώνω μόνο τα έξοδα της Πειραιώς, (δεν γνωρίζω όμως πως το κάνει αυτή η τράπεζα )

Δευτερον έχω απαντήσει επανηλειμένα ότι Top UP δεν γίνεται από χρεωστική ούτε από πιστωτική , γίνεται μόνο με έμβασμα .

Η προμήθεια του Paypal είναι μηδενική ( το έγραψαν και άλλοι )

Η προμήθεια που θα πάρει από τον πωλητή είναι άλλο πράγμα και δεν με αφορά.

 

Αφου γινεται με εμβασμα, αρα μπορω μεσω ebanking?

Μπορω απο την winbank? Πως γινεται απο winbank?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ήθελε να πει Ισλανδία!

Οκ, στην περίπτωση αυτή δικαιολογούνται 6 χρόνια. Ακραία περίπτωση και παράδειγμα όμως γιατί η χώρα αυτή χρεοκόπησε επισήμως...και κατέρρευσε ολοκληρωτικά το τραπεζικό σύστημα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ποια ημερομηνία να περάσει? Έχεις 180 μέρες περιθώριο από το paypal. Επικοινώνησε μαζί τους, άσε να δεις τι θα σου πουν και αν τα βρείτε με κάποιο τρόπο έχει καλώς. Αν δεν τα βρείτε τους λες ότι θα ζητήσεις refund, περιμένεις να δεις μήπως και σου κάνουν κάποια αντιπρόταση που να σε ικανοποιεί και αν όχι τότε προχωράς σε refund.

Δηλαδή γίνεται να κάνω refund το μισό ποσό (μιας και είναι 2 ίσης ακριβως αξιας συσκευές) χωρίς να στείλω πίσω το κινητό; Σε ανάλογη περίπτωση με πωλητή στο ebay, μου είπε οτι πρέπει να το στείλω πίσω και να κάνω μετά το refund...

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Εγω μόλις τώρα ανανέωσα τρεις αριθμούς wind και q που έληγαν με ελληνικές κάρτες μέσω paypal και έγινε κανονικά η χρέωση και ανανέωση του λογαριασμού !!!

Από κινητό ή υπολογιστή το έκανες;

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ερώτηση...

 

Αν παραγγείλω με λογαριασμό paypal άλλης χώρας, θα έρθει Ελλάδα το κινητάκι?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια έκανε η Κύπρος για να σταματήσουν τελείως τα capital controls και να απελευθερωθουν τελείως οι αγορές κεφαλαίων. Στο μεσοδιαστημα υπήρχε σταδιακή άρση. Μόλις αρχίσουν να έρχονται τα αεροπλάνα από τη Φρανκφούρτη με €, το ιδιο θα γίνει και εδώ. Οπότε κάποια μικροποσα θα επιτρέπεται να μεταφέρονται στο εξωτερικό...αλλα αυτό πάρει μήνες. Η Ιρλανδία πότε είχε 6 χρόνια capital controls?

Μιλάω για το PayPal

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται να κάνω refund το μισό ποσό (μιας και είναι 2 ίσης ακριβως αξιας συσκευές) χωρίς να στείλω πίσω το κινητό; Σε ανάλογη περίπτωση με πωλητή στο ebay, μου είπε οτι πρέπει να το στείλω πίσω και να κάνω μετά το refund...

Φυσικά και θα χρεαστεί να το στείλεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα χρεαστεί να το στείλεις πίσω.

Το κίνητο έφτασε με ένα κουπόνι 41€. Άν είναι να το στείλω και να μου κοστίσει τα μισά καληνύχτα....

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

9 ευρώ αν είναι το πακέτο μέχρι 500 γραμμάρια, 15 ευρώ αν είναι από 501 γρ. έως 1000/κιλό (εννοείται θα έχει tracking number).

Εγώ που έστειλα πίσω κινητό είχε βγει καπου στα 510 γραμμάρια=15ευρώ (άλλο που η καλή υπάλληλος μου έκανε την χάρη να το περάσει ως 500γρ, για να μην φάω το 15άρι lol), αλλά είχε ειδικό-μεγάλο και πολύ βαρύ κουτί το κινητό. Αν το δικό σου είναι στο κλασσικό κουτί που είναι τα περισσότερα κινητά, είσαι στάνταρ στα έως 500γρ.=9 ευρώ.

 

Όποιες κι αν ήταν οι τιμές πάντως, καληνύχτα ξεκαληνύχτα, δεν νοείται να περιμένεις να σου αφήνουν προιόν και να σου δίνουν τα λεφτά πίσω χωρίς να το επιστρέψεις. Αν ήταν από Ελλάδα δεν θα το επέστρεφες στο κατάστημα; Αν ήταν έτσι, όλοι θα λέγανε ότι έλαβαν χαλασμένο για να τους πει ο άλλος "Oκ, σου κάνω refund και κράτησε το". Aντιλαμβάνεσαι ότι δεν γίνεται, ειδικά σε προϊόν τέτοιας (και άνω) τιμής.

Oι μόνες περιπτώσεις που γίνεται είναι όταν πρόκειται για ψιλολόγια π.χ. 0,5-5Ε και πάλι δεν το κάνουν όλοι. Έχει τύχει κινέζος να μου πει κράτησε το (και δεν ηταν καν χαλασμένο, έστειλαν άλλο από αυτό που είχα βάλει... αλλά του είπα θα χρεωθεί της επιστροφής αφού ήταν δικό τους λάθος.. .το οποίο δεν ήταν καν σίγουρο ότι θα γίνει, αλλά 'ψάρωσαν') και έχει τύχει άλλος να μου πει κράτησε το ΑΛΛΑ στείλε μου φωτο με τεμαχισμένο το καλώδιο (που ήταν ελαττωματικό) και μετά θα κάνω refund, όπως και έγινε.

 

Αυτά και σε ψιλολόγια... Σε κινητό, δεν πρόκειται και είναι και απολύτως λογικό και δίκαιο.

Και τέλος πάντων, διεκδίκησε να πάρεις πίσω και τα έξοδα επιστροφής. Που πλέον αν δεν κάνω λάθος το pp (όχι ο πωλητής, το ππ από την τσέπη του) τα δίνει πίσω για έως 3 επιστροφές μέσα στον χρόνο. Ψάξτο.

 

υγ. Αν το στείλεις πίσω, πέρα από την απόδειξη που θα πάρεις, μην ξεχάσεις με τίποτα να βγάλεις φωτο το δέμα ΑΦΟΥ η υπάλληλος κολλήσει επάνω τα διάφορα, να φαίνονται όλες οι λεπτομέρεις και η διεύθυνση αποστολής αναλυτικά. Θα στο ζητησει το pp αυτό, αν δεν το έχεις θα φας πόρτα σε ότι διεκδικήσεις.

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Άμα το βρεις να μας το πεις και εμάς

 

Δεν εννοω για τωρα με τα capital controls.

Γενικα αν γινεται, πχ πριν τα capital controls, αν μπορω μεσα απο winbank να στειλω εμβασμα στον λογαριασμο μου στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Πας στο Paypal και πατάς Top-up

Θα σου βγάλει την τράπεζα που θα στείλεις τα χρήματα και την αιτιολογία.

Πας στο Winbank Πας στο αποστολή εμβάσματος, και ολοκληρώνεις με την συμπλήρωση του ποσού και την αιτιολογία.

Όλα αυτά όταν τελιώσουν τα C.C.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το PayPal

Το ίδιο είναι. Το πρόβλημα με το paypal είναι συνέπεια των περιορισμών των capital controls. Αν δεν γίνει άρση των cc δεν μπορεί να δουλέψει το pp.

Το κίνητο έφτασε με ένα κουπόνι 41€. Άν είναι να το στείλω και να μου κοστίσει τα μισά καληνύχτα....

To paypal σου πιστώνει τα χρήματα για τα ταχυδρομικά έξοδα επιστροφής αντικειμένου. Γκούγκλαρε paypal returns refund και θα βρεις πως να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία και ποια αίτηση να συμπληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο λογιαριασμό μου στο paypal μου δείχνει 0.00€ υπόλοιπο (οχι οτι με νοιάζει, λιγότερο απο 1€ είχα μέσα), αλλά επίσης δεν μου δείχνει καμία απο τις αγορές μου...Τι γίνεται;
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Πας στο Paypal και πατάς Top-up

Θα σου βγάλει την τράπεζα που θα στείλεις τα χρήματα και την αιτιολογία.

Πας στο Winbank Πας στο αποστολή εμβάσματος, και ολοκληρώνεις με την συμπλήρωση του ποσού και την αιτιολογία.

Όλα αυτά όταν τελιώσουν τα C.C.

 

Να τα πω λιγο πιο 'λιανα', μηπως κατι καταλαβα λαθος:

 

Με αυτο τον τροπο δηλαδη, μες το περιβαλλον του paypal, σου δινει τα καταλληλα στοιχεια για την τραπεζα σου (αληθεια, τι σου δινει απο πληροφοριες), και μετα πας με αυτα τα στοιχεια πχ στο περιβαλλον της winbank, και απο εκει κανεις το εμβασμα συμφωνα με τα στοιχεια που σου εδωσε πιο πριν το paypal?

Φανταζομαι οτι εχει καποιο μοναδικο αναγνωριστικο οι πληροφοριες που σου δινει το paypal, ωστε τα χρηματα-εμβασμα που θα στειλεις, να μην πανε σε ενα γενικο κορβανα-λογ/μο του paypal, αλλα ειδικα στο δικο σου paypal account?

 

Καλα τα λεω;

Link to comment
Share on other sites

Να τα πω λιγο πιο 'λιανα', μηπως κατι καταλαβα λαθος:

 

Με αυτο τον τροπο δηλαδη, μες το περιβαλλον του paypal, σου δινει τα καταλληλα στοιχεια για την τραπεζα σου (αληθεια, τι σου δινει απο πληροφοριες), και μετα πας με αυτα τα στοιχεια πχ στο περιβαλλον της winbank, και απο εκει κανεις το εμβασμα συμφωνα με τα στοιχεια που σου εδωσε πιο πριν το paypal?

Φανταζομαι οτι εχει καποιο μοναδικο αναγνωριστικο οι πληροφοριες που σου δινει το paypal, ωστε τα χρηματα-εμβασμα που θα στειλεις, να μην πανε σε ενα γενικο κορβανα-λογ/μο του paypal, αλλα ειδικα στο δικο σου paypal account?

 

Καλα τα λεω;

Πράγματι η αιτιολογία είναι ένας πολύπλοκος κωδικός.

Έτσι τα χρήματα θα πάνε σίγουρα στον δικό σου λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η αιτιολογία είναι ένας πολύπλοκος κωδικός.

Έτσι τα χρήματα θα πάνε σίγουρα στον δικό σου λογαριασμό.

 

Να σαι καλα!

Θα το δοκιμασω ευθυς μολις ανοιξουν τα cc.

 

Εδω παντως

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/ypologistis-emvasmatos

μεχρι και 500€ που δοκιμασα, μεσω ebanking η winbank χρεωνει 1€, επιλεγοντας 'ευρωπαϊκος οικονομικος χωρος'(Λουξεμβουργο), και οτι εχω 'iban' και 'swift bic'.

Τα δινει αυτα τα στοιχεια το paypal οταν κανεις τη διαδικασια για το top up?

Δινει δηλαδη σε μορφη iban & swift bic?

Αλλιως δεν θα ειναι 1€ και ειναι κριμα.

Μηπως γνωριζεις;

(γι'αυτο ρωτησα αν εχει τσεκαρει κανεις με την τραπεζα του τι χρεωνει-ή αν εχει καποια ειδικη μεταχειριση)

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...