Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε προπαραγγελια προιντος πως καλυπτομαι απο το paypal?δηλ. αγοραζεις κατι τωρα και το παιρνεις μετα απο 4 μηνες...καλυπτεσαι?η οχι γιατι εχεις περασει τις 45 μερες
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω κανει ηδη paypal μεσω eurobank εχω κανει μια χρεωστικη εχω την εντυπωση(τους ειχα πει για paypal τη θελω) και εχω ξανατραβηξει λεφτα απο paypal.απλα καταθετα η εκανα εβασμα και μπενανε στην paypal.με εβασμα ποσο χρεωνει?
Σε μένα από εθνική χρεώνει 9€ νομίζω. Σκεφτόμενος βέβαια το ότι οι πιστωτικές θα ναι τεκμήριο για την εφορία, συμφέρει

σε προπαραγγελια προιντος πως καλυπτομαι απο το paypal?δηλ. αγοραζεις κατι τωρα και το παιρνεις μετα απο 4 μηνες...καλυπτεσαι?η οχι γιατι εχεις περασει τις 45 μερες
δεν καλύπτεσαι. αλλά συνήθως, στις προπαραγγελίες, το τελικό ποσό το πληρώνεις όταν ειναι διαθέσιμο το προϊόν, στην αρχή πληρώνεις απλά μια μικρή προκαταβολή
Link to comment
Share on other sites

εμενα η eurobank 3 ευρο το εβασμα τελικα και εχω ηλεκρτονικη visa

λάθος μου, 3€ ειναι. προς εξωτερικό ειναι 9€ αν θυμαμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εχθες το απόγευμα εκανα κατάθεση στην χρεωστική μου μέσω atm της Πειραιως 35 ευρώ για να αγοράσω ενα gps απο το focalprice με τιμή 30 ευρω περιπου. Όταν πήγα να κάνω την πληρωμή μέσω paypal στο site της focalprice στο τελος της διαδικασίας μου έβγαλε εναν κωδικό σφάλματος το paypal οτι δεν μπορεί να γίνει η πληρωμη .Στέλνω ερώτηση στο focalprice με τον κωδικό του σφάλματος και μου απανταει οτι προφανώς δεν εχω αρκετά χρήματα στην καρτα για να γίνει η συναλλαγή. Πριν απο λίγο ελεγξα την καρτα μου στο atm και είδα οτι λείπουν περιπου 31 ευρώ ,στο paypal όμως δεν φαίνεται να έχει γίνει καμμία συναλλαγή και στο site της focalprice το προϊόν παραμένει unpaid. Προφανώς πρεπει να περιμένω μέχρι την Δευτερα για να ρωτησω στην τράπεζα απλα κάνω την ερώτηση εδώ μήπως κάποιος άλλος απο εδώ έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Υπόψιν οτι την συγκεκριμένη χρεωστική την χρησιμοποιώ πολλά χρόνια χωρίς να έιχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα.

 

Καλημέρα και από εμένα!

Αντιμετωπίζω το ίδιο σχεδόν πρόβλημα με αγορά απο το ebay.co.uk μέσω paypal με την χρεωστική της Πειραιώς. Έκανα κατάθεση σε ΑΤΜ, το ποσό εμφανίστηκε στην κάρτα, δοκίμασα να πληρώσω και μου έβγαλε σφάλμα (dennied). Το ποσό όμως έφυγε από την κάρτα μου (έχει δεσμευτεί, επειδή υπάρχει σαν λογιστικό υπόλοιπο, όχι όμως σαν διαθέσιμο) ΑΛΛΑ δεν φαίνεται καμία συναλλαγή στο history του Paypal. Έστειλα email στο paypal και (μετά το αυτόματο mail) μου απάντησαν ότι όντως βλέπουν τη συναλλαγή αλλά ουσιαστικά τους την αρνήθηκε η τράπεζα (και το ποσό μένει δεσμευμένο...) αλλά με παρέπεμψε στην πειραιώς για περισσότερες πληροφορίες. Τηλέφωνο στην πειραιώς λοιπόν και (μέσω phone banking) μου είπαν ότι βλέπουν την προσπάθεια χρέωσης, η οποία έχει πάρει έγκριση:blink: αλλά δεν προχώρησε (ίσως γιατί δεν είχε όρεξη, τι να πω...:X). Εν κατακλείδι, το ποσό είναι δεσμευμένο και άνοιξαν ticket να το κοιτάξουν και να γίνει αποδέσμευση, και εγώ πρέπει να κάνω ξανά κατάθεση για να μπορέσω να πληρώσω τον άνθρωπο που περιμένει...:worry:

Να επισημάνω ότι υπήρχαν αρκετά χρήματα στην κάρτα για να γίνει η αγορά, και φυσικά δεν είναι η πρώτη φορά που την χρησιμοποιώ στο paypal.

Για ότι νεότερο θα ενημερώσω! :)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Όταν ανοίγεις claim στο paypal, κι απαντάει ο πωλητής, δεν βλεπεις πουθενά την απάντησή του??

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Όταν ανοίγεις claim στο paypal, κι απαντάει ο πωλητής, δεν βλεπεις πουθενά την απάντησή του??

 

Στο dispute βλέπεις απάντηση. Αν το προχωρήσεις σε claim αναλαμβάνει το paypal οπότε δε βλέπεις τις απαντήσεις.

Βέβαια αν απαντήσει ο πωλητής κάτι που είναι διαφορετικό απο τον δικό σου ισχυρισμό έρχεται και με εσένα σε επικοινωνία η paypal

Link to comment
Share on other sites

παιδια η electon visa ειναι χρεωστικη?

πως μπορω να βαλω λεφτα στην paypal απο τον τραπεζικο λογαριασμο μου χωρις να κανω εβασμα?

please help

Link to comment
Share on other sites

παιδια η electon visa ειναι χρεωστικη?

Όχι απαραίτητα, μπορεί να βγει και σε πιστωτική

πως μπορω να βαλω λεφτα στην paypal απο τον τραπεζικο λογαριασμο μου χωρις να κανω εβασμα?

please help

Αν τα θες μόνο για να κάνεις αγορές, δεν χρειάζεται. Συνδέεις την κάρτα σου με το paypal, και σε κάθε αγορά τραβάει από την κάρτα όσα χρειάζεται

Διαφορετικά, ανεβάζεις χρήματα μόνο με έμβασμα ή αν στα στείλει κάποιος άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα, μπορεί να βγει και σε πιστωτική

 

Αν τα θες μόνο για να κάνεις αγορές, δεν χρειάζεται. Συνδέεις την κάρτα σου με το paypal, και σε κάθε αγορά τραβάει από την κάρτα όσα χρειάζεται

Διαφορετικά, ανεβάζεις χρήματα μόνο με έμβασμα ή αν στα στείλει κάποιος άλλος...

 

εχω βαλει λεφτα στην καρτα μου γιατι θελω να κανω μια αγορα αλλα δεν τα βλεπει στο paypal τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

τι πρεπει να κανω?

Να διαβάσεις τις 10 τελευταίες σελίδες του thread...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4335381#post4335381

Link to comment
Share on other sites

Να διαβάσεις τις 10 τελευταίες σελίδες του thread...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4335381#post4335381

 

εγω εχω ενα χ ποσο στο balance της paypal και ηθελα να κανω μια αγορα μεσω διαδυκτιου και τελικα καταλαβα οτι μου λειπανε αλλα 10 ευρο.Την προηγουμενη φορα που εβαλα λεφτα στην paypal το εκανα με εβασμα και με χρεωσανε κατι.Γιαυτο τωρα ηθελα να το αποφυγω και ετσι πηγα και καταθεσα αλλα 10ευρο στο λογαριασμο μου για να συπληρωσω το ποσο που χρειαζωτανε.αλλα παλι οταν παω να κανω την συγκεκρημενη αγορα δεν με αφηνει το paypal γιατι δεν φαινονται τα 10ευρο που καταθεσα στον λογαριασμο μου πουθενα.(ο λογαριασμος ειναι συνδεδεμενος με την paypal)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα χ ποσο στο balance της paypal και ηθελα να κανω μια αγορα μεσω διαδυκτιου και τελικα καταλαβα οτι μου λειπανε αλλα 10 ευρο.Την προηγουμενη φορα που εβαλα λεφτα στην paypal το εκανα με εβασμα και με χρεωσανε κατι.Γιαυτο τωρα ηθελα να το αποφυγω και ετσι πηγα και καταθεσα αλλα 10ευρο στο λογαριασμο μου για να συπληρωσω το ποσο που χρειαζωτανε.αλλα παλι οταν παω να κανω την συγκεκρημενη αγορα δεν με αφηνει το paypal γιατι δεν φαινονται τα 10ευρο που καταθεσα στον λογαριασμο μου πουθενα.(ο λογαριασμος ειναι συνδεδεμενος με την paypal)

Όταν θα κάνεις checkout, υπάρχει επιλογή να χρεώσει ότι βρει στο paypal balance και τα υπόλοιπα από την κάρτα.

Αρκεί να φτάνουν όντως (μήπως είναι συναλλαγή σε άλλο νόμισμα και δε φτάνει μετά την μετατροπή?). Επίσης πότε ακριβώς τα κατέθεσες, και με ποιό τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα κάνεις checkout, υπάρχει επιλογή να χρεώσει ότι βρει στο paypal balance και τα υπόλοιπα από την κάρτα.

Αρκεί να φτάνουν όντως (μήπως είναι συναλλαγή σε άλλο νόμισμα και δε φτάνει μετά την μετατροπή?). Επίσης πότε ακριβώς τα κατέθεσες, και με ποιό τρόπο?

 

οταν παω να πληρωσω σε δολλαρια και μεσα τα εχω σε ευρο δεν το κανει αυτοματα η paypal?

τα τελευταια 10ευρο τα καταθεσα σημερα απλα στον λογαριασμο μου οχι με εβασμα στην paypal

Link to comment
Share on other sites

οταν παω να πληρωσω σε δολλαρια και μεσα τα εχω σε ευρο δεν το κανει αυτοματα η paypal?

Τα έχουμε ξαναπεί... στο checkout είτε επιλέγεις την μετατροπή να την κάνει το paypal, επομένως ξέρεις άμεσα και το τελικό κόστος σε ευρώ, είτε αφήνεις την τράπεζα να κάνει την μετατροπή, συνήθως με καλύτερους όρους.

 

τα τελευταια 10ευρο τα καταθεσα σημερα απλα στον λογαριασμο μου οχι με εβασμα στην paypal

Ταμείο? ΑΤΜ? Τι ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί... στο checkout είτε επιλέγεις την μετατροπή να την κάνει το paypal, επομένως ξέρεις άμεσα και το τελικό κόστος σε ευρώ, είτε αφήνεις την τράπεζα να κάνει την μετατροπή, συνήθως με καλύτερους όρους.

 

 

Ταμείο? ΑΤΜ? Τι ώρα?

 

Σημερα το πρωι ταμειο κατα τισ 12κ30

βασικα στο σιτε που παω να παρω αυτο που θελω και επιλεγω paypal και συνεχιζω την συναλλαγη μου γραφει αυτα

 

PayPal gateway has rejected request. The transaction cannot complete successfully. Instruct the customer to use an alternative payment method (Transaction cannot complete).

 

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-χχχχ. This happened because it has been denied by the card issuer.

 

To pay for this purchase right now, link a debit or credit card to your PayPal account.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι ταμειο κατα τισ 12κ30

βασικα στο σιτε που παω να παρω αυτο που θελω και επιλεγω paypal και συνεχιζω την συναλλαγη μου γραφει αυτα

 

PayPal gateway has rejected request. The transaction cannot complete successfully. Instruct the customer to use an alternative payment method (Transaction cannot complete).

 

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-χχχχ. This happened because it has been denied by the card issuer.

 

To pay for this purchase right now, link a debit or credit card to your PayPal account.

πάει να τραβήξει τα λεφτά απ την πιστωτική, αλλά πιθανόν έχει περάσει το πιστωτικό όριο

Link to comment
Share on other sites

πάει να τραβήξει τα λεφτά απ την πιστωτική, αλλά πιθανόν έχει περάσει το πιστωτικό όριο

 

δεν ειναι πιστωτικη electon visa ειναι.Γιατι το κανει ομως αυτο?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πιστωτικη electon visa ειναι.Γιατι το κανει ομως αυτο?

 

 

because it has been denied by the card issuer

 

Ακριβώς πίσω από την κάρτα , υπάρχει το τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών .

Με μια κλήση θα σου πουν για πιο λόγο δεν εγκρίνουν την συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

because it has been denied by the card issuer

 

Ακριβώς πίσω από την κάρτα , υπάρχει το τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών .

Με μια κλήση θα σου πουν για πιο λόγο δεν εγκρίνουν την συναλλαγή.

 

δεν ειναι θεμα λογαριασμου ε?

γιατι μια χαρα εβαλα χρηματα κτλ και γενικα δεν ειχε κανενα προβλημα ο λογαριασμος μου

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα λογαριασμου ε?

γιατι μια χαρα εβαλα χρηματα κτλ και γενικα δεν ειχε κανενα προβλημα ο λογαριασμος μου

 

Είσαι απολύτως βέβαιος ότι το ποσό που προσπαθεί να χρεώσει το paypal στην κάρτα σου, υπάρχει στον λογαριασμό?

Αν ναι, πάρε στην τράπεζά σου τηλέφωνο να κοιτάξουν το status της κάρτας και του λογαριασμού

Αν όχι, σιγούρεψε το και δες αν κάνεις κάτι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απολύτως βέβαιος ότι το ποσό που προσπαθεί να χρεώσει το paypal στην κάρτα σου, υπάρχει στον λογαριασμό?

Αν ναι, πάρε στην τράπεζά σου τηλέφωνο να κοιτάξουν το status της κάρτας και του λογαριασμού

Αν όχι, σιγούρεψε το και δες αν κάνεις κάτι λάθος

 

ναι ειμαι σιγουρος για το ποσο

εγω που τους ρωτησα σημερα γιατι ξαναπηγα στην τραπεζα τους ειπα ο λογαριασμος μου ειναι νταξει ολα καλα και μου λενε αφου βαζουμε λεφτα νταξει ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαι σιγουρος για το ποσο

εγω που τους ρωτησα σημερα γιατι ξαναπηγα στην τραπεζα τους ειπα ο λογαριασμος μου ειναι νταξει ολα καλα και μου λενε αφου βαζουμε λεφτα νταξει ειναι αυτο

 

Όταν προσπαθείς να κάνεις την χρέσωση στο paypal, σου δείχνει ότι ένα μέρος του ποσού θα το πάρει από το paypal balance και τα υπόλοιπα από την κάρτα? Μήπως προσπαθεί να τα πάρει όλα από την κάρτα?

Επίσης, σε τι νόμισμα προσπαθεί να κάνει την χρέωση?

Link to comment
Share on other sites

Όταν προσπαθείς να κάνεις την χρέσωση στο paypal, σου δείχνει ότι ένα μέρος του ποσού θα το πάρει από το paypal balance και τα υπόλοιπα από την κάρτα? Μήπως προσπαθεί να τα πάρει όλα από την κάρτα?

Επίσης, σε τι νόμισμα προσπαθεί να κάνει την χρέωση?

 

ναι ενα μερος του ποσου παει να το παρει απο το paypal balance και τα υπολοιπα απο την καρτα.

αλλα νταξει παιδες θα παρω στην εξυπηρετηση πελατων να μαθω γιατι γινετε αυτο.

Και κατι ακομα το dispute στην paypal το ανοιγουμε οταν εγινε καποια βλακεια η το ανοιγουμε νωριτερα για να είμαστε καλυμμένοι εντος 45 ημερων?

Link to comment
Share on other sites

ναι ενα μερος του ποσου παει να το παρει απο το paypal balance και τα υπολοιπα απο την καρτα.

αλλα νταξει παιδες θα παρω στην εξυπηρετηση πελατων να μαθω γιατι γινετε αυτο.

Και κατι ακομα το dispute στην paypal το ανοιγουμε οταν εγινε καποια βλακεια η το ανοιγουμε νωριτερα για να είμαστε καλυμμένοι εντος 45 ημερων?

Το ανοίγουμε οποτεδήποτε γίνει η βλακεία , και οποσδήποτε πριν τις 45 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...