Jump to content

Αναπτήρες Zippo


c.a.D.J.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

α, οκ. απο περιεργεια ρωτησα σε ενα ψιλικατζιδικο και κοστιζε 2.20€. μαρκα ζιππο (ετσι εγραφε τουλαχιστον)

θα παω να παρω αυριο.

 

το φιτιλι πρεπει να ειναι ανοιχτο (οι κλωστες) ή κλειστο?

πως να αναζητησω τη ροδελα και το βαμβακι?

 

*εχω σχεδον 2 χρονια να ασχοληθω με τον αναπτηρα μου)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αμα δεις και εχει ανοιξει πολυ το φιτιλι τραβηξε το λιγο και κοψτο να βγει καινουργιο. Αν και δεν εχει και τοσο σημασια, αμα αναβει εισαι οκ.

 

Το βαμβακι το ζητας απλα βαμβακι για zippo καπου στα 3€ εχει και αυτο, απλα λιγο δυσκολο να βρεις σε περιπτερο, ισως σε καποιο μαγαζι με ειδη καπνιστου. Η ροδελα μου φαινεται παραξενο να εχει χαλασει, μπας και εχει προβλημα με την τσακμακοπετρα?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

oxi, η ροδελα δεν χαλασε. ισα ισα. μια χαρα ειναι. απο περιεργεια ρωτησα πριν αν πουλανε. και το βαμβακι μια χαρα και αυτο. αλλωστε δε χαλαει ;)

 

πριν λιγο τσεκαρα τον αναπτηρα. ειναι οκ. μονο ζιπελαιο χρειαζεται. θα παρω αυριο.

Link to comment
Share on other sites

mol τα αναλώσιμα (ζιπέλαιο, πέτρες, φυτίλια κ.λ.π. ) τα βρίσκεις σχεδόν σε όλα τα καταστήματα ειδών καπνιστού.

Για όποιο άλλο πρόβλημα έχεις ή σου παρουσιαστεί δεν είναι ανάγκη να ψάχνεις e-bay κ.λ.π..

Κάνε μια βόλτα από τις αντιπροσωπείες (http://www.zippogreece.gr , http://www.zippo.gr , είμαστε η μοναδική χώρα στον πλανήτη που έχουμε δυο αντιπροσώπους :confused::blink::lol: ) και θα στο λύσουν χωρίς ή με ελάχιστο, κόστος.

Αυτοί οι αναπτήρες είναι ίσως το μοναδικό αντικείμενο που αγοράζουμε με εγγύηση εφ΄όρου ζωής.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω tazio! θα εχω στο νου μου τα sites αυτα :D

 

απο χθες ξαναχρησιμοποιω τον εναν απο τους δυο που εχω. μπηκα στο τρυπακι και θελω να αγορασω εναν που εχω βαλει στο ματι εδω και καιρο :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Να σας κανω μια ερωτηση, θελω να κανω ενα σχεδιο σε εναν απο τους 2 μου ζιπο αλλα που μπορω να παω να μου το φτιαξουν? Ακομη, γινεται να χαραχτει αλλα και να βαφτει επανω στο σχεδιο? Αλλιως γινεται μονο το να χαραχτει?

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να βρεις ειδικό χαράκτη αργυροχρυσοχόο που να έχει τα μηχανήματα και να γνωρίζει να κάνει τέτοια εργασία.

Το ζήτημα είναι, αν είσαι θα σίγουρος για τη δουλειά του μια και θα έχει μια μόνο ευκαιρία να πετύχει αυτό που θέλεις γιατί αν δε πετύχει πετάς τη κάσα του αναπτήρα.

 

Αν δε θυμάμαι τόσο λάθος η Zippo έχει σειρά αναπτήρων με ενισχυμένες κάσες (μεγαλύτερο πάχος) για να μπορεί να γίνεται χάραξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Παίδες για να επισκευάσω έναν zippo πρέπει να τον στείλω στο εξωτερικό,ή να τον πάω εδω σε κάποιο κατάστημα το οποίο θα αναλάβει την αποστολή του?Δεν χρειάζεταιι η αποδείξη αγοράς λογικά,ετσι δεν είναι?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Δε πιστεύω να χρειάζεται να τον στείλεις στο εξωτερικό.

Τελευταία φορά που χρειάστηκε να πάω για service κάποιον zippo τον πήγα στην οδό Φειδίου (πίσω από το REX), απόδειξη δε χρειάστηκε και δε μου ζητήθηκε ποτέ.

Αλλά επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και δε γνωρίζω αν το κατάστημα αυτό υπάρχει ακόμα, κάνε ένα κόπο και κάλεσε μια από τις δυο αντιπροσωπείες της Ελλάδας και θα σου πουν τι να κάνεις.

 

Αν είσαι Αθήνα κάλεσε τον Δρίτσα 210 8077913

Αν είσαι Θεσσαλονίκη κάλεσε την Cartotecnica 2310 526850

(edit Η Cartotecnica έχει παράρτημα και στην Αθήνα 210 7246164)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Κάνει να καπνίζουμε με ζιπο?? Το ζιπελαιο περιέχει βενζόλιο?
Link to comment
Share on other sites

Κάνει να καπνίζουμε με ζιπο?? Το ζιπελαιο περιέχει βενζόλιο?

 

Προσωπικά το ερώτημα θα το σταματούσα στο "κάνει να καπνίζουμε;" γενικώς. :)

Τώρα αν το άναμμα του τσιγάρου με Zippo προκαλεί κάτι δε το γνωρίζω, αλλά για να αποφεύγω τη μυρωδιά της βενζίνης ανάβω το τσιγάρο 2-3 δευτερόλεπτα αφού ανάψω τον αναπτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το ερώτημα θα το σταματούσα στο "κάνει να καπνίζουμε;" γενικώς. :)

Τώρα αν το άναμμα του τσιγάρου με Zippo προκαλεί κάτι δε το γνωρίζω, αλλά για να αποφεύγω τη μυρωδιά της βενζίνης ανάβω το τσιγάρο 2-3 δευτερόλεπτα αφού ανάψω τον αναπτήρα.

 

Εννοείς με ζιπο η με αναπτήρα?? Βασικά πρέπει να έχει βενζόλιο που μπορεί να προκαλέσει λευχαιμία και αυτό είναι που θέλω να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τα συστατικά του ζιπέλαιου και με ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα δε βρήκα κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τα συστατικά του ζιπέλαιου και με ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα δε βρήκα κάτι.

 

Πάντως την πρώτη ρουφηξιά Χρημ την κατεβάσω με ζιπο.Έχει λίγο γεύση βενζίνης

Link to comment
Share on other sites

Τότε δοκίμασε αυτό που σου έγραψα πιο πάνω. Άναβε τον αναπτήρα και μέτα από 2-3 δευτερόλεπτα, αφού δηλαδή ανάψει εντελώς ο αναπτήρας, άναβε το τσιγάρο.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Από ότι είδα το βενζόλιο που περιέχει δεν είναι καν ανιχνεύσιμο έχει ποσοστό κάτω του 0,1%. Φτάνει να μην το καταπιει κανεις :)

http://certification.zippo.com/Documents/Safety%20Data%20Sheet/English/Zippo%20Lighter%20Fluid%20-Blend%20C%20-%20GHS-032013.pdf

 

Οσο για τα μποφόρ που διάβασα από πολλούς, δεν ισχύει σε καμία περίπτωση, εδώ έχει όλα τα σύμβολα:

http://www.zippogreece.gr/index.php?route=customercare/customercare&customercare_id=13

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα εχουν οι αναπτηρες ζιπο απο ολους τους αλλους πχ μπικ? Εχουν Ονομα? Ειναι συμβολο στατους?

Αφου βρωμαει πολυ ασχημα ακομα και στα 2-3 δευτερολεπτα που λετε, γιατι τον χρησιμοποιειτε? Κραταει περισσοτερο το υγρο του? Ξανεγεμιζει (ε, και)?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι τόσο «βολικοί» όπως κάποιοι άλλοι, θέλουν γέμισμα πολύ γρήγορα, η συντήρηση τους είναι λίγο «μανούρα». Επίσης απαιτούν προσοχή γιατί με ένα απλό πέσιμο μπορεί να ξεχαρβαλώσει ο μεντεσές στο καπάκι. Πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει μία πέτρα stand by. Δεν ενδείκνυται η χρήση τους για καπνιστές πούρου και φυσικά ούτε για όσους γουστάρουν να καπνίζουν πίπα. Αν κάποιος καπνίζει στριφτό τσιγάρο η χρήση ενός zippo δεν είναι και τόσο «εύκολη». Άιντε να το ανάψεις ξανά όταν είναι στα τελευταία του. Η θα καεί ότι έχει μείνει ή θα καεί αυτός που το έχει στο στόμα του. Όσο για την άσχημη μυρωδιά τι να πω, εμένα μου αρέσει. :D

Πέρα από το γεγονός ότι, ανάλογα βέβαια και με την «ποιότητα» του, όταν φυσάει ανάβει εκεί που οι περισσότεροι δεν........... ένας είναι ο βασικός λόγος χρήσης του: Ένας αναπτήρας zippo είναι ένας αναπτήρας zippo. Τελεία και παύλα. Είτε σου αρέσει και δεν τον αποχωρίζεσαι είτε δεν μπορείς μαζί του ούτε λεπτό. ;) Ενδιάμεση κατάσταση δεν υπάρχει. Ότι ακριβώς συμβαίνει και με τους Motorhead. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με ιμπρεζα!

 

Χρησιμοποιουσα αρκετο καιρο ζιπο! Και κανω στριφτα. Πολυ απλα, αν τυχων σβησει(πολυ σπανια σε μενα, καθως χρησιμοποιω ριζλα λευκα), αναβεις τον ζιπο, βαζεις το τσιγαρο στη φλογα και στο καπακι τζουρα! ;)

 

Επισης αλλο καλο με αυτους ειναι οτι δε καβαντζωνονται ευκολα! Σε αντιθεση με τους μπικ! Αλλα αν τον χασεις.... :( ειδικα αν ειναι συναισθηματικης αξιας

Link to comment
Share on other sites

impreza_sti υπάρχουν κλασικοί Zippo και για όσους καπνίζουν ********ι.

 

Δεν διαφωνώ. Εκεί όμως πάμε πλέον στην μάρκα zippo και όχι στο σύμβολο zippo.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αν με τον όρο "σύμβολο" εννοείς ότι ο zippo είναι μόνο για καπνιστές τσιγάρου σίγουρα θα συμφωνήσουμε.

Αν θέτεις όμως το όρο για το σχήμα δεν υπάρχει διαφορά (εξωτερικά πάντα) :) http://www.tobaccoland.co.uk/images/Sundries/ZIPPO-PIPE-LZ04n.jpg . Άσε που ανάβεις και τσιγάρο.

Ας είμαστε μεγαλόψυχοι και οι καπνιστές καπνοσύριγγας (αφού ο όρος τ σ ι μ π ο ύ κ ι θεωρείτε από τον αυτόματο σεμνότυφο διορθωτή ηθικής ως πρόστυχος :lol::lol: έπρεπε να αναθεωρήσω τη γραφή του) έχουν ψυχή και γιατί όχι κι ένα zippo. :D

 

Εσωτερική δημοσκόπηση. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας (αν έχετε πάνω από ένα) zippo;

Link to comment
Share on other sites

Ο αγαπημένος μου είναι ένας μαύρος zippo που έχει πάνω του το hollywood star.

 

Παιδιά ξέρετε τι παίζει στην Ελλάδα με την εγγύηση εφ' όρου ζωής των zippo?

 

PS: Δεν είμαι καπνιστής!

Link to comment
Share on other sites

2 απλους εχω, ιδιους, χωρις σχεδια κλπ.

 

Εχω σκοπο να παρω 2 που εβαλα στο ματι. Ο 1 θα βρεθει δυσκολα πιστευω :(

Link to comment
Share on other sites

...

Παιδιά ξέρετε τι παίζει στην Ελλάδα με την εγγύηση εφ' όρου ζωής των zippo?

...

Ισχύει κανονικά, τον πας τον φτιάχνουν και φεύγεις. Το κόστος είναι 1 - 2 λεπτά του ευρώ (γιατί πρέπει να κοπεί απόδειξη παροχής υπηρεσιων) απ ότι θυμάμαι μια και τελευταία φορά που πήγα για να μου φτιάξουν τον πείρο από στο καπάκι είναι πριν χρόνια.

 

 

 

@ mol ποιον ψάχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...